Следете не

Кичево

Доаѓаат празници, време е да израдуваме социјално загрозени семејства. Оваа сабота и недела во дворот на кичевската црква Св.Петар и Павле организараме „Хуманитарна акција“

Објавено пред

на

Магијата на новата година нè инспирира и да бидеме сочувствителни и поразбирливи кон другите. Тоа нè поттикнува да бидеме потрпеливи, да простуваме и да ги прифаќаме оние што се различни од нас. Додека ја прифаќаме магијата на новата година, се потсетуваме на важноста да работиме заедно, да се поддржуваме еден со друг и да создаваме свет кој е поинклузивен и љубезен. Затоа, сите да ја прифатиме магијата на новата година и да ја искористиме за да ја разбудиме хуманоста во сите нас, така што оваа сабота и недела, односно 24 и 25 декември почнувајќи од 10:00 до 16:00ч се организира хуманитарна акција за собирање на Храна и основни средства за лична хигиена, кои ќе завршат во кичевски семејства.

Истиот започна на иницијатива од г-ѓа Дејаноска од „Роденденски Пињати“ која е добропозната по своите хуманитарни дела и помагање онаму каде е најпотребно, а ние сме секогаш тука да пружиме силна поддршка.

Ланска година ТУКА се собраа солидни средства и завршија во вистински раце во семејства кои се социјално загрозени и за момент им ја разубавивме Нова Година и празниците, ајде да го направиме тоа повторно – кој колку може, намирници по дома, кои се функционални и не ги користите, храна, средства за хигиена..

Благодарение на Кичевската парохија кои секогаш застануваат зад нашите хуманитарни организации дворот на гратската црква Св.Петар и Павле во сабота и недела ќе биде отстапен за вашите донации, ајде да си подадеме рака и да израдуваме пред Нова Година некое семејство!

За повеќе информации: 076/824-325

Среќни празници!

Кичево

Најбараните производи сега на акција во АТВА Маркети

Објавено пред

на

Кичевскиот најснабден маркет АТВА повторно со акција на најбараните производи по екстра цени!

Акциската цена на производите ќе трае една седмица, односно до 2 февруари.

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичево: Вчера во стан на ул. „11 Септември“ настанал пожар, повредени лица нема..

Објавено пред

на

Архива @porta.mk

На 23.01.2023 година во ОВР Кичево било пријавено дека на 22.01.2023 година во 18.30 часот во стан на улица „11 Септември“ во Кичево, сопственост на С.С. (48), настанал пожар.

Повредени лица за среќа нема, а интервенирала Територијалната противпожарна единица од Кичево.

За порта.мк известува портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Кичево

ЕВН КЕЦ Кичево: Најавени прекини на електрична енергија во следните кичевски локалитети

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 24.01 – вторник, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата во следните кичевски локалитети:

  • ТС Техника, бул. Илинден кратки прекини на почеток и крај на планираниот прекин: Жито Караорман, Лопушник, Комуналец, Македонски шуми (Од 09:00 до 13:00 часот)
  • Дел од ул. 4-ти јули (Ламели), Жито маркет, пекара Сара и др. (Од 13:00 до 15:00 часот)

Напомена: Времетраењето „од-до“ може да зависи од ефикасноста на работата.

За нашиот медиум известува ЕВН Македонија.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп10 часа

Хороскоп за недела (5 февруари)

ОВЕН Многу работи денес ќе зависат од начинот на кој се однесувате кон другите. Меѓу другото, оние од вас кои...

Свет12 часа

Илон Маск на суд ги победи акционерите на „Tesla“

Судот во Сан Франциско го ослободи извршниот директор на Tesla, Илон Маск, кој беше обвинет за заблуда на инвеститорите во...

Македонија19 часа

На ГП Деве Баир жители на Бугарија недолично се однесувале и се обиделе физички да ја нападнат полицијата

Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З...

Гејминг23 часа

„Global Game Jam Македонија“ – викенд по 11-ти пат во Скопје и Битола

Викендов од вчера до 5-ти февруари во Скопје и Битола по 11ти пат се одржува „Global Game Jam Македонија“. Како...

Временска прогноза24 часа

Од вечерва поларна воздушна маса и олуен ветер на нашата територија

Почнувајќи од денес попладне и навечер, па во текот на следната седмица територијата на Македонија ќе биде под влијание на...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (4 февруари)

ОВЕН Денес е идеално време Овенот да им објасни за се на сите за што размислувал во изминатите три недели....

Македонија1 ден

Мин. за земјоделство, шумарство и водостопанство одобри лов на дива свиња до крајот на месец март, ова се деталите..

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство со цел продолжување на мерките од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство врз...

Спорт2 дена

Одржана меѓународна работилница поврзана со клупскиот лиценцен систем, во организација на УЕФА и ФФМ

Оваа година ФФМ прославува уште еден јубилеј, а тоа е 20 години од постоењето и имплементирањето на клупскиот лиценцен систем....

Македонија2 дена

Поради агресивно однесување, СВР Охрид приведе жител на Албанија

На 02.02.2023 во 21.10 часот, полициски службеници од СВР Охрид го привеле Л.П.(55) од Република Албанија затоа што на регионалниот...

Скопје2 дена

Осум средни училишта од Скопје денеска добиле закана за поставен експлозив

Денеска (03.02.2023) околу 11:40 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на осум средни училишта во Скопје...

НАЈЧИТАНИ