Следете не

Свет

Кинески ровер започна со истражување на површината на Марс

Објавено пред

на

Кинески моторизиран ровер со далечинско управување се спушти од својот слетувач на Марс и тргна да ја истражува површината на црвената планета, објави кинеската вселенска управа.

„Роверот со соларен погон го допре тлото на Марс во 10.40 часот во Пекинг (4.40 часот по средноевропско време)“, соопшти кинеската национална вселенска управа.

Роверот слета на Марс минатата сабота, во технички предизвикувачка мисија која е потешка од слетувањето на Месечината. Тоа е првата кинеска мисија на Марс.

Кина е втора земја што слета ровер на Марс, по САД.

Роверот, наречен Јуронг, по кинескиот Бог на огнот, направил дијагностички тестови неколку дена пред да започне со истражување денес. Се очекува да се испита 90 дена дали има докази за живот на Марс.

Кина има амбициозни вселенски планови, вклучително и лансирање орбитална станица со екипаж и спуштање човек на Месечината. Во 2019 година, Кина стана првата земја што слета со вселенско летало на малку истражуваната страна на Месечината, а во декември ги врати месечините на Земјата за прв пат од 1970-тите.

Во моментов, САД имаат мисија и на Марс, американскиот ровер „Упорност“ и мал хеликоптер ја истражуваат планетата. Американската вселенска агенција НАСА очекува нивниот ровер да ги собере првите примероци во јули за да се врати на Земјата за десет години.

 

Свет

Вакцината Pfizer и AstraZeneca ефикасна против делта сојот на коронавирус

Објавено пред

на

Вакцините против ковид развиени од Pfizer/BioNTech и AstraZeneca генерално се ефикасни против варијантите на делта и капа на коронавирус, кои за првпат беа идентификувани во Индија, покажа новата научна студија.

Студија на научници од Универзитетот Оксфорд, објавена во списанието Cell, ја утврди способноста на антителата во крвта на луѓето кои примиле обете дози на вакцината да ги неутрализираат високоинфективните варијанти на делта и капа, се вели во соопштението.

„Нема докази за големо бегство од вирус од имунитет што сугерира дека сегашната генерација на вакцини ќе обезбеди заштита од вирусни варијанти Б.1.617“, се наведува во студијата. Ова се варијанти на делта и капа што за прв пат беа идентификувани во Индија.

Но, концентрацијата на неутрализирачки антитела во крвта беше малку помала, што може да доведе до бројни инфекции, предупредуваат научниците.

Минатата недела, анализата на Англиската агенција за јавно здравје (PHE) покажа дека вакцините произведени од Pfizer и AstraZeneca обезбедуваат висока заштита од повеќе од 90 проценти од хоспитализација од делта варијанта на вирусот.

Делта станува глобално доминантна варијанта на коронавирусот

Делта варијантата станува глобално доминантна варијанта, рече во петокот главниот научник на Светската здравствена организација (СЗО).

Научниците од Оксфорд исто така ја анализирале фреквенцијата на реинфекција кај луѓето кои преживеале ковид-19.

Ризикот од повторна инфекција со варијантата делта се покажа како особено висок кај лицата заразени со бета и гама варијанти кои потекнуваат од Јужна Африка и Бразил, соодветно.

Претходната инфекција со алфа варијантата (Б117), прва откриена во Британија, обезбедува „разумна“ заштита од сите варијанти на загриженост и може да биде основа за развој на нова генерација на вакцини.

„Б117 може да биде кандидат за вакцини против нови варијанти за да се обезбеди најширока можна заштита“, велат истражувачите.

Прочитај повеќе...

Свет

За прв пат во историјата на Шведска: Изгласано недоверба на премиерот

Објавено пред

на

Шведскиот премиер, социјалдемократот Стефан Левен беше соборен денеска откако парламентот изгласа недоверба на неговата влада.

Ова е првпат да се случи во политичката историја на Шведска.

Левен има една недела да поднесе оставка или да распише нови избори.

Повеќе од 180 пратеници гласаа против премиерот.

Прочитај повеќе...

Свет

(ФОТО) Камион влета на велосипедска трка во Аризона, има повредени..

Објавено пред

на

Шест велосипедисти се во критична состојба во болницата откако камион влета во мал планински град северо-источно од градот Феникс врз група учесници на трката со вкупно 270 велосипедисти, соопшти полицијата. Полицијата која била задолжена за обезбедување на настанот, по бркотниците го сопрела камионот многу подалеку и со неколку истрели го раниле возачот.

Шлемови, обувки, луѓе и скршени велосипеди се наоѓаа на улица, а тркалото на еден велосипед беше пронајдено забиено во маската на камионот кој беше оштетен од судир дури и на покривот, а на прозорецот има дупка од куршум – вели еден од присутните.

Во тешка, но стабилна состојба хоспитализиран е и возачот на камионот, 35-годишник.

„Не го знаеме неговиот мотив“ да налета на велосипедисти, „знаеме само дека тој сакал да побегне од местото на несреќата“ – изјави полицијата за АП.

 

ФОТО: abc15.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 1 час

„Рурална Коалиција“ го уреди дворскиот простор за играње на дечиња од кичевската градинка „Олга Мицеска“

Рурална Коалиција во рамките на проектот за институционално јакнење на организацијата повторно делува на терен и успева да ја мобилизира...

МакедонијаПред 2 часа

Денеска 10 нови случаи на Коронавирус и три починати во болнички услови

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.302 тестирања, а...

Временска прогнозаПред 10 часа

И денес продолжуваат тропските температури со над 40°C

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до...

СкопјеПред 11 часа

Денес и утре делови од Скопје ќе бидат без електрична енергија поради зафати на електродистрибутивната мрежа

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 24.06 – вторник и утре 25.06.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе...

На денешен денПред 17 часа

На денешен ден – 24 јуни

79.- Умре римскиот император Тит Флавиј Веспасијан, основач на династијата Флавијан. За време на неговото владеење, во Рим бил изграден...

ХороскопПред 18 часа

Дневен Хороскоп [ 24 јуни ] четврток

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

КичевоПред 20 часа

Бакарди распишува оглас за пица мајстори и келнери за претстојната сезона кои ќе бидат во редовен работен однос

Нашите партнери од Bacardi Lounge Bar – Кичево ве известуваат дека поради проширување на својата дејност и надополнување на својот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 5 нови случаи на Ковид-19, 1 починат и 8 оздравени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а...

СветПред 1 ден

Вакцината Pfizer и AstraZeneca ефикасна против делта сојот на коронавирус

Вакцините против ковид развиени од Pfizer/BioNTech и AstraZeneca генерално се ефикасни против варијантите на делта и капа на коронавирус, кои...

МакедонијаПред 1 ден

Програмите Vavoom & Pikaboo за сите дечиња достапни на Тотал ТВ

За сите безгрижни дечиња, Vavoom и Pikaboo програмите за деца се дел од Екстра и Премиум пакетите на Тотал ТВ....

НАЈЧИТАНИ