Следете не

Мобилни уреди

„iPhone 15“ се бори за свое место во пазарот, додека во Кина е на попуст за цели 180 долари, повеќе од цената на ланскиот период за претходникот

Објавено пред

на

Од неговото лансирање iPhone 15 се бори за своето место на пазарот во, до неодамна, но тешкотиите на оваа серија на Apple сè уште не се завршени бидејќи продажбата продолжува да опаѓа конкретно во Кина. Слабеењето на кинеската економија, забраната за користење на iPhone уреди во владините институции и државните претпријатија се едни од клучните причини за неуспехот на најновите модели на телефони на Apple на најголемиот пазар на паметни телефони во светот. Секако, не треба да се заборави и фактот за враќањето и обновениот раст на домашниот технолошки гигант Huawei, пренесува Bloomberg.

Во обид да ја зголемат побарувачката, кинеските трговци на мало, како што е Tmall во сопственост на Alibaba Group, одлучија да ги намалат цените на моделот iPhone 15 Pro Max за дури 180 долари, што е за 60 долари повеќе од минатогодишниот пад на цената во истиот период. Слични понуди обезбедуваат познати локални трговци на мало како што е JD.com. Ројтерс дополнително известува дека некои трговци исто така ги намалиле цените на моделите на iPhone 14 Pro за 10 проценти, надевајќи се дека ќе привлечат повеќе клиенти.

Иако на официјалната веб-страница на компанијата Apple нема попуст за најновите модели на телефони во Кина, во јануари американскиот „број еден“ првпат ги намали цените за цели 70 долари, што беше првпат гигантот понуди попуст на своите нови модели.

Counterpoint Research тврди дека Apple стои зад кинеските попусти и ги нуди како краткорочна промотивна цена на трети канали или независни трговци на мало како дел од раното одбележување на Меѓународниот ден на жената на 8 март.

Анализата на Counterpoint Research покажува дека кинеските потрошувачи веројатно ќе имаат корист од дополнителни попусти, бидејќи продажбата на iPhone во земјата се повеќе зависи од промоциите. Ако дополнително се земе предвид зајакнувањето на конкуренцијата во форма на други кинески компании како Oppo и Vivo, кои исто така вршат притисок врз iPhone, доаѓаме до податокот дека продажбата на овие телефони во јануари паднала за 10 отсто на годишна основа.

Сите овие факти, пак, беа најпогодни за компанијата Huawei, која забележа троцифрен раст во истиот период.

Ноемврискиот извештај објавен од Блумберг укажува на можноста за стагнација на побарувачката за серијата iPhone 15 дури и во САД, бидејќи циклусот на освежување на паметните телефони се продолжува. И покрај сè, Apple сè уште одржува предност во однос на другите производители, при што седум од десетте најпопуларни телефони во светот во 2023 година се модели на iPhone.

/benchmark.rs

Магазин

Нема повеќе Samsung Messages, отсега Google Messages на телефоните Galaxy

Објавено пред

на

Samsung , наводно, објавил дека ќе го отфрли Samsung Messages како стандардна апликација за пораки во корист на Google Messages

Многу телефони со Android доаѓаат со Google Messages како стандардна апликација за пораки, но Samsung долго време инсистира на користење на сопствената апликација Messages. Тоа сега се менува бидејќи компанијата наводно објави дека се префрла на нова претходно инсталирана апликација за пораки.

„Почнувајќи од моделите Flip 6, Fold 6 и поновите модели, апликацијата Samsung Messages веќе нема да биде претходно инсталирана на уредите“, се вели во соопштението. „Наместо тоа, Google Messages ќе обезбеди ново и подобрено искуство за изразување на вашите емоции, правејќи ја комуникацијата побезбедна и позабавна“.

Известувањето исто така открива дека корисниците сè уште можат да преземаат Samsung Messages од Galaxy Store, но се додава дека „некои функции ќе бидат оневозможени“.

Експертот за Android и соработник на Android Authority, Мишал Рахман, истакна дека Samsung Messages сè уште е стандардна апликација на канадската и европската верзија на Galaxy Z Fold 6 и Z Flip 6. Ова сугерира дека промената засега се однесува само на американските уреди.

Отстранувањето на Samsung Messages е предвремен потег во ерата на RCS?

Веста доаѓа неколку недели откако откривме дека Google Messages значително ги компресира вашите слики испратени преку RCS. Тестирањето откри дека слика од 50 MP и 6MB била испратена како 3,1MP, 404KB преку RCS со исклучена опцијата „Send Photos Faster“. Спротивно на тоа, Samsung Messages може да испраќа некомпресирани слики преку RCS.

За среќа, неодамна откривме докази дека Google работи на можноста да испраќа многу поголеми слики преку RCS во Google Messages. Се чини дека овој очигледен проблем ќе се реши во блиска иднина. Сепак, можеби ќе беше подобро ако Samsung чекаше да се реши овој проблем пред да ја прекине сопствената апликација за пораки како стандардна опција, известува Android Authority.

/benchmark

Прочитај повеќе...

Магазин

Малите телефони се враќаат во форма на телефони на преклоп

Објавено пред

на

Иако трендот кон поголеми екрани продолжува во 2024 година, има нов пораст на уреди со компактен дизајн, но со пресврт во форма на телефони на преклоп

Оние кои тагуваат за деновите на најдобрите компактни, мали телефони можат да се радуваат на нешто невидено откако Apple го уништи мини-формалниот фактор. Иако трендот кон поголеми екрани продолжува во 2024 година, има нов пораст на уреди со компактен дизајн, но со пресврт во форма на телефони на преклоп.

Се очекува iPhone 16 Pro и 16 Pro Max, кои ќе се продаваат во милиони, да доаѓаат со уште поголеми димензии на екранот, придружувајќи им се на Android што се приближуваат до марката од 7 инчи. Ова е граница која генерално ја надминуваат само екраните на телефоните што се преклопуваат.

Овој тренд кон поголеми екрани потекнува од пазарите каде телефоните се примарниот прозорец во дигиталниот свет и доби на интензитет благодарение на побрзите мрежи и поголемата потрошувачка на медиумска содржина. Како резултат на тоа, корисниците кои претпочитаат помали, поудобни рачни и џебни уреди досега беа изоставени.

Враќање на телефоните на преклопување

Серијата Galaxy Z Flip на Samsung претстави дизајн на преклопување кој брзо ја надмина по популарност неговата серија Z Fold. Овој тренд продолжува, не само затоа што телефоните што се преклопуваат се поскапи, туку и поради нивниот статусен симбол, кој често го прикажуваат познатите личности во музичките спотови и на социјалните мрежи. Жените, особено, ја фалат практичноста на компактниот дизајн на Flip, кој се вклопува во нивните често плитки џебови.

Прво беше серијата Motorola Razr. Тенкиот дизајн на превртување се затвора со задоволувачки звук, сигнализирајќи го крајот на телефонскиот повик и беше многу елегантен за држење и гледање. Moto потоа ја оживеа линијата за ерата на преклопливи OLED екрани со новиот модел Razr, но направи нешто подобро.

Преклопете ги телефоните како замена за компактни телефони

За да има шанса против пионерот за преклопување Samsung на сопствен терен, Moto го зголеми дисплејот на капакот на своите телефони Razr, правејќи ги пофункционални отколку само прикажување на времето и датумот како на Z Flip. Тоа кулминираше со огромниот 4-инчен дисплеј на Razr+ 2024 на капакот, но со хоризонтално порамнети камери кои зафаќаат повеќе од горниот или долниот дел од екранот отколку од страните и сè уште ограничена функционалност на апликациите.

Потоа дојде Oppo со револуционерниот Find N2 Flip кој имаше 3,26-инчен екран со капак, каде што можете да користите алатки како CoverScreen OS за стартување апликации и пишување, и сериозен систем со двојна камера. Samsung беше принуден да одговори со зголемување на својот надворешен дисплеј на 3,4 инчи на Z Flip 6.

Иако преклопните телефонски капаци поминаа долг пат, тие сè уште се малку ограничени во функционалноста и не се целосна замена за главниот екран како на преклопливите уреди од типот Fold. Galaxy Z Flip 6, на пример, дозволува само виџети и некои стандардни апликации да работат на надворешниот екран.

Ова е местото каде што настапува третиот најголем производител на телефони во светот, кој сега го носи својот прв преклопен Mix Flip на пазарот. Извршниот директор на Xiaomi е исклучително амбициозен и Mix Flip оди над и подалеку со вистински екран од раб до раб на капакот, рекордна дијагонала од 4,01 инчи.

Mix Flip ќе се стартува на глобално ниво и ќе им овозможи на класичните апликации да работат преку превртувачкиот екран, вклучувајќи целосна тастатура со 26 копчиња! Ова би можело да ја зголеми практичноста на екранот на капакот до таа мера што телефонот што се преклопува ќе стане вистинска замена за категоријата на компактните телефони, не само во поглед на дизајнот, туку и во однос на функционалноста, пишува Phone Arena.

/benchmark

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Гугл најавува уште по засилени мерки за прегледување на апликации кои се на „Play store“

Објавено пред

на

Google применува строги правила кога станува збор за прегледување на апликации кои завршуваат на „Play store“, а наскоро тоа ќе биде уште построго. И покрај строгите правила, некои апликации успеваат да се „провлечат“ и да го најдат патот до корисниците иако тоа не би требало да се случи, па затоа Google повремено иницира акција против ризични и неквалитетни програми.

На повидок е уште една рунда на „чистка“ апликации пронајдени во „Play Store“ кои имаат „ограничена функционалност“. Најновото ажурирање на политиката за спам и минимална функционалност на Google покажува како компанијата се подготвува да ги отстрани „ограничените“ и „скршените“ апликации од Play Store.

Тие објаснуваат дека апликациите ќе се отстранат врз основа на три критериуми: статични (без карактеристики специфични за апликацијата, како оние што служат само текст или PDF), мала содржина (на пр. само со една позадина или една функција), како и скршени апликации (постојано се затвораат, не се вчитуваат или не реагираат).

Новата политика на компанијата ќе стапи на сила на 31 август оваа година и може да влијае на многу апликации на „Play Store“, вклучително и некои кои се легитимни, но спаѓаат во една од овие категории, пренесува b92.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт3 часа

ФФМ го одржа првиот дел од редовниот летен семинар за асистенти судии и контролори за македонскиот фудбал, презентирана беше промената на услови за судење, која беше применета во ЕВРО 2024

Непосредно пред почетокот на новата натпреварувачка сезона 2024/2025, како и секоја година, Фудбалската федерација на Македонија во Кичево од 19...

Македонија8 часа

Од ноќеска нова намалена цена на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V), се намалуваат за 1,50 ден/лит, во...

Lifestyle8 часа

Колку чекори дневно е оптимално да се направат?

Следењето на вашите чекори е одличен начин да го зголемите нивото на вашата активност, но дали навистина ви помага да...

Lifestyle8 часа

Ако ги имате овие симптоми откако ве убоди стршлен, веднаш контактирајте го вашиот лекар

Еден стршлен може да убоди еднаш или повеќе, а понекогаш стршлените се ројат, што резултира со десетици или стотици убоди....

Lifestyle8 часа

Истражување: Инсектите кои опрашуваат, како што се пчелите, се многу потолерантни на загадување од растителните штетници

Опрашувачите на инсекти, кои вклучуваат пчели, некои видови молци и пеперутки, се поподложни на загадување на воздухот отколку растителните штетници,...

Магазин8 часа

Илон Маск избегнува да плати 500 милиони долари на поранешните работници на Twitter

X, порано познат како Twitter, е во центарот на бројни правни спорови од неговото преземање од страна на Илон Маск....

Магазин8 часа

Нема повеќе Samsung Messages, отсега Google Messages на телефоните Galaxy

Samsung , наводно, објавил дека ќе го отфрли Samsung Messages како стандардна апликација за пораки во корист на Google Messages...

Магазин8 часа

Малите телефони се враќаат во форма на телефони на преклоп

Иако трендот кон поголеми екрани продолжува во 2024 година, има нов пораст на уреди со компактен дизајн, но со пресврт...

Магазин8 часа

Google и Microsoft имаат пристап до чипови од Кина и покрај забраната

И покрај забраната за продажба на Nvidia AI чипови со високи перформанси во САД, Google и Microsoft продолжуваат да ги...

Магазин8 часа

Spotify лансира нов глас и јазик за својот AI DJ

Spotify лансира верзија на шпански јазик на својата функција „AI DJ“. Новиот глас на шпански јазик е обезбеден од постариот...

НАЈЧИТАНИ