Следете не

Случувања

На денешен ден – 8 јануари

Објавено пред

на

1297 година – Италијански благородник Франчешино ја основа династијата Грималди во Монако, која и денес е на власт. Маскиран во монах, Грималди тајно влегол во тврдината Монако, која била под власта на Genенова, а потоа ги пуштил своите војници внатре и ја окупирале тврдината. Тој владеел како Раниер I сè до неговата смрт во 1314 година.

1324 година – Умре италијанскиот истражувач Марко Поло, најпознатиот средновековен патник во Европа. Во 1271 година, на 17-годишна возраст, отпловил од Венеција кон Далечниот исток, а неговите искуства, запишани во Книгата на светските чуда (1298), подоцна позната како Милион, ги натерале морнарите на европските земји да бараат морски патишта на Далечниот исток. Претпоставката за неговото раѓање на Корчула се заснова на документ од 15 век, според кој семејството Поло потекнува од Далмација.

1642 година – Умре италијанскиот астроном, физичар и математичар Галилео Галилеј.Неговите истражувања ги поставуваат темелите на модерната механика и физика. Користејќи телескоп кој самиот го конструирал, тој ги открил сателитите на Јупитер, прстенот на Сатурн и дамките на Сонцето. Застапувањето за хелиоцентричниот систем на Коперник го доведе во судир со Католичката црква, па неговата работа од 1616 година беше под надзор на инквизицијата.

1679 година – Францускиот истражувач Роберт Кавелиер де Сал ги откри водопадите на Нијагара.

1807 година – Во Првото српско востание, српските востаници ја окупираа тврдината Калемегдан, каде се засолнија Турците по заземањето на Белград на 12 декември 1806. По 380 години, Белград повторно стана главен град на српската држава. Шест години подоцна, по распадот на востанието, Турците го освоија Белград.

1896 година – Умре францускиот писател Пол Верлен, збогатувајќи ја поезијата со нова музикалност и лирски израз со нови нијанси. Неговата поема „L’art poetique“ беше прифатена како манифест на симболиката („Романси без зборови“, „Галантни свечености“, „Елегии“, „Мудрост“).

1923 година – По извештајот на Комисијата за репарации кон крајот на 1922 година дека Германија доцни со испораките на јаглен во име на воени репарации во Франција и Белгија, француските и белгиските трупи влегоа во областа Рур. Кризата беше решена спогодбено во средината на 1924 година, а во јули 1925 година, Французите започнаа со евакуација на трупите од Рур.

1926 година – Абдул Азиз ибн Сауд стана крал на Хајаз и земјата беше преименувана во Саудиска Арабија.

1935 година – Роден е американскиот музичар Елвис Арон Присли, „кралот на рок“, исклучително популарен во 1950-тите и 1960-тите. Продаде повеќе од 150 милиони плочи и глумеше во дваесетина филмови. Почина во 1977 година од прекумерна употреба на алкохол и дрога.

1942 година – Роден е Стивен Хокинг, истакнат англиски физичар. Тој се стекна со репутација на еден од водечките светски научници на 20 век по објавувањето на книгата за потеклото на универзумот „Кратка историја на времето“ (1988).

1959 година – Генералот Шарл де Гол стана првиот претседател на Петтата Република Франција.

1973 година – Преговарачите на САД и Северна Виетнам Хенри Кисинџер и Дук То ги продолжија разговорите во Париз за да се стави крај на војната во Виетнам.

1976.- Умре кинескиот државник Чоу Ен-лаи, еден од најистакнатите водачи на Кинеската револуција, премиер од 1949 година до неговата смрт и шеф на дипломатијата од 1949 до 1958 година.

1996.- Умре францускиот политичар и државник Франсоа Митеран, првиот социјалист избран за претседател на Франција во 1981 година. Во Втората светска војна, тој беше еден од лидерите на Француското движење на отпорот, а од 1971 година лидер на Социјалистичката партија.

1998 година – Арапскиот терорист Рамзи Јусеф е осуден на доживотен затвор за организирање на поставување експлозив во 1993 година во Светскиот трговски центар во Newујорк, во кој загинаа шест лица. Две згради на Центарот со повеќе од стотина спрата беа уништени на 11 септември 2001 година во самоубиствен терористички напад со два киднапирани авиони.

2002 година – во Албанија на 117 години почина Кериме Барди, една од најстарите Албанки и една од ретките луѓе во светот што живееше три века.

2004 година – Умре духовниот водач на забранетото муслиманско братство во Египет, Мамун ал Ходеиби.

2004 година – Британската кралица Елизабета му го даде името „Кралица Мери“ на најголемиот крстаречки брод во светот. Бродот вреден 800 милиони долари е долг 345 метри.

2009 година – почина сликарот jубица-Цуца Сокиќ, професор на Академијата за ликовни уметности во Белград и дописен член на САНУ, уметник од генерацијата што ја внесе српската уметност во париската школа помеѓу двете светски војни.

2010 година – Светската здравствена организација (СЗО) објави дека 12.799 луѓе починале од грип А (Х1Н1) ширум светот, откако се појави во Мексико, пролетта 2009 година.

2012 година – Умре Jerери Робинсон (Jerери), американски карикатурист и творец на ликот на негативецот okerокер во стриповите на Бетмен.

2016 година – француски моден дизајнер Андре Куреж, автор на модни стилови на актерките Брижит Бардо и Кетрин Денев, кои ја карактеризираа

Кичево

Арсоска и дечињата преку „Little Eco Footprints“ со низа работилници и работна акција во дворот на „О.У. Кузман Јосифоски-Питу“

Објавено пред

на

Месецов на ден 04.06 и 05.06.2021 година се реализираа низа работилници и работна акција во дворот на кичевското „О.У. Кузман Јосифоски-Питу“, како дел од проектот „Little Eco Footprints“ имплементиран од страна на LEAD стипендистката Елена Арсоска од Кичево, додека истиот финансиски поддржан од проектот на „УСАИД“ за граѓанско учество. Едукативната програма беше со тема „Заштита на животната средина, намалување на глобалното затоплување и климатските промени“.

Во текот на работната акција во училишниот двор беа засадени црвени буки, борчиња и повеќегодишни цвеќиња како донација од страна на компаниите „Пакомак“ и „Вардар Доломит“.

Прекрасно е чувството да се сподели една ваква племенита иницијатива инспирирана и имплементирана од млади лидери-кичевчанчиња во нашето општество – на кратко додаде Елена и ветува дека во иднина ќе ги има многу често ваквите акции во најразлични теми.

Во прилог галерија од одржаниот настан:

Прочитај повеќе...

Кичево

Време е за музика: „Куќа на Уметноста“ – Кичево ве кани на одличен музички викенд со Марјан Коцев и Мирослав Мирчески

Објавено пред

на

Реномираниот кичевски комплекс „Куќа на Уметноста“ кој се наоѓа во пазувите на село Кнежино, опкружен со борова шума, поседувајќи го највкусното мени од професионалниот тим, заедно со најразновидниот пијалок од викендов ја започнува својата музичка-агенда.

  • Петок жива свирка со кичевчанецот Мирослав Мирчески и неговиот Бенд

  • Сабота после долго време во Кичево ни доаѓа мега популарниот фолк пејач – Марјан Коцев

Резервирајте го вашиот викенд и бидете дел во една поинаква музичка вечер во организација на „Куќа на Уметноста“.

Поради ограничен број, резервирајте веднаш на еден од броевите: 071/453-626 | 071/321-165 | 070/313-789

Прочитај повеќе...

Балкан

Пронајден и приведен човекот кој пукаше во кафуле, во Чачак соседна Србија

Објавено пред

на

Пипадници на Министерството за внатрешни работи во Чачак со брза и ефикасна акција го уапсија Џ. З. (1984) од Чачак поради постоење основи на сомнение дека сторил кривични дела тешка телесна повреда и недозволено производство, држење, носење и трговија со оружје и распрскувачки материи, за медиумите известуваат од тамошното МВР.

Се сомнева дека вчера, по кратка дискусија, испукал неколку куршуми кон нозете на 27-годишен млад човек во близина на кафуле во Чачак, а потоа избегал, пренесуваат од Гласот за Србија.

Полицијата го пронашла и уапсила истата вечер. Повредениот човек е згрижен во болницата во Чачак. Што се однесува до осомничениот веќе бил притворен до 48 часа и со кривична пријава ќе биде изведен во обвинителството.

Инаку да потсетиме се работи за настанот со видео записот од сигурносни камери кое вчера кружеше по интернет просторот и видно го вознемири балканот.

Извор: РТВ Србија

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 1 час

Арсоска и дечињата преку „Little Eco Footprints“ со низа работилници и работна акција во дворот на „О.У. Кузман Јосифоски-Питу“

Месецов на ден 04.06 и 05.06.2021 година се реализираа низа работилници и работна акција во дворот на кичевското „О.У. Кузман...

КичевоПред 3 часа

Време е за музика: „Куќа на Уметноста“ – Кичево ве кани на одличен музички викенд со Марјан Коцев и Мирослав Мирчески

Реномираниот кичевски комплекс „Куќа на Уметноста“ кој се наоѓа во пазувите на село Кнежино, опкружен со борова шума, поседувајќи го...

БалканПред 9 часа

Пронајден и приведен човекот кој пукаше во кафуле, во Чачак соседна Србија

Пипадници на Министерството за внатрешни работи во Чачак со брза и ефикасна акција го уапсија Џ. З. (1984) од Чачак...

МакедонијаПред 11 часа

МВР со важна информација за личните документи, возачки дозволи и пасоши..

МВР информира дека поради миграција во нов систем,  од 23. 06. 2021 година (среда) започнувајќи од 21 часот, заклучно со...

МакедонијаПред 13 часа

Воздухопловен Винг: Од денес до петок ќе се изведува Летачка обука над водените површини од Охридско Езеро

Од Воздухопловниот Винг известуваат дека на крајбрежјето на Охридското Езеро период од денес вторник 22.06 до петок 25.06.2021 година, во...

На денешен денПред 19 часа

На денешен ден – 22 јуни

1533 година – Турскиот султан Сулејман Втори Величествениот потпиша мировен договор со Австрија, по друга неуспешна експедиција во Виена. 1535...

ХороскопПред 21 час

– Хороскоп за денес (22 јуни) вторник

ОВЕН  Ако можете, искористете ја можноста да патувате или да присуствувате на оние деловни настани што ќе ви помогнат да...

СкопјеПред 24 часа

ЕВН Скопје: Најава за прекин на електрична енергија во следниве скопски реони

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 22.06.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Нашата репрезентација оштетена, недосудениот фаул причина за примениот гол во контра на лалињата

Да токму така, Македонската репрезентација е дефинитивно оштетена по недосудениот фаул врз Горан Пандев на работ на шеснаесетникот, по што...

МакедонијаПред 1 ден

Од ноќеска поскап бензин и дизел, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика ги одреди новите цени, бензините поскапуваат за еден денар. Поточно, ЕУРОСУПЕР-95 од полноќ ќе чини 69,5...

НАЈЧИТАНИ