Следете не

Свет

МЕДИУМСКА ВОЈНА: Експлозија на лажни вести и снимки од Украина!

Објавено пред

на

Огромна количина на снимки, фотографии и настани кои немаат никаква врска со реалноста ги преплавија социјалните мрежи ширум светот

Руската инвазија на Украина, освен вистинската, крвава војна, во која војниците и цивилите умираат подеднакво, се води паралелно со две други војни – едната е сајбер, а другата е медиумската, каде борбите се префрлија од телевизиските екрани на социјалните мрежи.

Духот на Киев

Токму војната на социјалните мрежи експлодираше во Украина, каде што бројните снимки, фотографии и настани кои немаат никаква врска со реалноста станаа реалност. На ова треба да се додадат измислени приказни и пораки од украински јавни личности кои почнале да се сликаат со автоматско оружје во рацете, со порака дека ги чекаат руските војници кога ќе им провалат во вилите.

Во медиумите најмногу одекна приказната за „духот на Киев“, кој се појави на небото над главниот град на првиот ден од инвазијата и успеа да собори дури шест руски авиони за само еден ден! Така, на социјалните мрежи се рашири приказната за митскиот пилот кој храбро се спротивставува на куп руски авиони со ловецот „Миг-29“ и ги урива сите.

Според таа приказна, само еден „миг-29“ успеал да собори дури шест руски авиони за еден ден. Ова е моментално најголемиот воздушен ас од 1991 година и од 1945 година, напишаа корисниците на Твитер.

Лажна жртва

Дури шест весници од Запад објавија насловни страници со слика на повредена и расплакана жена, руска жртва на војната во Украина! Се испостави дека се работи за жена од областа Чернобил на која во станот и експлодирала плинска боца во 2012 година!

Бомбардери

Една од првите вести за руската инвазија беше летот на руски стратешки бомбардери ТU-22 над Киев. Се испостави дека оваа вест е лажна и дека видеото датира од 2020 година, кога се одржа воена парада, која беше одложена поради пандемијата и дека овие бомбардери не учествувале ниту на првиот ден од инвазијата на Украина.

Слетување со падобран

Една од најпопуларните објави на Твитер беше видеото од масовното слетување на падобран. И тоа беше на првиот ден од инвазијата, кога руските падобранци слетаа во близина на Одеса, а потоа и во Харков. Се испостави дека снимката е направена уште во 2016 година, според некои во 2018 година, за време на руската воена вежба.

Ракета во зградата

Ракета погоди солитер во Киев, која разнесе неколку станови, се уште е предмет на спор меѓу Русите и Украинците. Веднаш по експлозијата, Твитер беше преплавен со наводни снимки од камерите од становите кога се случи експлозијата, се покажа дека тоа е Бејрут од 2020 година, кога експлодираше пристанишниот склад.

Последен во низата лажни снимки беше падобран кој слета на Киев. Имено, во саботата вечерта се појави слика од Киев во самрак, кога на небото се забележани бели траги за кои се наведува дека се руски падобранци. Подоцна се испостави дека тоа се траги од ракети за противвоздушна одбрана.

Инаку, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен синоќа изјави дека руските државни медиуми Russia Today и Sputniк ќе бидат забранети во Европската унија, за да се спречи, како што рече, ширење „лаги“ за руската инвазија на Украина.

Две верзии, без потврда

Русите го уништиле „Ан-225“?

На социјалните мрежи се прошири веста дека руските сили го уништиле најголемиот авион на светот „Ан-225“ за време на битката за аеродромот „Хостомељ“, кој го користела компанијата „Антонов“. Инаку, пред два дена имаше информација дека кога Русите го окупирале тој аеродром, авионот „Ан-225“ останал недопрен и неоштетен, потоа дека авионот бил префрлен во Русија, што е лажна вест, а потоа и дека авионот бил под напад.Уништени руски беспилотни летала. Засега ниту една од верзиите не е официјално потврдена.

/kurir.rs/

 

Свет

Гренланд се префрли на летно сметање на времето и нема да се врати

Објавено пред

на

Жителите на Гренланд се префрлија на летно сметање на времето, но кога ќе дојде есен тие нема да ги вратат сказалките еден час назад.

Додека Стариот континент и Северна Америка продолжуваат да дебатираат дали да има две промени на време годишно, Гренланд, огромна полуавтономна данска територија, одлучи засекогаш да остане три часа зад Копенхаген и повеќето европски земји.

Прочитај повеќе...

Свет

Aurora australis: Прекрасни снимка од природен феномен кој остава без здив

Објавено пред

на

Поларната светлина на северот на Земјата е позната како aurora borealis, а кога ќе се појави на Јужниот пол, се нарекува aurora australis.

Поларната светлина, предизвикана од експлозивни сончеви дамки и соларни бури, оваа година е многу повидлива во Австралија и Нов Зеланд отколку во претходните години, привлекувајќи ги ловците на овој природен феномен кои возат со часови низ ноќта за да ја снимат идеалната снимка на поларната светлина. .

„Видовме навистина добра поларна светлина во последните неколку недели“, рече астрономот и директор на музејот Отаго, Јан Грифин, пренесува Гардијан.

Џејмс О’Ди од Јужниот Остров во Нов Зеланд тврди дека ловот на поларната светлина е „авантура“ која станува „малку зависничка затоа што секогаш гледате каде ќе се појави следно“.

Тој и неговите пријатели користат апликации кои ги предупредуваат за можни датуми кога поларната светлина ќе биде видлива и бараат добри места за фотографирање каде што небото е ведро.

„Кога ја земате камерата и ги фотографирате боите на поларната светлина, чувствувате стравопочит“, тврди О’Ди.

Aurora australis обично многу подобро се гледа од Јужниот Остров на Нов Зеланд, но неодамна светлата беа толку сјајни што беа видени од Окленд на Северниот остров.

/Telegraf

Прочитај повеќе...

Свет

Шампионскиот болид „Ф1-2000“ на легендарниот Шумахер од 2000 година во април на аукција за повисока цена

Објавено пред

на

printscreen/video

Аукциската куќа RM Sotheby’s во април ќе го продаде болидот Ферари кој му припаѓаше на Михаел Шумахер. Како што пишува босански „klix“, станува збор за целосно реставриран болид кој може да учествува во програмата Corse Clienti на Ferrari, како дел од која сопствениците можат да ги возат своите болиди на некои од најдобрите патеки во светот.

Тоа е, исто така, шампионскиот болид Ф1-2000 кој започна серија трофејни сезони кои траеја до 2004 година. Промената на правилото последователно стави крај на „честа“ доминација на Ферари.

Jam Press/Andrew Trahan Photography/Courtesy of RM Sotheby's

Jam Press/Andrew Trahan Photography/Courtesy of RM Sotheby’s

Во 2000 година, Шумахер апсолутно доминираше во текот на целата сезона и ја освои титулата возач со 19 поени предност пред второпласираниот Мика Хакинен. Сепак, ниту таа разлика не ја кажува целосната приказна, со оглед на тоа што Финецот успеа да ја намали разликата која изнесуваше повеќе од 40 поени благодарение на повлекувањата на Мајкл. Од вкупно 13 трки што ги заврши, Шумахер не се најде на подиумот само еднаш, бидејќи целта ја мина на петтото место во Шпанија. На девет трки беше на највисокото скалило.

Вкупно, F-2000 постигна 10 победи на 17 трки во сезоната, како и 10 пол-позиции и пет најбрзи кругови во текот на годината. Шумахер и неговиот тимски колега Рубенс Баричело искомбинираа 21 подиум. Шампионската сезона на Шумахер во 2000 година му ја донесе на Ферари првата возачка титула по 21 година. Пред тоа, тоа го направи Џоди Шенктер во 1979 година кога го престигна соиграчот Жил Вилнев.

F1-2000 е придвижуван од 3,0-литарски V10 мотор, а истата основа ја користеше и 3,0-литарскиот V10 кој на Шумахер и Ферари им донесе уште четири шампионски титули. Во случајот со болидот F1-2000, моторот „врти“ повеќе од 17.000 вртежи во минута и развива повеќе од 800 КС.

На фотографиите носи шасија со број 198, а Шумахер го возел кога ја освоил пол-позицијата во Монако и Шпанија. Исто така, тој победи од вториот стартен ред во Бразил. Поради инцидентот во кој болидот БАР-Хонда го удри во Австрија, болидот не ја заврши трката, а по мали поправки беше користен како резерва за остатокот од сезоната.

Истиот болид беше продаден во 2014 година во САД за 1,8 милиони долари, но овој пат се очекува значително повисока цена.

Болидот на Шумахер од 2003 година во шампионатот Ф1 неодамна беше продаден за 1,46 милиони швајцарски франци.

Извор: „Klix.ba“
Фото: „RM Sotheby’s

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп1 час

Хороскоп за недела (2 април)

ОВЕН  Ако можете, искористете ја можноста да патувате или да присуствувате на оние деловни настани што ќе ви помогнат да...

Скопје10 часа

Потврдено од МВР. Имало господ! Пронајдени се двете исчезнати дечиња на подрачјето кај Бит Пазар

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички на подрачјето на Бит Пазар. Имено денеска (01.04.2023) во 13.30 часот на ул.„Џон Кенеди“,...

Македонија12 часа

(ФОТО+ВИДЕО) Новата безбедносна кампања „Стави појас“ на РСБСП и МВР денес реализирана во Битола

Денеска (01.04.2023) во Битола, Министерството за внатрешни работи и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот реализираа активности од кампањата „Стави...

Македонија13 часа

(ФОТО) И кај скопјанец на Табановце најдени монети, ги зел од србин по карго

На 31.03.2023 во 14.30 часот на ГП Табановце, при влез во државата, полициски службеници од Регионален центар за гранични работи...

Македонија14 часа

(ФОТО) На ГП Табановце пронајдена поголема сума непријавени пари кај турски државјанин

На 31.03.2023 на Граничен премин Табановце од страна на полициски службеници од Полициска станица Табановце е извршен преглед на патничко...

Здравје и убавина14 часа

Следните пролетни намирници ќе ви помогнат за вишокот зимски килограми

Преку зимскиот период голем број на луѓе ја зголемуваат својата тежина, односно ставаат плус неколку зимски килограми на своето тело....

Македонија17 часа

Инфо до сите кои патуваат преку „Стража“ до тетовски „Групчин“, во вторник ќе има посебен сообраќаен режим – известуваат од СВР Тетово

Секторот за внатрешни работи Тетово ги известува граѓаните дека во вторник, на 4 април 2023 година, од 11:45 часот до...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (април 2023)

ОВЕН Овновите се многу посветени на парите во текот на април. Сè што може да ви донесе добра заработка, наоѓате...

Хроника1 ден

Ненадејно почина Д-р Горан Ѓошев од академијата на млади фудбалери од ФФМ

Лоша вест го потресе македонскиот фудбал. Фудбалската федерација на Македонија објави дека почина медицинското лице задолжено за фудбалерите во Академијата...

Временска прогноза1 ден

Со зимата не сме завршиле, вонредно метео на Попоски, ова се деталите..

За време на овој викенд во Македонија ќе се задржат пролетните температури и истите речиси насекаде ќе надминуваат 15 степени,...

НАЈЧИТАНИ