Следете не

Магазин

Лозаноска: Сонот ми е остварен, мојата „vintage“ продавница за рачно изработен накит и модни додатоци е отворена!

Објавено пред

на

На 21-ви јули во Скопје блесна „Леана“, нов продажен салон за рачно изработен накит и модни додатоци. Се наоѓа во населба Аеродром, веднаш до слаткарницата „Палма“.

На сопственичката Марија Лозаноска од Кичево и посакуваме многу среќа и успеси, дека ги има најубавите рачни изработки на накит и модни додатоци – знаеме, дознајте и вие!

Посетете го веднаш!

Сите новости следете ги на официјалната фан страна ТУКА

Работно време: од пон. до петок, од 10 до 18 часот.

Хороскоп

Дневен Хороскоп (18 мај) – среда

Објавено пред

на

ОВЕН
РАБОТА: Не барајте премногу од вашите соработници. Не е ден за многу заработка. Месечината во Шкорпија им дава поголема претпазливост, малку несигурност. ЉУБОВ: Емотивно сте мотивирани од добродушна личност. Девицата е некој што ве прави среќни, задоволни. ЗДРАВЈЕ: Алергиите се нешто што постојано ве мачи и ви прави проблем.

БИК
РАБОТА: Исклучителен работен ден, дружељубиви сте, секогаш имате среќа во стекнување нови деловни познанства. ЉУБОВ: Потребата од интелектуален партнер е нешто што му треба на Бикот за подобра комуникација. Сакате да го продлабочувате знаењето со партнерот, тоа ве прави силни. ЗДРАВЈЕ: чувствителен долниот дел на стомакот.

БЛИЗНАЦИ
РАБОТА: Ви претстои интересен ден кој можете максимално да го искористите. Ќе мора да направите некои работи сами, да се ангажирате повеќе отколку што сте планирале, но ќе успеете. ЉУБОВ: Доколку очекувате поддршка од страна, доколку сте сами или во врска, немојте да се изненадите од нејзиното отсуство. Оние во брак имаат подобра емотивна врска. ЗДРАВЈЕ: На крајот од денот може да резултира со нервна напнатост.

РАК
РАБОТА: Подготвени сте да одговорите на барањата на околината. Често лобирате за другите околу вас. Чувајте ги вашите идеи, планови, многу лесно се давате, дружете се. ЉУБОВ: Ракот во бракот има подобра енергија од оној кој бара вистинска љубов. Ја сакате среќата, но ви е тешко. ЗДРАВЈЕ: Прилично добро.

ЛАВ
РАБОТА: Бидејќи сте свесни дека една личност од вашето опкружување врши притисок врз вас, правите се што можете за што побрзо да излезете од тоа. Доволно сте силни за да можете сами да решите некој проблем. ЉУБОВ: Немате време за губење со личност Девица, иако тоа е само познанство. Потребна ви е поддршка од саканата личност доколку сте во брак. Побарајте ја што е можно поскоро. ЗДРАВЈЕ: Слаба точка на организмот е срцето.

ДЕВИЦА
РАБОТА: Не можеш да кажеш не, тогаш мора да заглавиш. Со некои соработници не можете да се справите. Нема начин да се најде заеднички јазик. ЉУБОВ: Имате прекрасен партнер, среќни сте поради тоа, но треба да знаете и дека е така. И вашиот партнер се восхитува на вашата сила и разбирање. ЗДРАВЈЕ: Често ве боли грлото.

ВАГА
РАБОТА: Деловните планови бараат дополнителна сила, која за жал ја немате. Мора да се свртите кон Водолија, тој знак може да ви помогне ЉУБОВ: Скорпијата и Лавот имаат предност во однос на другите знаци. Љубовта со нив е над сите очекувања. ЗДРАВЈЕ: Грижете се за горните екстремитети.

ШКОРПИЈА
РАБОТА: Го наоѓате својот дел од одговорноста, да ја надминете кризата. Се советува поконструктивно размислување. Способни сте да вршите работи кои се многу комплицирани и кои можат да ви донесат посебна среќа. ЉУБОВ: Најважно е да излезете од маѓепсаниот круг Понекогаш премногу фантазирате и создавате вештачка среќа. Обидете се да бидете пореални, ќе има повеќе љубов. ЗДРАВЈЕ: Посветете повеќе внимание на вашето здравје.

СТРЕЛЕЦ
РАБОТА: Веднаш ќе прифатите интересна деловна понуда поврзана со односи со јавноста. Тоа ви е интересно, но и финансиски одлично. ЉУБОВ: Партнер со кој имате добра размена на позитивна енергија е некој што го познавате, се уште сте пријатели и постои можност да влезете во врска. ЗДРАВЈЕ: Чувствително сетилото за вид.

ЈАРЕЦ
РАБОТА: Однапред подгответе ја идејата што ја имате за да презентирате како да го направите тоа. Оние околу вас мора да ве слушаат затоа што сте сигурни во она што го имате. ЉУБОВ: Фантазирате многу повеќе отколку што фантазирате. Ако сте слободни, ќе мора да вложите повеќе во ангажирање во потрагата по сродна душа. ЗДРАВЈЕ: Бронхиите се чувствителни.

ВОДОЛИЈА
РАБОТА: Сите кои работат во приватниот сектор имаат одличен ден за заработка. Обидете се да се организирате колку што знаете дека можете. ЉУБОВ: Водолиите во брак или врска очекуваат пресврт во врската. Новото познанство ќе ве направи расположени и посвежи. Нема да се распадне, но ќе влезете во таа врска. ЗДРАВЈЕ: Честите депресии го уништуваат имунолошкиот систем.

РИБИ
РАБОТА: Ќе бидете задоволни од заработката што ја добивате. Но, имате високи трошоци, па ќе мора да се вклучите повеќе. ЉУБОВ: Оние кои се во брак или врска се стремат кон некоја тајна љубов со Скорпијата. Таа тотално те парализира. Не знаеш како да се однесуваш. ЗДРАВЈЕ: Забавен метаболизмот.

Прочитај повеќе...

Магазин

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Конференцијата за програмери на Apple WWDC 2022 е за три недели. Очекуваме американската компанија да претстави многу интересни работи.

Меѓу нив ќе биде и iOS 16, нова верзија на оперативниот систем за iPhone-и. Сега доаѓаат нови информации за iOS 16. Какви промени ќе донесе?

Веќе слушнавме дека iOS 16 би можел да донесе нов систем за известување, додека опцијата Focus ќе биде значително подобрена. Новиот извештај сега пренесува уште повеќе детали за iOS 16 и промените што доаѓаат со него.

Се збори дека iOS 16 ќе има некои нови апликации на Apple, но ќе донесе и големи промени во системот. Познатиот аналитичар Марк Гурман, меѓу другото, изјави дека не очекува Apple да претстави целосен редизајн на корисничкиот интерфејс, па во таа смисла можеме да очекуваме дека визуелно iOS 16 нема значително да се разликува од iOS 15. Сепак, тој очекува големи промени во целиот систем и дека ќе има нови апликации на Apple.

Системските промени веројатно ќе се одразат на новите интерактивни виџети, што е нешто со кое Apple веќе доста доцни, но наводно ќе има уште новитети, за кои засега не ги знаеме деталите.

Покрај системските промени, Gourmet забележува дека Apple би можел да додаде нови апликации на iOS 16. Така, една од потенцијалните нови апликации што би можеле да ги видиме на iOS 16 е Apple Music Classical. Трагите од оваа апликација се откриени во верзијата iOS 15.5. За жал, освен оваа апликација, засега не е познато какви други апликации планира американската компанија во најновата верзија на iOS.

Покрај оваа информација, Gourmet изјави дека и следната верзија на оперативниот систем за паметни часовници – watchOS 9 ќе понуди значителни промени, но не понуди повеќе детали.

/b92.net/

Прочитај повеќе...

Магазин

Еве ги игрите што доаѓаат со претплатата за PS Plus Extra и PS Plus Premium

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Sony објави листа на игри до кои ќе може да пристапат претплатниците на PS Plus доколку се претплатат на повисоко ниво – PS Plus Extra. Понудата вклучува Red Dead Redemption 2, Assassin’s Creed Valhalla, Resident Evil и други

Веќе извесно време се зборува дека Sony се обидува да дојде на линија со Microsoft и нивниот Xbox Game Pass. Sony откри некои од игрите што планира да ги понуди во насловниот каталог со претплати за Extra и Premium. Не се откриени сите наслови, но за очекување е овие игри да бидат најинтересни во понудата.

PS5 игри:

 • Assassin’s Creed Valhalla
 • Control: Ultimate Edition
 • Death Stranding: Director’s Cut
 • Demon’s Souls
 • Destruction AllStars
 • Ghost of Tsushima: Director’s Cut
 • Marvel’s Guardians Of The Galaxy
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 • Mortal Kombat 11
 • NBA 2K22
 • Returnal

PS4 игри:

 • Alienation
 • Ape Escape 2
 • Arc The Lad: Twilight Of The Spirits
 • Ashen
 • Assassin’s Creed Valhalla
 • Batman: Arkham Knight
 • Bioshock Remastered
 • Bloodborne
 • Borderlands The Handsome Collection
 • Bulletstorm: Full Clip Edition
 • Celeste
 • Child of Light
 • Cities: Skylines
 • Concrete Genie
 • Control: Ultimate Edition
 • Dark Cloud
 • Dark Cloud 2
 • Days Gone
 • Dead Cells
 • Dead Nation Apocalypse Edition
 • Death Stranding
 • Eagle Flight
 • Everbody’s Golf
 • FantaVision
 • Far Cry 3: Blood Dragon
 • Far Cry 3: Classic Edition
 • Far Cry 4
 • Final Fantasy XV Royal Edition
 • For Honor
 • Ghost of Tsushima: Director’s Cut
 • God of War
 • Gravity Rush Remastered
 • Gravity Rush 2
 • Hollow Knight
 • Horizon Zero Dawn
 • Hot Shots Tennis
 • Infamous Second Son
 • Infamous First Light
 • Jak II
 • Jak 3
 • Jak And Daxter: The Precursor Legacy
 • Jak X: Combat Racing
 • Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning
 • Knack
 • Little Big Planet 3
 • Legendary Fishing
 • LEGO: Harry Potter Collection
 • LocoRoco Remastered
 • LocoRoco 2 Remastered
 • Marve’s Guardians Of The Galaxy
 • Marvel’s Spider-Man
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 • Matterfall
 • MediEvil
 • Mortal Kombat 11
 • Narutoshippuden: Ultimate Ninja Storm 4
 • NBA 2K22
 • Outer Wilds
 • Patapon Remastered
 • Patapon 2 Remastered
 • Red Dead Redemption 2
 • Resident Evil
 • Resogun
 • Risk: Urban Assault
 • Rogue Galaxy
 • Shadow of the Colossus
 • Siren
 • Soulcalibur VI
 • South Park: The Fractured But Whole
 • South Park: The Stick of Truth
 • Space Junkies
 • Star Trek: Bridge Crew
 • Starlink: Battle For Atlas
 • STEEP
 • Tearaway Unfolded
 • The Artful Escape
 • The Crew
 • The Crew 2
 • The Last Guardian
 • The Last Of Us Remastered
 • The Last Of Us: Left Behind
 • Tom Clancy’s The Division
 • Trackmania Turbo
 • Transference
 • Trials Fusion
 • Trials Of The Blood Dragon
 • Trials Rising
 • Until Dawn
 • Uncharted: The Nathan Drake Collection
 • Uncharted 4: A Thief’s End
 • Uncharted: The Lost Legacy
 • Valiant Hearts: The Great War
 • Watch Dogs
 • Werewolves Within
 • Wild Arms 3
 • WipEout Omega Collection
 • ZOMBI

PS3 игри (само за стриминг):

 • Asura’s Wrath
 • Castlevania: Lords Of Shadow 2
 • Crash Commando
 • Demon’s Souls
 • Devil May Cry HD Collection
 • Echochrone
 • Enslaved: Odyssey To The West
 • F.E.A.R
 • Hot Shots Golf: Out Of Bounds
 • Hot Shots Golf: Wolf Invitation
 • Ico
 • Infamous
 • Infamous 2
 • LocoRoco Cocoreccho!
 • Lost Planet 2
 • MotorStorm Apocalypse
 • MotorStorm RC
 • Ninja Gaiden Sigma 2
 • Puppeteer
 • Rain
 • Ratchet & Clank: Quest For Booty
 • Ratchet & Clank: A Crack In Time
 • Ratchet & Clank: Into The Nexus
 • Red Dead Redemption: Undead Nightmare
 • Resistance 3
 • Super Stardust HD
 • Tokyo Jungle
 • When Vikings Attack

PlayStation Classics:

 • Ape Escape (original game)
 • Hot Shots Golf (original game)
 • I.Q. Intelligent Qube (original game)
 • Jumping Flash! (original game)
 • Mr. Driller (original game)
 • Syphon Filter (original game)
 • Super Stardust Portable (original game)
 • Tekken 2 (original game)
 • Worms World Party (original game)
 • Worms Armageddon (original game)

Игрите ќе можат да се тестираат најмалку два часа, иако пробната верзија може да потрае подолго доколку издавачот на играта одлучи така. Како што можете да видите, тестот ќе биде достапен на конзолите PlayStation 4 и PlayStation 5, но не во сите случаи – развивачот може да избере која верзија на играта сака да ја достави на тестирање, така што во случајот со Cyberpunk 2077 нема опција да ја пробате верзијата PS4, но само за PS5.

Веројатно сето ова изгледа малку разочарувачки, но има и добри вести поврзани со собирачите на стари игри. Потврдено е дека поединечните игри за PlayStation 1 и PlayStation Portable ќе бидат достапни за купување одделно, така што нема да биде потребна претплата за пристап до нив. Сепак, не се сите игри и сè уште не знаеме точно кои игри ќе ја имаат таа опција.

Подобриот дел од веста е дека сите оние кои купиле наслови на PS One Classics на конзолите PS3, PSP или PS Vita ќе добијат пристап до нив дури и без претплата за PS Plus, кога ќе станат достапни на PlayStation Plus Premium. На пример, ако веќе имате дигитална копија од филтерот Siphon за PS3, сега ќе можете да ја репродуцирате на PS4 и PS5, без претплата или повторно купување.
Но, тоа важи само за игрите што се појавуваат на PS Plus. На пример, ако имате Silent Hill во дигитална форма за PS3, сè уште нема да можете да му пристапите на PS4 и PS5 додека Konami не ја дистрибуира таа игра со PS Plus Premium.

Извор: theloadout

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп4 минути

Дневен Хороскоп (18 мај) – среда

ОВЕН РАБОТА: Не барајте премногу од вашите соработници. Не е ден за многу заработка. Месечината во Шкорпија им дава поголема...

Спорт3 часа

Одредени бараж натпреварите во македонскиот фудбал, како и екипите кои ќе бидат со лиценца за учество во УЕФА натпреварувањата

Комисијата за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија го одреди стадионот „Гоце Делчев“ во Прилеп за домаќин на...

Временска прогноза4 часа

Се приближува локално невреме со пороен дожд и грмежи

Попладнево сеуште под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса која е со потекло од северните предели на Африка е МНОГУ ТОПЛО и...

Магазин10 часа

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Конференцијата за програмери на Apple WWDC 2022 е за три недели. Очекуваме американската компанија да претстави многу интересни работи. Меѓу...

Магазин10 часа

Еве ги игрите што доаѓаат со претплатата за PS Plus Extra и PS Plus Premium

Sony објави листа на игри до кои ќе може да пристапат претплатниците на PS Plus доколку се претплатат на повисоко...

Магазин10 часа

Маск го паузираше купувањето на Твитер

Илон Маск објави дека неговиот договор со Твитер чека додека не добие повеќе информации за тоа колку лажни профили има...

Магазин10 часа

Samsung ги зголемува цените на чиповите

Како што стојат работите, компаниите кои користат Samsung чипови во своите производи наскоро ќе мора да одвојат многу поголема сума...

Магазин10 часа

Тесла повлекува 130.000 возила поради дефект на екранот

Tesla повлекува 130.000 возила во САД поради проблеми со прегревање што може да доведе до дефект на централниот екран на...

Македонија11 часа

Приведени три лица, родители си ја продале ќерката на Белгиец, поднесена кривична пријава

На 16.05.2022 Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Сектор за криминалистички истраги – Националната единица за сузбивање на...

Литература14 часа

Излезе книгата „Гласот на предците“, која претставува зборник на македонски народни преданија од Христијан Аџиоски

Секоја страница исплетува приказна со посебна македонска судбина, која како ехо нè наоѓа… и одѕвонува во нашата свест. Низ приказните...

НАЈЧИТАНИ