Следете не

Спорт

„Лавовите“ поуспешни во Гостивар, Струга ТЛ го доби „езерското дерби“, ова се резултатите од 25-то коло од првата македонска фудбалска лига

Објавено пред

на

©porta.mk (архива)

Актуелниот шампион Струга Трим Лум ја победи Воска со 3-1 во „езерското дерби“ и повторно излезе три чекори напред на табелата во Првата лига. Стружани го совладаа тимот на нивниот поранешен тренер Срѓан Захариевски.

Воска издржа на „нула“ едно полувреме. Во 55.минута, Стјеповиќ доби црвен картон за стартот над Радески, а Струга ТЛ доби пенал што го реализираше Бесарт Ибраими. Четири минути подоцна Струга ТЛ постигна нов гол за 2-0 преку Хоган Укпа.

Шкендија славеше против Брегалница со 4-1. Ване Крстевски го отвори резултатот во шестата минута, а Фитон Адеми во 17.минута зголеми на 2-0. Аденис Шала во 55.минута постигна трет гол за Шкендија, а Селмани почесен гол за Брегалница. Конечниот резултат го постави Аганспахиќ во 89.минута од мечот.

Брера го победи Работнички со 2-1 на стадионот „Кукуш“ во Турново. Атдхе Мазари во 13.минута од пенал донесе предност за „романтичарите“, но во 30.минута Урош Стамениќ го искористи подарокот од Кагиму и израмни на 1-1. Победничкиот гол за Брера го постигна Ибрахим во 74.минута од дуелот.

Македонија ЃП го победи Гостивар на гости со 1-4 и се врати во живот во битката за опстанок. Крсте Велкоски од пенал донесе водство за „лавовите“ во 14.минута, но потоа и Ланре Кехинде реализираше пенал за 1-1, во 30.минута.

Ѓорѓи Стоилов во 43.минута повторно носи предност за Македонија ЃП, а гостите го потврдија триумфот со уште два гола во мрежата на гостиварци. Џонатан Балотели и Никола Величковски беа стрелци за убедлив триумф на Македонија ЃП на ова гостување.

Вчера, Шкупи го победи Вардар со 3-0, а Тиквеш и Силекс ремизираа 1-1.

ПРВА ЛИГА, 25. КОЛО – РЕЗУЛТАТИ

СТРУГА ТЛ – ВОСКА 3:1
БРЕРА – РАБОТНИЧКИ 2:1
ШКЕНДИЈА – БРЕГАЛНИЦА 4:1
ГОСТИВАР – МАКЕДОНИЈА ЃП 1:4
ШКУПИ – ВАРДАР 3:0
ТИКВЕШ – СИЛЕКС 1:1

Текст: makfudbal.mk

Спорт

Фудбалските федерации во регионот, вклучувајќи ја и нашата дадоа своја безусловна поддршка за актуелниот претседател на УЕФА, Александар Чеферин

Објавено пред

на

©ФФМ

На регионален состанок во Тирана, асоцијациите од Југоисточна Европа дискутираа за различни прашања и предизвици. Безусловно изразија поддршка за претседателот на УЕФА, Чеферин и неговата администрација.

Додека нашата, Фудбалската федерација на Македонија заедно со десет национални асоцијации членки на УЕФА од Југоисточна Европа денеска на состанок во Тирана ја потврдија безусловната поддршка за претседателот на УЕФА, Александар Чеферин.

На регионалниот состанок чиј домаќин беше Албанската фудбалска Асоцијација, главниот фокус се однесуваше на критичните аспекти на стратегијата за развој на фудбалот на УЕФА како што се: идниот формат на клупските натпреварувања на УЕФА по 2024 година и новата програма за солидарност.

Исто така, се дискутираше за прашања кои се однесуваат на судењето на натпреварите, споделување податоци и финансиски анализи, потоа предизвици околу првенствата кои влегуваат во системите за обложување и можности кои се појавуваат за државите / асоцијациите.

Босна и Херцеговина, Хрватска, Кипар, Грција, Косово, Црна Гора, Македонија, Србија, Словенија, Турција и Албанија со свои претставници беа дел од регионалниот состанок во Тирана.

По дискусиите за наведените теми, националните асоцијации навлегоа во дискусии за иднината на европскиот фудбал. Сите присутни едногласно изразија непоколеблива поддршка за претседателот Чеферин и администрацијата на УЕФА.

Фудбалската федерација на Македонија на состанокот во Тирана беше претставувана од претседателот, Муамед Сејдини, генералниот секретар, Наталиа Илиевска Божиновска и членот на Управниот одбор, Владимир Гашевски, за јавноста истакнаа од Федерацијата.

Прочитај повеќе...

Спорт

Може ли Барса да го преживее Париз? Ќе му одолее ли Атлетико на „жолтиот ѕид“ ?

Објавено пред

на

Каталонскиот тим успеа да дојде до предност на „Паркот на принцовите“ и може малку поудобно да влезе во мечот на домашен терен. Барса исто така успеа да го совлада ПСЖ со 3:2 во првиот четвртфинален натпревар.

Натпреварот беше исклучително интересен со многу пресврти. Избраниците на Чави Ернандез успеаја да поведат во 37. минута со голот на Рафиња. Сепак, следеше пресврт на ПСЖ, со головите на Усман Дембеле во 48. минута и на Виња во 51. минута.

Се чинеше како парижаните да имаат се во свои раце, но Барса уште еднаш успеа да изненади. Рафиња израмни во 62. минута, а Кристенсен во 77. им донесе победа на Каталонците и предност пред реваншот.

Барселона успеа да го запре Килијан Мбапе, кој го одигра еден од најлошите натпревари во сезоната. Пред овој дуел Барселона во саботата го совлада Кадиз со минимален резултат, а стрелец беше Жоао Феликс, додека ПСЖ немаше обврски за викендот.

Избраниците на Луис Енрике имаа уште малку време за одмор и подготовка за натпреварот во Шпанија. Шпанскиот првак десет години чекаше на нов трофеј во Лигата на шампионите, а толку помина откако го играа последното финале.

Чави Ернандез би можел да си замине од Барселона на триумфален начин, со титула во Лигата на шампионите.

„Како клуб имаме одлична можност. Играме дома, тоа е голем фактор во наша корист. Може да има магични ноќи на Монжуик, исто како на Камп Ноу. Имам чувство дека тоа ќе биде натпревар Слично како и првото, нема да шпекулираме, а ние ќе треба да најдеме простор и да ја покажеме нашата лична сила и да се пласираме во полуфиналето. Имаме многу ентузијазам и желба“, вели Чави.

Од друга страна, ПСЖ никогаш во историјата нема освоено елитно европско натпреварување, а со оглед на тоа што трансферот на Килијан Мбапе во Реал Мадрид е речиси сигурен на крајот од сезоната, ова му е последна шанса да освои трофеј.

Ќе видиме дали ПСЖ има сили да се сврти на Камп Ноу. Да потсетиме, Барселона во сезоната 2017 успеа да надмине негатива од четири гола и да се пласира понатаму. Според експертите, Барселона е благ фаворит пред овој дуел. Победникот од овој дуел потоа ќе се соочи со подобриот од двомечот Борусија Дортмунд-Атлетико Мадрид.

Борусија Дортмунд го пречекува Атлетико Мадрид по поразот во првиот натпревар од четвртфиналето на Лигата на шампионите во Шпанија. Мадриѓаните имаат предност од 2:1 пред дуелот на „Сигнал Идуна Парк“.

Дортмунд не успеа да се пласира во полуфиналето на Лигата на шампионите од времето кога Јирген Клоп беше главен тренер во 2012/13 година. Од друга страна, Атлетико го чека седум години. Последен пат беа поразени во полуфиналето од Реал Мадрид во сезоната 2016/17.

Оваа година направија голем подвиг кон тоа. На домашен терен победија со 2:1, поведоа со голот на Родриго де Пол во четвртата минута, а го удвоија водството во 32. минута. Стрелец на голот беше Самуел Лино. Сепак, Борусија успеа да се врати во мечот и со гол зад себе да ги пречека „јорганџиите“. Голот во 81. го постигна Себастијан Але, кој го пропушта реваншот.

Од друга страна, стрелецот на вториот гол, Бразилецот Лино, го пропушта натпреварот поради жолти картони, а Атлетико поради повреда нема да може да смета ниту на Мемфис Депај.

Главната предност може да биде предност на домашен терен. Покажаа дека сезонава можат да се борат против поголеми противници на сопствениот стадион. Главен показател е ремито со Милан и Пари Сен Жермен, како и победата против Њукасл и ПСВ во осминафиналето (2:0). Пред овој дуел тие успешно ја совладаа Борусија во Менхенгладбах со 2:1.

Од друга страна, Атлетико беше сигурен против Жирона (3:1) во малото дерби на Ла Лига. Еднаш се сретнаа на „Сигнал Идуна Парк“, на првиот меѓусебен меч, во сезоната 2018/19, кога Борусија победи со 4:0.

Сигурно ни претстои возбудлив фудбал!

/b92.net

Прочитај повеќе...

Спорт

Екипата на „ФК Кичево“ со денешната победа во Битола станаа шампиони во регионалната лига на ген. 2009

Објавено пред

на

porta.mk

Денес во Битола се одигра одлучувачки дерби натпревар помеѓу екипите на ФК КИЧЕВО и Топ Гол од Битола. Големината на натпреварот ја оправдаа двете екипи со одлична игра, жестока борба, дуели и убави голови и акции.

Нашата екипа славеше со резултат од 2:1(1:1), иако за првото шампионско место ни беше доволен само бод.

Овој меч исто така беше пред последен, односно останува уште едно коло до самиот крај.

Максим Николаевскитренер на ФК Кичево:

– Честитки за сите фудбалери кои дадоа придонес во овој голем успех за нашата екипа и нашиот град. Уште еднаш покажавме дека напорната работа и залагање секогаш вродува со плод.

Оваа шампионска приказна која ја пишуваме нема крај и ќе биде мотив за помалите наши генерации да ги повторуваат овие достигнувања во Македонија, а зошто не и подалеку!

Сите почести за овие златни момчиња!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин4 часа

Samsung Galaxy Z Fold 6 ќе биде потенок и полесен од Fold 5

Преклопливиот телефон на Samsung Galaxy Z Fold 6 се очекува ова лето, а сега се појавија и првите (неофицијални) информации...

Магазин4 часа

Кинескиот одговор на ChatGPT достигна 200 милиони корисници

Кинескиот модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot на технолошкиот гигант Baidu има повеќе од 200 милиони корисници, изјави денеска извршниот...

Магазин5 часа

Социјалната мрежа X воведува претплата за нови корисници

Новите корисници на социјалната мрежа Х, порано позната како Twitter, наводно ќе треба да платат скромна такса доколку сакаат да...

Хороскоп16 часа

Хороскоп за среда (17 април)

ОВЕН Вклучете се малку повеќе во настаните околу вас, особено ако се поврзани со луѓето кои ви значат. Помогнете му...

Спорт17 часа

Фудбалските федерации во регионот, вклучувајќи ја и нашата дадоа своја безусловна поддршка за актуелниот претседател на УЕФА, Александар Чеферин

На регионален состанок во Тирана, асоцијациите од Југоисточна Европа дискутираа за различни прашања и предизвици. Безусловно изразија поддршка за претседателот...

Спорт20 часа

Може ли Барса да го преживее Париз? Ќе му одолее ли Атлетико на „жолтиот ѕид“ ?

Каталонскиот тим успеа да дојде до предност на „Паркот на принцовите“ и може малку поудобно да влезе во мечот на...

Автомобили23 часа

(ФОТО) Произведен последниот легендарен „Bizzarrini 5300 GT“ revival едиција

Две години откако беше првично најавен, серијата Bizzarrini 5300 GT Revival Edition заврши. Последниот произведен примерок беше обоен во зелена...

Технологија1 ден

Незаменлив дел од нашите животи, 20 години „Gmail“

Многумина се сомневаа во реалноста на оваа нова услуга за електронска пошта, особено ако се земе предвид дека објавувањето на...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за вторник (16 април)

Овен Веќе некое време се чувствувате како робот кој извршува една по една задача, време е да се посветите! Дневниот...

Lifestyle2 дена

Едноставна промена во вашата дневна рутина може значително да влијае на вашиот крвен притисок

Се обидувате да го намалите крвниот притисок? Секој ден седете малку помалку и ќе видите резултати, велат експертите. Новото истражување...

НАЈЧИТАНИ