Следете не

Автомобили

Колку навистина се „зелени“ електричните возила?

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Кога возите, електричните автомобили не испуштаат штетни гасови во атмосферата и ако го погледневме само тој аспект, навистина немаше да се расправа дали тие се еколошки прифатливо решение. Меѓутоа, што е со самото нивно производство, создавањето на батерии и станици за полнење и кој е конечниот биланс во споредба со традиционалните возила на фосилни горива?

Производство на електрични возила

Како што пренесува порталот TheNextWeb, според истражувањето на Министерството за транспорт во Обединетото Кралство, електричните возила се еколошки поприфатлива опција во текот на нивниот животен век во споредба со традиционалните возила кои се напојуваат со мотори со внатрешно согорување фосилни горива.

За време на анализата на целиот животен циклус на овие два типа возила, опцијата која користи електричен погон ќе ослободи 65% помалку гасови кои произведуваат ефект на стаклена градина во атмосферата од традиционалните возила на бензин и дизел.

Треба да се напомене дека најголемиот дел од емисиите на штетни гасови за електричните возила се јавуваат при самото производство, дури 67%. Исто така, интересно е да се констатира дека при производството на електрични возила, според истражувањата од 2020 година, се произведуваат околу 50% повеќе штетни гасови во споредба со традиционалните возила, главно поради производството на батерии.

Фото: Unsplash

Фото: Unsplash

Сепак, треба да се напомене и дека со текот на времето, емисијата на штетни гасови во атмосферата при производство на електрични возила ќе се намалува поради процесот на рециклирање на постоечките батерии. Се проценува дека емисијата на стакленички гасови создадени за време на создавањето на електрични возила ќе биде еднаква на количината испуштена при производство на класични возила до 2050 година. Тогаш електричните автомобили навистина ќе станат најдобра опција за возење.

Нешто се премолчува

Во моментов, пак, не се зборува за мрежата за полнење и за изворите на електрична енергија кои ги напојуваат овие возила. Значи, електричното возило како електрично возило е апсолутно и без сомнение подобар избор за нашата планета ако се гледа како изолиран ентитет и ако не ја земеме предвид неопходноста од неговото напојување.

Но, тоа не би дало реална состојба и не е професионално да се креваат електрични возила до небо без да се истакнат постоечките проблеми за кои недоволно се зборува. Земете ги на пример Соединетите Американски Држави како една од земјите со најразвиена мрежа на станици за полнење на електрични возила. Според истражувањето на Управата за енергетски информации, во оваа земја само 12,2% од потрошената електрична енергија доаѓа од обновливи, еколошки извори. Останатите 87,8%… Можете да погодите.

Фото: Unsplash

Фото: Unsplash

Дали во таква ситуација навистина можеме да зборуваме за електричните возила како решение кое ќе ја спаси планетата од нас самите пред природата да реши да го притисне копчето за рестартирање? Не сме сигурни како можеме да го тврдиме тоа. Но, останува фактот дека електричните автомобили ќе стануваат се по „нежни“ за нашата планета како што одминува времето, а ни останува само да се надеваме дека човештвото ќе се сврти кон обновливите извори на енергија.

Која е иднината на електричните возила?

Иднината, барем што се однесува до самите производители на автомобили, никогаш не е подобра. На пример, Volvo планира целосно да го прекине производството на традиционални автомобили до 2030 година. Се развиваат и напредни батерии кои ќе овозможат подолги патувања со едно полнење и подобрена долговечност. Ќе се подобри и мрежата за полнење, станиците ќе станат пораспространети, а животот со електричен автомобил ќе биде многу полесен отколку што е сега.

Но, сето ова е жално доколку енергијата што се користи за напојување на електричните автомобили не престане да се произведува со согорување на јаглен и други тековни методи. Без барем делумна транзиција кон обновливите извори на енергија, нема да има еколошки возила.

Автомобили

Знаци кои укажуваат на тоа дека автомобилска гума ќе пукне

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Пренискиот притисок во гумите обично е знак за проблем. Затоа е најдобро да се проверува на секои две недели, препорачува германскиот авто клуб (ADAC).

Предмети како што се клинци или парчиња скршено стакло, исто така, може да ја оштетат гумата и постепено да ја издишуваат. Абењето и староста го зголемуваат ризикот. Дури и ако нема видливи оштетувања, гумите треба да се менуваат по најмногу осум години.

Како да забележите оштетување на гумите?

Не потпирајте се на системот за следење на притисокот во гумите: во некои случаи, дупната гума со бавно ослободување на воздухот се открива премногу доцна, а системот открива само губење на притисокот од 20 проценти. Тогаш возењето повеќе не е безбедно.

Пред „големата експлозија“ обично има некои знаци кои најавуваат дупната гума. Намалениот притисок во гумите значително го менува однесувањето во возењето: автомобилот се влече налево или надесно, реагира сунѓересто и се ниша при управувањето.

Ако забележите некој од овие сигнали, останете смирени и избегнувајте брзо возење, вклучете ги сите четири индикатори за насока. Запрете го автомобилот што е можно понежно, на најбезбедно место. Не сопирајте ненадејно – ова може да предизвика лизгање на задниот дел.

Прочитај повеќе...

Автомобили

До 2035 година, дури 80% електрични автомобили

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Струјата брза во непознатото

Иако инфраструктурата е сè уште бавна, иако сè уште нема јасна глобална енергетска стратегија, електричните автомобили заземаат сè поголем дел од патиштата.

Во првите пет месеци од годинава на европските пазари, уделот на електричните автомобили продадени во ЕУ, Швајцарија, Исланд, Норвешка и Британија во просек изнесува 11,3%.

Во Холандија електричните автомобили имаат удел од околу 18 отсто, во Шведска 26 отсто. На пример, во Норвешка, тие целосно ги потиснаа пумпите за бензин и дизел и држат неверојатни 79,2 отсто од пазарот.

А електричната мобилност доаѓа и благодарение на стратегијата на производителите кои туркаат нови електрични модели и полека ги игнорираат оние со SUS мотори.

Благодарение на овој факт, многу брзо клиентите нема да имаат премногу избор за купување автомобили на бензин и дизел, додека понудата на електрични автомобили ќе биде навистина луксузна. На пример, Fiat ќе нуди само електрични автомобили од 2027 година.

Mercedes планира да го направи тоа до 2030 година, а VW до 2033 година. Најдоцна до 2035 година, клиентите повеќе нема да имаат премногу избор. Речиси сите автомобили ќе бидат електрични.

Уделот на новите електрични автомобили брзо ќе расте во наредните години. Веќе во 2027 година треба да изнесува 21%, во 2030 година ќе порасне на 56, а во 2035 година треба да изнесува најмалку 80%.

Прочитај повеќе...

Автомобили

Германија до крајот на годинава планира да ги намали стимулациите за купување електрични автомобили

Објавено пред

на

Германската влада планира да ги намали стимулациите за купување електрични автомобили и да стави крај на стимулациите за купување на plug-in хибридни електрични автомобили на крајот на оваа година.

Набргу по преземањето на функцијата во декември, владата објави дека, почнувајќи од 2023 година, ќе доделува стимулации само за електрични возила кои „демонстративно имаат позитивен ефект врз заштитата на климата“.

Во моментов, купувачите на електрични автомобили имаат право на стимулации до 6.000 евра, а купувачите на plug-in хибриди можат да добијат до 4.500 евра.

Министерството за економија и клима соопшти дека бројот на електрични автомобили на патиштата рапидно расте, а се очекува годинава да ги има околу два милиони.

Тие возила „стануваат сè попопуларни и нема да им требаат владини субвенции во догледна иднина“, рече министерот Роберт Хабек во изјавата.

Владата сака да добие најмалку 15 милиони целосно електрични автомобили на патиштата до 2030 година и да ги зајакне напорите против климатските промени со проширување на употребата на обновлива енергија.

/rs.n1info.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп26 минути

Хороскоп за петок (12 август)

ОВЕН Прилично сте заинтересирани за нова работа која би можела да ви донесе додатни обврски за кои моментално не сте...

Временска прогноза2 часа

Според најновите анализи летните температури продолжуваат и во следните месеци после август

Според најновите анализи кои ние ги направивме, и тоа со помош на најпрецизните метеоролошки модели во светот, истите укажуваат на...

Македонија7 часа

Вчера вкупно 37 мигранти од Пакистан пронајдени од полицијата, се преземаат соодветни мерки за расчистување на случаите

На 10.08.2022 околу 08.00 часот во близина на мотел на подрачјето на Кавадарци, полициски службеници од Полициска станица Михајлово пронашле...

Спорт7 часа

Безбедност, заштита на интегритетот на натпреварувањата како и борба против местење фудбалски натпревари тема на денешниот семинар

Комисијата за натпревари при Фудбалската федерација на Македонија, денеска во хотел „Хилтон”, во Скопје го одржа редовниот семинар со делегатите...

Хороскоп1 ден

Дневен Хороскоп (четврток 11 август)

ОВЕН Не ви е лесно да излезете на крај со сите деловни проблеми, потребна ви е нечија помош. Не сте...

Македонија1 ден

Шест возачи на товарни возила и автобуси под дејство на алкохол во битолско

Денез во текот на утринските часови (10.08.2022) во периодот од 04.30 до 07.00 часот на тероторијата на СВР Битола спроведена...

Спорт1 ден

Реализирана „Судиска анализа“ на натпреварите од првото коло во првата македонска фудбалска лига, ова се констатациите од натпреварите

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 1 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот  Фк.Струга...

Временска прогноза1 ден

Услови за појава на невреме, еве какво време нè очекува оваа недела

До крајот на оваа недела и тоа особено во попладневните и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно...

Хроника1 ден

Кај кичевското село Вранештица пронајден човечки труп по течението на река Треска – ова се деталите

На 09.08.2022 година во 14.10 часот, во ОВР Кичево пријавено е дека во атарот на кичевското село Вранештица, по течението...

Магазин1 ден

Игрите на Netflix се целосно промашени, помалку од 1% од претплатниците ги играат

Индустријата за видео игри е повредна од музичката и филмската индустрија заедно, и веќе е општо познато, па не е...

НАЈЧИТАНИ