Следете не

Автомобили

Кои автомобили најмногу се расипуваат?

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Германскиот автомобилски клуб (ADAC) ја објави статистиката за интервенции извршени за изминатата година на автомобили стари меѓу три и десет години.

Како што наведоа, најмногу интервенции се поврзани со дефект на батеријата, 46,2 отсто од вкупно 3,49 милиони дефекти. ADAC вклучи 132 модели на возила за прв пат регистрирани помеѓу 2012 и 2019 година во својата статистика за дефекти во текот на 2021 година.

Покрај батеријата, се бара помош на пат поради дефект на моторот или управувањето со моторот (15,5%), проблеми со каросеријата, управувањето, сопирачките, суспензијата или менувачот (14,8%), електрониката (10,3%), гуми (7%) и системот за пумпа за гориво (3,1%), според Ревиев ХАК..

Имено, некои дефекти на возилата се чести и се случуваат по одреден период. Проблемите со пумпата за гориво, на пример, статистички се појавуваат дури по 10 години старост на возилото, а потоа зачестуваат. Проблемите со алтернаторот континуирано се зголемуваат од четвртата година. Потешки неисправности со свеќичките се забележани кај автомобилите произведени во 2013/2014 година. години.

На возраст од три до десет години, најсигурни беа Toyota Aigo, Audi A1, Renault Captur, Mini, Suzuki Vitara (од 2019 до 2016 година), Audi K3, BMW Series 1, BMW Ks1, Audi A4, Audi A5, Audi K5 , BMW 3 серија, BMW 3 купе, BMW Ks3, Audi A6 и BMW серии 5. Dacia Sandero доби многу добри оценки во сите години, Volkswagen Polo е исто така многу добар, а само 2012 година беше оценета под многу добра.

Dacia Duster генерално е оценета како добра, а 2013 година е оценета како одлична. Mercedes-Benz B-Class е многу добар во сите возрасти. Mitsubishi ASKS е исто така одличен и многу добар. Seat Leon е многу добар во сите години. Volkswagen Golf е многу добар. Kia Ceed се движи од слаб рејтинг (2012) до многу добар рејтинг (2019).

Mazda Ck-5 е многу добра, освен 2013 кога е добра. Škoda Octavia е многу добра, освен 2013 и 2012 година кога беше оценета пониско, т.е добра.

Модели кои немаат спектакуларни резултати се Smart Forfour, Hyundai i20, Renault Clio, Toyota CH-R, Toyota Corolla, Ford S-Mak, Opel Insignia и Volkswagen Sharan. Така, на пример, Toyota Aigo регистриран за прв пат во 2019 година има 2,2 дефекти на 1000 регистрирани возила, додека Smart Fortwo има 7,5. Toyota Aygo од 2012 година има 9,3 дефекти, а Smart Fortwo од истата година има 21 дефекти.

Во категоријата мали автомобили, Suzuki Swift од 2019 година, на пример, има 1,4 дефекти на 1.000 регистрирани возила, додека моделот од 2012 година има 14,8. Hyundai i20 за 2019 година има 2,4, а 2012 има 31,4. Audi A4, кој припаѓа на средната класа, има 1,9 дефекти на 1000 регистрирани возила во 2019 година, а 9,1 од нив во 2012 година.

Opel Insignia од 2019 година има 12,3 дефекти, а од 2012 година 26,4 од нив. BMW Серија 5 од 2019 година има 1,4 дефекти, а моделот од 2012 година има 16,5. Мерцедес Е Класа од 2019 година има 2,4, додека моделот од 2012 година има 23,7.

Извор: V-Online

Автомобили

Дали знаете како е создадена мерката – коњска сила?

Објавено пред

на

Во автомобилската индустрија, коњската моќност стана стандард за изразување на моќта на агрегатот, односно неговата максимална моќност. Овој термин настанал во време кога споредувањето на перформансите на моторот со оние на коњот им олесни на купувачите да ја разберат неговата вистинска моќ.

Во текот на доцните 1700-ти, шкотскиот иноватор Џејмс Ват ја произведе парната машина. Во потрага по начин да објасни, Ват сметал дека споредувањето на работата на неговиот мотор со работата на коњот ќе им овозможи на сите да ја разберат вредноста на новиот изум.

Џејмс Ват работел со коњи во рудник за јаглен, а неговата проценка била дека просечното животно може да премести 100 килограми јаглен на растојание од 30 метри за една минута. Ват тогаш процени дека неговата парна машина може да ја врши истата работа како десет коњи и затоа тврдеше дека има сила од десет коњи. Тоа значи дека неговиот мотор може да се движи 1.000 килограми на растојание од 30 метри секоја минута, или 100 килограми на 300 метри, доколку е потребно.

Како што пишува Revija HAK, овој потег беше добро прифатен од клиентите, а тврдењата за перформансите на Ват ја формираа основата за споредба со ривалските инженери. Не долго после тоа, сите почнаа да мерат во коњски сили. Токму поради Џејмс Ват денес ја имаме меѓународната мерна единица во форма на коњски сили, која изнесува точно 746 вати.

 

Прочитај повеќе...

Автомобили

Дали е ова иднината? Податоците од инструмент таблата ќе бидат проектирани на патот ВИДЕО

Објавено пред

на

Фото: Screenshot YouTube

Ford би го отстранил главниот дисплеј, па возачот нема да мора да го приспособува својот вид на различни растојанија бидејќи информациите би биле поприродно позиционирани на патот пред него.

Европското одделение на Ford тестира нова технологија за фарови што може да го замени head-up дисплејот со проектирање корисни информации на патот пред возачот. Ова му помага на возачот да го задржи погледот на патот, зголемувајќи ја безбедноста, вели Ford.

За многу возачи, head-up дисплејот и проекцијата на информациите за возење на шофершајбната е непријатност. Ford верува дека проектирањето на истите информации на патот пред возачот е многу побезбедно.

Возачот не би морал да го прилагодува својот вид на различни растојанија бидејќи информациите би биле поприродно позиционирани на патот пред него. Видеото на Ford покажува технологија која проектира информации како ограничувања на брзината, навигација или сообраќајни знаци пред возачот.

Нема ограничување на можностите на оваа технологија. Ford споменува и апликации за забава, но не е сосема јасно како тоа се вклопува во концептот за побезбедно возење.

Пред оваа технологија да влезе во производство, треба да се решат уште многу контроверзни ситуации. На пример, како ќе функционира проектирањето слики на патот во сообраќаен метеж.

Прочитај повеќе...

Автомобили

Електричните автомобили стануваат поскапи од оние со класичен мотор

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Додека инфлацијата во Германија е невообичаено висока, новите електрични автомобили поскапуваат побрзо од оние со мотори со внатрешно согорување, покажа едно истражување.

Каталошката цена на 15-те најпопуларни е-автомобили во август била за 14,5 отсто повисока од претходната година, што значело просечно зголемување на цената од 5.385 евра, соопшти Центарот за истражување на автомобили. Цените на најпродаваните возила од фосилни горива се зголемија, истовремено, за 12,5 отсто.

Државата користеше субвенции за да ја намали разликата во цената меѓу поеколошките е-автомобили и оние со класичен мотор.

Субвенциите за plug-in хибридите завршуваат на крајот на годината, а моделите кои се уште се на залиха се распродадени со релативно високи попусти.

Автомобилскиот експерт Фердинанд Дуденхефер очекува дополнително зголемување на цените поради повисоките трошоци за набавка на полупроводници и специфични суровини, на пример во производството на батерии.

Владините стимулации, рече тој, не се доволни за да се запрат цените. До есента следната година, рече Дуденхефер, ќе бидат потрошени 2,5 милијарди евра од федералниот буџет, што значи дека пазарот, особено на малите и компактни електрични автомобили, ќе пропадне.

Никој, рече тој, нема да потроши 35.000 евра за мал автомобил на батерии поради инфекцијата. Владата и министерот за економија Роберт Хабек, така да се каже, ги исклучуваат е-автомобилите, вели Дуденхефер.

Кога станува збор за луксузни автомобили, нивните клиенти се помалку чувствителни на промените на цените и плаќаат од свој џеб.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп1 час

Викенд Хороскоп (сабота 20 август)

ОВЕН Доаѓа време во кое ќе успеете да остварите успех на работно поле. Конечно ќе бидете задоволни со својата работа....

Временска прогноза6 часа

Попоски најавува големо невреме, ова се најновите информации

Во следните денови времето ќе биде многу нестабилно и на многу места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално...

Македонија9 часа

Албански државјани фатени во шверц на 50 кг охридска пастрмка

Денеска (19.08.2022) по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал-Струга, во содејство со...

Хроника10 часа

ТАЖНА ВЕСТ: Почина девојката која се здоби со тешки телесни повредни поради страшен удар од автомобил во Тетово

Во Клиничкиот центар во Скопје почина 23-годишната Т.Р, од тетовското село Сараќино која беше тешко повредена како пешак на 15...

Спорт10 часа

ФК Борец и Слога Виница силите ќе ги одмерат на 24 август

Комисијата за натпревари при ФФМ на денешната седница донесе одлука натпреварот во рамките на првото коло од Втора МФЛ помеѓу...

Автомобили12 часа

Дали знаете како е создадена мерката – коњска сила?

Во автомобилската индустрија, коњската моќност стана стандард за изразување на моќта на агрегатот, односно неговата максимална моќност. Овој термин настанал...

Магазин12 часа

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

Често се случува да имате повеќе копии од иста слика или видео на вашиот телефон. Ова може да биде проблем,...

Магазин12 часа

ОПАСНОСТ ЗА КОЈА НЕ СТЕ СВЕСНИ Полнењето на мобилниот телефон преку ноќ е многу ризично

Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата Се подготвувате...

Свет13 часа

Од Лондон до Мајами за помалку од 5 часа? Се враќаат суперсонични авиони

Само да се потсетиме на нереалните брзини што ги постигна Concorde. Овој француско-британски проект е еден од најбрзите патнички авиони...

Магазин13 часа

Instagram ќе тестира фотографии во резолуција 9:16

Instagram наскоро ќе им овозможи на корисниците да објавуваат фотографии во 9:16 на нивниот feed, како дел од тестот што...

НАЈЧИТАНИ