Следете не

На денешен ден

На денешен ден (10 септември)

Објавено пред

на

1526.- Турскиот султан Сулејман Втори Величествениот, откако ги победил Унгарците во полето Мохач, ја зазел Буда, која станала седиште на Буда Пашалук, провинција на Отоманската империја во следните 150 години. 1721 – Шведска и Русија ја завршија Големата северна војна, започната во 1700 година, во мир во Нистад, Финска, во која рускиот цар Петар Велики ги победи Швеѓаните и доби пристап до Балтичкото Море. Русија ја доби територијата од Финскиот Залив до Ригаскиот Залив и градовите Рига, Ревел и Нарва.

1839.- Роден е американскиот филозоф и логичар Чарлс Сандерс Пирс, основач на прагматизмот, филозофско училиште подоцна развиено од Вилијам Jamesејмс.

1855.- Роден е германскиот археолог Роберт Колдевеј, кој го истражува Вавилон од 1899 до 1917 година и докажува дека библискиот град на реката Еуфрат, јужно од Багдад, навистина постоел.

1890.- Роден е австрискиот писател Франц Верфел, експресионистички поет, есеист, драмски писател и наратор („Пријател на светот“, „Ние сме“, „Павле меѓу Евреите“, „Песна на Бернадет“, „Прослава на дипломирањето“, „Верди “).

1898.- Австро -унгарската царица Елизабета, сопруга на Франц Јосиф, беше убиена во енева. Атентатот го изврши анархистот Луиџи Лусени.

1906.- Објавен е првиот број на хумористично -сатиричниот весник „Шабачка čивија“. Весникот беше објавен до 1909 година.

1919 година-Во палатата Сен Germермен во близина на Париз, претставници на Австрија, победничките сили на Првата светска војна и наследничката држава Австро-Унгарија потпишаа мировен договор, кој формално стави крај на австро-унгарската монархија. Новоформираните држави беа признати, вклучувајќи го и Кралството на Србите, Хрватите и Словенците. Мировниот договор и забрани на Австрија да се обедини со Германија и ја предаде својата морнарица на сојузниците во име на репарации.

1927.- Роден е перуанскиот пејач со индиско -шпанско потекло Има Сумак (Има Сумак), која стана позната по својот глас со уникатен опсег, од високо сопрано до длабоко алто.

1939.- Канада и објави војна на Германија, претворајќи го конфликтот во Европа во светска војна. Канадските единици се бореа во британската армија во Втората светска војна.

1942.- Британските воздухопловни сили го нападнаа Дизелдорф во Втората светска војна со 476 авиони, фрлајќи 100.000 бомби врз германскиот град.

1943 година – По капитулацијата на Италија во Втората светска војна, Германците го окупираа Рим и го ставија Ватикан под протекторат.

1945 – Марионетската влада на Норвешка (1942-45) беше осудена за предавство и осудена на смрт за соработка со нацистичка Германија во Втората светска војна.

1967 – Референдумот во Гибралтар го отфрли припојувањето на Гибралтар кон Шпанија и одлучи да остане под британска власт.

1974 – Според договорот постигнат во Алжир, Португалија ја призна независноста на Гвинеја -Бисао под претседателот Луис Кабрал.

1976.- Во судир на патнички авиони „Тридент“ на британската компанија „Бритиш ервејс“ и „ДЦ -9“ на југословенската компанија ЈАТ северно од Загреб, загинаа сите 176 лица во двата авиона.

1981 – „Герника“ на Пабло Пикасо е вратена во Шпанија. Насликана во 1937 година, по нацистичкото бомбардирање на баскискиот град Герника во Шпанската граѓанска војна, „Герника“ е во Newујорк од 1939 година. Според заветот на Пикасо, сликата не може да се врати додека не се воспостави демократска држава во Шпанија.

1989.- Унгарија ја отвори границата со Западот и дозволи околу 7.000 бегалци од Источна Германија да заминат во Западна Германија. Тој масовен егзодус доведе до пад на Берлинскиот Wallид.

1994.- Папата Јован Павле Втори пристигна во Хрватска за прва посета на поглаварот на Римокатоличката црква на регионот на поранешна Југославија. Папата се залагаше за мир на Балканот.

1995.- За време на воздушната операција против босанските Срби, НАТО започна со истрелување крстосувачки ракети „Томахавк“ кон противвоздушни системи во околината на Бања Лука од американскиот брод „Нормандија“ во Јадранското Море.

2000.- Десетици луѓе се повредени во судирите меѓу поддржувачите на различни политички опции за време на локалните избори во Македонија. Тензиите меѓу етничките Албанци и Македонци ескалираа во пролетта 2001 година во конфликти што ја доведоа земјата до работ на граѓанска војна.

2001.- Советот за безбедност на ОН го укина ембаргото за оружје за СР Југославија, воведено на 31 март 1998 година, врз основа на насилството на Слободан Милошевиќ на Косово.

2002 – Швајцарија станува 190 -та членка на Обединетите нации (ОН), со статус на набverудувач од 1948 година.

2003.- Хрватскиот претседател Стипе Месиќ пристигна во Белград за прва посета на еден хрватски претседател на Србија и Црна Гора од почетокот на војната во поранешна Југославија во 1991 година.

2003.- Шведската министерка за надворешни работи Ана Линд беше избодена со нож во трговски центар во Стокхолм и почина еден ден подоцна. Убиецот Мијаило Мијаиловиќ беше осуден во март 2004 година на доживотен затвор. Високиот суд во Стокхолм ја промени пресудата и донесе одлука дека Мијаиловиќ е ментално болен и треба да биде испратен на лекување.

2006.- Во Црна Гора се одржаа парламентарни избори, први по осамостојувањето. Коалицијата на Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Мило Djукановиќ и Социјалдемократската партија (СДП) на Ранко Кривокапиќ извојуваа убедлива победа.

2010.- Почина еден од великаните на модерната актерска игра, Раде Марковиќ. Тој одигра 81 улога во филмот, 62 улоги во телевизиски драми, серии и други емисии, учествуваше во 186 радио драми и одигра вкупно 96 улоги на театарски сцени.

2011.- Повеќе од 165 луѓе загинаа во бродолом од околу 600 патници, кој потона во Индискиот Океан во близина на брегот на Танзанија.

2015.- Премиерот на Северна Ирска, Питер Робинсон, поднесе оставка и ги повлече министрите од Демократската унионистичка партија од протестантско -католичката коалициска влада. Политичката криза беше предизвикана од убиството на поранешниот член на ИРА Кевин Мегин Сениор во јули и апсењето на Боби Стори, член на ирската католичка партија Шин Фејн, по тој повод.

На денешен ден

14 мај – На денешен ден

Објавено пред

на

1316.- Роден е Карло IV Луксембург, крал на Бохемија од 1346 година, римско-германски император од 1355. Тој го основал првиот универзитет во Централна Европа во Прага (1348).

1610.- Религиозен фанатик го уби францускиот крал Хенри IV, првиот монарх од династијата Бурбон, во Париз.

1643.- Четиригодишниот Луј XIV дојде на францускиот трон по смртта на неговиот татко Луј XIII. Регент беше неговата мајка Ана од Австрија, но кардиналот Мазарин имаше вистинска моќ.

1811.- Парагвај прогласи независност од Шпанија.

1900.- Во Париз беа отворени вторите модерни Олимписки игри, на кои за прв пат учествуваа жени.

1912.- Умре шведскиот писател Аугуст Стриндберг, еден од најважните и највлијателните драмски писатели на 20 век („Госпоѓица Јулија“, „Татко“).

1932.- Во Лондон умре политичарот, историчар и економист Чедомиљ Мијатовиќ, член на Српската кралска академија. Како шеф на српската дипломатија, тој потпишал тајна конвенција со Австро-Унгарија во 1881 година. Тој беше првиот во Србија кој почна да студира економска историја.

1940.- Германските бомбардери уништија две третини од Ротердам за време на преговорите за предавање на холандската армија во Втората светска војна. Загинаа околу илјада луѓе, а 80.000 останаа без покрив над главата.

1948.- Осум часа пред крајот на британскиот мандат во Палестина е прогласена држава Израел. Првиот претседател на новата држава беше Хаим Вајцман, а премиер Дејвид Бен Гурион.

1955.- Во Варшава, Албанија, Бугарија, Унгарија, Германската Демократска Република, Полска, Романија, СССР и Чехословачка потпишаа договор за основање на Варшавскиот пакт.

1968.- Комунистичката влада во Чехословачка, предводена од Александар Дубчек, го објави почетокот на широките социјални реформи, познати како „Прашка пролет“. Реформите беа прекинати уште во август, со навлегувањето на советските трупи во Прага.

1973.- Лансирана е првата американска вселенска лабораторија Skylab I.

1989 – Перонистичкиот водач Карлос стана претседател на Аргентина, победувајќи на изборите на кандидатот на владејачката Радикална партија Едуардо Ангелос.

1991.- Самоубиството го изврши Џијанг Кинг, вдовица на кинескиот лидер Мао Це Тунг, еден од водачите на Културната револуција (1966-1976).

1992.- По 47 години, главната улица во Белград, улицата Маршала Тита, е сменета во Улица српских Владара. Името подоцна беше променето во улица Крал Милан.

1998.- Умре американскиот пејач и филмски актер Френк Синатра, кој стекна светска слава со низата музички хитови „Strangers in the Night“, „New York, New York“ и како добитник на Оскар за улогата во „From Here to Eternity“.

1999.- НАТО бомбардирањето на СР Југославија погоди колона бегалци во близина на селото Кориса во Косово. Загинаа 87 лица, повеќето деца. 2001.- Советот на НАТО го одобри враќањето на војската и полицијата на СРЈ во Секторот Б од копнената безбедносна зона на административната граница меѓу Косово и Србија, почнувајќи од 24 мај.

2001.- Лидерот на коалицијата на десниот центар, Силвио Берлускони, победи на парламентарните избори во Италија и ја формираше 59-та италијанска влада од 1945 година.

2003 – По речиси 40 години планирање и дебата, започна подземната работа за заштита на Венеција од тонење.

2008 – Британскиот национален архив објави повеќе од 1.000 страници тајни документи за неидентификувани летечки објекти (НЛО) на британското небо во текот на 1970-тите и 1980-тите.

2009.- Европската комисија изрече рекордна казна од 1,06 милијарди евра на американскиот Интел, најголемиот светски производител на микропроцесори, поради злоупотреба на својата доминантна позиција на пазарот.

2011 – Експериментален авион на соларна енергија слета во Брисел по 13 часа лет. Авионот е проект на швајцарскиот авијатичар и доктор Бертранд Пикард, пилотиран од Андре Борсберг.

2013 – Воздухопловните сили на САД тестираа беспилотно летало X-47B, со големина на борбен авион, над Атлантикот. Авионот може да слета и полетува од носачот на авиони, што значи дека може да се користи низ целиот свет, без потреба да се бара дозвола од други земји за да лета до дестинацијата.

2018 – Амбасадата на САД во Израел беше преместена од Тел Авив во Ерусалим, што предизвика протести на Палестинците на границата меѓу Израел и Појасот Газа, во кои беа убиени десетици луѓе.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

13 мај – (На денешен ден)

Објавено пред

на

1619.- По наредба на принцот Морис ван Насау, холандскиот државник Јохан навивач Олденбарневелт е погубен под обвинение за верска субверзија.

1717.- Во Виена е родена царицата на Австрија, кралица на Унгарија и Унгарија Марија Терезија, наследничка на Карло VI во 1740 година, една од најважните фигури на династијата Хабсбург.

1787.- Првите бродови со затвореници испловиле од Англија кон новата колонија Австралија, која тогаш служела како казнена колонија во Англија.

1792.- Роден е италијанскиот свештеник Џовани Мастаи Ферети, а од 1846 година папата Пие IX. За време на неговиот понтификат, најдолг во историјата на Римокатоличката црква (31 година и 236 дена), Црковната држава престана да постои (1870). Поголемиот дел од него станал дел од Кралството Сардинија, додека папската држава била сведена на некогашното наследство.

1795.- Роден е словачкиот филолог и историчар Павел Јозеф Шафарик (Јозеф), еден од основоположниците на славистиката. Бил директор на српската гимназија во Нови Сад од 1819 до 1833 година („Српска читанка“).

1798.- Роден е Константин Данил, еден од најголемите српски сликари во 19 век, претставник на српскиот бидермаер.

1830.- Основана е Република Еквадор, а Хуан Хозе е избран за нејзин прв претседател.

1840.- Роден е францускиот писател Алфонс Доде, автор на трилогијата Тарантино Тарасконк, ремек-дело на француската хумористична проза. Збирката раскази „Писма од мојата воденица“ му донесе голем успех.

1846.- Американскиот Конгрес официјално му објави војна на Мексико, иако борбите во Калифорнија започнаа неколку дена порано.

1848.- Во Сремски Карловци започнала седницата на „Мајскиот собор“, на која делегатите од 175 црковни општини од Војводина и Србија го избрале Јосиф Рајачиќ за патријарх, а полковникот Стеван Шупљикац за војвода. На 15 мај Собранието го прогласи Српското Војводство, но австриската и унгарската влада не ја признаа српската автономија.

1851.- Роден е српскиот писател и доктор Лаза Лазаревиќ („Прв пат со татко му наутро“, „Народот сето тоа ќе го позлати“, „Кај бунарот“, „Училишна икона“, „Тој сè знае“, Во добро време хајдуци“, „Вертер“).

1862.- Роден е српскиот писател Јанко Веселиновиќ, автор на романот „Хајдук Станко“ со теми од Првото српско востание и раскази и романи („Слики од селскиот живот“, „Сељанка“).

1881.- Роден е Димитрије Туцовиќ, водач на социјалистичкото движење во Србија. Бил еден од организаторите на првата балканска социјалдемократска конференција (1910), а на Конгресот на Интернационалата во Копенхаген (1910) решително се спротивставил на империјалистичката политика на официјална Австрија. Објавил околу 600 трудови во домашни и странски весници. Загинал на 20 ноември 1914 година во битката кај Колубара („Законско осигурување на работниците“, „Закон за дејствија и социјалдемократија“).

1882.- Роден е францускиот сликар Жорж Брак, кој заедно со Пабло Пикасо во 1905 година го основал кубистичкото движење.

1887.- Во Белград е основана Привремената опсерваторија на Големата школа. Со основањето на Републичкиот хидрометеоролошки завод на Србија во 1947 година, Опсерваторијата стана нејзин составен дел.

1888.- Во Бразил е укинато ропството.

1914.- Роден е американскиот боксер Џо Луис, светски шампион во тешка категорија од 1937 до 1949 година, кога се пензионирал.

1930.- Умре норвешкиот поларен истражувач и дипломат Фритјоф Нансен, добитник на Нобеловата награда за мир во 1922 година, кој како висок комесар на Друштвото на народите ја предводеше репатријацијата на воените заробеници по Првата светска војна.

1931.- Умре српскиот композитор и хорот Јосиф Маринковиќ, член на Српската кралска академија. Неговите соло песни и многуте хорски композиции придружени со пијано се особен придонес за српската музика. Бил диригент на белградското пејачко друштво „Обилиќ“.

1949.- Првиот британски авион Канбера го направи својот прв пробен лет.

1961.- Умре американскиот филмски актер Гери Купер, оскаровец за „Наредникот Јорк“ и „Токму на пладне“.

1968.- Во Париз започнаа официјалните разговори меѓу Северен Виетнам и Соединетите Држави за ставање крај на Виетнамската војна.

1981.- Папата Јован Павле Втори е убиен на плоштадот Свети Петар во Рим. Уапсен е атентаторот Мехмед Али Агџа. Тој беше ослободен од затвор по 20 години и предаден на Турција во јуни 2000 година.

1990.- На фудбалскиот натпревар меѓу загребски Динамо и белградска Црвена звезда во Загреб на стадионот „Максимир“ се случи крвава пресметка меѓу навивачите на двата клуба.

1994.- Министрите за надворешни работи на САД, ЕУ и Русија во Женева договорија заедничка стратегија за решавање на босанскиот конфликт.

1999.- Перу и Еквадор потпишаа документ за разграничување, со што заврши шестдеценискиот спор околу три земји.

1999 – Умре Џин Саразен, еден од само четворицата голфери кои освоиле четири големи професионални чаши за голф.

2005.- Првата меѓународна донаторска конференција за реставрација и зачувување на културното наследство на Косово, одржана во Париз од страна на УНЕСКО, собра десет милиони долари.

2007.- Претставничката на Србија Марија Шерифовиќ победи на Евровизија во Хелсинки со песната „Молитва“.

2011 – Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) соопшти дека околу 1.200 бегалци кои ја напуштиле Либија во март и април се удавиле во Средоземното Море.

2014 – 301 рудар загинаа во несреќа во рудникот за јаглен Сома, 120 километри североисточно од Измир во западна Турција. Во моментот на експлозијата под земја биле 787 работници.

2015 – Ватикан официјално ја призна државата Палестина и ги насочува своите дипломатски активности, претходно фокусирани на Палестинската ослободителна организација, кон државата Палестина.

2018 – На парламентарните избори во Ирак мнозинството го освои политичкиот сојуз Саерун, на чело со радикалниот шиитски свештеник Моктада Садр.

2021 – Судирот меѓу израелската армија и Хамас ескалира и покрај напорите да се постигне прекин на огнот. Во многу израелски градови со мешано население избувнаа демонстрации и немири. Сите летови до меѓународниот аеродром во близина на Тел Авив беа пренасочени по ракетниот истрел од Појасот Газа.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

12 мај – На денешен ден

Објавено пред

на

1607.- Англискиот авантурист Џејмс Смит ја основал првата англиска населба во Северна Америка, подоцна наречена Џејмстаун.

1820.- Родена е англиската медицинска сестра Флоренс Најтингел, која го отворила првото училиште за медицински сестри. Во Кримската војна (1853-1856), таа го организирала првиот тим за згрижување на ранетите.

1842.- Роден е францускиот композитор Жил Масене. Компонирал над 20 опери, претежно лирски теми, како и балети, ораториуми, оркестарска музика, кантати, соло песни („Манон“, „Вертер“, „Дон Кихот“, „Тајс“).

1871.- Умре францускиот композитор Даниел Франсоа Еспри Обер, автор на опери во кои се менуваат деловите за говор и пеење („Фра Диаволо“, „Црно домино“).

1884.- Умре чешкиот композитор Бедрих Сметана, основач на чешката опера и модерна музика („Продадена невеста“).

1888.- Британија воспостави протекторат над Северен Борнео и Брунеи.

1904.- Роден е чилеанскиот поет Пабло Неруда. Бил учесник во Шпанската граѓанска војна, по што се посветил на идеалите на социјалната правда. Добитник е на Нобеловата награда за литература во 1971 година („Самрак“, „Дваесет љубов и една очајна песна“, „Шпанија во срцето“).

1918.- Роден е американскиот инженер Џулиус Розенберг, кој и неговата сопруга Етел се првите цивили во САД осудени на смрт во 1953 година и погубени поради шпионажа, и покрај светската кампања за поштеда на нивните животи. 1925.- Врховниот совет на СССР го усвои првиот советски устав.

1926.- Маршалот Јозеф Пилсудски изврши државен удар и воспостави воена диктатура во Полска.

1937.- Англискиот крал Џорџ Шести е крунисан во Вестминстерската опатија во Лондон. Церемонијата беше емитувана на телевизијата Би-Би-Си, за прв пат во живо.

1943.- Со предавањето на германскиот генерал фон Арним во Тунис завршија борбите во Северна Африка во Втората светска војна.

1949.- Официјално заврши советската десетмесечна блокада на Берлин, при што градот беше снабден со воздушен мост од Сојузна Република Германија.

1957.- Умре американскиот филмски актер и еден од најголемите режисери на неми филмови Ерих фон Штрохајм.

1965.- Западна Германија воспостави дипломатски односи со Израел, а арапските земји ги прекинаа врските со владата во Бон.

1988.- Светската здравствена организација објави дека има повеќе од 34.000 заболени од СИДА ширум светот.

1992.- На седницата во Бања Лука, Собранието на српскиот народ во Босна и Херцеговина одлучи да се формира Армијата на Република Српска и да се формира новинската агенција СРНА; Не можејќи да го спречат ширењето на конфликтот во Босна, набљудувачите на ЕК го напуштија Сараево.

1994.- Палестинската полиција пристигна на Западниот Брег како подготовка за преземање на градот Ерихон, седиштето на палестинската автономија во Израел.

1995.- Сопствениците на Рокфелер центарот во Њујорк, поддржани од јапонскиот капитал, прогласија банкрот.

1997.- Рускиот претседател Борис Елцин и чеченскиот лидер Аслан Масхадов потпишаа договор за прекин на непријателствата.

2001.- Умре популарната пејачка Пери Комо, чиј релаксиран вокален стил доминира на сцената шест децении, со баладите како „Catch the Shooting Star“ и „Impossible“.

2003.- Иранскиот претседател Мохамад Катами пристигна во Либан и е првиот ирански лидер кој го посетил Либан по Исламската револуција во 1979 година.

2005.- Умре шведската џез-пејачка и актерка Моника Зетерлунд, која пееше со легендарниот пијанист Бил Еванс во 1960-тите. Изгорела во пожар што избувнал во нејзиниот стан.

2006.- Во експлозија на гасовод во Лагос, главниот град на Нигерија, загинаа околу 200 луѓе.

2008.- Во Варшава умре Ирена Сендлер, која стана симбол на несебична помош на Евреите во средината на холокаустот за време на Втората светска војна. Таа спасила најмалку 2.500 еврејски деца од сигурна смрт од варшавското гето.

2008.- Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди југозападната кинеска провинција Сечуан, при што загинаа или исчезнаа повеќе од 87.000 луѓе, меѓу кои 5.335 студенти.

2009.- Иван Џон Демјанјук, обвинет за нацистички воени злосторства, е депортиран од САД во Германија, каде што е осуден на пет години затвор за учество во убиството на европските Евреи во концентрациониот логор Треблинака-Собибор.

2013 – Папата Франциско ги прогласи првите светци на чело на Римокатоличката црква, канонизирајќи околу 800 италијански маченици.

2015.- Сликата „Жените од Алжир“ на шпанскиот сликар Пабло Пикасо е продадена на аукцијата на американската куќа „Кристи“ во Њујорк за 179 милиони долари, со што е поставен нов светски рекорд за најскапо уметничко дело.

2019 – Новиот претседател на Северна Македонија, Стево Пендаровски, го започнува својот петгодишен мандат со свечена изјава пред Собранието.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

Одредени бараж натпреварите во македонскиот фудбал, како и екипите кои ќе бидат со лиценца за учество во УЕФА натпреварувањата

Комисијата за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија го одреди стадионот „Гоце Делчев“ во Прилеп за домаќин на...

Временска прогноза4 часа

Се приближува локално невреме со пороен дожд и грмежи

Попладнево сеуште под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса која е со потекло од северните предели на Африка е МНОГУ ТОПЛО и...

Магазин9 часа

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Конференцијата за програмери на Apple WWDC 2022 е за три недели. Очекуваме американската компанија да претстави многу интересни работи. Меѓу...

Магазин10 часа

Еве ги игрите што доаѓаат со претплатата за PS Plus Extra и PS Plus Premium

Sony објави листа на игри до кои ќе може да пристапат претплатниците на PS Plus доколку се претплатат на повисоко...

Магазин10 часа

Маск го паузираше купувањето на Твитер

Илон Маск објави дека неговиот договор со Твитер чека додека не добие повеќе информации за тоа колку лажни профили има...

Магазин10 часа

Samsung ги зголемува цените на чиповите

Како што стојат работите, компаниите кои користат Samsung чипови во своите производи наскоро ќе мора да одвојат многу поголема сума...

Магазин10 часа

Тесла повлекува 130.000 возила поради дефект на екранот

Tesla повлекува 130.000 возила во САД поради проблеми со прегревање што може да доведе до дефект на централниот екран на...

Македонија11 часа

Приведени три лица, родители си ја продале ќерката на Белгиец, поднесена кривична пријава

На 16.05.2022 Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Сектор за криминалистички истраги – Националната единица за сузбивање на...

Литература14 часа

Излезе книгата „Гласот на предците“, која претставува зборник на македонски народни преданија од Христијан Аџиоски

Секоја страница исплетува приказна со посебна македонска судбина, која како ехо нè наоѓа… и одѕвонува во нашата свест. Низ приказните...

Временска прогноза14 часа

Нагли промени на времето, развој на нестабилност и дожд, па викендов одново пеколни температури – ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до...

НАЈЧИТАНИ