Следете не

Автомобили

Кои автомобили се најдобри, а кои се на дното?

Објавено пред

на

Германската експертска организација TÜV SÜD со децении го објавува својот извештај за технички преглед, во кој ги наведува најквалитетните возила со најмалку дефекти и оние со најмногу дефекти.

Пандемијата на коронавирус и инфлацијата го направија своето, а возниот парк во Германија старее. TÜV прегледа вкупно 9.583.319 возила во периодот од јули 2021 до јуни 2022 година.

Во сите возрасни групи (односно над единаесет години) 20,2 отсто од автомобилите имале значителни дефекти (систем на управување, кочење, мотор…), што е за 2,3 процентни поени повеќе од претходната година.

Освен возилата кои се во просек постари, експертите од TÜV SÜD исто така гледаат на ограничените буџети на домаќинствата како причина за пониски трошоци за одржување и, како резултат на тоа, повеќе дефекти.

Севкупниот победник во извештајот на TÜV за 2023 година е Mercedes B-Class, додека Dacia Logan е позади, според HAK Review.

За прв пат просечната возраст е повисока од десет години. Очигледно е дека постарите возила стануваат се поважни за безбедноста на патиштата, а тоа го покажува и зголемената стапка на дефекти. Експертите на TÜV SÜD затоа тестираат возила стари до единаесет години.

Во однос на квалитетот, овојпат Mercedes B-Class го зазема првото место со просечна стапка на значителна дефект од само 2,0 проценти. На второ место е GLC (2,3 отсто). На ова ниво е и VW Golf Sportsvan/Plus.

Audi Q3 беше четврти со 2,4 отсто дефекти. На крајот од табелата повторно е Dacia Logan. Од мали возила треба да ги пофалиме Honda Jazz и Mazda 2 и Suzuki Vitara.

По единаесет години, ниту еден од моделите на Mercedes-Benz, BMW и Audi не е на првите позиции, што веројатно се должи на нивната употреба како службени автомобили со голема километража.

Просечната Е-класа има просечни 176.000 километри. Доколку купувате користен автомобил во Германија, оваа информација може да ви биде и водич.

ВОЗИЛА СО НАЈМАЛКУ ГРЕШКИ:

До 3 години До 5 години
Модел Процент на грешки Модел Процент на грешки
1. Mercedes Benz B-Klasa 2,0 % 1. Porsche 911 2,7 %
2. Mercedes Benz GLC 2,3 % 2. Mercedes Benz SLC 4,1 %
2. VW Golf Sportsvan 2,3 % 3. Audi Q2 4,5 %
4. Audi Q3 2,4 % 4. Mazda CX-3 4,6 %
5. Audi Q2 2,6 % 4. VW Golf Sportsvan 4,6 %
5. Porsche Cayenne 2,6 % 6. Mercedes Benz B-Klasa 4,7 %
5. VW T-Roc 2,6 % 7. Mazda 2 5,3 %
8. Honda Jazz 2,7 % 8. Audi Q5 5,4 %
9. Mercedes Benz A-Klasa 2,8 % 9. Audi Q3 5,5 %
10. Hyundai ix20 3,0 % 9. Honda Jazz 5,5 %
10. Suzuki Vitara 3,0 % 11. Mercedes Benz A-Klasa 5,6 %
10. Volvo V40 3,0 % 11. Toyota C-HR 5,6 %
До 7 години До 9 години
Модел Процент на грешки Модел Процент на грешки
1. Porsche 911 3,5 % 1. Porsche 911 4,6 %
2. Suzuki Vitara 7,2 % 2. Audi TT 9,4 %
3. VW Golf Sportsvan 7,3 % 3. Mercedes Benz SLK 10,3 %
4. Mercedes Benz B-Klasa 7,8 % 4. Mercedes Benz B-Klasa 11,0 %
5. Porsche Cayenne 7,9 % 5. Porsche Cayenne 11,1 %
6. Audi TT 8,3 % 6. Mercedes Benz A-Klasa 11,7 %
7. Mazda 2 8,5 % 7. Mini Countryman 12,3 %
8. Suzuki SX4 8,8 % 7. Mitsubishi ASX 12,3 %
9. Mercedes Benz A-Klasse 9,0 % 9. VW Golf Plus 12,4 %
10. Hyundai i20 9,1 % 10. VW Touareg 12,7 %
10. Opel Karl 9,1 %
До 11 години
Модел Процент на грешки
1. Porsche 911 6,6 %
2. Audi TT 11,6 %
3. Mercedes Benz SLK 12,2 %
4. Mini Countryman 13,9 %
5. Mercedes Benz B-Klasse 14,2 %
6. Porsche Cayenne 14,8 %
7. Mitsubishi ASX 16,1 %
8. VW Touareg 16,5 %
9. BMW X1 16,7 %
10. Honda Jazz 17,2 %

Автомобили

Внимавајте на црниот мраз! Оваа појава е една од најголемите опасности на зимата

Објавено пред

на

Во мртвата зима, заедно со студените рани утрински и ноќни часови, црниот мраз е една од скриените опасности на патот.

Овој подмолен феномен, едвај видлив со голо око, може да предизвика несреќи поради губење на контролата на возилото. Црниот мраз, се разбира, не е црн по боја, туку тенок проѕирен филм од замрзната вода што се формира на површината. Не се појавува само на коловозот, туку и на тротоарите, па претставува опасност и за пешаците.

Понекогаш е тешко да се види бидејќи е лесно да се поверува дека асфалтот е во добра состојба, создавајќи лажно чувство на сигурност кај возачот.

Црниот мраз обично се формира кога температурите паѓаат под нулата и во зори или самрак, период од денот кога има најмногу температурни промени. Овој феномен се јавува кога сончевите зраци не паѓаат на патот или каде што асфалтот е сè уште студен.

Патишта со дрвја што покриваат дел од патот, патишта со мал сообраќај, влезови и излези од тунели или мостови се најчестите места каде се формира црн мраз. Затоа, бидете особено внимателни кога возите во зима и одржувајте растојание бидејќи тоа ќе ви ја зголеми способноста да реагирате и да ги исправите сите грешки.

/rHak

Прочитај повеќе...

Автомобили

Заборавете на капките на ретровизорите со помош на овој ефикасен трик ВИДЕО

Објавено пред

на

Овој трик е тестиран во видео на социјалните мрежи, а е многу едноставен и ефективен метод.

Овој корисен совет е всушност многу едноставен: нанесувате сапун на огледалото, а потоа нежно го бришете со крпа, што остава тенок слој сапун на стаклото.

На овој начин, кога ќе се прска вода на ретровизорот, таа се лизга од него и капките не остануваат на површината. Трикот првично беше пронајден на TikTok и беше тестиран од корисникот на мрежата, Мајкл Кие. Тој објави кратко видео со наслов: „Факт или фикција?“

Во видеото тој го тестираше трикот на еден од своите автомобили, Форд Мустанг. Тој го користел додатокот за прскалки на цревото за да симулира дожд, прскајќи го својот ретровизор со вода. Потоа го избриша со сапун, па со крпа. На крајот го натопи со вода од пластично шише, која истече на ретровизорот, а на стаклото не остана ни капка.

Луѓето кои го коментираа видеото се радуваа на овој совет. Еден напишал: „Тоа е наука“. Во обид да го објасни овој трик, еден коментатор тврдеше дека тоа се должи на „маслото во сапунот“. Ова е точно, барем теоретски, бидејќи маслото не се распаѓа во вода, па површините обложени со масло ја одбиваат водата.

Прочитај повеќе...

Автомобили

Првото Југо беше произведено пред 42 години

Објавено пред

на

Најпознатиот производ на Застава помина низ трнлив пат од гордоста на тогашната земја, преку статусот на најлош автомобил на светот, до се попосакуваниот олдтајмер.

Првиот примерок на Југо беше произведен на 28 ноември 1980 година, но првиот примерок излезе од производствената лента еден ден подоцна, на Денот на Републиката. Развојот на Југо започна многу порано како проект „Y“, а моделот беше скриен под кодното име Zastava 102. Основата беше Fiat 127, но со целосно нов надворешен дизајн и малку пократко меѓуоскино растојание. Тогаш, сè уште модерното Југо пристигна во времето на енергетската криза, токму кога најслабата верзија беше еден од најекономичните модели на пазарот.

Покрај Југо 45 со мал мотор со четири цилиндри, кој се базираше на дизајнот од 1955 година, имаше 1,1-литарски Стоеден мотор со 55 КС, кој се нудеше и со петстепен менувач. Конечно, врвот беше 1.3 со 65 КС.

Југо ги задржа своите димензии компактни (349 x 154 x 134 cm), но затоа се истакна со уште еден детаљ. Имено, покрај верзијата за испорака, развиен е и кабриолет, кој денес поради тешката достапност е многу барана стока.

Југо од година во година стануваше се попопуларно, а производството се загреваше. Конечно, доаѓа договорот на векот, изворот на Америка, за кој Југо дури и го менува името во Yugo. Бенефит од овој бизнис ќе имаат и домашните клиенти, бидејќи Застава е принудена да го подигне квалитетот поради извозот.

Југото ги преживеа сите удари и траеше до ноември 2008 година, кога производството беше прекинато. Приказната е дека последниот примерок наводно бил продаден за 50.000 евра. Во текот на 28 години произведени се вкупно 794.428 примероци од овој автомобил. Во Америка беа продадени вкупно 141.000 примероци.

Денес, со временски јаз од неколку децении, има се повеќе луѓе кои носталгично гледаат во автомобилите на Застава. Објективно гледано, тоа беа солидни автомобили, далеку подобри од источната конкуренција и кои успешно ја завршија својата задача да го моторизираат населението.

Како што еднаш рековме, тоа беше друг пат, кога генералка кошташе колку денес што чини менувањето уље и филтри во овластен сервис.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет2 часа

Сан Франциско им дозволува на полициските роботи да користат смртоносна сила

Одборот на супервизори во Сан Франциско гласаше да им се дозволи на полициските роботи да користат смртоносна сила во екстремни...

Магазин3 часа

Протекоа информации за MIUI 14 пред официјалното лансирање

Сите новости ги објави корисникот на Twitter @kacskrz, а MIUI 14 ни носи нова системска архитектура со претходно инсталирани апликации...

Магазин3 часа

Дали Apple ве лажеше за приватноста?

Со зголемената загриженост за приватноста на податоците, Apple прибегна кон паметен маркетинг и ТВ реклами за да ги увери корисниците...

Магазин3 часа

Twitter ја прекина политиката за дезинформации за корона

Долгогодишните напори на Twitter за борба против дезинформациите за коронавирусот завршуваат, барем засега. Twitter почна да се занимава со дезинформации...

Магазин3 часа

Еве Viber услуга што не ја користите и која може да ви заштеди пари

Rakuten Viber пред празниците им понуди на своите корисници нова услуга Viber Out Rakuten Viber, една од најголемите глобални комуникациски...

Магазин3 часа

Криминалците го користат популарниот предизвик TikTok за да го направат невидлив малициозен софтвер за крадење податоци

Злонамерниот софтвер го користи популарниот предизвик TikTok за ширење на малициозен софтвер за крадење податоци преку лажна апликација која досега...

Магазин3 часа

Лионел Меси стана лик во играта на Call of Duty, а на фановите едно им пречи (ВИДЕО)

Лионел Меси стана лик во видео игрите Call of Duty Modern Warfare II и Call of Duty: Warzone. Меси е...

На денешен ден6 часа

2 декември – На денешен ден

1254 – Сицилијанскиот крал Мафред ја поразил папската војска во битката кај Фоџа и го задржал своето кралство. 1547.- Починал...

Македонија8 часа

Со последното намалување на цените на нафтените деривати, дизелот и бензинот од денес се продаваат по иста цена за литар

Дизел горивото од денес се продава со намалена цена за два денари од литар, додека пак цената на бензините останува...

Временска прогноза14 часа

Целосна метео анализа за месец декември, ова се најновите вести

Според најновите анализи кои ги направивме со помош на најпрецизните нумерички модели во светот, месец декември оваа година ќе биде...

НАЈЧИТАНИ