Следете не

Lifestyle

КАКО УСПЕА ИЛОН МАСК (50): Најголемиот визионер на денешницата!

Објавено пред

на

Магазинот „Тајм“ го прогласи визионерот Илон Маск (50) за личност на 2021.

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, е прогласен за „Личност на годината“ на магазинот TIME за 2021 година.

Неговата компанија за електрични автомобили стана највредниот производител на автомобили во светот, а неговата SpaceX, ракетна компанија оваа година, се искачи на работ на вселената со полн екипаж.

Маск е исто така основач и извршен директор на SpaceX, како и лидер на стартапот Neuralink.

Пазарната вредност на Tesla оваа година порасна на повеќе од трилион долари, што ја направи оваа компанија повредна од Ford Motor и General Motors заедно.

Еве 15 интересни факти за Илона Маск:

1. Кога имал само 12 години, Илон Маск направил и продаде видео игра на едно списание. Вселенската борбена игра наречена „Blastar“ беше продадена на списанието PC и Office Technology за 500 долари. Маск работеше и во стартап наречен Rocket Science.

2. Најраниот потфат на Маск беше основањето на Zip2, компанија која обезбедуваше мапи и деловни директориуми на весниците и подоцна беше продадена на Compak за 307 милиони долари.

3. PayPal, порано X.com, беше она што на крајот го направи Маск брутално богат. Основана во 1999 година, Ebay потоа го купи PayPal за 1,5 милијарди долари, од кои 165 милиони долари му беа дадени на Маск во акции.

4. Во 2002 година, Маск ја основа Space Exploration Technologies, попозната како SpaceX. Маск беше убеден дека опстанокот на човештвото зависи од неговата способност да стане мултипланетарен вид, но сегашните технологии за лансирање ракети беа премногу скапи. Тоа го постигна со лансирањето на Falcon 1 во 2006 година, Falcon 9 во 2010 година и Falcon Heavy во 2018 година.

5. Falcon Heavy беше способен да носи 53.000 кг во орбитата, што е двојно поголема од тежината на неговиот најблизок конкурент по речиси една третина од цената.

6. Поради недостиг на средства, Маск морал да инвестира свои пари во развојот на ракетата SpaceX. Во моментов, компанијата има договор од 1,6 милијарди американски долари со НАСА за мисии за снабдување и евентуално транспортирање луѓе до и од Меѓународната вселенска станица.

7. Благодарение на развојот на SpaceX, Маск успеа да ги намали трошоците за патување до вселенската станица и до 90 проценти. Она што тогаш чинеше милијарда долари по мисија сега чини 60 милиони долари.

8. Маск тогаш стана главен финансиер на Tesla Motors, сега наречена Tesla. Tesla го претстави Roadster, автомобил со футуристички изглед со батерија со едно полнење и домет од 394 километри.

9. И двата успеси на Маск, SpaceX и Tesla, беа многу блиску до неуспех. Додека првите три ракети не беа лансирани, четвртата беше успешна и Roadster помина низ неколку производствени проблеми.

10. Во 2010 година, Маск го доби златниот вселенски медал FAI од Меѓународната аронутичка федерација за дизајнирање на првата приватно развиена ракета што стигна до орбитата.

11. Во 2018 година, Маск го претстави Hyperloop, транспортен систем кој теоретски е способен да превезува луѓе од Лос Анџелес до Сан Франциско за 90 минути.

12. Маск на еден од неговите синови му го дал името Ксавиер, што, како што признал, е по професорот Ксавиер од People X.

13. Маск понекогаш се нарекува себеси трилионер, високотехнолошки претприемач кој сака научната фантастика да ја претвори во реалност.

14. Маск поседува и сопствен автомобил на Џејмс Бонд наречен Wet Nellie – кој всушност е подморница.

15. Маската се појави во серијата на Симпсонови наречена „Маската што падна на земја“

/Kurir/

Lifestyle

Дали го местиш креветот наутро? Еве што кажува за вас тоа

Објавено пред

на

Според истражувањето спроведено на 68.000 луѓе, дури 59 отсто од нив признале дека не го средуваат креветот наутро кога ќе станат од спиење. Само 27 отсто од луѓето ја имаат оваа навика. Останатите 12 отсто рекле дека чекаат некој друг да го направи тоа наместо нив.

Средувањето на креветот не одзема многу време, но некои луѓе сепак го оставаат ненаместен. Некои го сметаат за бесмислена работа и губење време затоа што и онака ќе бидат повторно во него на крајот од денот, други се само мрзливи, други секогаш стануваат доцна… И оние кои секое утро го средуваат имаат свои причини зошто го прават тоа – им се допаѓа спалната соба да е уредна, навикнати се од детството, сите го прават тоа, па еве ги …

Средувањето на креветот по будењето има многу подлабоко значење од самата навика. Експертите тврдат дека вредно затегнување на чаршафите секое утро, исправување на перниците, уредно редење јоргани, ќебиња итн. за луѓето го покажува следново:

1. Сакаат да се чувствуваат корисно

Со местење на креветот наутро го добиваат првото чувство дека биле корисни, исполниле една задача… Затоа и го започнале работниот ден веќе малку горди на себе и сакаат да го задржат тоа чувство во текот на денот. Затоа до вечер ќе се обидат да направат уште некоја работа, бидејќи така се чувствуваат добро.

2. Состојбата на креветот е состојба на умот

Постои израз дека креветот е одраз на човек – уреден кревет, уреден живот. Оние кои сакаат наместен кревет, сакаат да имаат ред во животот. Луѓето кои не го средуваат добро се снаоѓаат во хаосот и тој не им претставува толку голем проблем како што прават со редот.

3. Одраз на среќа и продуктивност

Во споменатото истражување, 71 отсто од луѓето кои го местат креветот секое утро изјавиле дека се среќни, а 62 отсто од оние кои не го местат креветот признале дека се несреќни. Експертите шпекулираат дека првите повеќе уживаат во работата, редовно вежбаат и повеќе спијат.

4. Сакаат да ја задржат контролата

Луѓето кои редовно го местат креветот по будењето сакаат да го имаат животот под контрола, а креветот е само еден детаљ во таа загатка.

5. Припрема за непријатни работи

Некои луѓе го местат креветот иако не им се допаѓа затоа што потсвесно се подготвуваат да се соочат со работите што би сакале да ги избегнат, но не можат – на пример, работа што мразат да ја работат, непријатен разговор со пријател…

Ако немате навика да го местите креветот, а неодоливо сакате да го усвоите, ова е рецептот: научниците велат дека потребни се 66 дена за една задача да стане навика и рутина.

/pink.rs/

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Се користи за нега и убавина, а многумина не знаат дека ОВА МАСЛО помага при губење на МАСНИ НАСЛАГИ!

Објавено пред

на

Додадете една лажичка од ова масло во кафето и погледнете ги резултатите …

Една од најчесто користените намирници за нега на коса, лице и тело е кокосовото масло. Сепак, многумина не знаат колку е важна неговата употреба во исхраната, со оглед на тоа дека многу поволно делува на мозокот и срцето.

Во одредени делови од светот, кокосот е една од главните намирници и овие народи се меѓу најздравите. Најдобар пример се луѓето од Токелау, кои живеат во јужниот дел на Пацификот. Тие внесуваат повеќе од 60% од калориите од кокосот. Овие луѓе се во одлична здравствена состојба и речиси и да нема луѓе кои имаат проблеми со срцето.

Според резултатите од студијата објавена во списанието Clinical Biochemistry, постои добра причина да се верува дека девственото кокосово масло ги намалува липидите и лошиот холестерол. Заслугата е на биолошки активните полифеноли од ова масло.

Научните студии потврдија дека кокосовото масло може да ја зголеми потрошувачката на енергија, што потенцијално води до губење на тежината за 5% во подолг временски период. Едно од неговите добри својства е тоа што го намалува апетитот. Нејзиното најсилно дејство можете да го почувствувате ако наутро ставите една кафена лажичка наутро, кое ќе добие убав вкус, а ќе можете да ослабете и да останете здрави.

Лауринската киселина од кокосовото масло исто така е докажано дека ги убива бактериите, вирусите и габите. Ова особено се однесува на бактериите Staphylococcus aureus и Candida albicans, вообичаен извор на габични инфекции кај луѓето.

/srbijadanas/

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Откриена најстарата карта на Европа во Франција?

Објавено пред

на

Откриен е во праисториската некропола во Финистер, каде што имал секундарна примена. Украсената камена плоча од бронзеното време (2150-1600 п.н.е.) била археолошки ископана во Франција во 1900 година. Тоа е заборавено повеќе од еден век. Откриен е во праисториската некропола во Финистер, каде што имал секундарна примена. Уште тогаш го разбуди интересот на истражувачите поради гравурите што биле врежани на него. Благодарение на модерната технологија која овозможи 3Д приказ на гравури, се претпоставува дека ова е најстарата идентификувана мапа.

Плочата Сен Белек од раното бронзено време за прв пат била откриена во 1900 година во некрополата во Финистер, Франција. Плочата формираше еден од ѕидовите на саркофагот во кој се наоѓаа телата на погребаните. Плакетата веројатно второстепено служела за таа цел, иако тоа не била нејзината примарна намена.

Камената плоча е мапа – најстариот картографски приказ на познатата територија во Европа. И тоа веројатно беше маркер на политичката моќ на кнежевството од раното бронзено време.

Оваа студија беше објавена во април оваа година во француското списание Bulletin de la Societe prehistorike francaise.

Една неодамнешна студија за гравури, која користеше фотограметрија за да создаде многу детална 3D слика на плоча, откри дека гравурите формираат мапа. Картата веројатно претставува област покрај реката Одета во западна Франција. Оваа област зафаќа површина од околу 30 km на 21 km. Плочата има линии по неа кои ја покажуваат реката.

Можеби ја користел картата или му припаѓала на принц или принц за да ја илустрира територијата со која владеел.

Плочата претставува мапа

Во моментот на откривањето, скршената плоча долга 3,9 метри била преместена во приватен музеј, а Францускиот музеј на национални антиквитети ја набавил во 1924 година. Потоа беше складиран во француски замок, каде што собираше прашина додека не беше повторно откриен во подрумот на истиот замок во 2014 година. Сепак, само неодамна истражувачите почнаа да сфаќаат дека постои интересна приказна зад оваа праисториска плоча.

Во 2017 година, група истражувачи почнаа да ги анализираат гравурите на чинија користејќи 3D анкети со висока резолуција и фотограметрија, процес на анализа на објект со правење детални фотографии. Откриле дека плочата ги има сите ознаки што би се очекувале од мапата, како што се мотиви поврзани со линии. Тие, исто така, открија дека линиите претставуваат речна мрежа, и се чини дека нејзините креатори тогаш намерно користеле, она што ние го нарекуваме, 3Д формата за да ја претстават долината.

„Ова е веројатно најстарата карта на идентификуваната територија“, изјави авторот на студијата Клемент Николас од Бурнемут за Би-Би-Си. Картата веројатно ја користел некој принц или крал од бронзеното време за да укаже на сопственост на одредена област и сугерира дека не треба да го потценуваме картографското знаење на минатите општества, истакна Николас.

Територијата претставена на камената плоча веројатно била во сопственост на силно хиерархиски политички ентитет кој цврсто ја контролирал областа во раното бронзено време.

Фактот дека подоцна бил погребан може да значи дека тоа бил крај на нивната моќ или можело да биде отфрлање на моќта што елитите ја имале врз општеството во тоа време, пишува „Сè за археологијата“.

/RTV/
Фото: Илустрација, Youtube screnshoot

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево1 час

La Casa викендов: За прв пат Дуото „Кико и Коки Бенд“ во живо и неповторливиот Алекса Петрески учесникот на „Ѕвезде гранда“

Овој викенд кичевската ноќна-викенд програма ја надополнуваме со настаните од „La Casa – Ресторан и Бар“ Петок 28 јануари: Алекса...

Здравје и убавина3 часа

Истражување: Мерковиот антиканцер лек може да делува на ХИВ инфекцијата

Истражувачите кои го проучуваат лекот против канцер Keytrud на Merck & Co Inc за пациенти со ХИВ, кои исто така...

Магазин3 часа

Измама која им се закани на 105 милиони корисници на Android

Измамата со Android, која вклучува претплата на премиум услуги, е активна речиси две години. Тоа е Dark Herring, операција во...

Магазин3 часа

Xiaomi го претстави Redmi Note 11: четири модели за сечиј џеб

Xiaomi го претстави Redmi Note 11. Популарна серија на уреди за сечиј џеб. Компанијата претстави четири телефони, а спецификациите се...

Автомобили3 часа

Rimac најавува нов хиперавтомобил Bugatti со SUS мотор?

Rimac ветува дека ќе бидеме „изненадени“ од новиот хиперавтомобил, кој ќе има невидени карактеристики на сериски автомобил. Уште во август...

Кичево4 часа

Сабота со „The Groove“ бенд во „Република 96250“ – Кичево

Сабота (29.01.2022) е вечер која не треба да ја пропуштите во Република 96250, на репертоарот ги имаме THE GROOVE Резервации...

Lifestyle4 часа

Дали го местиш креветот наутро? Еве што кажува за вас тоа

Според истражувањето спроведено на 68.000 луѓе, дури 59 отсто од нив признале дека не го средуваат креветот наутро кога ќе...

Скопје5 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија во следните локации на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 28.01.2022 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во...

Занимливости5 часа

Непознат ротирачки објект е откриен во нашата галаксија

Австралиските научници тврдат дека откриле непознат ротирачки објект во нашата галаксија и истакнуваат дека тоа е нешто што досега не...

Кичево5 часа

Сѐ е полесно со „топла вода“, остатоците од замрзнат снег веќе не се проблем – Самопослужна автоперална и Вулканизер „Виктор“ – Кичево

За прв пат во нашиот град веќе 3 години покрај достапноста за самоуслужување на вашиот автомобил овозможено е перење со...

НАЈЧИТАНИ