Следете не

Технологија

„Microsoft“ ќе прави квантен суперкомпјутер

Објавено пред

на

За да го направи квантниот суперкомпјутер, Мајкрософт истакна дека ќе следи споредлив начин како што правеа суперкомпјутерите од стар стил во дваесеттите години.

Мајкрософт објави дека својот водич за градење сопствен квантен суперкомпјутер може да се грижи за ефективни проблеми што дури и највпечатливите суперкомпјутери не можат. Исто така, прочитајте – Мајкрософт ќе ги зголеми трошоците за членство на Xbox Game Pass во Индија, цената на Xbox Series X може да се зголеми исто така

За да го направи квантниот суперкомпјутер, Мајкрософт рече дека „ќе следи споредлив начин како суперкомпјутерите од стар стил во дваесеттите години. Од вакуумски цилиндри до полупроводници, до координирани кола, напредокот во фундаменталните иновации ќе ги зајакне обемот и ефектот“.

Како што е наведено од организацијата, квантната опрема ќе може да се категоризира како една од трите класи на нивоа на извршување на квантната обработка, кои вклучуваат Ниво

1 — Примарно (Бурни квантни скали на половина пат);
Ниво 2 — Силни (цврсти конзистентни кубити);
Ниво 3 — Скала (Квантни суперкомпјутери).

Од сега, Мајкрософт го постигна главното достигнување кон квантен суперкомпјутер.

„Сега можеме да направиме и да ги контролираме квазичестичките на Majorana. Со ова достигнување, ние сме напред кон дизајнирање на друг заштитен кјубит со опрема. “ Џејсон Зандер, лидер потпретседател, клучни мисии и унапредувања, рече Мајкрософт во блог-пост.

Освен тоа, технолошкиот монструм рече дека квантен суперкомпјутер всушност ќе сака да се справи со проблемите кои се тврдоглави на традиционалниот компјутер и ќе се размери за да се грижи за најзбунувачките проблеми со кои се соочува нашата реалност. За да го направите ова, треба да биде и извонредно и цврсто.

Покрај тоа, Мајкрософт објави Sky blue Quantum Components, кои ги консолидираат елитната обработка на извршување, вештачкото расудување и квантната иновација за да го забрза логичното откривање, како и Copilot за Sky blue Quantum, модел на вештачка моќ што може да им помогне на истражувачите (и understudies) во правењето квантни рекреации и проценки.

Магазин

Google од денеска брише неактивни сметки! Сепак, постои начин да се зачуваат податоци

Објавено пред

на

Технолошкиот гигант Google од денеска брише неактивни сметки. Компанијата претходно го најави овој потег за да ја зголеми безбедноста на корисниците.

„Бришењето на неактивни сметки значи бришење на оние сметки кои не биле користени најмалку две години. Со други зборови, е-пошта, видеа, фотографии, документи и секоја друга содржина што се наоѓа на таа корисничка сметка ќе бидат избришани.

Компанијата Google објави дека сметките кои не биле користени долго време може да бидат компромитирани, како и дека обично имаат помалку безбедносни проверки и немаат двојна автентикација.

Како да зачувате сметка?

Постојат два официјални начини да ја зачувате вашата сметка на Google.

Најлесен начин да се задржи активна сметката на корисникот е сопственикот/корисникот на сметката да се најавува најмалку двапати годишно, според агенцијата АП.

Дополнително, сметката нема да се деактивира ако преку неа се користи пребарувањето на Google или се гледа YouTube.

/Blic

Прочитај повеќе...

Магазин

Сопственикот на TikTok, ByteDance, најави отпуштања

Објавено пред

на

ByteDance , мајка на ТикТок, укинува стотици работни места во својот оддел за игри, изјави за CNBC лице запознаено со ова прашање, што означува значително повлекување од сегментот каде што вложи милијарди долари за да го предизвика лидерот на пазарот Tencent.

„Редовно го прегледуваме нашиот бизнис и правиме прилагодувања за да се фокусираме на областите на долгорочен стратешки раст. „По неодамнешниот преглед, донесовме тешка одлука да го реструктуираме нашиот бизнис со игри“, изјави портпаролот на ByteDance за CNBC.

Главниот оддел за игри на кинескиот технолошки гигант се вика Nuverse. Стотици работни места се очекува да бидат укинати во единицата, изјави за CNBC лице запознаено со ова прашање, кое не беше овластено да зборува јавно. Nuverse нема целосно да се исклучи, но значително ќе се намали. ByteDance исто така им порача на вработените да престанат да работат на необјавени игри. Ројтерс прв ја објави веста. Во текот на изминатите неколку години, ByteDance агресивно се префрли во игри во обид да ги предизвика другите гејмерски гиганти како што се кинескиот Tencent и NetEase. ByteDance купи големо студио за мобилни игри наречено Moonton во 2021 година за пријавени 4 милијарди долари, нагласувајќи ги нејзините амбиции. Компанијата сега сака да го продаде Moonton, забележува CNBC.

Повлекувањето доаѓа по тешки неколку години за кинескиот пазар за игри, кој не успеа да ги врати височините достигнати за време на екот на пандемијата на Ковид, кога луѓето беа затворени за да играат игри. Индустријата исто така се соочи со тешко регулаторно опкружување, иако во последно време се подобрува. Успехот во секторот за игри е тежок бидејќи се потпира на компанија која создава постојан прилив на хитови, како и титули кои ги задржуваат играчите приврзани. Tencent, кој е оператор на најголемата кинеска се-во-едно апликација WeChat, на пример, ја објавува Honor of Kings, која е меѓу најголемите игри во Кина.

ByteDance имаше некои популарни изданија, како што е Crystal of Atlan, акциона игра со улоги, но се чини дека се бори да ја претвори во комерцијален успех.

Извор: cnbc

Прочитај повеќе...

Магазин

Google Drive во проблеми: Еден куп податоци мистериозно исчезнаа од корисниците

Објавено пред

на

Некои корисници на услугата Google Drive пријавуваат загуба на податоци, кои се чуваат со месеци, а се чини дека ова не е единствената апликација на Google засегната од проблемот.

Кога станува збор за онлајн складирање на податоци, Google Drive е меѓу најпопуларните решенија. Таа е бесплатна и нуди дополнителни надградби и повеќе простор за релативно ниска цена.

Сепак, некои корисници известуваат дека изгубиле податоци од претходните неколку месеци на услугата, а можеби ова не е единствената апликација на Google засегната од проблемот.

Корисниците на социјалните мрежи најавуваат дека освен што губат податоци од Google Drive, имаат и проблеми со услугата Gmail.

Еден корисник го сподели својот проблем на форумите, забележувајќи дека датотеките од Google Drive одеднаш исчезнале.

Проблемот е пријавен во тимот за поддршка на Google, но корисникот посочува дека нема одговор од инженерите на Google и не може да знае дали неговиот проблем се истражува.

Вработени во Google подоцна се огласија, велејќи дека проблемот се истражува. Беше споделен и совет да не се исклучува сметката и да не се преместува или брише папката со податоци на апликацијата додека инженерите работат на проблемот.

Во меѓувреме, барем еден корисник на платформата Mastodon тврдеше дека видел неколку случаи на луѓе кои пријавиле дека изгубиле дел од нивните податоци и на Gmail. Друг корисник му одговорил, велејќи дека Gmail ги изгубил и ги вратил неговите мејлови истиот ден.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија2 часа

Возило со миганти учествувало во сообраќајка кај Струмица, возачот и мигрантите избегале, па биле пронајдени..

На 01.12.2023 околу 08.00 часот во СВР Струмица било пријавено дека на регионалниот пат Валандово – Струмица се случила сообраќајна...

Спорт4 часа

(ФОТО) „ФК Кичево“ успешно го заврши првиот дел од сезоната, денес се одиграа одлични мечеви..

Денес во Кичево се одигра последното коло за оваа полусезона од детската лига на југо-западниот регион, каде екипата на „ФК...

Автомобили6 часа

(ВИДЕО) Маск го претстави долгоочекуваниот автомобил „Cybertruck“, неговата носивост на влечење ги надминува сите граници

Во четвртокот, Илон Маск го претстави долгоочекуваниот „Cybertruck“, футуристички дизајниран пикап за кој наводно веќе добил милион резервации. Американскиот милијардер...

Хороскоп20 часа

Хороскоп за сабота (2 декември)

ОВЕН Секогаш може подобро и вие тоа најдобро го знаете, па поработете на организацијата и плановите во наредниот период. Ништо...

Култура22 часа

Сеноќно молитвено бдение во нашиот манастир „Св. Богородица – Пречиста“ по повод големиот празник Воведение на Пресвета Богородица

Почитувани возљубени, со особена радост ве информираме дека на 3 декември, во 21 часот ќе се случува сеноќното молитвено бдение во...

Спорт1 ден

Судиите од првата македонска фудбалска лига супериорно ја завршиле работата на мечевите од 16-то коло

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 16 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:  На натпреварот Фк.Шкендија-Фк. Работнички одигран...

Автомобили1 ден

Револуција или најгрдиот автомобил во историјата? Cybertruck пристигна (ФОТО+ВИДЕО)

Елон Маск конечно ја претстави својата визија за американскиот симбол – (pick-up truck). Тоа е многу грдо возило. Но, можеби...

Магазин1 ден

Google од денеска брише неактивни сметки! Сепак, постои начин да се зачуваат податоци

Технолошкиот гигант Google од денеска брише неактивни сметки. Компанијата претходно го најави овој потег за да ја зголеми безбедноста на...

Магазин1 ден

Сопственикот на TikTok, ByteDance, најави отпуштања

ByteDance , мајка на ТикТок, укинува стотици работни места во својот оддел за игри, изјави за CNBC лице запознаено со...

Хороскоп2 дена

Месечен Хороскоп (декември)

ОВЕН Љубов: На почетокот на месец декември сте поканети на забава со вашите драги пријатели, но не сте во можност...

НАЈЧИТАНИ