Следете не

Технологија

Кичевскиот кабелски оператор „Cable Call“ го проширува оптичкиот мрежен систем кој ќе нуди одлични поволности

Објавено пред

на

Кичевскиот кабелски оператор „Cable Call“ е во процес на проширување на својата мрежна инфраструктура во градот. Имено се работи за отпочнување на промена на веќе постоечките нет-услуги кои во свое време биле на врвот. Со новиот мрежен систем кичевчани ќе имаат многу постабилна интернет врска, поголеми брзини, вклучувајќи ги и пакетите со кабловска телевизија со сите популарни канали.

За прв пат љубителите на компјутерски игри и различни конекции ќе имаат прилика непречено да ги користат интернет услугите со ултра минимално каснење на сигналот – latency (ping / ms) во тандем со светските интернет претставништва кои на своите корисници им нудат стабилност и брзина по најдобри цени!

Тимот на „Cable Call“ постојано е на терен и согласно обемот на работа во текот на оваа година се очекува сите домаќинства да бидат снабдени со горенаведената услуга, секако се работи и на оптичка дигитализација и на телевизијата.

* Преку нашиот сервис наскоро ви најавуваме многу интернет новости, gaming сервери и најразлични поволности за сите нови и стари корисници!

Сите пакети и услуги може да ги најдете ТУКА, додека „Cable Call“ во Кичево се наоѓаат на старо-добрата локација на адреса Ул. „Бул. Ослободување бр. 60“ – Лок./4

Телефон: 045/221-133 и 045/610-000
Мобилен: 078/410-393

Магазин

Кинескиот одговор на ChatGPT достигна 200 милиони корисници

Објавено пред

на

Кинескиот модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot на технолошкиот гигант Baidu има повеќе од 200 милиони корисници, изјави денеска извршниот директор на таа компанија, Робин Ли.

Во своето воведно обраќање на конференцијата „AI Create“ на Baidu во кинескиот град Шенжен, тој одржа говор насловен „Сите се програмери“ и презентираше нови алатки кои им помагаат на корисниците најдобро да ги искористат можностите на вештачката интелигенција, пренесува CNBC.

Ли ги претстави алатките AgentBuilder, AppBuilder и ModelBuilder кои поврзуваат и интегрираат чат-ботови со вештачка интелигенција со веб-пребарувањето на Baidu.

Дополнително, корисниците можат да ги користат овие алатки за да креираат апликации и покрај тоа што не знаат како да кодираат.

На крајот на февруари, компанијата Baidu на својата веб-страница ги објави резултатите за четвртиот квартал од 2023 година, од кои произлегува дека приходите во споменатиот период се зголемиле за шест отсто на годишно ниво на 34,95 милијарди кинески јуани, односно , на околу 4,55 милијарди евра. Извештајот за првиот квартал од 2024 година ќе биде објавен на 16 мај.

На 16 март 2023 година, Baidu го претстави својот генеративен модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot, кој е еден вид одговор на ChatGPT на калифорниската компанија Open AI.

На веб-страницата на кинеската компанија се наведува дека ERNIE Bot може да даде точни, логични и јасни одговори кои се приближуваат до одговорите што би ги дал човечко суштество.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Социјалната мрежа X воведува претплата за нови корисници

Објавено пред

на

Новите корисници на социјалната мрежа Х, порано позната како Twitter, наводно ќе треба да платат скромна такса доколку сакаат да ја објават својата содржина.

Познатата социјална мрежа веќе експериментираше со наплата на годишна претплата од еден долар за корисниците на Филипините и Нов Зеланд кои сакаат да објавуваат содржина и да комуницираат со други корисници на X, се со цел да се намали бројот на лажни сметки. , т.н. ботови.

„За жал, малата надокнада за можноста за објавување содржина во случај на нови корисници е единствениот начин за борба против постојаниот напад на ботови. Тековната вештачка интелигенција (и фармите за бот) лесно ги поминуваат проверките „дали сте бот““. изјави Илон Маск.

Според новите правила, новите корисници на социјалната мрежа мора да плаќаат „мал годишен надомест“ за да можат да објавуваат содржини, да лајкуваат и да одговараат на други објави. Регистрирањето профил е сè уште бесплатно, како и следењето на другите профили и прегледувањето на содржината на платформата.

Новата политика доаѓа бидејќи X се соочува со критики за неговата неможност да го спречи поплавата од спам профили кои споделуваат линкови, порнографска содржина и фалсификати, пишува Quartz.

На почетокот на овој месец, X лансираше бот и трол „чистење“ на системот, иако не е познато колку беше успешно.

/021

Прочитај повеќе...

Технологија

Незаменлив дел од нашите животи, 20 години „Gmail“

Објавено пред

на

Многумина се сомневаа во реалноста на оваа нова услуга за електронска пошта, особено ако се земе предвид дека објавувањето на услугата беше закажано за 1 април. Сепак, набрзо дојдоа покани за бета верзијата и таа стана нешто што го посакуваа сите технолошки ентузијасти. Во време кога сандачињата беа ограничени на само 15 мегабајти, ветувањето за гигабајти простор звучеше премногу добро за да биде вистинито. Сепак, тоа беше почеток на револуција.

Gmail навистина го промени начинот на кој гледаме на е-поштата. Со огромен простор за складирање и брзо прелистување, тој стана централен дел од нашите онлајн идентитети. Со преку 1,2 милијарди корисници ширум светот, таа речиси стана синоним за електронска пошта. Сепак, иако се чини дека таа отсекогаш била присутна, прашање е каде ќе се развива понатаму.

Една од најимпресивните работи за лансирањето на Gmail беше огромното складирање што го нудеше, но за Google клучот беше брзото и сигурно пребарување. Со текот на годините, Gmail претрпе бројни промени, вклучувајќи додавање теми, проширување на слободниот простор за складирање на 15 GB, мобилна верзија и разни дополнителни функции како приоритетни е-пошта, паметни одговори и лесно отпишување од билтени.

Сепак, и покрај сите промени, Gmail сè уште се чувствува познато. Ова можеби е делумно поради тоа што немаше радикални промени што би го нарушиле корисничкото искуство, но и затоа што Google мора внимателно да балансира помеѓу иновациите и зачувувањето на стабилноста на најкористената услуга за е-пошта во светот.

Gmail стана повеќе од само алатка за испраќање и примање пораки. Со доволно простор за складирање, тој стана еден вид архива на нашите животи, каде што можеме да заштедиме сè, од пораки од најблиските до важни документи. Додека комуникацијата се повеќе се префрла на други платформи како што се СМС пораките и социјалните мрежи, е-поштата остана место каде што се одржуваат официјалните и важни комуникации.

Gmail стана наш „пасош“ за Интернет. Секогаш кога создаваме нова сметка на страница или услуга, користиме Gmail како основа. На овој начин, нашата адреса на Gmail станува клуч за пристап до сите наши онлајн сметки, апликации и услуги. Иако можеби повеќе не сме возбудени кога го отвораме Gmail, лозинката за Gmail останува една од најважните работи во нашиот живот.

Google размислува како дополнително да го подобри Gmail, но и како да ја зачува својата улога како клучна алатка за онлајн комуникација. Можно е во иднина да се фокусираат на додавање нови функционалности кои ќе ја олеснат секојдневната употреба, како интеграција со други услуги на Google или персонализирани препораки засновани на нашите навики и потреби.

Во основа, Gmail стана незаменлив дел од нашите животи и тешко е да се замисли онлајн светот без него. Без оглед на тоа како технологијата се развива во иднина, Gmail ќе остане клучен играч во начинот на кој комуницираме и управуваме со нашите дигитални животи.

Извор: Theverge

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин3 часа

Samsung Galaxy Z Fold 6 ќе биде потенок и полесен од Fold 5

Преклопливиот телефон на Samsung Galaxy Z Fold 6 се очекува ова лето, а сега се појавија и првите (неофицијални) информации...

Магазин3 часа

Кинескиот одговор на ChatGPT достигна 200 милиони корисници

Кинескиот модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot на технолошкиот гигант Baidu има повеќе од 200 милиони корисници, изјави денеска извршниот...

Магазин4 часа

Социјалната мрежа X воведува претплата за нови корисници

Новите корисници на социјалната мрежа Х, порано позната како Twitter, наводно ќе треба да платат скромна такса доколку сакаат да...

Хороскоп14 часа

Хороскоп за среда (17 април)

ОВЕН Вклучете се малку повеќе во настаните околу вас, особено ако се поврзани со луѓето кои ви значат. Помогнете му...

Спорт15 часа

Фудбалските федерации во регионот, вклучувајќи ја и нашата дадоа своја безусловна поддршка за актуелниот претседател на УЕФА, Александар Чеферин

На регионален состанок во Тирана, асоцијациите од Југоисточна Европа дискутираа за различни прашања и предизвици. Безусловно изразија поддршка за претседателот...

Спорт18 часа

Може ли Барса да го преживее Париз? Ќе му одолее ли Атлетико на „жолтиот ѕид“ ?

Каталонскиот тим успеа да дојде до предност на „Паркот на принцовите“ и може малку поудобно да влезе во мечот на...

Автомобили22 часа

(ФОТО) Произведен последниот легендарен „Bizzarrini 5300 GT“ revival едиција

Две години откако беше првично најавен, серијата Bizzarrini 5300 GT Revival Edition заврши. Последниот произведен примерок беше обоен во зелена...

Технологија1 ден

Незаменлив дел од нашите животи, 20 години „Gmail“

Многумина се сомневаа во реалноста на оваа нова услуга за електронска пошта, особено ако се земе предвид дека објавувањето на...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за вторник (16 април)

Овен Веќе некое време се чувствувате како робот кој извршува една по една задача, време е да се посветите! Дневниот...

Lifestyle2 дена

Едноставна промена во вашата дневна рутина може значително да влијае на вашиот крвен притисок

Се обидувате да го намалите крвниот притисок? Секој ден седете малку помалку и ќе видите резултати, велат експертите. Новото истражување...

НАЈЧИТАНИ