Следете не

Lifestyle

Студија: Повеќе се исплати да се инвестира во лего коцки отколку во злато

Објавено пред

на

ИНВЕСТИРАЊЕТО во Лего коцки е попрофитабилно од инвестирањето во злато, уметност и вино, покажа истражувањето. Утврдено е дека пазарот на користени лего коцки расте за 11 проценти годишно, што е побрза и подобра стапка на поврат од златото, акциите, обврзниците, филателистичките марки и виното. Истражувачите од Високата економска школа во Русија (HSE) рекоа дека профитабилен поврат може да се направи со инвестирање во поневообичаени производи чие купување може да изгледа малку несериозно, мислејќи на комплетите Лего, куклите Барби, фигурите на мини суперхерои или моделите на автомобили и воз. .

„Навикнати сме да мислиме дека луѓето купуваат предмети како накит, антиквитети или уметнички дела како инвестиција. Сепак, постојат и други опции, како колекционерски играчки. Десетици илјади зделки се склучуваат на секундарниот пазар на Лего. Дури и ако се земе предвид ниската цените на повеќето комплети, ова е огромен пазар кој традиционалните инвеститори не го познаваат многу добро“, вели Викторија Добринскаја, вонреден професор во HSE.

Најскапите комплети ги вклучуваат Millennium Falcon, Death Star II i Imperial Star Destroyer од Војна на ѕвездите, како и Таџ Махал. Студијата што ги испитува цените на 2.322 различни комплети Лего од 1987 до 2015 година покажува дека факторите како што се ограниченото производство, колекционерските специјални изданија и недостигот на секундарниот пазар значително ги зголемиле цените со текот на годините. Се проучуваше само продажбата на нови неотворени комплети.

„Комплетите направени пред 20-30 години се носталгични за љубителите на Лего, а нивните цени вртоглаво растат. Но, и покрај високата цена на сетовите Лего на секундарниот пазар воопшто, не сите комплети се подеднакво успешни. Мора да бидете вистински обожавател на Лего да ги препознае пазарните нијанси и го виде потенцијалот да инвестира во одреден сет“, изјави Добринскаја за „Гардијан“.

Во ноември, Лего, најголемиот светски производител на играчки, на своите 20.000 вработени им додели три дополнителни слободни денови и специјални бонуси откако пријави исклучителна година на приходи и заработка. Продажбата на Лего се зголеми за време на заклучувањето поради пандемијата на коронавирус.

/Index/

Lifestyle

Се користи за нега и убавина, а многумина не знаат дека ОВА МАСЛО помага при губење на МАСНИ НАСЛАГИ!

Објавено пред

на

Додадете една лажичка од ова масло во кафето и погледнете ги резултатите …

Една од најчесто користените намирници за нега на коса, лице и тело е кокосовото масло. Сепак, многумина не знаат колку е важна неговата употреба во исхраната, со оглед на тоа дека многу поволно делува на мозокот и срцето.

Во одредени делови од светот, кокосот е една од главните намирници и овие народи се меѓу најздравите. Најдобар пример се луѓето од Токелау, кои живеат во јужниот дел на Пацификот. Тие внесуваат повеќе од 60% од калориите од кокосот. Овие луѓе се во одлична здравствена состојба и речиси и да нема луѓе кои имаат проблеми со срцето.

Според резултатите од студијата објавена во списанието Clinical Biochemistry, постои добра причина да се верува дека девственото кокосово масло ги намалува липидите и лошиот холестерол. Заслугата е на биолошки активните полифеноли од ова масло.

Научните студии потврдија дека кокосовото масло може да ја зголеми потрошувачката на енергија, што потенцијално води до губење на тежината за 5% во подолг временски период. Едно од неговите добри својства е тоа што го намалува апетитот. Нејзиното најсилно дејство можете да го почувствувате ако наутро ставите една кафена лажичка наутро, кое ќе добие убав вкус, а ќе можете да ослабете и да останете здрави.

Лауринската киселина од кокосовото масло исто така е докажано дека ги убива бактериите, вирусите и габите. Ова особено се однесува на бактериите Staphylococcus aureus и Candida albicans, вообичаен извор на габични инфекции кај луѓето.

/srbijadanas/

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Откриена најстарата карта на Европа во Франција?

Објавено пред

на

Откриен е во праисториската некропола во Финистер, каде што имал секундарна примена. Украсената камена плоча од бронзеното време (2150-1600 п.н.е.) била археолошки ископана во Франција во 1900 година. Тоа е заборавено повеќе од еден век. Откриен е во праисториската некропола во Финистер, каде што имал секундарна примена. Уште тогаш го разбуди интересот на истражувачите поради гравурите што биле врежани на него. Благодарение на модерната технологија која овозможи 3Д приказ на гравури, се претпоставува дека ова е најстарата идентификувана мапа.

Плочата Сен Белек од раното бронзено време за прв пат била откриена во 1900 година во некрополата во Финистер, Франција. Плочата формираше еден од ѕидовите на саркофагот во кој се наоѓаа телата на погребаните. Плакетата веројатно второстепено служела за таа цел, иако тоа не била нејзината примарна намена.

Камената плоча е мапа – најстариот картографски приказ на познатата територија во Европа. И тоа веројатно беше маркер на политичката моќ на кнежевството од раното бронзено време.

Оваа студија беше објавена во април оваа година во француското списание Bulletin de la Societe prehistorike francaise.

Една неодамнешна студија за гравури, која користеше фотограметрија за да создаде многу детална 3D слика на плоча, откри дека гравурите формираат мапа. Картата веројатно претставува област покрај реката Одета во западна Франција. Оваа област зафаќа површина од околу 30 km на 21 km. Плочата има линии по неа кои ја покажуваат реката.

Можеби ја користел картата или му припаѓала на принц или принц за да ја илустрира територијата со која владеел.

Плочата претставува мапа

Во моментот на откривањето, скршената плоча долга 3,9 метри била преместена во приватен музеј, а Францускиот музеј на национални антиквитети ја набавил во 1924 година. Потоа беше складиран во француски замок, каде што собираше прашина додека не беше повторно откриен во подрумот на истиот замок во 2014 година. Сепак, само неодамна истражувачите почнаа да сфаќаат дека постои интересна приказна зад оваа праисториска плоча.

Во 2017 година, група истражувачи почнаа да ги анализираат гравурите на чинија користејќи 3D анкети со висока резолуција и фотограметрија, процес на анализа на објект со правење детални фотографии. Откриле дека плочата ги има сите ознаки што би се очекувале од мапата, како што се мотиви поврзани со линии. Тие, исто така, открија дека линиите претставуваат речна мрежа, и се чини дека нејзините креатори тогаш намерно користеле, она што ние го нарекуваме, 3Д формата за да ја претстават долината.

„Ова е веројатно најстарата карта на идентификуваната територија“, изјави авторот на студијата Клемент Николас од Бурнемут за Би-Би-Си. Картата веројатно ја користел некој принц или крал од бронзеното време за да укаже на сопственост на одредена област и сугерира дека не треба да го потценуваме картографското знаење на минатите општества, истакна Николас.

Територијата претставена на камената плоча веројатно била во сопственост на силно хиерархиски политички ентитет кој цврсто ја контролирал областа во раното бронзено време.

Фактот дека подоцна бил погребан може да значи дека тоа бил крај на нивната моќ или можело да биде отфрлање на моќта што елитите ја имале врз општеството во тоа време, пишува „Сè за археологијата“.

/RTV/
Фото: Илустрација, Youtube screnshoot

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Туристи во вселената

Објавено пред

на

Илон Маск, основач, директор и главен дизајнер на компанијата „Space X“, исто така ко-основач на „Tesla Motors“ и „PayPal“, смета дека постои можност да се патува во вселената како турист. По тој оглас неколку заинтересирани уплатија депозит за патување за да бидат првите луѓе-туристи во вселената. Сепак, таквото патување бара подготовка, како и многу физички тестови; треба да бидете здрави како астронаут.

За да може секој што е заинтересиран да патува во вселената, неопходно е да се надминат одредени пречки.

Технологијата сè уште не е толку напредна – неопходно е да се измислуваат евтини вселенски бродови – бидејќи нивното гориво сè уште бара вистинско богатство. Во моментов, депозитот е толку голем што само многу богати луѓе можат да си го дозволат.

Сè уште е во почетна фаза, а ако мислите дека кога ќе тргнат на пат ќе биде луксузен одмор, се лажете. Патувањето не е толку удобно, а самото патување е толку ризично што фокусот е на безбедноста на патниците, а не на удобноста.

Во секој случај, сето она што ќе го видат првите туристи сигурно би го оставило секој од нас без здив. Не е се во луксуз, туку и во авантура и доживување на убавините на универзумот.

Компаниите веќе ја разгледуваат и развиваат можноста за изградба на првиот хотел во вселената, што ќе следи кога ќе се реши проблемот со поевтин превоз. Руската компанија „Orbital Technology“ планира да изгради мал хотел со простор за седум гости и кој би орбитирал околу Земјата, а целта им е да изградат „Лунарна колонија“ за подолг престој со повеќе туристички капацитети.

Можно е некои од вас да патуваат во вселената, но во меѓувреме е повеќе од доволно да ги запознаете сите убавини на планетата на која живееме и да се обидете да ја оставите толку убава за генерациите што доаѓаат. Можеби ќе патуваат далеку во вселената на одмор, а можеби некој од вселената ќе дојде кај нас. Иднината е непредвидлива.

/RTS/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Култура9 минути

Најскапата серија на сите времиња: Милијарда долари за новиот „Господар на прстените“

Претстојната серија на Амазон, еден вид спиноф на филмови за „Господарот на прстените“, која се смета за најскапата серија на...

Магазин21 минута

Google почнува да ги тестира Android игрите на Windows

Microsoft го најави Windows 11 со ветување дека ќе ги поддржува апликациите за Android, иако таа функционалност не беше подготвена...

Временска прогноза2 часа

Од вечерва западниот регион под снег, најава и за многу студено време после обилните врнежи, детали..

Во текот на вечерните и ноќните часови од запад ќе започнуваат врнежи од СНЕГ. Инаку, како што најавивме, утре врнежите...

Култура3 часа

Денес се традиционалните „Женски Водици“, додека именден слават Јован, Јована, Јана, Јоана.. за многу години!

Денес се традиционалните и на далеку прочуените „Женски Водици“ каде при церемонијалот на предавањето на паричето од крстот, стариот Божи...

Македонија3 часа

(ВИДЕО) Преносот овозможен во живо за „Богојавление Водици“ од Охрид еден од најследените преку социјални мрежи

Вчера по осветувањето на езерските води се случи најмасовното положувањето на Светиот крст, каде најсреќен помеѓу стотината капачи беше Мартин...

Култура10 часа

Денес е Св. Јован, се верува дека на овој ден Св. Јован Крстител на реката Јордан го крстел Исус Христос.

Православните христијани денес на 20 јануари го прославуваат празникот Св. Јован бидејќи се верува дека на овој ден Св Јован...

Хороскоп17 часа

Дневен Хороскоп (20 јануари / четврток)

ОВЕН Избегнете да влегувате во тесно и концентрирајте се на она што ви се случува моментално. Не дозволувајте проблемите да...

Македонија18 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија покрај „Ски центар Маврово“ и делови на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 20.01.2022 година – четврток, ЕВН ќе работи на терен, така што прекини во...

Македонија19 часа

И денешниот ковид-19 биланс е со над 2000 заболени, ова се официјалните бројки по градови

Направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 1.027, Битола – 170, Прилеп –...

Мобилни уреди21 час

Новите ажурирања на „Google play“ носат подобрување за вашиот Андроид телефон

Google неодамна почна да објавува што е ново во своите месечни ажурирања на Google Play по години едноставно воведување нови...

НАЈЧИТАНИ