Следете не

Магазин

Samsung е хакиран

Објавено пред

на

Samsung беше хакиран и украдени 190 гигабајти доверливи податоци.

Лапсус, хакерска група, тврди дека го хакирала Samsung и дека преземала 195 гигабајти податоци и изворен код на мрежата. Тврдат дека податоците ги симнале преку Торент, додека од Samsung велат дека ја проценуваат ситуацијата. На ливчето биле прикажани податоците што ги поседувале. Првиот дел од податоците се однесува на изворниот код и податоците поврзани со безбедноста. Другиот дел од податоците е поврзан со корисничките кодови. Третиот дел се однесува на позадината на сметката на Samsung. Хакерите покажаа дека имаат податоци и од производителот на чипови кој соработува со Samsung, но засега не се знае со која група на податоци располагаат.

Samsung не даде повеќе најави или предупредувања или известувања до своите корисници. Се очекува Лапсус да бара компензација за враќањето на податоците. Но, досега ништо повеќе јавно не кажале.

Медиумите кои ја пренесоа оваа информација сметаа дека е многу поважно да се нагласи дека Samsung се приклучил кон санкционирањето на Русија. Така, хакирањето и истекувањето на податоци паднаа во втор план.

/Cyberkendra.com/

Магазин

Храна и наследство: француски багет на списокот на УНЕСКО

Објавено пред

на

Веројатно нема многу работи кои се посуштински француски од багетите.

Впрочем, во Франција секој ден се произведуваат околу 16 милиони долги лебови.

Сепак, во последниве години, традиционалните пекари се борат да опстанат бидејќи на пазарот има се повеќе големи супермаркети.

Но, сега е време да се прослави багетата, бидејќи УНЕСКО, Организацијата за образование, наука и култура на Обединетите нации, го вклучи во листата на „нематеријално културно наследство“.

УНЕСКО објави дека ги додала „занаетчиството и културата на лебот од багет“ на списокот од 600 други артикли, придружувајќи му се на францускиот производ со традиционалното правење чај во Кина и корејскиот маскиран танц познат како талхум – и двете беа вклучени во првата половина од оваа година.

Неговата листа „го слави францускиот начин на живот“, рече шефицата на УНЕСКО Одри Асуле, додавајќи: „Багетата е секојдневен ритуал, структурен елемент на оброкот, синоним за споделување и дружење“.

„Важно е овие вештини и социјални навики да продолжат да постојат и во иднина.

„Ни завидува цел свет“

Точното потекло на багетата не е познато: некои сугерираат дека лебот го нарачал францускиот император Наполеон бидејќи војниците најлесно го носат, додека други велат дека е создаден подоцна – леб што работниците лесно го кинат и го споделуваат во Париз.

Други му признаваат на австриски пекар од 1830-тите за обликот на багетата.

Сепак, багетата каква што ја знаеме денес официјално го добила своето име пред нешто повеќе од 100 години – во 1920 година.

Тогаш беа поставени строги правила за тоа што се квалификува како багета – стандардизирана на 80 сантиметри и 250 грама.

Имаше дури и фиксна цена до 1986 година.

До средината на 20 век, багетата ја освои Франција.

Но, од 1970 година, 400 занаетчиски пекари се затвораат секоја година, а вкупниот број низ Франција падна од 55.000 на 35.000 денес, според новинската агенција АФП.

Сепак, тој останува централен за францускиот идентитет, а претседателот Емануел Макрон рече дека багетата е „завидна на целиот свет“.

За занаетчиите пекари кои остануваат посветени на долгиот леб, вестите од средата дојдоа како почит на занаетот што го усовршија.

„Багетата е брашно, вода, сол, квасец – и знаењето на мајсторот“, вели Доминик Анрахт, претседател на Федерацијата на пекарите.

Бејкерот Присила Хејерц за АФП изјави дека тоа е „основен производ“, но „што влијае на сите социо-културни категории, без разлика дали сте богати, сиромашни… не е важно, сите јадат багети“.

/APF

Прочитај повеќе...

Магазин

iPhone наскоро би можел да добие корисна функција за зајакнување на безбедноста

Објавено пред

на

Apple наскоро ќе ја објави 16.2 верзијата на својот оперативен систем iOS, која се очекува да вклучува нова безбедносна карактеристика.

Rapid Security Response е функција која требаше да се појави во првата верзија на iOS 16, но беше одложена. Тоа е функција која ќе биде од голема помош за многу корисници.

Новата функција треба да му овозможи на Apple да ги турка безбедносните ажурирања на iPhone-ите кои не се дел од редовните верзии на iOS.

Според сегашниот систем, Apple ги доставува ажурирањата на корисниците постепено и само ако ја имаат вклучено опцијата Automatic Updates. Корисниците често чекаат долго време за надградби, а уредите се изложени на безбедносни пропусти.

Откако ќе пристигне Rapid Security Response функцијата, Apple ќе може да направи џеилбрејк на iPhone-ите на корисниците без рачно да го надградува софтверот.

/b92

Прочитај повеќе...

Магазин

Neuralink најави тестирање на мозочни чипови на луѓе

Објавено пред

на

Илон Маск најави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип, развиен од неговата компанија Neuralink, да започнат врз луѓе за половина година, откако претходно поставените рокови беа постојано одложувани.

Neuralink создава мозочни чипови кои се дизајнирани да им овозможат на луѓето со попреченост да ја вратат моторната функција и да овозможат комуникација, а чиповите исто така ќе имаат за цел да го вратат видот на оние кои го изгубиле. Наменет е и за лекување на мозочни заболувања како Паркинсонова болест, Алцхајмерова болест и деменција.

Патем, невротехнолошката компанија во јануари објави конкурс за персонал кој ќе спроведе клинички испитувања на мозочниот чип на луѓе, уште тогаш верувајќи дека ќе добие одобрение од регулаторната агенција. Додека чекаше одобрение за човечки тестови, компанијата спроведе голем број експерименти врз животни во последниве години.

„Зеленото светло“ за тестирање на луѓе е издадено од американската Администрација за храна и лекови (ФДА).

Говорејќи во седиштето на Neuralink за време на тричасовната презентација, Маск изјави дека намерата била „да бидеме крајно внимателни и да се увериме дека сè ќе функционира добро пред уредот да се вметне во човечкото тело“.

„Мислам дека ги доставивме повеќето од нашите документи до Управата за храна и лекови и веројатно за околу шест месеци треба да добиеме дозвола за тестирање на чипот кај луѓе“, рече Маск.

Говорејќи пред толпата одбрани достоинственици на речиси тричасовната презентација во седиштето на Neuralink, Маск ја нагласи брзината со која компанијата го развива својот уред.

„Напредокот можеби на почетокот изгледа ужасно бавен, особено кога станува збор за луѓето, но ние правиме се за целосно да го развиеме паралелно“, додаде тој. „Значи, теоретски напредокот треба да биде експоненцијален.

Првите две човечки апликации насочени од уредот Neuralinka ќе бидат враќање на видот и овозможување на движење на мускулите кај луѓе кои не можат да го направат тоа, рече Маск.
„Дури и ако некој никогаш немал вид, никогаш, како да е роден слеп, веруваме дека сепак можеме да го вратиме видот“, рече тој.

Последната јавна презентација на Neuralink, пред повеќе од една година, вклучува мајмун со мозочен чип кој играл компјутерска игра додека размислувал за себе.

/Info.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Видео45 минути

Папагалот се налутил затоа што бадемите исчезнале од чинијата (ВИДЕО)

На малите деца им е познато дека имаат бес, но се чини дека понекогаш имаат и животните. Еден папагал полудел...

Магазин52 минути

Храна и наследство: француски багет на списокот на УНЕСКО

Веројатно нема многу работи кои се посуштински француски од багетите. Впрочем, во Франција секој ден се произведуваат околу 16 милиони...

Автомобили56 минути

Внимавајте на црниот мраз! Оваа појава е една од најголемите опасности на зимата

Во мртвата зима, заедно со студените рани утрински и ноќни часови, црниот мраз е една од скриените опасности на патот....

Магазин60 минути

iPhone наскоро би можел да добие корисна функција за зајакнување на безбедноста

Apple наскоро ќе ја објави 16.2 верзијата на својот оперативен систем iOS, која се очекува да вклучува нова безбедносна карактеристика....

Свет1 час

Европската централна банка тврди дека биткоинот може да стане ирелевантен

Тие веруваат дека ова сценарио, во кое биткоинот губи поголем дел од својата вредност, ќе беше евидентно уште пред катастрофата...

Магазин1 час

Neuralink најави тестирање на мозочни чипови на луѓе

Илон Маск најави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип, развиен од неговата компанија Neuralink, да започнат врз луѓе...

Магазин1 час

Старата добра СМС-порака сè уште функционира: наполни 30 години

Во споредба со порастот на социјалните мрежи и апликациите за пораки како WhatsApp, Messenger и Telegram, се чини дека пораките...

На денешен ден13 часа

1 декември – На денешен ден

1455.- Починал италијанскиот скулптор, златар и сликар Лоренцо Гиберти, кој ја направил познатата врата во крстилницата на катедралата во Фиренца....

Хороскоп14 часа

Месечен Хороскоп (декември 2022)

ОВЕН Декември ќе биде доста турбилентен за родените во знакот Овен. Треба да се подготвите за големи случувања кои ќе...

Спорт16 часа

(ФОТО) Реализиран фестивал за девојчиња во четири градови под мотото „Ајде на фудбал“, со цел популаризација и развој на женскиот фудбал кај нас

ФФМ во соработка со општинските фудбалски сојузи во периодот од 21 до 25 ноември организираше фудбалски фестивал за девојчиња до...

НАЈЧИТАНИ