Следете не

Социјални мрежи

„ТикТок“ е под лупа на американската државна безбедност поради недолични видео материјали

Објавено пред

на

Апликацијата за кратки видео содржини беше опишана од американската државна безбедност како совршено место за сексуални предатори.

Така што „TikTok“ сега е под истрага од американските владини агенции за ракување со материјали за сексуална злоупотреба на деца, додека растечката апликација на кратки видеа се бори да ја ублажи поплавата од нови содржини.

Справувањето со сексуалните предатори е постојан предизвик за социјалните мрежи, но младата база на корисници на TikTok ја направи најранлива платформа од сите.

Американското Министерство за домашна безбедност во моментов истражува како TikTok постапува со материјали за сексуална злоупотреба на деца. Министерството за правда, исто така, размислува како сексуалните предатори ги искористуваат специфичните функции за приватност на TikTok.

„Тоа е совршено место за предаторите да ги пронајдат, заведуваат и ангажираат децата“, рече Ерин Бурк, шеф на Одделението за истражување на сајбер криминал за национална безбедност, нарекувајќи го „платформа по избор за предатори“.

Истрагите нагласуваат дека TikTok се бори да се справи со поројот на содржина генерирана од повеќе од милијарда корисници. Компанијата, во сопственост на кинеската BiteDance, има повеќе од 10.000 човечки модератори ширум светот и брзо регрутира персонал во оваа област.

Американското Министерство за домашна безбедност тврди дека меѓу 2019 и 2021 година, бројот на случаи на експлоатација на деца на TikTok се зголемил седум пати.

„TikTok има нулта толеранција за материјали за сексуална злоупотреба на деца“, соопшти компанијата. „Кога ќе откриеме каков било обид за објавување, добивање или дистрибуирање на таков материјал, ја отстрануваме содржината, забрануваме сметки и уреди, веднаш известуваме до NCMEC и контактираме со органите за спроведување на законот доколку е потребно.

Меѓутоа, американското министерство тврди дека меѓународните компании не се толку мотивирани да работат на овие случаи. Тие додаваат дека сите компании кои поседуваат социјални мрежи треба проактивно да се грижат за безбедноста на децата на нивните платформи и да спречат експлоатација и злоупотреба, што сега не е случај.

„Ние сме длабоко посветени на безбедноста и благосостојбата на малолетниците, поради што безбедноста на младите е приоритет во политиката на компанијата“, додаде TikTok за Financial Times.

TikTok објави дека отстранил 96 отсто од содржината што ги прекршува насоките за безбедносна политика пред некој да ги погледне. Видеата на малолетници кои пијат и пушат го сочинуваат најголемиот дел од отстранувањето според овие упатства.

Моделот што го открија американските безбедносни власти е дека таквата содржина често се споделува помеѓу приватни профили. Видеото е објавено така што е видливо само за тој што го објавил (само јас), а потоа лозинката ја споделуваат неколку предатори кои имаат пристап до таква содржина.

Извор: nova.rs

Социјални мрежи

Инстаграм ќе биде забранет за деца помлади од 13 години, додека внесување на датумот на раѓање за нови корисници ќе биде задолжителен

Објавено пред

на

Инстаграм неодамна објави дека ќе започне подетално да ја проверува возраста на своите корисници. Апликацијата сега активно работи на тоа споделувањето датум на раѓање да биде задолжително за сите корисници.

Социјалната мрежа ќе биде забранета и за деца помлади од 13 години.

По новото ажурирање, кое најверојатно ќе се случи овој месец, нема да можете да пристапите на Instagram додека не го наведете вашиот роденден, дури и ако сметката е наменета за компанија или домашни миленици. Датумот на раѓање нема да биде јавно објавен.

Проверката на возраста на Instagram е опционална апликација која започна да се користи во 2019 година. Отсега корисниците можеа да ја игнорираат или прескокнат оваа опција, но отсега тоа нема да биде возможно.

Корисниците кои внесуваат лажен датум на раѓање ќе бидат блокирани.

А за да спречи внесување на лажен датум и да ја препознае возраста на корисникот, апликацијата ќе ги користи своите познати алгоритми. Ќе ја провери заедницата со која е во контакт корисникот, роденденските честитки, па дури и други сметки, како што се сметка на Facebook или Gmail.

Одлуката доаѓа во време на зголемени критики кон социјалната мрежа дека негативно влијае на здравјето на децата и тинејџерите, а покрај тоа, има и куп страници на Инстаграм кои споделуваат несоодветни слики од деца, за кои неодамна пишува Telegraf.rs.

Ова изгледа како потег за спречување

Извор: srbijadanas.com/telegraf

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„Инстаграм“ воведува уште три нови опции

Објавено пред

на

Оваа социјална мрежа додаде три нови функции на платформата за етикети на производи, подобрени ознаки за луѓе и повисок ранг за оригиналните макари.
Инстаграм планира да ги поништи неоригиналните видеа на Reels.

Ова значи дека содржината што е повторно споделена од други апликации како што е TikTok или која било друга платформа за кратки видео ќе биде помалку видлива од оригиналните видеа.

Новите промени ги објави шефот на Инстаграм на Твитер.

Тој потоа објави дека Instagram ќе додаде три нови функции на платформата за етикети на производи, подобрени ознаки за луѓе и повисок ранг за оригиналните Reels.

Промената поврзана со Reels донесе многу забуни.Првото прашање е дали видеото споделено од TikTok не е оригинално иако првпат се појавува на Instagram.Единствено што е јасно засега е дека Instagram се обидува да на овој начин да се намали важноста на TikTok и да се дистанцира од него.

Прашањето е дали Instagram ќе добие или изгуби на овој начин.Посебно ако се има предвид дека корисниците во поголема мера го претпочитаат TikTok. Од друга страна, треба да се има предвид дека TikTok, на пример, е забранет во Индија, па затоа Instagram одлично се снајде на овој пазар со Reels.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Бидете претпазливи со сомнителните пораки на „WhatsApp“, измамници сè повеќе пробуваат да наштетат на корисници

Објавено пред

на

Сајтот WABetaInfo објави дека на популарната платформа WhatsApp се појавуваат се повеќе измамници кои имаат за цел да добијат кориснички сметки.

Наводно, некои корисници добиле сомнителна порака од сметки кои се претставувале како поддршка за корисници на WhatsApp. За среќа, корисниците го пријавиле ова бидејќи мислеле дека е обид за кражба на податоци.

WABetaInfo истакнува дека е важно да откриете дали разговарате со вистинската поддршка за корисници или со измамници и според нив, тоа е лесно да се утврди. Ако ги погледнете информациите за контакт, има штиклирање до името, а не на фотографијата на профилот.

Покрај тоа, измамниците секогаш ќе ве прашуваат за некои лични податоци – број на кредитна картичка или шестцифрен број за најавување на WhatsApp. Од друга страна, WhatsApp нема да бара од вас PIN, пари или други доверливи информации.

Се препорачува, во случај да сретнете измамници, да ја блокирате таа сметка и да ја пријавите. Исто така, покрај поддршката за корисници на WhatsApp, измамниците можат да ги имитираат пријателите или членовите на семејството на корисникот.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп9 часа

Хороскоп за 25 мај (среда)

ОВЕН Во изминатиов период бевте доста фокусирани на домот и семејството. Овој викенд ќе сакате да се релаксирате во позната...

Временска прогноза15 часа

Вечерва локално невреме во источните краеви на државата – ова се деталите

Доцна попладнево и вечерва и тоа особено во источната половина од државава ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд,...

Магазин16 часа

Giveaway: Евротип спортските обложувалници доделуваат навивачки комплет само за вистински навивачи на Ливерпул и Реал Мадрид

Евротип спортските обложувалници доделуваат навивачки комплет само за вистински навивач на ЛИВЕРПУЛ кој ќе биде одбран преку #randompicker GIVEWAY-OT почнува...

Свет18 часа

КРАЈ НА ЕДНА ЕРА: Њујорк ги отстрани познатите телефонски говорници

Означувајќи го крајот на една ера, властите во Њујорк ги отстранија речиси сите телефонски говорници, кои станаа жртви на бесплатните...

Магазин18 часа

Xiaomi и Leica склучија партнерство: Наскоро првиот телефон со германска камера

Гласините се покажаа како вистинити. Xiaomi официјално ја потврди својата „долгорочна стратешка соработка“ со Leica, а првиот паметен телефон развиен...

Магазин18 часа

Motorola планира камера од 200 мегапиксели за својот нов водечки телефон

Неодамна, се појавија првите наводи дека Samsung планира да вгради нов сензор од 200 MP во својот следен водечки мобилен...

Магазин18 часа

Кратка историја на вртоглавиот технолошки напредок

Жалењето за минатото кај некои е поизразено отколку кај други, а реченицата која вели дека нешто порано било подобро е...

Магазин19 часа

Подгответе се за визуелни промени на Instagram: Компанијата создаде свој фонт

Instagram го претстави големото „освежување на брендот“ Instagram создаде сопствен фонт наречен Instagram Sans, кој доаѓа со различни подфонтови. Компанијата...

Култура1 ден

Денеска е празник, Св.Кирил и Методиј, ден на словенските просветители

Денес е празник, Св.Кирил и Методиј, светите браќа кои се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за...

На денешен ден1 ден

24 мај – На денешен ден

1543.- Почина полскиот астроном Николаус Коперник, творец на хелиоцентричниот систем и основач на модерната астрономија, автор на „Циркулацијата на небесните...

НАЈЧИТАНИ