Следете не

Свет

Израел – Вакцина за Pfizer само 64% ефикасна против делта сој на корона вирусот

Објавено пред

на

Пред делтата сојот, фајзер вакцината заштитила скоро 95 проценти од вакцинираните.

Вакцината корона Pfizer-BioNTech во повеќето случаи спречува хоспитализација и сериозни случаи на корона, но е многу помалку ефикасна против ширењето на варијантата Делта на вирусот, објави денес The Times of Israel.

Новите податоци од израелското Министерство за здравство покажуваат дека во текот на минатиот месец вакцината Pfizer, која е скоро единствената што се користи за вакцинирање на населението во Израел, била само околу 64% ефикасна во спречување на инфекција со коронавирус. Податоците покажуваат дека во мај, кога сојот Делта бил далеку помалку застапен, оваа вакцина понудила заштита од 94,3 проценти.

Новите податоци беа објавени во неделата вечерта, на состанокот на тим експерти кои ја советуваа владата како да се бори против пандемијата.

Во меѓувреме, истражувањето на научниците од Хебрејскиот универзитет покажа дека вакцината Pfizer е помеѓу 60 и 80 проценти ефикасна против инфекцијата со Делта корона.

Делта варијантата, за која се верува дека е двојно заразна од оригиналниот вид на коронавирус, е одговорна за околу 90 проценти од новите случаи на корона во Израел во последните две недели.

Министерството за здравство наведува, сепак, дека оваа вакцина е сè уште исклучително ефикасна кога станува збор за спречување на сериозни симптоми на болеста и хоспитализација. Во текот на мај, оваа бројка беше околу 98 проценти, а во јуни околу 93 проценти.

Но, научниците од хебрејскиот универзитет предупредуваат дека е рано да се каже точно колку е ефикасна оваа вакцина во спречување на хоспитализација, кога станува збор за делта сојот.

„Поради доцнење на податоците за морбидитет од околу 10 дена, нема доволно податоци за да се предвиди како ќе се изрази сегашниот бран на инфекции во сериозни случаи“, напишаа научниците.

Тие додадоа дека, иако се очекува бројот на сериозни случаи да се зголеми во наредните недели, податоците од Сингапур и Велика Британија покажуваат дека вакцината Pfizer е сè уште многу ефикасна во спречувањето на најсериозните симптоми.

Тие ја повикаа владата да преземе итни мерки и да го запре моменталниот скок на бројот на случаи, со засилување на контролата врз носењето маска во затворено, засилување на кампањата за вакцинација и враќање на системот „зелена пропусница“, кој овозможува влез во некои настани и само оние кои биле вакцинирани или се заразиле со оваа болест.

Залихите на вакцини Pfizer во Израел истекуваат на крајот на јули, а владата во моментов работи на неколку начини за решавање на ситуацијата. Кабинетот на премиерот во неделата соопшти дека премиерот Нафтали Бенет одржал неколку разговори во изминатите денови со извршниот директор на Pfizer, Алберт Бурл, за да постави датум за следната испорака, или размена со друга земја, за преостанатите дози што ги има Израел. Министерот за здравство Никан Хоровиќ во неделата изјави дека Израел е во напреден договор со друга земја за размена на вакцини.

Армиското радио во понеделникот објави дека Израел се очекува да започне да користи вакцини од залихите Модерна кога ќе истечат вакцините на Pfizer – но само за лица над 18 години. Исто така се смета дека на луѓето кои ја примиле првата доза на Фајзер за втората доза треба да им се даде Модерен, што веќе се прави во Шпанија и Германија.

Израел поради сирената побара и доби одобрение од „Pfizer“ да ја одложи конечната одлука за набавка на уште еден милион вакцини од компанијата.

Кабинетот се очекува да се состане во вторник за да разговара за нови ограничувачки мерки, поради зголемувањето на бројот на заразени. Можни мерки, како што е најавено, се повторно воведување на ограничувања на бројот на луѓе на јавни собири, повторно воведување на „зелениот пас“ и барање вакцинираните родители на заразени деца да бидат во карантин, додека не добијат негативен тест.

Во понеделникот, во Израел имало 2.597 активни случаи на коронавирус, а во неделата дури 343 лица биле позитивни на тестот.

Во болниците има 68 лица со сериозна слика на круната, а 35 се во многу сериозна состојба.

Свет

Турција се бори со уште 12 активни пожари, последно била спасена Термоцентрала со инсталирана моќност од 630 мегавати

Објавено пред

на

Главните постројки на термоцентралата Кемеркој во областа Милас во провинцијата Мугла не се оштетени од пожарот, изјави во четвртокот турскиот министер за енергија и природни ресурси Фатих Донмез.

Говорејќи во термоцентралата, тој ги негираше шпекулациите дека електраната изгоре или дека емитува зрачење опасно за животната средина и здравјето на луѓето.

Тој нагласи дека сензорите во функција и од мобилните станици на Министерството за животна средина и урбанизација не откриваат штетно зрачење и дека не е предизвикана штета на главните постројки. Тој потврди дека пожарот не се проширил на залихите на јаглен во фабриката и дека проценката на штетата е во тек.

„Планот е што поскоро да започне со работа на фабриката“, рече Донмез, пренесува Анадолија.

– Вработените во термоцентралата беа евакуирани во средата, а сите запаливи и експлозивни материјали беа отстранети.

Пожарот стигна до периметарот на фабриката, а силните ветрови го отежнаа гаснењето на огнот. Пожарникарите го гаснеа пожарот цела ноќ, кој во голема мера беше ставен под контрола до четвртокот.

Преземени се и мерки за да се избегне повторување на пожарот. Термоцентралата, која користи локален јаглен за производство на околу 3,7 милијарди киловат-часови електрична енергија годишно, има инсталирана моќност од 630 мегавати – изјавуваат турските медиуми.

„Во последните девет дена ставивме под контрола 180 шумски пожари во 38 провинции. „Во пет провинции, интензивната борба продолжува да стави под контрола 12 пожари“, изјави Пакдемирли.

Пренесува: Балканска Аljazeera
ФОТО: Архива порта.мк

Прочитај повеќе...

Свет

СЗО: Во светот дури милијарда корисници пораст на е-цигарите

Објавено пред

на

Глобалните напори за контрола на тутунот доведоа до значителен напредок во намалувањето на пушењето и заштитата на здравјето на луѓето во многу делови на светот, но во меѓувреме се случило значително зголемување на употребата на нови производи од тутун, според најновиот извештај на СЗО за контрола на тутунот .

Во последниве години, употребата на нови производи како што се електронски системи за испорака на тутун (ENDS), односно е-цигари и „vape“, е зголемена на многу пазари, се наведува во извештајот.

На глобално ниво, распространетоста на пушење кај луѓе на возраст над 15 години се намали од 22,7 на 17,5 проценти. Уделот на луѓе кои користат тутун е намален во повеќето земји, но зголемувањето на бројот на жители значи дека бројот на пушачи е сепак голем, според СЗО, објави Радио Слободна Европа.

Во моментов, од околу една милијарда пушачи во светот, околу 80 проценти живеат во земји со низок и среден приход. Според извештајот на СЗО, тутунот е одговорен за смртта на осум милиони луѓе годишно, вклучувајќи и еден милион луѓе кои умираат од пасивно пушење.

Според СЗО, тутунската индустрија често ги става овие производи на пазарот со рекламирање на тинејџери користејќи илјадници привлечни вкусови, поради што, предупредува извештајот, децата имаат три пати поголема веројатност да ги користат овие производи во иднина.

Во моментов, 32 земји забранија продажба на електронски системи за тутун, 79 земји усвоија барем една делумна мерка за забрана за употреба на овие производи во јавноста, нивно рекламирање, промоција и спонзорство.

Сепак, 84 земји с still уште немаат никакви регулативи. Бројните долгорочни здравствени последици од користењето електронски цигари с still уште се непознати, и според СЗО, има се поголем број докази дека овие производи не се безопасни.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданон Гебрејесус, смета дека електронските системи на никотин се штетни и мора да бидат подобро регулирани. „Таму каде што не се забранети, владите треба да усвојат соодветни политики за да го заштитат своето население од штетите на овие системи и да спречат нивно прифаќање од деца, тинејџери и други ранливи групи“, предупреди Тедрос.

/b92
ФОТО: #advisor117 / pixabay.com

Прочитај повеќе...

Свет

(ВИДЕО) Полската полиција имаат метод за возачите на кои им се брза

Објавено пред

на

Полската полиција има совршен метод за оние учесници во сообраќајот кои не го почитуваат законот за безбедност при возење.

На овој начин кај нив го решаваат проблемот:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 44 минути

Турција се бори со уште 12 активни пожари, последно била спасена Термоцентрала со инсталирана моќност од 630 мегавати

Главните постројки на термоцентралата Кемеркој во областа Милас во провинцијата Мугла не се оштетени од пожарот, изјави во четвртокот турскиот...

Временска прогнозаПред 4 часа

Невреме се ближи кон нашиот регион, ова се најновите детали и предупредувања..

Денес попладне и во текот на ноќта, како и во текот на утрешниот ден и тоа особено во претпладневните часови,...

МакедонијаПред 4 часа

ЦУК: Ова се активните пожари по региони до 13 часот

Штипски регион Пожарот кој започна на ден 02.08.2021 година во атарот на с.Нов Истевник, маало Пасјак сеуште е активен и...

СпортПред 5 часа

(ВИДЕО) Официјално претставен новиот селектор на нашата најсилна фудбалска репрезентација – Благоја Милевски

Фудбалската федерација на Македонија официјално го промовираше Благоја Милевски за селектор на македонската А репрезентација. На денешната прес-конференција,претседателот на Фудбалската...

На денешен денПред 12 часа

На денешен ден – 5 август

1583 – Хамфри Гилберт ја основа првата англиска колонија во Северна Америка, во Свети Johnонс, Newуфаундленд. 1716.- Австрискиот принц Јуџин...

ХороскопПред 19 часа

Хороскоп за денес -( 5 август )- четврток

ОВЕН Денес не е доволно Овните да знаат само што сакате од тој ден. По вчерашниот хаос, потребен ви е...

Здравје и убавинаПред 21 час

Рак на дојка, некои работи кои не сме ги знаеле, а го иритираат ракот..

Американски научници изработија попис хемикалии кои жените би требале да ги избегнуваат за да се обидат да се заштитат од...

МакедонијаПред 22 часа

„Станица Стража“ има потреба од „касиери и касиерки“, по одлични услови за работа и платен превоз

„Станица Стража“ реномираниот бренд често посетуван од многу посетители, познат по најубавото кафе, летен и свеж амбиент, позициониран на превој...

Временска прогнозаПред 1 ден

Попоски најавува невреме после есктремно топлиот бран кој ја зафати државата, ова се најновите детали

Екстремно топлото време ќе се задржи уште утре кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 34 до...

КичевоПред 1 ден

„ОО Црвен крст“ и „Службата за трансфузиона медицина“ од Кичево организираат „Крводарителска акција“ – Да бидеме хумани!

Почитувани, на ден 06.08.2021 година – петок, кичевската „Општинска организација на Црвен крст“ во соработка со „Службата за Трансфузиона Медицина“...

НАЈЧИТАНИ