Следете не

Магазин

Истражувачите ја обучуваат вештачката интелигенција за да предвидат деградација на батеријата на ЕВ

Објавено пред

на

Литиум-јонските батерии станаа клучна компонента во порастот на електричната мобилност, но предвидувањето на нивното здравје и животниот век ја ограничува технологијата.

Предвидувањето на стареењето на литиум-јонските батерии може да го продолжи нивниот животен век

Иако се покажаа како успешни, капацитетот на литиум-јонските батерии се намалува со текот на времето, а не само поради процесот на стареење што се случува при полнење и празнење – познат како „циклично стареење“.

Батериите исто така се распаѓаат кога не се користат

Ќелиите на литиум-јонските батерии, исто така, трпат деградација поради таканареченото „календарско стареење“, што се случува за време на складирањето или едноставно кога батеријата не се користи. Се одредува од три главни фактори: состојба на полнење на мирување (SOC), температура на одмор и времетраење на времето на мирување на батеријата. Имајќи предвид дека електричното возило поголемиот дел од својот живот ќе го помине паркирано, од клучно значење е предвидувањето на деградацијата на капацитетот на ќелијата поради календарското стареење; може да го продолжи животниот век на батеријата и да го отвори патот за механизми кои дури би можеле да го заобиколат овој феномен. Поради оваа причина, истражувачите користат напредни алгоритми за машинско учење за прецизно да го предвидат календарското стареење.

Поврзување на истражувањето со пазарот на електрични возила

Во една неодамнешна студија финансирана од програмата ЕУ Хоризонт 2020, тим научници го однеле истражувањето чекор понатаму, споредувајќи ја точноста на двата алгоритми на широк опсег на комерцијални хемикалии на литиум-јонски батерии. Поточно, тие извлекоа податоци за стареење на календарот од шест типа на хемија на батериите: литиум кобалт оксид (LCO), литиум железо фосфат (LIP), литиум манган оксид (LMO), литиум титаниум оксид (LTO), никел кобалт алуминиум оксид (NCA) и никел-манган-кобалт оксид (NMC). Овие батериски ќелии се календарски стари во температурни комори на 50, 60 и 70 степени Целзиусови, користејќи висок, среден и низок напон. За да го предвиди стареењето, тимот ја истражуваше ефикасноста на два алгоритми за машинско учење: Екстремно зголемување на градиент (XGBoost) и вештачка невронска мрежа (ANN).

Како функционираат алгоритмите?

И двата алгоритма беа избрани поради нивната способност да обезбедат сигурни резултати, но тие значително се разликуваат во нивните перформанси. XGBoost е најсовремен надгледуван алгоритам за машинско учење базиран на стебло на одлуки, кој широко се користи во проблеми со регресија или класификација.

ANN е вештачки адаптивен систем кој ги користи своите основни елементи, наречени неврони и врски, за да ги трансформира своите глобални влезови во предвиден излез.

За да ги оценат нивните перформанси, истражувачите ја користеа метриката за средна апсолутна процентуална грешка (MAPE), која ја мери просечната големина на грешки помеѓу предвидените и измерените вредности. Едноставно кажано, колку е помала вредноста MAPE, толку е поголема точноста на предвидувањето.

Што покажаа резултатите?

Тестирањето со алгоритам покажа дека XGBoost може да се користи за ефикасно предвидување на стареењето на календарот на повеќето хемикалии со значително минимална просечна апсолутна грешка. Во меѓувреме, ANN дава задоволителни резултати само за клеточната хемија на LFP, LTO и NCA. Севкупните супериорни перформанси на XGB, а особено во однос на хемијата на батериите што доминираат во автомобилската индустрија (NCA, NMC, LFP), укажуваат на тоа дека може да се вградат во софтверот за апликации за EV батерии за успешно да се предвидат ефектите од стареењето на календарот и да се обезбеди подобра работен век на батериите на електричните возила.

Сега останува да се види кои чекори треба да се преземат за да се претворат наодите од истражувањето во комерцијални апликации.

Извор: Thenextweb

Хороскоп

Викенд Хороскоп за петок (30 септември)

Објавено пред

на

ОВЕН
Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што се овој. Ќе сакате да завршите некоја обврска која долго време ви се провлекува и ви го отежнува секојдневието. Денес ќе биде продуктивен ден за оние кои работат во областа на медицината и јавните служби.

БИК
Денес можно е да доживеете некоја фрустрирачка ситуација во домот и семејството. Бидете смирени и покажете нежност, немојте да го обвинувате другуте за грешките од минатото. Вашиот брачен партнер ќе ве поддржува во донесувањето на некоја одлука. Интимниот живот тече добро.

БЛИЗНАЦИ
Денес ќе чувствувате силна емоционална поврзаност со некој. Денот ќе го поминете во одлично расположение и ќе сакате да си дозволувате секакви задоволства. Можно е некои мали проблеми да ви донесат непријатно чувство. Избегнувајте тензија така што ќе им пристапувате на некои проблеми не толку сериозно.

РАК
Денес ќе сфатите дека во овој материјалистички свет она кое поминува незабележано нема никаква вредност. Вашата напорна работа треба да биде видена и треба да биде признаена. Доколку имате некоја личност која сте ја загубиле, однесете цвеќе. Некои нешта се подобри отколку што ви изгледаат денес.

ЛАВ
Денес вашето здравје ќе ви биде приоритет. Ќе почнете да размислувате за нов режим на здрава исхрана и вежбање, ќе се посветите на својата дисциплина. Бидете внимателни со исхраната и немојте да бидете премногу строги спрема себеси. Пријатни мигови со личност која не сте ја виделе одамна.

ДЕВИЦА
Денешниот ден ви донесува некои неочекувани промени и пријатни изненадувања. Можно е да одите на пат со вашите сакани и ви претстојат многу забавни мигови. Денешниот ден ќе биде еден од оние кои ќе се бројат.

ВАГА
Време е да го претворите она кое е добро, во одлично. Искористете го денешниот ден за да донесете промени во сопствениот живот и во оној на вашите сакани. Почнете да размислувате за продлабочување на вашата наука и образование, тоа ќе ви користи во иднина. Можеби исучување на некој нов јазик?

ШКОРПИЈА
Денес ќе бидете доста нетрпеливи и можно е да избувнувате за ситници. Вашата логика нема да работи најдобро па ќе бидете постојано нервозни. Како што денот изминува тензијата ќе почне да спласнува. Можно е во вас да се разбудат чувства за некоја личност за која не сте сметале дека може да ве привлекува.

СТРЕЛЕЦ
Денешниот ден ќе биде доста предизвикувачки за вас, ќе се впуштите во организирање на некои настани и важни состаноци. Оние кои вложуваат ќе остварат добивка, но немојте да се радувате премногу брзо. При крајот од денот енергијата полека ќе ве напушта.

ЈАРЕЦ
Денот ќе започне така што ќе почнете да го планирате вашето следно патување. Ќе лутате со мислите и ќе сакате веднаш да отидете некаде. Вашето нетрпение може да ви создаде проблеми.

ВОДОЛИЈА
Денес е одличен ден да го поминете со вашите сакани и оние кои ви се драги. Ќе сакате да им удоволувате и да ги правите среќни. Чувствувате наклонетост кон некоја личност од вашата блиска околина, можеби некој колега, време е да ги искажете вашите чувства затоа што и нивната страна го чувствува истото.

РИБИ
Можеби во последно време сте го запоставиле вашето здравје, време е да се посветите повеќе. Земајте превенција за било каков здравствен проблем со кој сте се соочиле. Време е да се посветите и на вашето физичко здравје.

Прочитај повеќе...

Магазин

Google Maps: искусете места на кои никогаш не сте биле

Објавено пред

на

Google Maps често објавува нови функции со цел да ги направи корисниците повеќе заинтересирани за дигитални мапи. Еден од најновите ви овозможува да ја испитате „енергијата на градот“ (vibe check) пред да патувате во него.

Оваа функција е во склад со желбите на помладите генерации кои се грижат за „енергијата“ на се и секого. Затоа, заинтересираните можат да испитаат област пред да пристигнат таму и да гледаат 3D прикажувања на споменици, ресторани и други објекти. Функцијата го доби името „neighborhood vibe“ и нуди поглед од птичја перспектива на сè што е важно во соседството. Прикажува интересни работи со помош на комбинација на вештачка интелигенција и коментари и фотографии на корисници кои веќе биле на препорачаните локации.

Опцијата треба да се појави кај сите корисници на Android и iOS во наредните месеци, па останува да се види колку ќе бидат корисни вибрациите од соседството за оние кои одат таму каде што никогаш не биле. Maps подготвува и други нови функции, а најинтересна е онаа која нуди реален поглед одозгора, со кој повторно би можеле да се проверат градот, селото, градот каде што одите.

Прочитај повеќе...

Магазин

Почнувајќи од следната година, Google ќе ве извести кога вашите податоци ќе се појават во резултатите од пребарувањето

Објавено пред

на

Почнувајќи од следната година, Google ќе може да ве извести доколку вашите лични податоци, како што се телефонскиот број, адресата на е-пошта или домашната адреса, се појавуваат во резултатите од пребарувањето. Google официјално започна со лансирање на алатка која им овозможува на луѓето лесно да бараат отстранување на резултатите од пребарувањето со нивните лични податоци. Алатката стана достапна за некои корисници минатата недела.

Google на Twitter објави дека овој нов систем за известување ќе биде достапен за корисниците на почетокот на следната година. Иако тоа не е нешто што повеќето луѓе ќе треба да го вклучат, на повеќето веројатно ќе им се допадне идејата да ја имаат оваа опција, особено за оние на високи позиции или жртви на вознемирување.

Сепак, треба да се забележи дека Google ги отстранува само резултатите од пребарувањето, а не содржината на самата веб-страница. Информациите сè уште ќе бидат на секоја страница на која се наоѓа, но на луѓето ќе им биде потешко да ги најдат.

Google им дозволи на луѓето да бараат да се отстранат овие типови резултати од пребарувањето некое време, но компанијата сега работи на тоа да го олесни процесот многу. Алатката „Резултати за вас“ ви овозможува да ги означите резултатите со вашите лични податоци со неколку допири наместо да барате посебна статија за помош на Google со врска до формуларот.

Алатката исто така ви овозможува да го следите статусот на барањата. Кога следната година ќе почнат да се појавуваат известувања за приватност во резултатите од пребарувањето на Google, ќе биде уште подобро затоа што нема да мора сами да барате потенцијално штетни резултати за да ги пријавите.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт47 минути

Сејдини и првиот човек на ФИФА Инфантино продолжуваат со беспрекорна соработка за доброто на фудбалот

Првиот човек на Фудбалската федерација на Македонија се сретна со првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино, чија поддршка е секогаш...

Спорт7 часа

Катерина Милевска дел од врвна програма на ФИФА под менторство на селекторот на САД, нашиот македонец г-дин Влатко Андоновски

Нашата селекторка на македонската женска репрезентација до 17 години, Катерина Милеска е дел од програмата на ФИФА и учесник во...

На денешен ден8 часа

30 септември – На денешен ден

1399.- Основачот на англиската династија Ланкастер, Хенри Болингброук (Хенри Болингброук) стана крал Хенри IV, ден по абдикацијата на Ричард II...

Хороскоп10 часа

Викенд Хороскоп за петок (30 септември)

ОВЕН Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што...

Временска прогноза14 часа

Значителен пад на температурите и дождови, еве за кога се најавите..

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до...

Македонија14 часа

ЦУК: Армиската единица ја продолжува потрагата по возачот на возилото кое пред два дена излета во река Вардар кај Желино

Во моментов според последните добиени информации од терен екипи од ДЗС Тетово со тимовите за нуркање се повлекле со кординација...

Балкан14 часа

Во голема координирана акција сузбиена организирана криминална група која криумчарела хероин во Хрватска, приведени три лица

Денеска (29.09.2022) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи,...

Спорт15 часа

ФФМ распишува конкурс за тренерски курсеви во различни нивоа за лиценци

Македонската фудбалска федерација во рамките на својот едукативен центар е во активна изработка на детален годишен план за курсеви за...

Магазин17 часа

Google Maps: искусете места на кои никогаш не сте биле

Google Maps често објавува нови функции со цел да ги направи корисниците повеќе заинтересирани за дигитални мапи. Еден од најновите...

Видео22 часа

Што може да преживее Apple Watch Ultra? ВИДЕО

Јутјуберот TechRax го стави првиот издржлив часовник на Apple – Watch Ultra – на неговиот екстремен тест за издржливост. Apple...

НАЈЧИТАНИ