Следете не

Кичево

(ВИДЕО) Кичево: Што треба да се случи повеќе, за да сè згрижат кучињата скитници?

Објавено пред

на

Речиси и нема ден да не се случи да нема пријавено во ОВР Кичево напад на луѓе од незгрижени кучиња скитници.

Вчера: На 20.12.2022 во 09.30 часот во Полициската станица Кичево, А.Ј.(63) од Кичево пријавил дека на улица „Ужичка“ во Кичево бил каснат од куче скитник

Два дена поназад: На 18.12.2022 година во 15:30 часот, С.З.(62) од Кичево пријавил дека на улицата „Илиница“ во Кичево бил каснат од куче скитник.

– Иако на многу наврати се најавуваше решение на овој децениски проблем, се чини како проаѓа времето – ништо од таа работа.

Да се согледа реалната ситуација на терен, во една мини анкета ќе се согледаат само разочарани родители во страв да ги пуштат своите деца пеш на училиште, изнемоштени лица кои излегуваат на воздух – шетаат со стап како во камено време за во случај на напад, да се одбранат. Уште многу може да се пишува од терен, но што ни менува – ништо.

Ние и верувам никој од нас не сме против животинчињата, нив им треба згрижување, напротив од тој аспект самите чуваме по 2-3 кученца, ги храниме и одржуваме, сме давале поддршка и на најразлични иницијативи за ‘подарување кученца’, но што правиме со останатата глутница која сее потенцијален страв кај граѓаните?

Имено, вчера до нас стигна јавно видео снимано во центарот на град Кичево од г-дин Емир Абдул кое буквално те остава без коментар и уште еднаш си го поставуваме истото прашање (До кога?), треба ли по страшни работи да се случат за да се направи механизам или што и да е (Стационар) да се згрижат кучињата кои во зимскиот период пред нас ќе бидат сè по агресивни, без јадење и сл?

Уште еднаш пред да го гледате видеото, во име на граѓаните кои сè безпомошни, упатуваме апел надлежните да го решат овој проблем кој не бира возраст, боја и нација, за доброто на сите нас.

Кичево

„АТВА Маркет“ 4 слави роденден, по тој повод имаат производи со акциски цени!

Објавено пред

на

Нова роденденска акција, во АТВА 4 маркетот кој се наоѓа на Ул. Солунска бр 27, во населбата раштански пат.

👉Голем број на производи по намалени цени!
👉Акциски производи 1+1 гратис!

Искористете ја оваа одлична акција која трае од 15.07 – 17.07.2024

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Манифестација за паметење, 10-то јубилејно мото-дефиле по повод кичевската црква „Св.Петар и Павле“

Објавено пред

на

Денес по повод патрониот празник на нашата православна црква од Кичево „Св.Петар и Павле“ – „Петровден“ успешно се реализираше јубилејната 10-та по ред мото-парада низ кичевските улици.

Упатуваме јавна благодарност до БПС-ОВР Кичево за нивниот професионализам и целосната поддршка околу безбедноста во сообраќајот додека минува поворката, екипата на „Фото Зоран“ и Јован Ангелески кои стануваат наш „петровденски“ партнер, доброволно пристапија да ни помогнат моментите со фотографија да останат за секогаш, благодарност до Хотел „Кичево“ за отстапеното место и резервации за сите учесници, така што оваа година за расположение на присутните организираа свирка во живо со „Future Band“.

Исто така ја користиме оваа прилика да им се заблагодариме и на свештениците од Кичевската парохија нивното блаженство за благословот традицијата да трае и се разбира за даровите кои секоја година по тој повод учесниците ги добиваат.

Официјално видео:

Во прилог галерија од настанот

Фотографии:

Прочитај повеќе...

Кичево

Петровденска забава со Даниел Крстески и „Future Band“ во Хотел Кичево

Објавено пред

на

По повод 10ти јубилеј, ве очекуваме на добра дружба со ДАНИЕЛ КРСТЕСКИ И FUTURE BEND во прекрасна атмосфера на летната тераса од реномираниот Хотел Кичево.

Ве очекуваме заедно да ја прославиме убавата традиција на нашиот град овој пат со добра музика и одбрано друштво!

Обезбедени се ПАРКИНГ места за сите учесници на мото парадата

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Култура24 минути

Документарниот филм за Бигорски „1000 години – Сведок на Светлината“ доби престижна награда

Со особена радост и благодарност кон Дародавецот Бог ве известуваме дека документарниот филм за Бигорски „1000 години – Сведок на...

Магазин3 часа

Пазарот на телефони е во подем, еве кој бренд е на тронот

Аналитичката компанија IDC ги објави најновите резултати за глобалниот пазар на паметни телефони. Испораките на паметни телефони во вториот квартал...

Автомобили3 часа

Експертот предупредува: Ако купувате користено возило, проверете го ова на гумите

Кога купуваат користен автомобил, на возачите им се советува да внимаваат на вообичаените измами што ги користат продавачите за да...

Магазин3 часа

Германската влада поседува околу 2 милијарди долари во bitcoin

Германската влада со недели продава bitcoin, што вршеше притисок врз најголемата криптовалута во светот да ја продаде. Цената на bitcoin...

Магазин4 часа

Google нуди 23 милијарди долари за оваа компанија

Компанијата е во преговори за купување на Wiz, која се занимава со бизниси во доменот на сајбер безбедноста за облакот....

Магазин4 часа

Apple воведува функција за пресликување на iPhone на macOS Sequoia

Една од поинтересните карактеристики што Apple ги претстави за macOS на светската конференција за програмери 2024 претходно овој месец е...

Хороскоп15 часа

Хороскоп за вторник (16 јули)

ОВЕН Од рано наутро ќе бидете многу одлучни во намерата да направите сѐ што не сте стигнале во претходните неколку...

Автомобили1 ден

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle1 ден

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин1 ден

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

НАЈЧИТАНИ