Следете не

Спорт

Левандовски: Се надевав дека Лео Меси ќе биде искрен, но..

Објавено пред

на

Роберт Левандовски, голгетерот на тимот на Баерн, призна дека е разочаран што не ја добил Златната топка, која Франс Фудбал и годинава му ја додели на Аргентинецот Лионел Меси.
Овој потег разочара многу фанови бидејќи сметаа дека Левандовски треба да ја понесе титулата најдобар.

Репрезентативецот на Полска го слушнал Меси како вели дека Роберт требало да ја добие наградата, но признава дека сето тоа му било тешко.

Се чувствувам тажно. Не можам да го сокријам. Не можам да кажам дека сум среќен, напротив. Сè уште го имам тоа чувство на тага. Да се ​​биде толку блиску, да се натпреварувам со Меси… Секако дека го почитувам како игра и што постигнал. Едноставниот факт дека можев да се натпреварувам со него ми покажува до кое ниво успеав да стигнам. Не сум ентузијаст кога е во прашање освојувањето на наградата за 2020 година – вели Левандовски.

Во врска со изјавата на Меси, тој рече дека се надева дека ќе биде искрен.

Би сакал таа изјава на Лео да беше искрена и од срце, да ја посочи кон друг голем играч, дека не се само празни зборови – заврши Левандовски.

Меси по седми пат го доби признанието, оддалечувајќи се за две титули во однос на Кристијано Роналдо, на вечната листа на лауреати.

Од друга страна, Левандовски мораше да се утеши со наградата за најдобар напаѓач на годината.

Извор: vesti-online.com
Фото: printscreen/video youtube

Спорт

Робин Госенс се поблиску до преселба во Интер

Објавено пред

на

Фудбалерот на Аталанта, Робин Госенс ​​е блиску до преселба во Интер, објавија италијанските медиуми. Германскиот репрезентативец поради повреда на тетивата последниот натпревар го одигра на 25 септември, а во четврток треба да ги направи лекарските прегледи и потоа да потпише договор.

Гусенс до крајот на сезоната ќе настапува за клубот од Милано како позајмен играч со обврска за откуп за 27 милиони евра.

Фудбалерот кој игра на позицијата лево крило пристигна во Аталанта како слободен играч во 2017 година од холандски Хераклес, за италијанскиот клуб одигра 157 натпревари и постигна 29 гола.

За германската репрезентација дебитираше во 2020 година и запиша 13 настапи за националниот тим.

Прочитај повеќе...

Спорт

Димитар Мечкаровски е новиот претседател на Судискиот одбор на ФФМ

Објавено пред

на

О. на ФФМ донесе одлука Редовното Годишно Собрание на Фудбалската федерација на Македонија да се оддржи на 12. март 2022 година во Скопје.

– У.О. на ФФМ донесе одлука средствата од солидарната шема за развој на младински фудбал од сезона 2020/2021 во УЕФА Лига Шампиони да бидат распоредени подеднакво на клубовите учесници во Прва МФЛ во сезоната 2020/2021.

– У.О.  на ФФМ го усвои предлогот на Одборот на клубови од Прва МФЛ за зголемување на бројот на резервни фудбалери на записник од натпревар од 7 на 11 фудбалери.

– У.О на ФФМ констатираше дека досегашниот претседател на Судискиот одбор, Емил Божиновски се повлекува од функцијата, по што го усвои предлогот доставен од Судиски одбор на ФФМ и го назначи Димитар Мечкаровски за нов претседател на Судискиот одбор на ФФМ. Досегашниот претседател на Судискиот одбор, Емил Божиновски останува член на Судискиот одбор.

Прочитај повеќе...

Спорт

ФФМ и општина Аеродром: Да започнеме проект кој ќе биде обележје на едно време

Објавено пред

на

Раководството на Фудбалската федерација на Македонија, претседателот Муамед Сејдини, генералниот секретар, Филип Поповски и неговиот заменик, Дрилон Ганиу во „Куќа на фудбалот“ имаа работна средба со градоначалникот на општина Аеродром, Тимчо Муцунски и шефот на кабинетот на градоначалникот во општината, Марјан Христов.

На состанокот разговараа за фудбалската инфраструктура во општина Аеродром и можноста за соработка на двете институции во изградба на капитален проект, односно изградба на нов репрезентативен стадион во рамки на „Куќа на фудбалот“ во општина Аеродром.

Муамед Сејдини – претседател на ФФМ:

–  „Би сакал да упатам благодарнот до градоначалникот Муцунски за конструктивниот разговор. Инфраструктурата е секогаш важна. Секогаш велам дека нас, како Фудбалска федерација на Македонија, ни треба стадион. Ние ќе бидеме носители на проектот, но добредојдени се локалната самоуправа, државата и сите останати кои можат да помогнат. 

Нѐ радува искрената желба и отвореноста за помош и поддршка од општина Аеродром и градоначалникот Муцунски за започнување на еден ваков голем проект. Ова беше првичен состанок, но сигурен сум дека соработката со општината ќе биде одлична. Верувам дека заеднички ќе создадеме услови да започнеме со проект кој ќе биде обележје на едно време. 

Ние како Фудбалска федерација сме исклучително активни кога е во прашање подобрувањето на фудбалските услови и на тој начин ќе продолжиме и во иднина“.

Тимчо Муцунски – градоначалник на општина Аеродром:

–  „Фудбалската федерација на Македонија го продолжува континуитетот на квалитетна работа и заедништво, вие сте пример за другите како една успешна федерација може да функционира. Не само заради резултатите на репрезентацијата која ја обедини цела Македонија, туку и за силните напори да го развивате фудбалот на сите нивоа. 

Наша обврска како општина е да се обидеме да придонесеме за напредок на спортот и фудбалот во општината и токму тоа е целта и на нашата денешна посета на „Куќа на фудбалот“. 

Инфраструктурата останува засекогаш. Верувам дека таквата политика на Федерацијата ќе трае. Со претседателот на ФФМ, Сејдини разговаравме за изградба на репрезентативен стадион во општина Аеродром и во блиска иднина верувам дека ќе започнеме со активности. Нашата општина ќе помогне во рамки на своите можности да биде вистински партнер во изградба на репрезентативен стадион кој ќе биде гордост на Аеродром и целата држава“.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево1 час

La Casa викендов: За прв пат Дуото „Кико и Коки Бенд“ во живо и неповторливиот Алекса Петрески учесникот на „Ѕвезде гранда“

Овој викенд кичевската ноќна-викенд програма ја надополнуваме со настаните од „La Casa – Ресторан и Бар“ Петок 28 јануари: Алекса...

Здравје и убавина3 часа

Истражување: Мерковиот антиканцер лек може да делува на ХИВ инфекцијата

Истражувачите кои го проучуваат лекот против канцер Keytrud на Merck & Co Inc за пациенти со ХИВ, кои исто така...

Магазин3 часа

Измама која им се закани на 105 милиони корисници на Android

Измамата со Android, која вклучува претплата на премиум услуги, е активна речиси две години. Тоа е Dark Herring, операција во...

Магазин3 часа

Xiaomi го претстави Redmi Note 11: четири модели за сечиј џеб

Xiaomi го претстави Redmi Note 11. Популарна серија на уреди за сечиј џеб. Компанијата претстави четири телефони, а спецификациите се...

Автомобили3 часа

Rimac најавува нов хиперавтомобил Bugatti со SUS мотор?

Rimac ветува дека ќе бидеме „изненадени“ од новиот хиперавтомобил, кој ќе има невидени карактеристики на сериски автомобил. Уште во август...

Кичево4 часа

Сабота со „The Groove“ бенд во „Република 96250“ – Кичево

Сабота (29.01.2022) е вечер која не треба да ја пропуштите во Република 96250, на репертоарот ги имаме THE GROOVE Резервации...

Lifestyle4 часа

Дали го местиш креветот наутро? Еве што кажува за вас тоа

Според истражувањето спроведено на 68.000 луѓе, дури 59 отсто од нив признале дека не го средуваат креветот наутро кога ќе...

Скопје5 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија во следните локации на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 28.01.2022 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во...

Занимливости5 часа

Непознат ротирачки објект е откриен во нашата галаксија

Австралиските научници тврдат дека откриле непознат ротирачки објект во нашата галаксија и истакнуваат дека тоа е нешто што досега не...

Кичево5 часа

Сѐ е полесно со „топла вода“, остатоците од замрзнат снег веќе не се проблем – Самопослужна автоперална и Вулканизер „Виктор“ – Кичево

За прв пат во нашиот град веќе 3 години покрај достапноста за самоуслужување на вашиот автомобил овозможено е перење со...

НАЈЧИТАНИ