Следете не

Магазин

Испратете го вашето име на патување околу Месечината

Објавено пред

на

НАСА им даде можност на вселенските ентузијасти да ги испратат своите имиња на патување околу Месечината. Имено, оваа вселенска агенција поставила страница на која можете да го додадете вашето име, кое ќе биде испратено на флеш драјв до споменатата рута со ракетата Artemis I. Оваа мисија има задача да влезе во орбитата околу Месечината и да тестира Space Launch System (SLS).

Artemis I ќе го трасира патот за првата жена што ќе слета на Месечината, што е планирано за некои од наредните години. Инаку, тоа ќе биде прва од серијата сложени мисии, чија крајна цел е да се воспостави долгорочна човечка колонија на единствениот природен сателит на Земјата.

Името на страницата е „Fly your name around the Moon!“. За да се регистрирате, се што треба да направите е да ја посетите и да ги внесете вашето име, презиме и пин (што ќе ви овозможи подоцна да пристапите на страницата), по што ќе добиете „boarding“ картичка со вашето име. Пристапот до оваа страница е потполно бесплатен.

Мисијата на Artemis I досега беше неколку пати одложувана. Првично лансирањето требаше да се случи во ноември минатата година, а според последните информации на НАСА тоа ќе се случи во мај годинава. Кога ќе биде лансиран, Artemis I ќе собира податоци кои се клучни за испраќање човечки екипаж на патување околу Месечината. А ново слетување на астронаутите на овој сателит се очекува најрано во 2026 година.

/Gadget360/

Магазин

Еве колку би можел да чини iPhone 15

Објавено пред

на

Гласините за новите телефони на Apple се шират веќе со месеци, а сега има некои информации за цената и дизајнот на серијата iPhone 15.

Се очекуваше серијата iPhone 15 да биде поскапа од сегашните модели, а најновите гласини укажуваат на можните цени на претстојните модели.

Според тоа, се сугерира дека стандардниот iPhone 15 ќе има цена од 799 долари за моделот за складирање 128 GB, додека iPhone 15 Plus ќе чини 899 долари за варијантата од 128 GB.

Моделите iPhone 15 Pro и iPhone 15 Max ќе пристигнат во четири варијанти, така што Pro ќе биде достапен по цени од $1199 (128GB), $1299 (256GB), $1499 (512GB) и $1699 (1TB), додека Max би требало да чини $1299 (128GB), $1399 (256GB), $1599 (512GB) и $1799 (1TB).

Кога станува збор за дизајнот, се појавија фотографии од стаклените панели на целата линија на iPhone 15, што покажува дека сите модели ќе имаат Dynamic Island. Дополнително, претходно дознавме дека телефоните ќе бидат украсени со потесни рамки (1,5 мм) околу екранот.

Се појавија и нови рендери за iPhone 15 Pro кои упатуваат на премиум титаниумски рамки, кои ќе ги заменат оние од нерѓосувачки челик и би требало да ги направат телефоните потрајни и полесни.

Исто така, знаеме дека стандардните модели на iPhone 15 ќе бидат украсени со минатогодишниот чипсет A16 Bionic, додека моделите Pro треба да го добијат новиот чипсет A17 Bionic.

Прочитај повеќе...

Магазин

Кои занимања би можела прво да ги замени вештачката интелигенција?

Објавено пред

на

Се прашувате дали вештачката интелигенција наскоро ќе ја преземе вашата работа? Група професори од угледни американски универзитети се обиделе да одговорат на прашањето, кои занимања наскоро би можеле да бидат најмногу загрозени од новата технологија?

Група професори од Универзитетот во Њујорк, Универзитетот Принстон и Универзитетот во Пенсилванија, со својот нов труд, соодветно насловен „Како системите за јазичен разговор како ChatGPT ќе влијаат врз професиите и различните индустрии?“ фрли нова светлина врз промените што ги предизвикува голем напредок на таквата технологија.

Иако научниот труд допрва треба да биде рецензиран, резултатите се фасцинантни, пишува порталот Futurism.

„Веруваме дека новите откритија во вештачката интелигенција најмногу ќе влијаат на работниците во телемаркетингот, како и на професорите кои предаваат јазици, литература и историја во средните училишта“, пишуваат истражувачите.

Меѓу главните индустрии во кои вештачката интелигенција би можела да стане доминантна се правото и финансискиот сектор.

„Клучот беше да се мапираат десет области во кои вештачката интелигенција напредува (препознавање слики, препознавање говор, моделирање јазик, апстрактни стратешки игри итн.) и да се усогласат со 52 вештини кои луѓето ги користат во својата професија“, објави еден од професорите. /истражувачи.на Твитер, повикувајќи се на споменатиот научен труд.

Така да резимираме; наставниците и оние кои се вработени во финансиски услуги, според овие истражувачи, би можеле да бидат првите жртви на ChatGPT. Сепак, треба да се нагласи дека ChatGPT сè уште не е најточен во обезбедувањето фактички информации, што доведува во прашање како потоа ќе предава за историјата. Исто така, ChatGPT не е многу напреден во математиката, што секако е суштинска вештина за финансискиот сектор.

Прочитај повеќе...

Магазин

TikTok сега има feed посветен на науката и технологијата

Објавено пред

на

TikTok работи наменски STEM (наука, технологија, инженерство и математика) што ги содржи само овие едукативни видеа. Може да научите да шифрирате или да дискутирате за експерименти без да морате да се движите низ вообичаената содржина на TikTok ориентирана кон забава.

TikTok сака да има позитивно влијание врз младите

Не е изненадувачки што TikTok презема чекори за блокирање на дезинформации во овој нов дел. Common Sense Networks ќе ја проучува содржината за да се увери дека е релевантна за STEM изворот, додека проверувачите на факти во Поинтер ќе ја проценат точноста. Видеата што не успеаја во двете проверки нема да влезат во новата активност.

Американските корисници ќе почнат да го гледаат STEM feed во наредните недели. „ТикТок“ веќе експериментира со „Тема напојување“ во некои региони за да ги привлече љубителите на игри, спортови и други вообичаени теми. Научно-ориентирана храна се гледа како продолжение на оваа иницијатива.

Лансирањето не е изненадувачки. Владите и училиштата се загрижени дека TikTok може да им наштети на децата и тинејџерите, до степен до кој училиштата ја тужат компанијата поради наводни проблеми со менталното здравје. Напојувањето STEM создава позитивен простор за заедничко учење и инспирација. Исто така е потенцијално профитабилен, бидејќи TikTok тврди дека хаштаговите поврзани со STEM добиле повеќе од 110 милијарди прегледи досега.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза20 минути

Најава за заладување на времето и провејување снег, еве од кога..

За време на овој викенд сеуште во Македонија ќе се задржи вистинското ПРОЛЕТНО време со максимални температури кој ќе се искачуваат во...

Македонија4 часа

(ВИДЕО) Апсење како на филм на наплатна Тетово, запленета дрога во вредност од 100.000 евра

На 24.03.2023 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и...

Кичево7 часа

Вчера бил пријавен пожар во помошна котлара на РЕК „Осломеј“, нема повредени..

На 23.03.2023 во 12:25 часот во полициското одделение во кичевското село Осломеј пријавено е дека во помошна котлара од електраната...

Автомобили8 часа

Купувањето половен електричен автомобил може да биде ризично: Ова се најголемите проблеми

Купувањето половен автомобил треба да биде возбудливо, но недостатокот на транспарентност на пазарот на половни автомобили е фрустрирачки. Ова не...

Магазин8 часа

Еве колку би можел да чини iPhone 15

Гласините за новите телефони на Apple се шират веќе со месеци, а сега има некои информации за цената и дизајнот...

Магазин8 часа

Кои занимања би можела прво да ги замени вештачката интелигенција?

Се прашувате дали вештачката интелигенција наскоро ќе ја преземе вашата работа? Група професори од угледни американски универзитети се обиделе да...

Магазин8 часа

TikTok сега има feed посветен на науката и технологијата

TikTok работи наменски STEM (наука, технологија, инженерство и математика) што ги содржи само овие едукативни видеа. Може да научите да...

На денешен ден18 часа

Светот на денешен ден – 24 март

1401.- Во поход низ Азија и Медитеранот, татарскиот генерал Тамерлан го освоил Дамаск. 1603.- Умрела англиската кралица Елизабета Прва (Елизабета)....

Хороскоп20 часа

Хороскоп за петок (24 март)

ОВЕН Ве очекува поволен ден за работа. Можете да се надевате на разговор кој ќе биде значаен за вас. Имате...

Спорт20 часа

Триумф на македонската репрезентација против Малта од 2:1 на „Тодор Проески“

Фудбалската репрeзентација на Македонија ја победи Малта со 2-1 на арената „Тодор Проески“ и успешно го отвори новиот квалификациски циклус...

НАЈЧИТАНИ