Следете не

На денешен ден

На денешен ден (8 септември)

Објавено пред

на

1157.- Роден е англискиот крал Ричард I Лавовско срце, херој на средновековните легенди, еден од водачите во Третата крстоносна војна. Тој владеел од 1189 година до неговата смрт во 1199 година.

1331 година-На Државното собрание во Сврчин (Косово), надбискупот Данило II го круниса 23-годишниот Душан Стефан Немањиќ за крал на српската и поморската земја. Душан Немањиќ беше крунисан за прв српски император во 1346 година во Скопје, тогашниот главен град на Србија.

1380 година – Големиот војвода од Москва, Димитрије Иванович Донски, ја победи татарската војска во битката кај Куликово. Ова беше прва победа на Русите над Татарите, кои владееја со поголемиот дел од Русија во 13 век.

1565.- Шпанските доселеници се основале на Флорида, на местото на денешниот Св. Августин, првата католичка населба во Америка.

1645.- Умре шпанскиот писател Франциско Гомез, Кеведо и Вилегас, еден од великаните на Златното доба на шпанската литература и еден од најважните сатиричари во светската литература.

1664 – Предводени од полковникот Ричард Николс, Британците заземаат холандска населба на американскиот континент Newу Амстердам, тогаш наречена Newујорк – во чест на војводата од Јорк, идниот крал на Англија Jamesејмс II.

1731 – Владиката Вишкарион Павловиќ од Бачка отвори латино -словенско училиште во Нови Сад, кое имаше ранг на пониско вистинско средно училиште. Училиштето придонесе за формирање на првите генерации српска граѓанска интелигенција во Војводина.

1760 година – Во Седумгодишната војна, која се прошири од Европа во Северна Америка, Британците, под команда на ffефри, ги победија Французите и го зазедоа Монтреал.

1799.- Роден е српскиот писател, преведувач и политичар Јован Хаџиќ, познат и како Милош Светиќ, еден од авторите на Граѓанскиот законик на Кнежевството Србија, прв претседател на Матица Српска. Тој е познат и како противник на реформите на јазикот и правописот на Вук Караџиќ.

1831 – Руските трупи под генерал Паскевич ги победија Полјаците предводени од генералот Хенрик Дембински во битката кај Варшава. Во тридневната битка загинаа повеќе од 9.000 Полјаци. Тоа беше крајот на полското востание.

1841.- Роден е чешкиот композитор Антонин Дворак (Антонин Дворак), еден од основачите на чешкото национално училиште. Од неговиот богат опус се издвојуваат девет симфонии, од кои најпозната е „Симфонија од нов живот“, Концерт за виолончело и „Словенечки игри“.

1856 – Мировниот договор во Париз ја заврши Кримската војна на Русија против Турција (1853-56) и нејзините сојузници Велика Британија и Франција (од 1854 година) и Кралството Сардинија (од 1855 година) за превласт на Балканот, Дарданелите и Блискиот Исток. Русија загуби дел од Бесарабија и протекторат над кнежевствата Дунав и правото да ја задржи морнарицата во Црното Море.

1900 – Ураган уништи повеќе од 2.500 домови во тексашкиот град Галвестон, убивајќи најмалку 8.000 луѓе.

1926.- Лигата на народите едногласно ја призна Германија.

1941 година – За време на Втората светска војна започна германската блокада на Ленинград. Опсадата на градот, за време на која 620.000 луѓе починаа од исцрпеност и глад, заврши во јануари 1944 година со победата на Советската црвена армија.

1943.- Беше објавена безусловната капитулација на Италија во Втората светска војна.

1944.- Првата германска ракета Фау 2, истрелана од Хаг, падна врз Лондон во Втората светска војна. До крајот на војната, Германците истрелаа над 1.000 од тие ракетни бомби врз Велика Британија, од кои 660 паднаа врз Лондон.

1949 година – Умре германскиот композитор и диригент Ричард Штраус, директор на Виенската опера, автор на популарните опери „Витез со розата“, „Капричо“, „Арабела“ и симфониската поема „Така зборуваше Заратустра“, користена во филмот. Одисеја 2001 “.

1951.- Во Сан Франциско беше потпишан мировен договор помеѓу Јапонија и 49 земји. Со тој договор, Јапонија беше лишена од сите територии што ги освои во претходните 80 години.

1954.- Во Манила, Соединетите држави, Филипините, Австралија, Нов Зеланд, Тајланд, Пакистан, Велика Британија и Франција го воспоставија ПАКТ СЕАТО, замислен како алка во американската глобална стратегија за опкружување на СССР. Со крајот на Студената војна, тој пакт го загуби своето значење.

1991 – Македонците на референдум гласаа за суверена Република Македонија, што ја прави трета од шесте републики на СФР Југославија што избраа независност.

1995.- Министрите за надворешни работи на СР Југославија, Хрватска и Босна и Херцеговина го прифатија мировниот план за Босна во Geneенева, што беше увертира за ставање крај на најлошиот конфликт во Европа од Втората светска војна.

1997. – Преполн траект „Ла Фиерте Гонавиен“ (Гордоста на Гонава) пловеше во близина на западниот брег на Хаити, пловејќи кон островот Гонава.

1999.- Во експлозија на бомба во станбена зграда во Москва загинаа 94 лица. Во серијата експлозии следните денови во неколку градови во Русија загинаа околу 300 луѓе.

2001.- Повеќе од 1.000 луѓе, вклучувајќи го и Нелсон Мандела, се собраа на погребот на таткото на претседателот на Јужна Африка, Табо Мбеки. Гован Мбеки беше погребан меѓу обичните луѓе.

2002.- На Светското првенство во кошарка во Индијанаполис (САД), Југославија по втор пат стана светски шампион.

2003.- Умре германскиот режисер и фотограф Лени Рифенштал, чија кариера кулминираше за време на нацистичкото владеење, благодарение на нацистичките пропагандни филмови што ги режираше. Нејзиното најпознато достигнување е „Триумф на волјата“ со познати сцени на илјадници нацисти кои го слават Хитлер.

2003.- Студентското движење Отпор, познато по своите дејствија против режимите на поранешниот југословенски и српски претседател Слободан Милошевиќ, официјално се приклучи на Демократската партија (ДС).

2005.- Украинскиот претседател Виктор Јушченко ја смени премиерката Јулија Тимошенко. Политичката криза во Украина настана по оставките на тројца високи државни функционери поради, како што наведоа, корупција во врвот на владата.

2006.- Околу 170.000 уметнички дела се водат како исчезнати ширум светот, вклучувајќи 167 дела на Реноар, 166 на Рембрант, 175 на Ворхол и повеќе од 200 на Дали, соопшти Интерпол.

2010 – Во вештачкото езеро Перучац во Босна и Херцеговина беа пронајдени 250 остатоци, од кои 160 беа бошњачки жртви на почетокот на етничкиот конфликт во 1992 година, кога беа убиени, а потоа фрлени во Дрина.

2014.- Ирачкиот парламент ја изгласа новата влада на премиерот Хајдар ал Абади, иако не се избрани министри за внатрешни работи и за одбрана, за што премиерот побара дополнителна недела.

2014 година – Организацијата на ОН за образование, наука и култура (УНЕСКО) објави дека околу 781 милиони возрасни луѓе во светот не знаат да читаат, пишуваат и бројат, две третини од нив се жени.

2019 година – Во Русија се одржуваат локални и регионални избори, на кои владејачката партија Единствена Русија освои мнозинство во сите региони. Изборната кампања беше придружена со бројни демонстрации, особено во Москва, каде Единствена Русија освои трета помалку места во одборот отколку на претходните избори.

На денешен ден

14 мај – На денешен ден

Објавено пред

на

1316.- Роден е Карло IV Луксембург, крал на Бохемија од 1346 година, римско-германски император од 1355. Тој го основал првиот универзитет во Централна Европа во Прага (1348).

1610.- Религиозен фанатик го уби францускиот крал Хенри IV, првиот монарх од династијата Бурбон, во Париз.

1643.- Четиригодишниот Луј XIV дојде на францускиот трон по смртта на неговиот татко Луј XIII. Регент беше неговата мајка Ана од Австрија, но кардиналот Мазарин имаше вистинска моќ.

1811.- Парагвај прогласи независност од Шпанија.

1900.- Во Париз беа отворени вторите модерни Олимписки игри, на кои за прв пат учествуваа жени.

1912.- Умре шведскиот писател Аугуст Стриндберг, еден од најважните и највлијателните драмски писатели на 20 век („Госпоѓица Јулија“, „Татко“).

1932.- Во Лондон умре политичарот, историчар и економист Чедомиљ Мијатовиќ, член на Српската кралска академија. Како шеф на српската дипломатија, тој потпишал тајна конвенција со Австро-Унгарија во 1881 година. Тој беше првиот во Србија кој почна да студира економска историја.

1940.- Германските бомбардери уништија две третини од Ротердам за време на преговорите за предавање на холандската армија во Втората светска војна. Загинаа околу илјада луѓе, а 80.000 останаа без покрив над главата.

1948.- Осум часа пред крајот на британскиот мандат во Палестина е прогласена држава Израел. Првиот претседател на новата држава беше Хаим Вајцман, а премиер Дејвид Бен Гурион.

1955.- Во Варшава, Албанија, Бугарија, Унгарија, Германската Демократска Република, Полска, Романија, СССР и Чехословачка потпишаа договор за основање на Варшавскиот пакт.

1968.- Комунистичката влада во Чехословачка, предводена од Александар Дубчек, го објави почетокот на широките социјални реформи, познати како „Прашка пролет“. Реформите беа прекинати уште во август, со навлегувањето на советските трупи во Прага.

1973.- Лансирана е првата американска вселенска лабораторија Skylab I.

1989 – Перонистичкиот водач Карлос стана претседател на Аргентина, победувајќи на изборите на кандидатот на владејачката Радикална партија Едуардо Ангелос.

1991.- Самоубиството го изврши Џијанг Кинг, вдовица на кинескиот лидер Мао Це Тунг, еден од водачите на Културната револуција (1966-1976).

1992.- По 47 години, главната улица во Белград, улицата Маршала Тита, е сменета во Улица српских Владара. Името подоцна беше променето во улица Крал Милан.

1998.- Умре американскиот пејач и филмски актер Френк Синатра, кој стекна светска слава со низата музички хитови „Strangers in the Night“, „New York, New York“ и како добитник на Оскар за улогата во „From Here to Eternity“.

1999.- НАТО бомбардирањето на СР Југославија погоди колона бегалци во близина на селото Кориса во Косово. Загинаа 87 лица, повеќето деца. 2001.- Советот на НАТО го одобри враќањето на војската и полицијата на СРЈ во Секторот Б од копнената безбедносна зона на административната граница меѓу Косово и Србија, почнувајќи од 24 мај.

2001.- Лидерот на коалицијата на десниот центар, Силвио Берлускони, победи на парламентарните избори во Италија и ја формираше 59-та италијанска влада од 1945 година.

2003 – По речиси 40 години планирање и дебата, започна подземната работа за заштита на Венеција од тонење.

2008 – Британскиот национален архив објави повеќе од 1.000 страници тајни документи за неидентификувани летечки објекти (НЛО) на британското небо во текот на 1970-тите и 1980-тите.

2009.- Европската комисија изрече рекордна казна од 1,06 милијарди евра на американскиот Интел, најголемиот светски производител на микропроцесори, поради злоупотреба на својата доминантна позиција на пазарот.

2011 – Експериментален авион на соларна енергија слета во Брисел по 13 часа лет. Авионот е проект на швајцарскиот авијатичар и доктор Бертранд Пикард, пилотиран од Андре Борсберг.

2013 – Воздухопловните сили на САД тестираа беспилотно летало X-47B, со големина на борбен авион, над Атлантикот. Авионот може да слета и полетува од носачот на авиони, што значи дека може да се користи низ целиот свет, без потреба да се бара дозвола од други земји за да лета до дестинацијата.

2018 – Амбасадата на САД во Израел беше преместена од Тел Авив во Ерусалим, што предизвика протести на Палестинците на границата меѓу Израел и Појасот Газа, во кои беа убиени десетици луѓе.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

13 мај – (На денешен ден)

Објавено пред

на

1619.- По наредба на принцот Морис ван Насау, холандскиот државник Јохан навивач Олденбарневелт е погубен под обвинение за верска субверзија.

1717.- Во Виена е родена царицата на Австрија, кралица на Унгарија и Унгарија Марија Терезија, наследничка на Карло VI во 1740 година, една од најважните фигури на династијата Хабсбург.

1787.- Првите бродови со затвореници испловиле од Англија кон новата колонија Австралија, која тогаш служела како казнена колонија во Англија.

1792.- Роден е италијанскиот свештеник Џовани Мастаи Ферети, а од 1846 година папата Пие IX. За време на неговиот понтификат, најдолг во историјата на Римокатоличката црква (31 година и 236 дена), Црковната држава престана да постои (1870). Поголемиот дел од него станал дел од Кралството Сардинија, додека папската држава била сведена на некогашното наследство.

1795.- Роден е словачкиот филолог и историчар Павел Јозеф Шафарик (Јозеф), еден од основоположниците на славистиката. Бил директор на српската гимназија во Нови Сад од 1819 до 1833 година („Српска читанка“).

1798.- Роден е Константин Данил, еден од најголемите српски сликари во 19 век, претставник на српскиот бидермаер.

1830.- Основана е Република Еквадор, а Хуан Хозе е избран за нејзин прв претседател.

1840.- Роден е францускиот писател Алфонс Доде, автор на трилогијата Тарантино Тарасконк, ремек-дело на француската хумористична проза. Збирката раскази „Писма од мојата воденица“ му донесе голем успех.

1846.- Американскиот Конгрес официјално му објави војна на Мексико, иако борбите во Калифорнија започнаа неколку дена порано.

1848.- Во Сремски Карловци започнала седницата на „Мајскиот собор“, на која делегатите од 175 црковни општини од Војводина и Србија го избрале Јосиф Рајачиќ за патријарх, а полковникот Стеван Шупљикац за војвода. На 15 мај Собранието го прогласи Српското Војводство, но австриската и унгарската влада не ја признаа српската автономија.

1851.- Роден е српскиот писател и доктор Лаза Лазаревиќ („Прв пат со татко му наутро“, „Народот сето тоа ќе го позлати“, „Кај бунарот“, „Училишна икона“, „Тој сè знае“, Во добро време хајдуци“, „Вертер“).

1862.- Роден е српскиот писател Јанко Веселиновиќ, автор на романот „Хајдук Станко“ со теми од Првото српско востание и раскази и романи („Слики од селскиот живот“, „Сељанка“).

1881.- Роден е Димитрије Туцовиќ, водач на социјалистичкото движење во Србија. Бил еден од организаторите на првата балканска социјалдемократска конференција (1910), а на Конгресот на Интернационалата во Копенхаген (1910) решително се спротивставил на империјалистичката политика на официјална Австрија. Објавил околу 600 трудови во домашни и странски весници. Загинал на 20 ноември 1914 година во битката кај Колубара („Законско осигурување на работниците“, „Закон за дејствија и социјалдемократија“).

1882.- Роден е францускиот сликар Жорж Брак, кој заедно со Пабло Пикасо во 1905 година го основал кубистичкото движење.

1887.- Во Белград е основана Привремената опсерваторија на Големата школа. Со основањето на Републичкиот хидрометеоролошки завод на Србија во 1947 година, Опсерваторијата стана нејзин составен дел.

1888.- Во Бразил е укинато ропството.

1914.- Роден е американскиот боксер Џо Луис, светски шампион во тешка категорија од 1937 до 1949 година, кога се пензионирал.

1930.- Умре норвешкиот поларен истражувач и дипломат Фритјоф Нансен, добитник на Нобеловата награда за мир во 1922 година, кој како висок комесар на Друштвото на народите ја предводеше репатријацијата на воените заробеници по Првата светска војна.

1931.- Умре српскиот композитор и хорот Јосиф Маринковиќ, член на Српската кралска академија. Неговите соло песни и многуте хорски композиции придружени со пијано се особен придонес за српската музика. Бил диригент на белградското пејачко друштво „Обилиќ“.

1949.- Првиот британски авион Канбера го направи својот прв пробен лет.

1961.- Умре американскиот филмски актер Гери Купер, оскаровец за „Наредникот Јорк“ и „Токму на пладне“.

1968.- Во Париз започнаа официјалните разговори меѓу Северен Виетнам и Соединетите Држави за ставање крај на Виетнамската војна.

1981.- Папата Јован Павле Втори е убиен на плоштадот Свети Петар во Рим. Уапсен е атентаторот Мехмед Али Агџа. Тој беше ослободен од затвор по 20 години и предаден на Турција во јуни 2000 година.

1990.- На фудбалскиот натпревар меѓу загребски Динамо и белградска Црвена звезда во Загреб на стадионот „Максимир“ се случи крвава пресметка меѓу навивачите на двата клуба.

1994.- Министрите за надворешни работи на САД, ЕУ и Русија во Женева договорија заедничка стратегија за решавање на босанскиот конфликт.

1999.- Перу и Еквадор потпишаа документ за разграничување, со што заврши шестдеценискиот спор околу три земји.

1999 – Умре Џин Саразен, еден од само четворицата голфери кои освоиле четири големи професионални чаши за голф.

2005.- Првата меѓународна донаторска конференција за реставрација и зачувување на културното наследство на Косово, одржана во Париз од страна на УНЕСКО, собра десет милиони долари.

2007.- Претставничката на Србија Марија Шерифовиќ победи на Евровизија во Хелсинки со песната „Молитва“.

2011 – Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) соопшти дека околу 1.200 бегалци кои ја напуштиле Либија во март и април се удавиле во Средоземното Море.

2014 – 301 рудар загинаа во несреќа во рудникот за јаглен Сома, 120 километри североисточно од Измир во западна Турција. Во моментот на експлозијата под земја биле 787 работници.

2015 – Ватикан официјално ја призна државата Палестина и ги насочува своите дипломатски активности, претходно фокусирани на Палестинската ослободителна организација, кон државата Палестина.

2018 – На парламентарните избори во Ирак мнозинството го освои политичкиот сојуз Саерун, на чело со радикалниот шиитски свештеник Моктада Садр.

2021 – Судирот меѓу израелската армија и Хамас ескалира и покрај напорите да се постигне прекин на огнот. Во многу израелски градови со мешано население избувнаа демонстрации и немири. Сите летови до меѓународниот аеродром во близина на Тел Авив беа пренасочени по ракетниот истрел од Појасот Газа.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

12 мај – На денешен ден

Објавено пред

на

1607.- Англискиот авантурист Џејмс Смит ја основал првата англиска населба во Северна Америка, подоцна наречена Џејмстаун.

1820.- Родена е англиската медицинска сестра Флоренс Најтингел, која го отворила првото училиште за медицински сестри. Во Кримската војна (1853-1856), таа го организирала првиот тим за згрижување на ранетите.

1842.- Роден е францускиот композитор Жил Масене. Компонирал над 20 опери, претежно лирски теми, како и балети, ораториуми, оркестарска музика, кантати, соло песни („Манон“, „Вертер“, „Дон Кихот“, „Тајс“).

1871.- Умре францускиот композитор Даниел Франсоа Еспри Обер, автор на опери во кои се менуваат деловите за говор и пеење („Фра Диаволо“, „Црно домино“).

1884.- Умре чешкиот композитор Бедрих Сметана, основач на чешката опера и модерна музика („Продадена невеста“).

1888.- Британија воспостави протекторат над Северен Борнео и Брунеи.

1904.- Роден е чилеанскиот поет Пабло Неруда. Бил учесник во Шпанската граѓанска војна, по што се посветил на идеалите на социјалната правда. Добитник е на Нобеловата награда за литература во 1971 година („Самрак“, „Дваесет љубов и една очајна песна“, „Шпанија во срцето“).

1918.- Роден е американскиот инженер Џулиус Розенберг, кој и неговата сопруга Етел се првите цивили во САД осудени на смрт во 1953 година и погубени поради шпионажа, и покрај светската кампања за поштеда на нивните животи. 1925.- Врховниот совет на СССР го усвои првиот советски устав.

1926.- Маршалот Јозеф Пилсудски изврши државен удар и воспостави воена диктатура во Полска.

1937.- Англискиот крал Џорџ Шести е крунисан во Вестминстерската опатија во Лондон. Церемонијата беше емитувана на телевизијата Би-Би-Си, за прв пат во живо.

1943.- Со предавањето на германскиот генерал фон Арним во Тунис завршија борбите во Северна Африка во Втората светска војна.

1949.- Официјално заврши советската десетмесечна блокада на Берлин, при што градот беше снабден со воздушен мост од Сојузна Република Германија.

1957.- Умре американскиот филмски актер и еден од најголемите режисери на неми филмови Ерих фон Штрохајм.

1965.- Западна Германија воспостави дипломатски односи со Израел, а арапските земји ги прекинаа врските со владата во Бон.

1988.- Светската здравствена организација објави дека има повеќе од 34.000 заболени од СИДА ширум светот.

1992.- На седницата во Бања Лука, Собранието на српскиот народ во Босна и Херцеговина одлучи да се формира Армијата на Република Српска и да се формира новинската агенција СРНА; Не можејќи да го спречат ширењето на конфликтот во Босна, набљудувачите на ЕК го напуштија Сараево.

1994.- Палестинската полиција пристигна на Западниот Брег како подготовка за преземање на градот Ерихон, седиштето на палестинската автономија во Израел.

1995.- Сопствениците на Рокфелер центарот во Њујорк, поддржани од јапонскиот капитал, прогласија банкрот.

1997.- Рускиот претседател Борис Елцин и чеченскиот лидер Аслан Масхадов потпишаа договор за прекин на непријателствата.

2001.- Умре популарната пејачка Пери Комо, чиј релаксиран вокален стил доминира на сцената шест децении, со баладите како „Catch the Shooting Star“ и „Impossible“.

2003.- Иранскиот претседател Мохамад Катами пристигна во Либан и е првиот ирански лидер кој го посетил Либан по Исламската револуција во 1979 година.

2005.- Умре шведската џез-пејачка и актерка Моника Зетерлунд, која пееше со легендарниот пијанист Бил Еванс во 1960-тите. Изгорела во пожар што избувнал во нејзиниот стан.

2006.- Во експлозија на гасовод во Лагос, главниот град на Нигерија, загинаа околу 200 луѓе.

2008.- Во Варшава умре Ирена Сендлер, која стана симбол на несебична помош на Евреите во средината на холокаустот за време на Втората светска војна. Таа спасила најмалку 2.500 еврејски деца од сигурна смрт од варшавското гето.

2008.- Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди југозападната кинеска провинција Сечуан, при што загинаа или исчезнаа повеќе од 87.000 луѓе, меѓу кои 5.335 студенти.

2009.- Иван Џон Демјанјук, обвинет за нацистички воени злосторства, е депортиран од САД во Германија, каде што е осуден на пет години затвор за учество во убиството на европските Евреи во концентрациониот логор Треблинака-Собибор.

2013 – Папата Франциско ги прогласи првите светци на чело на Римокатоличката црква, канонизирајќи околу 800 италијански маченици.

2015.- Сликата „Жените од Алжир“ на шпанскиот сликар Пабло Пикасо е продадена на аукцијата на американската куќа „Кристи“ во Њујорк за 179 милиони долари, со што е поставен нов светски рекорд за најскапо уметничко дело.

2019 – Новиот претседател на Северна Македонија, Стево Пендаровски, го започнува својот петгодишен мандат со свечена изјава пред Собранието.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

Одредени бараж натпреварите во македонскиот фудбал, како и екипите кои ќе бидат со лиценца за учество во УЕФА натпреварувањата

Комисијата за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија го одреди стадионот „Гоце Делчев“ во Прилеп за домаќин на...

Временска прогноза4 часа

Се приближува локално невреме со пороен дожд и грмежи

Попладнево сеуште под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса која е со потекло од северните предели на Африка е МНОГУ ТОПЛО и...

Магазин9 часа

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Конференцијата за програмери на Apple WWDC 2022 е за три недели. Очекуваме американската компанија да претстави многу интересни работи. Меѓу...

Магазин9 часа

Еве ги игрите што доаѓаат со претплатата за PS Plus Extra и PS Plus Premium

Sony објави листа на игри до кои ќе може да пристапат претплатниците на PS Plus доколку се претплатат на повисоко...

Магазин10 часа

Маск го паузираше купувањето на Твитер

Илон Маск објави дека неговиот договор со Твитер чека додека не добие повеќе информации за тоа колку лажни профили има...

Магазин10 часа

Samsung ги зголемува цените на чиповите

Како што стојат работите, компаниите кои користат Samsung чипови во своите производи наскоро ќе мора да одвојат многу поголема сума...

Магазин10 часа

Тесла повлекува 130.000 возила поради дефект на екранот

Tesla повлекува 130.000 возила во САД поради проблеми со прегревање што може да доведе до дефект на централниот екран на...

Македонија10 часа

Приведени три лица, родители си ја продале ќерката на Белгиец, поднесена кривична пријава

На 16.05.2022 Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Сектор за криминалистички истраги – Националната единица за сузбивање на...

Литература14 часа

Излезе книгата „Гласот на предците“, која претставува зборник на македонски народни преданија од Христијан Аџиоски

Секоја страница исплетува приказна со посебна македонска судбина, која како ехо нè наоѓа… и одѕвонува во нашата свест. Низ приказните...

Временска прогноза14 часа

Нагли промени на времето, развој на нестабилност и дожд, па викендов одново пеколни температури – ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до...

НАЈЧИТАНИ