Следете не

Спорт

Може ли Барса да го преживее Париз? Ќе му одолее ли Атлетико на „жолтиот ѕид“ ?

Објавено пред

на

Каталонскиот тим успеа да дојде до предност на „Паркот на принцовите“ и може малку поудобно да влезе во мечот на домашен терен. Барса исто така успеа да го совлада ПСЖ со 3:2 во првиот четвртфинален натпревар.

Натпреварот беше исклучително интересен со многу пресврти. Избраниците на Чави Ернандез успеаја да поведат во 37. минута со голот на Рафиња. Сепак, следеше пресврт на ПСЖ, со головите на Усман Дембеле во 48. минута и на Виња во 51. минута.

Се чинеше како парижаните да имаат се во свои раце, но Барса уште еднаш успеа да изненади. Рафиња израмни во 62. минута, а Кристенсен во 77. им донесе победа на Каталонците и предност пред реваншот.

Барселона успеа да го запре Килијан Мбапе, кој го одигра еден од најлошите натпревари во сезоната. Пред овој дуел Барселона во саботата го совлада Кадиз со минимален резултат, а стрелец беше Жоао Феликс, додека ПСЖ немаше обврски за викендот.

Избраниците на Луис Енрике имаа уште малку време за одмор и подготовка за натпреварот во Шпанија. Шпанскиот првак десет години чекаше на нов трофеј во Лигата на шампионите, а толку помина откако го играа последното финале.

Чави Ернандез би можел да си замине од Барселона на триумфален начин, со титула во Лигата на шампионите.

„Како клуб имаме одлична можност. Играме дома, тоа е голем фактор во наша корист. Може да има магични ноќи на Монжуик, исто како на Камп Ноу. Имам чувство дека тоа ќе биде натпревар Слично како и првото, нема да шпекулираме, а ние ќе треба да најдеме простор и да ја покажеме нашата лична сила и да се пласираме во полуфиналето. Имаме многу ентузијазам и желба“, вели Чави.

Од друга страна, ПСЖ никогаш во историјата нема освоено елитно европско натпреварување, а со оглед на тоа што трансферот на Килијан Мбапе во Реал Мадрид е речиси сигурен на крајот од сезоната, ова му е последна шанса да освои трофеј.

Ќе видиме дали ПСЖ има сили да се сврти на Камп Ноу. Да потсетиме, Барселона во сезоната 2017 успеа да надмине негатива од четири гола и да се пласира понатаму. Според експертите, Барселона е благ фаворит пред овој дуел. Победникот од овој дуел потоа ќе се соочи со подобриот од двомечот Борусија Дортмунд-Атлетико Мадрид.

Борусија Дортмунд го пречекува Атлетико Мадрид по поразот во првиот натпревар од четвртфиналето на Лигата на шампионите во Шпанија. Мадриѓаните имаат предност од 2:1 пред дуелот на „Сигнал Идуна Парк“.

Дортмунд не успеа да се пласира во полуфиналето на Лигата на шампионите од времето кога Јирген Клоп беше главен тренер во 2012/13 година. Од друга страна, Атлетико го чека седум години. Последен пат беа поразени во полуфиналето од Реал Мадрид во сезоната 2016/17.

Оваа година направија голем подвиг кон тоа. На домашен терен победија со 2:1, поведоа со голот на Родриго де Пол во четвртата минута, а го удвоија водството во 32. минута. Стрелец на голот беше Самуел Лино. Сепак, Борусија успеа да се врати во мечот и со гол зад себе да ги пречека „јорганџиите“. Голот во 81. го постигна Себастијан Але, кој го пропушта реваншот.

Од друга страна, стрелецот на вториот гол, Бразилецот Лино, го пропушта натпреварот поради жолти картони, а Атлетико поради повреда нема да може да смета ниту на Мемфис Депај.

Главната предност може да биде предност на домашен терен. Покажаа дека сезонава можат да се борат против поголеми противници на сопствениот стадион. Главен показател е ремито со Милан и Пари Сен Жермен, како и победата против Њукасл и ПСВ во осминафиналето (2:0). Пред овој дуел тие успешно ја совладаа Борусија во Менхенгладбах со 2:1.

Од друга страна, Атлетико беше сигурен против Жирона (3:1) во малото дерби на Ла Лига. Еднаш се сретнаа на „Сигнал Идуна Парк“, на првиот меѓусебен меч, во сезоната 2018/19, кога Борусија победи со 4:0.

Сигурно ни претстои возбудлив фудбал!

/b92.net

Спорт

74 конгрес на ФИФА во Бангкок: Светското првенство за жени во 2027 да се одржи во Бразил, како најважна точна на дневниот ред

Објавено пред

на

©ФФМ

На 74. Конгрес на Светската фудбалска организација, ФИФА беше донесена одлука Светското првенство за жени во 2027 година да се одржи во Бразил. Изборот на домаќин на Светското првенство за жени беше најважната точка на дневниот ред на Конгресот на ФИФА што се одржа во Бангкок.

Земјите членки на ФИФА одлучија домаќинот да му го доделат на Бразил, кој со 119 гласа победи пред кандидатурата на Белгија, Германија и Холандија кои добија поддршка од 78 земји. Десеттото издание на женското светско првенство за првпат ќе се одржи во Јужна Америка, а титулата светски првак ќе ја брани репрезентацијата на Шпанија.

Конгресот го усвои и годишниот извештај за 2023 година, предлог-буџетот за 2025 година и измените на Статутот на ФИФА.

– „ФИФА го финансира фудбалот ширум светот. Приходите што ги генерираме не одат за одреден број клубови, туку одат во сите 211 земји членки. Нашата мисија е да го развиваме фудбалот ширум светот, бидејќи 70 отсто од земјите членки не би имале доволен приход без придонес на ФИФА“, истакна претседателот на ФИФА, Џани Инфантино.

Делегацијата на Фудалската федерација на Македонија ја предводеше претседателот Муамед Сејдини, потпретседателот Лазар Ракиџиев и генералниот секретар Наталиа Божиновска Илиевска.

https://www.youtube.com/watch?v=1fucSuUI1lY

Прочитај повеќе...

Спорт

Фудбалските судии во првата, односно втората македонска фудбалска лига супериорни во 32-то коло од првенството

Објавено пред

на

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 32 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот Фк.Тиквеш-Фк.Воска одигран на 12.05.2024 година, анализирана е ситуацијата од 14 минута.

„Главен судија: Димтар Пилешков. Помошни судии: Даниел Василевски и Слаѓан Марковски.

14 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За недосуден пенал за гостинската екипа, при резултат 0:0)

Играч на гостинската екипа додаде топка до свој соиграч во 16-сетникот на домашната екипа и пред да ја прими топката минимално беше повлечен за рака од противнички играч, по што падна.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи бидејки влечењето беше минимално, без интензитет и недоволно за пенал.

На натпреварот Фк.Шкупи-Фк.Брера одигран на 12.05.2024 година, анализирана е ситуацијата од 29 минута.

„Главен судија: Крумислав Ѓорѓиев. Помошни судии: Кристијан Џонов и Ристе Ѓорѓиев.

29 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ВТОРИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА ( За сигнализирано офсајд позиција на домашен играч и поништен гол на домашната екипа, при резултат 0:0)

Играч на домашната екипа центрираше во 16-сетникот на гостиснаката екипа, топката дојде до друг ирач на домашната екипа и постигна гол.

Исправна одлука на вториот помошен судија што сигнализираше офсајд и што го поништи голот бидејки во момент на центаршутот од својот соиграч, играчот на домакините се наоѓаше во недозволена позиција (позади  предпоследниот играч на екипата на гостите).

Помошниот судија во оваа ситуација беше добро поставен, во линија со предпоследниот играч на гостинската екипа и имаше исправна проценка на оваа тешка ситуација.

На останатите натпревари од ПРВА МФЛ немаше спорни ситуации за судиска анализа, додека на натпреварите од ВТОРA МФЛ немаше спорни ситуации за судиска анализа.

Прочитај повеќе...

Спорт

ЖФК Љуботен втора година по ред освојувач на Купот на Македонија во фудбал

Објавено пред

на

©ФФМ

Женскиот фудбалски клуб Љуботен втора година по ред е освојувач на Купот на Македонија, откако денеска на градскиот стадион во Велес, во реприза на минатогодишното финале успеа да издвојува минимална победа со 1:0 над екипата на Каменица Саса.

Aлександра Марковска е стрелецот на единствениот погодок и тоа директно од корнер на денешната финална средба во 90. минута.

ЖФК Каменица Саса: Фереира Да Силва, Гонзалс Руеда, Делгадо Бенедито, Иригучи Наноска, Ана Димитровска, Радица Велкова, Стефанија Маринковска, Драгана Костова, Фрагосо Туане, Елена Панеска, Стефанија Ристова

Тренер: Зоран Златковски

ЖФК Љуботен: Магдалена Лекоска, Ива Јованоска, Павлинка Николовска, Александра Марковска, Елена Симјанова, Наталиа Луана, Кармо Мартинс, Елена Петровска, Бојана Петкова, Христина Јошевска, Алваренга Диас

Тренер: Елена Петровска

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин21 минута

Samsung Galaxy Z Fold 6 се појави во листата на Geekbench

Претстојниот телефон на преклопување Samsung Galaxy Z Fold6 ќе биде официјално претставен на 10 јули, а денешната листа на Geekbench...

Магазин22 минути

Доаѓа iPhone Slim и ќе биде најскапиот модел во серијата

Веќе претходно дознавме дека Apple ќе ја освежи својата линија на iPhone за следната година, па моделот Plus ќе биде...

Магазин24 минути

Граѓаните предупредени да не користат TikTok: „Сите податоци одат кај кинеската влада“

Шефот на канадската безбедносна разузнавачка служба Дејвид Вињо денеска ги предупреди канадските граѓани да не ја користат апликацијата TikTok. Тој...

Магазин43 минути

Apple ќе ги продава Vision Pro надвор од САД

Според извештајот на Блумберг, Apple се подготвува да ги продаде своите слушалки Vision Pro надвор од САД. Цена 3.499 долари...

Хороскоп13 часа

Хороскоп за сабота (18 мај)

Овен Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа...

Спорт14 часа

74 конгрес на ФИФА во Бангкок: Светското првенство за жени во 2027 да се одржи во Бразил, како најважна точна на дневниот ред

На 74. Конгрес на Светската фудбалска организација, ФИФА беше донесена одлука Светското првенство за жени во 2027 година да се...

Македонија18 часа

Старица од Прилеп измамена на телефон за наводно случена сообраќајка на нејзина внука

На 16.05.2024 во 12.30 часот во ОВР Прилеп, 76 – годишна жена од Прилеп пријавила дека била измамена од едно...

Кичево23 часа

(ВИДЕО+ФОТО) Жива е Македонија! Со песна, оро и дефиле денес кичевските матуранти го завршија средното образование, честитки!

Кичевските матуранти, генерација 2020-2024 денес со веселба и дефиле го завршија и последниот училишен ден како средношколци. Тие најпрво во...

Автомобили1 ден

Tesla ќе потроши 500 милиони долари за мрежа за полнење

Teslа ќе потроши повеќе од 500 милиони долари оваа година за да ја прошири својата мрежа на брзи полначи, изјави...

Магазин1 ден

Инфлуенсерите поднесоа тужба против забраната: „Заработуваме од TikTok“.

Осум инфлуенсери на TikTok поднесоа тужба против американскиот закон со кој ќе се забрани апликацијата освен ако не се продаде...

НАЈЧИТАНИ