Следете не

Спорт

Македонски фудбал: Разгледани спорните судиски моменти од 32-то коло од прва МФЛ и 26. коло во Втора МФЛ

Објавено пред

на

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 32 коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот  ФК Шкендија – ФК Шкупи одигран на 08.05.2022 година, анализирана е ситуацијата од 90+6 минута;

Главен судија: Александар Ставрев; Помошни судии: Дејан Костадинов и Гоце Петрески;

90+6 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Досуден удар од 11 метри)

Играч од нападот на Шкендија ја имаше топката во свој посед странично во шеснаесетникот на Шкупи и со грб свртен спрема голот, на него стартуваше играч од одбраната на Шкупи сакајки да избие топката го сопна играчот од нападот. Исправна одлука на судијата, досудено удар од 11 метри без дисциплинска мерка.

Воедно, како Судиска комисија упатуваме честитки за одличната арбитража и менаџирање на целата судиска четворка на овој исклучително тежок натпревар.

На натпреварот  ФК Академија Пандев – ФК Работнички одигран на 08.05.04.2022 година, анализирана е ситуацијата од 49 минута;

Главен судија: Стојанче Стојанов; Помошни судии: Петар Новачев и Зоран Костовски;

49. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Досуден удар од 11 метри)

Центрирана топка во шеснаесетникот на Академија Пандев, топката одеше кон играч од нападот на Работнички кој беше турнат од зад грб и спречен да игра со неа. Исправна одлука на судијата, досуден удар од 11 метри, меѓутоа треба да се додели и жолт картон за туркањето (не е доделен).

На натпреварот  ФК Брегалница – ФК Тиквеш одигран на 08.05.2022 година, анализирани се ситуациите од 42 и 68 минута;

Главен судија: Ндерим Тефику; Помошни судии: Марти Петковски и Бојан Андевски;

42. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ПРВИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (Нема офсајд позиција)

Играч од нападот на Брегалница центрираше топка во шеснаесетникот на Тиквеш и дојде до свој соиграч кој беше во линија со претпоследниот играч од одбраната на Тиквеш и постигна гол. Исправна одлука на првиот помошен судија голот да се признае, бидејќи нема офсајд позиција.

68. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ВТОРИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА ( Досудено офсајд позиција)

Играч од нападот на Брегалница ја имаше топката во свој посед странично од голот на Тиквеш и центрираше во шеснаесетникот, топката дојде до свој соиграч кој беше понапред од претпоследниот играч од одбраната на Тиквеш и постигна гол. Исправна одлука на вториот помошен судија голот да не се признае, бидејки се наоѓаше во офсајд позиција при примање на топката (постигнување гол).

На натпреварот  ФК Ренова – ФК Скопје одигран на 08.05.2022 година, анализирана е ситуацијата од 34 минута;

Главен судија: Владимир Ѓорѓиевски; Помошни судии: Давор Цветановски и Мартин Дејаноски;

34. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА  (Досудено индиректен слободен удар)

Играч од нападот на Ренова во шеснаесетникот на Скопје беше паднат на земја, до него имаше двајца играчи на Скопје, истиот играч ја подигна со двете нозе топката од земја и ја префрли до свој соиграч кој постигна гол. Исправна одлука на судијата голот да не се признае и да се досуди индиректен слободен удар за екипата на Скопје, бидејки не е дозволено топката да се држи во свој посед со обете нозе (искористување на правилата на фудбалската игра)

На останатите мечеви од 1 МФЛ немаше предизвикувачки  ситуации за судиска анализа;

Судиска анализа за 26. коло од ВТОРА МФЛ – ЗАПАД

На натпреварот ФК Воска – ФК Беса одигран на 07.05.2022 година, анализирана е ситуацијата од 20 минута;

Главен судија: Доне Ристовски; Помошни судии: Тоше Ицев и Давор Дишлиевски;

20. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Досуден удар од 11 метри)

Играч на Воска додаде топка до свој  соиграч во шеснаесетникот на Беса централно од голот, пред да ја прими топката на него стартуваше од зад грб со силен интензитет во долниот дел од нозете играч од одбраната на Беса и направи прекршок. Исправна одлука на судијата, досудено удар од 11 метри и доделен жолт картон.

На натпреварот ФК Тетекс – ФК Кораб одигран на 07.05.2022 година, анализирана е ситуацијата од 33 минута;

Главен судија: Никола Иванов; Помошни судии: Андреј Ќамилов и Драган Јончевски;

33. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Досуден удар од 11 метри)

Играч од нападот на Тетекс ја имаше во посед топката и беше во налет странично од голот и во шеснаесетникот на Кораб, на него стартуваше со лизгачки старт директно во ногата и без да ја допре топката играч од одбраната на Кораб. Исправна одлука на судијата, досуден удар од 11 метри, без дисциплинска мерка, бидејки стартот е странично од голот и не е ветувачка акција.

Судиска анализа за 26 коло од ВТОРА ЛИГА – ИСТОК

На натпреварот ФК Осогово – ФК Детонит одигран на 07.05.2022 година,анализирани се ситуациите од 90+8 и 90+9 минута;

Главен судија: Бартон Јосип; Помошни судии: Александар Ѓорѓевски и Дарко Јовчевски;

90+8 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАНИОТ СУДИЈА (Доделен ЦРВЕН картон)

Играч од нападот на Осогово, во близина голот на Детонит стратуваше со високо подигната нога (отворен ѓон) со јак интензитет во пределот на главата на играч од одбраната на Детонит. Исправна одлука на судијата, досуден слободен удар за Детонит и доделен ЦРВЕН картон за преостар старт.

90+9 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Доделен втор жолт- ЦРВЕН картон)

Топката беше во прекин, играч на Осогово намерно со рака ја фрли топката во играч на Детонит. Исправна одлука на судијата, доделен жолт картон. Исправна одлука на судијата, доделен жолт картон за неспортска игра кој беше втор за играчот, автоматски на играчот му беше доделен ЦРВЕН КАРТОН.

На натпреварот ФК Победа – ФК Пехчево одигран на 07.05.2022 година, анализирана е ситуацијата од 68 минута;

Главен судија: Константин Влахо; Помошни судии: Дејан Димитриевиќ и Бојан Ивановски;

68. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Доделен ЦРВЕН картон)

Играч на Пехчево на средина на теренот направи лизгачки старт со високо подигната нога (отворен ѓон) и со силен интензитет над играч на Победа. Исправна одлука на судијата, досуден слободен удар за Победа и доделен ЦРВЕН картон за преостар старт.

На натпреварот ФК Локомотива – ФК Братство одигран на 07.05.2022 година, анализирани се ситуациите од 74 и 90+4 минути

Главен судија: Пларент Салихи; Помошни судии: Бесар Абдули и Идриз Идризи;

74. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Досуден удар од 11 метри)

Играч на Братство ја имаше во посед топката странично во шеснаесетникот на Локомотива, на него неспретно стратуваше (сопнување) играч од одбраната на Локомотива. Исправана одлука на судијата, досуден удар од 11 метри без дисциплинска мерка.

90+4 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Досуден удар од 11 метри)

Играч од нападот на Локомотива ја имаше во свој посед топката во шеснаесетникот на Братство, сакајки да ја избие топката играчот од одбраната на Братство го нагази на нога и го собори играчот од нападот. Исправна одлука на судијата, досуден удар од 11 метри без дисциплинска мерка бидејки играчот не беше во ветувачка акција (свртен со грб накај голот).

На натпреварот ФК Беласица – ФК Слога Виница одигран на 07.05.2022 година, анализирани се ситуациите од 11, 28, 40, 68 и 85 минути

Главен судија: Стојан Трпчевски; Помошни судии: Драган Трпчевски и Душко Панов;

11. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ВТОРИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (Нема офсајд позиција)

Играч од нападот на Беласица додаде топка до свој соиграч во шеснаесетникот на  Слога, во моментот на додавање соиграчот беше во линија со  предпоследниот играч од одбраната на Слога и постигна гол. Исправна одлука на првиот помошен судија (тешка ситуација), нема офсајд позиција, голот е регуларен.

28. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (НЕ досуден удар од 11 метри)

Од изведен удар од агол, играч од Слога надвор од шеснаесетникот на Беласица прима топка и шутира кон голот на Беласица, топката удира играч од одбраната во телото (колкот) кој се наоѓаше во својот шеснаесетник. Исправна одлука на судијата играта да продолжи, нема елементи за удар од 11 метри (нема игра со рака).

40 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (НЕ досуден удар од 11 метри)

Играч од нападот на Беласица прима топка и шутира кон голот на Слога, топката при шутот го удира во рака која е во природна положба играчот од одбраната на Слога кој се наоѓа во својот шеснаесетник. Исправна одлука на судијата играта да продолжи, нема удар од 11 метри, раката е во природна положба.

68. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Доделен втор жолт – ЦРВЕН картон)

Играч од нападот на Слога беше во ветувачка акција странично од голот на Беласица, на него стартуваше играч од одбраната на Беласица спречувајки ја акцијата. Исправна одлука на судијата, досуден директен слободен удар и доделен жолт картон за спречување ветувачка акција кој беше втор за играчот, автоматски на играчот му беше доделен ЦРВЕН КАРТОН.

85. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (НЕ досуден удар од 11 метри)

Играч од нападот на Слога имаше отворен простор пред себе и тргна во контра напад централно од  голот на Беласица, кога влезе во шеснаесетникот на Беласица беше стигнат од играч од одбраната на Беласица (тело до тело) и падна сакајќи да исценира контакт. Исправна одлука на судијата, играта да се прекине и да се додели жолт картон за симулација (нема елементи за удар од 11 метри).

На натпреварот ФК Каменица Саса – ФК Кожуф одигран на 07.05.2022 година, анализирана е ситуацијата од 30 минута;

Главен судија: Марјан Дејаноски; Помошни судии:Александар Недевски и Осман Зекири;

30. минута: ПОГРЕШНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (НЕ доделен црвен картон)

Два противнички играчи беа во дуел и борба за топка. Во тој дуел по инерција двата играчи и топката излегоа надвор од теренот за игра близу средишната линија. Во тој момент играчот на Каменица Саса намерно и со силен интензитет го удри играчот на Кожуф со клоца , од зад грб во пределот на задната ложа. Погрешна одлука на главниот судија да додели жолт картон. За овој неспортски потег требаше да се додели црвен картон за  насилничко однесување.

Спорт

Судиска анализа од бараж натпреварите одиграни во неделата

Објавено пред

на

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од бараж натпреварите за ПРВА МФЛ 22/23 година и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот ФК Скопје – ФК Беласица, одигран на 22.05.2022 година, анализирани се ситуациите 39, 45+2 и 56 минута.

Главен судија: Стојан Трпчевски; Помошни судии: Драган Трпчевски и Душко Панов;

39. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (не досуден удар од 11 метри)

Во шеснаесетникот на Беласица, играч од нападот на Скопје беше во посед на топката, на него стартуваше играч од одбраната на Беласица и дојде до минимален контакт во пределот на ногата. Исправна одлука на главниот судија играта да продолжи, контактот беше минимален и недоволен за да се досуди удар од 11 метри. Во оваа ситуација  имаше одлична комуникација помеѓу главниот судија и вториот помошен судија

40+2 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (не досуден удар од 11 метри)

Во шеснаесетникот на Беласица и странично од голот, играч од нападот на Скопје ја имаше во посед топката и шутна кон голот, пред него имаше играч од одбраната на Беласица со рацете споени до тело и топката го удри играчот во раката која беше до телото. Исправна одлука на главниот судија играта да продолжи, немаше елементи за да се додуди удар од 11 метри, бидејки раката беше споена до телото во моментот кога го удри топката.

56. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА  ПРВИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (досудено офсајд позиција)

Играч на Скопје беше во напад, додаде топка до свој соиграч кој во моментот на додавање беше понапред од претпоследниот играч од одбраната на Беласица и постигна гол. Исправна одлука на првиот помошен судија голот да не го признае и да досуди офсајд позиција, бидејки при примање на топката играчот на Скопје се наоѓаше пред претпоследниот играч од одбраната на Беласица.

На натпреварот ФК Тиквеш – ФК Воска одигран на 22.05.04.2022 година, немаше предизвикувачки ситуации за судиска анализа.

Како судиска комисија сакаме да им честитаме за одличната арбитража на судиските тимови од бараж натпреварите.

Исто така, честитки и до цела судиска четворка за одличното судење на финалето на Купот на Македонија помеѓу ФК Македонија – ФК Силекс кој се одигра на 20.05.2022 година.

Што се однесува до репрезентативните натпревари, нашата репрезентацијата на Македонија до 17 години ќе одигра два контролни меча на гостински терен против селекцијата на Австрија.

Првиот контролен натпревар е закажан на 25. мај со почеток од 18. часот. Два дена подоцна на програмата е втората контролна пресметка со почеток од 11. часот.

Селекторот на младата репрезентација на Македонија до 17 години, Тони Јакимовски, се одлучи да ги повика следните фудбалери:

Петар Јакимов (Работнички), Диел Доко (Њу Старс), Андреј Аризанкоски (Победа), Даниел Марковски (Хелсинборг, Шведска), Даниел Марковски (Вардар), Давид Даилоски (Нец Нијемиген, Холандија), Абиола Бамијоко (ППЈ, Финска), Хадис Таири (Велешта), Касим Јакупи (Вил, Швајцарија), Давор Серафимов (Вардар), Амир Нухија (Шкендија), Мартин Ѓорѓиевски (Академија Пандев), Ѓорги Дошев (Вардар), Дестан Адили (Работнички), Зани Назифи (Шкендија), Лорик Мухтари (Хамбург, Германија), Кире Стојанов (Академија Пандев), Теодор Николовски (Работнички), Никола Стојков (Работнички), Никола Величковски (Вардар), Фикрет Ливарека (Скопје);

Прочитај повеќе...

Спорт

„Сер Боби“ ги објави предводниците за натпреварите против репрезентациите во сегментот „Ц“ од новото издание на Лига на нации

Објавено пред

на

Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски го објави списокот со фудбалери за натпреварите против Бугарија (2. јуни), Гибралтар (5. јуни), Грузија (9. јуни) и Гибралтар (12. јуни) од групата 4 во Ц сегментот од новото издание на Лига на нации.

Двете воведни пресметки ги играме на гостински терен во бугарски Разград и Гибралтар. Домашните натпревари против Грузија и Гибралтар се закажани на Националната арена “Тодор Проески” во Скопје.

На списокот на селекторот Милевски се наоѓаат 28 фудбалери:

ГОЛМАНИ: Столе ДИМИТРИЕВСКИ (Рајо Ваљекано, Шпанија), Дамјан ШИШКОВСКИ (Докса, Кипар), Кристијан НАУМОВСКИ (Шкупи), Дени ИЛИЕВ (Тренцин, СЛОВАЧКА);

ОДБРАНА: Стефан РИСТОВСКИ (Динамо Загреб, Хрватска), Дарко ВЕЛКОВСКИ (Ријека, Хрватска), Висар МУСЛИУ (Инглоштат, Германија), Кире РИСТЕВСКИ (АЕЛ Лимасол, Кипар), Езѓан АЛИОСКИ (Ал Ахли, Саудиска Арабија), Тодор ТОДОРОВСКИ (Серед, Словачка), Стефан АШКОВСКИ (Сепси, Романија), Никола СЕРАФИМОВ (Залаегерсег, Унгарија), Ѓоко ЗАЈКОВ (Славија Софија, Бугарија), Бојан ДИМОСКИ (Академија Пандев);

СРЕДЕН РЕД: Елиф ЕЛМАС (Наполи, Италија), Енис БАРДИ (Леванте, Шпанија), Стефан СПИРОВСКИ (МТК, Унгарија), Енис ФАЗЛАГИЌ (Висла Краков, Полска), Томче ГРОЗДАНОВСКИ (Злате Моравце, Словачка), Ердал РАКИП (Малме, Шведска), Бобан НИКОЛОВ (Шериф Тираспол, Молдавија), Давид БАБУНСКИ (Дебрецин, Унгарија);

НАПАД: Милан РИСТОВСКИ (Спартак Трнава, Словачка), Бојан МИОВСКИ (МТК, Унгарија), Дарко ЧУРЛИНОВ (Шалке 04, Германија), Александар ТРАЈКОВСКИ (Ал Фејха, Саудиска Арабија), Ваљон ЕТЕМИ (Истанбулспор, Турција), Дориан БАБУНСКИ (Дебрецин, Унгарија);

Благоја МИЛЕВСКИ – селектор на македонската А репрезентација:

“Базата на тимот веќе ја имаме со фудбалерите кои ги одиграа натпреварите за пласман на Светското првенство, но нашата цел е тројцата нови фудбалери во составот Димоски, Гроздановски и Фазлагиќ да донесат одредено освежување во репрезентацијата.
Шанса за потврда на својот потенцијал и квалитет ќе добијат сите и низ подготовките и натпреварите, помладите фудбалери треба да покажат дека можат да бидат важен дел од репрезентацијата во нашите натпревари од квалификациите за Европското првенство чија ждрепка е закажана во октомври.
Јас се надевам на многу позитивни работи во периодот што ни следува, иако распоредот ни наметнува четири меча, а фудбалерите завршија со клупски активности. Дел од нив како последица од напорната сезона и бројот на одиграни натпревари нама да бидат во комбинација за настап за натпреварите кои ни следуваат, а ќе видиме каква е ситуацијата со дел од играчите кои имаат повреда и дали ќе бидат во можност да настапат”.

Прочитај повеќе...

Спорт

Златниот симбол и оригинален трофеј од FIFA World Cup™ денеска беше официјално презентиран во Скопје

Објавено пред

на

Трофејот пристигна во Скопје како дел од турата на FIFA World Cup™ трофејот организирана од Coca-Cola. Златниот симбол на светското фудбалско единство пристигна заедно со амбасадорот на турнејата на трофејот, бразилската фудбалска икона Жилберто Силва.

Дом на оригиналниот FIFA World Cup™ трофеј денес беше Пивара Скопје, официјалниот претставник на The Coca-Cola Company во нашата земја. Трофејот беше откриен во историски момент од страна на г. Стево Пендаровски – Претседател на Република Македонија и фудбалската легенда Жилберто Силва, во присуство на г. Ламбро Патче – Директор за корпоративни политики и одржливост, г. Муaмед Сејдини – Претседател на ФФМ, г. Лука Сантандреа, генерален менаџер на франшиза на the Coca-Cola Company, како и во присуство на претставници на медиумите од целата земја.

Овогодишната турнеја FIFA World Cup™ трофејот организирана од Coca-Cola досега пропатува повеќе од 750.000 километри и е дел од кампањата на Светското првенство на ФИФА што ќе се одржи во Катар во 2022 година. Овогодишната глобална турнеја на трофејот ќе патува во 51 земја, вклучувајќи го и нашиот главен град – Скопје, овозможувајќи им на македонските фудбалски обожаватели да уживаат во фудбалската магија.

Официјалните изјави може да ги проследите ТУКА

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп11 часа

Дневен Хороскоп (26 мај) – четврток

ОВЕН Оваа недела Овенот веројатно ќе сака да има пријатно искуство. Ова е вистинско време за ова, особено за викендот....

Скопје13 часа

Следните скопски реони утре со времен прекин на електрична енергија поради работа на ЕВН

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре 26 мај – 2022 година – четврток, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

Автомобили13 часа

„VW“ се согласи да плати отштета на 91,000 британски возачи поради погрешно прикажување на загадувањето на возилата

Германскиот производител на автомобили Фолксваген се согласи да плати отштета од 193 милиони фунти на 91.000 британски возачи за кои...

Спорт19 часа

Судиска анализа од бараж натпреварите одиграни во неделата

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од бараж натпреварите за ПРВА МФЛ 22/23 година и ги донесе следните заклучоци: На...

Магазин23 часа

Xiaomi ги претстави Redmi Note 11T Pro и Pro +, врвните модели од линијата Note

Xiaomi ги претстави најновите претставници на серијата на мобилни телефони Redmi Note 11 – Redmi Note 11T Pro и Redmi...

Магазин23 часа

Збогум на Internet Explorer

Internet Explorer не беше првиот прелистувач. Пред него се појавија TheWorldWideWeb, Lynx и Mosaic и секој од нив го заслужува...

Магазин23 часа

Youtube отстрани бројни канали и видеа поврзани со војната во Украина

Откако Русија започна инвазија на Украина во специјална операција кон крајот на февруари, Youtube отстрани повеќе од 70.000 видеа поврзани...

Македонија24 часа

ЕВН Кичево за утре најави времен прекин на електрична енергија во реонот на М.Брод, потточно во овие македонски села

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре 26 мај – 2022 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на реонот кон Македонски...

Занимливости24 часа

Среќен 15-ти роденден на „Google Street View“

Во 2007 година Google ги објави првите фотографии на Street View од Сан Франциско, Њујорк, Лас Вегас, Мајами и Денвер....

Временска прогноза1 ден

Во следниот период екстремно топли денови, ова се најновите метео вести

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од...

НАЈЧИТАНИ