Следете не

Магазин

Кога работите ќе тргнат наопаку, новите уреди на Apple го спасуваат денот

Објавено пред

на

Како да немаме доволно дневни воени вести и оние за катастрофи од светски размери, многу аналитичари забележаа една не толку охрабрувачка порака испратена од Apple. Дали ова Apple најавува уште една црна година? Можеме само да се надеваме дека маркетингот на Apple ја искористи темата за човечка слабост со цел подобро да ги продава своите уреди.

Само, треба да се напомене дека пред една година на промоцијата на генерацијата iPhone 13, Apple ја започна програмата со радосно видео во кое танчерите ја слават природната убавина на Калифорнија снимено, се разбира, со камера на iPhone. Оваа година, на претставувањето на 14-та генерација на iPhone, расположението беше многу помрачно. Сè започна со видео за корисниците кои му пишуваат на Тим Кук велејќи дека за малку ќе умреле ако не бил Apple Watch кој повикува 911!

Apple спасува животи

Спасувањето животи во итни ситуации беше главната тема на лансирањето на уредите на Apple оваа година, а многу од најважните нови функции кои компанијата ги објави беа насочени кон безбедноста на корисниците. Една од поважните функции на iPhone оваа година е наречена „Итен SOS преку сателит“, која може да испрати порака за помош дури и ако нема сигнал од мобилниот телефон со милји наоколу. Корисниците исто така можат да ја споделат својата локација со семејството или пријателите во апликацијата „Find My“.

Примерот на Apple за тоа како функционира функцијата покажа планинар со скршена нога на врвот на планинскиот гребен кој повикува хеликоптер. Подоцна, Apple ги спомна кривулестите патишта како уште едно место каде што корисниците на iPhone можат да бидат надвор од опсегот.

Но, оваа функција може да биде корисна во други ситуации, не само во дивината. Шумски пожари, урагани и други катастрофи можат да ја исфрлат вашата услуга за мобилни телефони, а можноста да контактирате со службите за итни случаи или да му кажете на вашето семејство каде се наоѓате, буквално може да биде спасител во такви околности.

“Emergency SOS via satellite”

Друг пример: Ултра часовникот на Apple од 799 долари има сирена од 86 децибели која се слуша на 200 метри и функција компас која му овозможува на корисникот да ги следи чекорите без Интернет.

Како и со функцијата за сателити, Apple ја пласираше како корисна алатка за авантуристи на отворено, но може да биде корисна и во секојдневните поставки. Замислете да вклучите аларм како пречка за натрапниците или да ја користите функцијата за пребарување за да го пронајдете патот назад до вашиот автомобил откако катастрофа во вашето соседство ја исфрлила услугата на мобилниот телефон.

Apple исто така објави оваа недела дека iPhone и Apple Watches, кои користат сензори за движење, сега можат да се јават на 911 доколку откријат сообраќајна несреќа.

„Навистина се надеваме дека никогаш нема да ви треба, но дека ќе се чувствувате малку побезбедно секогаш кога ќе влезете во вашиот автомобил“, рече презентерот на Apple неколку моменти пред да прикаже слики од возач погоден од воздушно перниче во забавена снимка за време на судар.

Почеток на нова ера на комуникација помеѓу уредите од екосистемот на Apple

Сепак, не можеме да избегаме од впечатокот дека Apple посегнува по многу непопуларен адут со кој ги погодува најголемите човечки стравови – борбата за живот. Оваа тема е експлоатирана многу пати досега, но повторно не можеме да негираме дека новите функции се навистина корисни во дадените околности. Apple ги искористи сите овие ситуации за промоција и тие се дизајнирани да направат една работа – да ја зголемат побарувачката и продажбата на новите производи на Apple. Компанијата сега сака да го направи iPhone-от неопходен уред преку безбедносните функции, давајќи им на корисниците убедлива причина да не се префрлат на конкурентни Android уреди.

Како што објави CNBC, Apple не е единствената компанија за потрошувачка електроника која развива безбедносни карактеристики за своите уреди. Покрај сето горенаведено, уредите на Apple имаат и силна линија на здравствени функции, како што се детекција на пад за постари лица и следење на отчукувањата на срцето.

Во најголем дел, пораката е јасна – Ајфонот е таму кога ви е најпотребен, нагласи еден од водителките. Таквата доверба и сигурност се непроценливи кога вашата безбедност е во прашање!

Можеби го гледаме почетокот на нова стратегија за размена на пораки помеѓу уредите на Apple, која дефинитивно предизвикува заклучување – неговите уреди се оние што ги сакате со вас кога работите ќе тргнат наопаку!

Дали овие карактеристики значително ќе го зголемат интересот и продажбата на iPhone? Што мислиш?

/benchmark

Хороскоп

Викенд Хороскоп за петок (30 септември)

Објавено пред

на

ОВЕН
Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што се овој. Ќе сакате да завршите некоја обврска која долго време ви се провлекува и ви го отежнува секојдневието. Денес ќе биде продуктивен ден за оние кои работат во областа на медицината и јавните служби.

БИК
Денес можно е да доживеете некоја фрустрирачка ситуација во домот и семејството. Бидете смирени и покажете нежност, немојте да го обвинувате другуте за грешките од минатото. Вашиот брачен партнер ќе ве поддржува во донесувањето на некоја одлука. Интимниот живот тече добро.

БЛИЗНАЦИ
Денес ќе чувствувате силна емоционална поврзаност со некој. Денот ќе го поминете во одлично расположение и ќе сакате да си дозволувате секакви задоволства. Можно е некои мали проблеми да ви донесат непријатно чувство. Избегнувајте тензија така што ќе им пристапувате на некои проблеми не толку сериозно.

РАК
Денес ќе сфатите дека во овој материјалистички свет она кое поминува незабележано нема никаква вредност. Вашата напорна работа треба да биде видена и треба да биде признаена. Доколку имате некоја личност која сте ја загубиле, однесете цвеќе. Некои нешта се подобри отколку што ви изгледаат денес.

ЛАВ
Денес вашето здравје ќе ви биде приоритет. Ќе почнете да размислувате за нов режим на здрава исхрана и вежбање, ќе се посветите на својата дисциплина. Бидете внимателни со исхраната и немојте да бидете премногу строги спрема себеси. Пријатни мигови со личност која не сте ја виделе одамна.

ДЕВИЦА
Денешниот ден ви донесува некои неочекувани промени и пријатни изненадувања. Можно е да одите на пат со вашите сакани и ви претстојат многу забавни мигови. Денешниот ден ќе биде еден од оние кои ќе се бројат.

ВАГА
Време е да го претворите она кое е добро, во одлично. Искористете го денешниот ден за да донесете промени во сопствениот живот и во оној на вашите сакани. Почнете да размислувате за продлабочување на вашата наука и образование, тоа ќе ви користи во иднина. Можеби исучување на некој нов јазик?

ШКОРПИЈА
Денес ќе бидете доста нетрпеливи и можно е да избувнувате за ситници. Вашата логика нема да работи најдобро па ќе бидете постојано нервозни. Како што денот изминува тензијата ќе почне да спласнува. Можно е во вас да се разбудат чувства за некоја личност за која не сте сметале дека може да ве привлекува.

СТРЕЛЕЦ
Денешниот ден ќе биде доста предизвикувачки за вас, ќе се впуштите во организирање на некои настани и важни состаноци. Оние кои вложуваат ќе остварат добивка, но немојте да се радувате премногу брзо. При крајот од денот енергијата полека ќе ве напушта.

ЈАРЕЦ
Денот ќе започне така што ќе почнете да го планирате вашето следно патување. Ќе лутате со мислите и ќе сакате веднаш да отидете некаде. Вашето нетрпение може да ви создаде проблеми.

ВОДОЛИЈА
Денес е одличен ден да го поминете со вашите сакани и оние кои ви се драги. Ќе сакате да им удоволувате и да ги правите среќни. Чувствувате наклонетост кон некоја личност од вашата блиска околина, можеби некој колега, време е да ги искажете вашите чувства затоа што и нивната страна го чувствува истото.

РИБИ
Можеби во последно време сте го запоставиле вашето здравје, време е да се посветите повеќе. Земајте превенција за било каков здравствен проблем со кој сте се соочиле. Време е да се посветите и на вашето физичко здравје.

Прочитај повеќе...

Магазин

Google Maps: искусете места на кои никогаш не сте биле

Објавено пред

на

Google Maps често објавува нови функции со цел да ги направи корисниците повеќе заинтересирани за дигитални мапи. Еден од најновите ви овозможува да ја испитате „енергијата на градот“ (vibe check) пред да патувате во него.

Оваа функција е во склад со желбите на помладите генерации кои се грижат за „енергијата“ на се и секого. Затоа, заинтересираните можат да испитаат област пред да пристигнат таму и да гледаат 3D прикажувања на споменици, ресторани и други објекти. Функцијата го доби името „neighborhood vibe“ и нуди поглед од птичја перспектива на сè што е важно во соседството. Прикажува интересни работи со помош на комбинација на вештачка интелигенција и коментари и фотографии на корисници кои веќе биле на препорачаните локации.

Опцијата треба да се појави кај сите корисници на Android и iOS во наредните месеци, па останува да се види колку ќе бидат корисни вибрациите од соседството за оние кои одат таму каде што никогаш не биле. Maps подготвува и други нови функции, а најинтересна е онаа која нуди реален поглед одозгора, со кој повторно би можеле да се проверат градот, селото, градот каде што одите.

Прочитај повеќе...

Магазин

Почнувајќи од следната година, Google ќе ве извести кога вашите податоци ќе се појават во резултатите од пребарувањето

Објавено пред

на

Почнувајќи од следната година, Google ќе може да ве извести доколку вашите лични податоци, како што се телефонскиот број, адресата на е-пошта или домашната адреса, се појавуваат во резултатите од пребарувањето. Google официјално започна со лансирање на алатка која им овозможува на луѓето лесно да бараат отстранување на резултатите од пребарувањето со нивните лични податоци. Алатката стана достапна за некои корисници минатата недела.

Google на Twitter објави дека овој нов систем за известување ќе биде достапен за корисниците на почетокот на следната година. Иако тоа не е нешто што повеќето луѓе ќе треба да го вклучат, на повеќето веројатно ќе им се допадне идејата да ја имаат оваа опција, особено за оние на високи позиции или жртви на вознемирување.

Сепак, треба да се забележи дека Google ги отстранува само резултатите од пребарувањето, а не содржината на самата веб-страница. Информациите сè уште ќе бидат на секоја страница на која се наоѓа, но на луѓето ќе им биде потешко да ги најдат.

Google им дозволи на луѓето да бараат да се отстранат овие типови резултати од пребарувањето некое време, но компанијата сега работи на тоа да го олесни процесот многу. Алатката „Резултати за вас“ ви овозможува да ги означите резултатите со вашите лични податоци со неколку допири наместо да барате посебна статија за помош на Google со врска до формуларот.

Алатката исто така ви овозможува да го следите статусот на барањата. Кога следната година ќе почнат да се појавуваат известувања за приватност во резултатите од пребарувањето на Google, ќе биде уште подобро затоа што нема да мора сами да барате потенцијално штетни резултати за да ги пријавите.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт6 часа

Катерина Милевска дел од врвна програма на ФИФА под менторство на селекторот на САД, нашиот македонец г-дин Влатко Андоновски

Нашата селекторка на македонската женска репрезентација до 17 години, Катерина Милеска е дел од програмата на ФИФА и учесник во...

На денешен ден7 часа

30 септември – На денешен ден

1399.- Основачот на англиската династија Ланкастер, Хенри Болингброук (Хенри Болингброук) стана крал Хенри IV, ден по абдикацијата на Ричард II...

Хороскоп9 часа

Викенд Хороскоп за петок (30 септември)

ОВЕН Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што...

Временска прогноза13 часа

Значителен пад на температурите и дождови, еве за кога се најавите..

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до...

Македонија13 часа

ЦУК: Армиската единица ја продолжува потрагата по возачот на возилото кое пред два дена излета во река Вардар кај Желино

Во моментов според последните добиени информации од терен екипи од ДЗС Тетово со тимовите за нуркање се повлекле со кординација...

Балкан13 часа

Во голема координирана акција сузбиена организирана криминална група која криумчарела хероин во Хрватска, приведени три лица

Денеска (29.09.2022) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи,...

Спорт14 часа

ФФМ распишува конкурс за тренерски курсеви во различни нивоа за лиценци

Македонската фудбалска федерација во рамките на својот едукативен центар е во активна изработка на детален годишен план за курсеви за...

Магазин16 часа

Google Maps: искусете места на кои никогаш не сте биле

Google Maps често објавува нови функции со цел да ги направи корисниците повеќе заинтересирани за дигитални мапи. Еден од најновите...

Видео21 час

Што може да преживее Apple Watch Ultra? ВИДЕО

Јутјуберот TechRax го стави првиот издржлив часовник на Apple – Watch Ultra – на неговиот екстремен тест за издржливост. Apple...

Магазин21 час

Почнувајќи од следната година, Google ќе ве извести кога вашите податоци ќе се појават во резултатите од пребарувањето

Почнувајќи од следната година, Google ќе може да ве извести доколку вашите лични податоци, како што се телефонскиот број, адресата...

НАЈЧИТАНИ