Следете не

Автомобили

На овие автомобили најмногу им се враќа километража: Нова студија носи шокантни извештаи за половни автомобили

Објавено пред

на

Кога купувате користен автомобил, една од најважните работи е километражата прикажана на километражата да одговара на реалноста и да не е изменета.

За жал, незаконската практика на „враќање километри“ е почеста отколку што можете да замислите и воопшто не е тешко да се најдат половни возила на продажба чиј километарски часовник е „прилагоден“, особено на нашите простори.

Студијата на службата за истражување на Европскиот парламент покажува дека загубите поврзани со измама со километражата изнесуваат 8,8 милиони евра годишно.

Од CarVertical ни нудат студија во која анализирале дури 1,11 милиони извештаи во последните 12 месеци на 24 пазари, од САД до повеќето европски земји. Во овој извештај се издвоени 10-те автомобили со најголема лажна километража.

10. Ford Mondeo

На десеттото место е Ford Mondeo, а на северноамериканскиот пазар Ford Fusion е еден од автомобилите со најмногу отстранета километража. Извештајот покажува дека 22 отсто од примерите на часовникот имаат помалку километри отколку во реалноста.

9. Audi A6

Веднаш потоа следи седанот од Е-сегментот со знакот со четири прстени, Audi A6, кој ја намалил километражата во 22,2 отсто од случаите.

8. BMW X5

Истото се случува и со BMW X5, кој достигнува 23,4 проценти. Тој е еден од најпопуларните SUV модели на германскиот производител и многу популарно возило на повеќето европски пазари.

7. BMW X6

Се разбира, BMW X6 не заостанува. Всушност, на 23,6 проценти од користените примероци за продажба им е отстранета километражата. Впрочем, тоа е верзија на X5 во купе стил, што значи дека ако едниот е на списокот, другиот ќе биде.

6. Volkswagen Transporter

Едно од најпопуларните и најбараните комбиња во светот. Volkswagen Transporter се користи како службено возило во стотици илјади компании ширум светот, што го прави возило со висока вредност дури и кога се користи. Извештајот сугерира дека 24 отсто од испитаните Transporter биле предмет на неовластено манипулирање на километражата.

5. BMW Серија 7

Доаѓаме до третиот модел на BMW на листата. Во овој случај, тоа е предводникот на оваа марка – серијата 7, премиум седан кој ги комбинира луксузот и удобноста со најновите технолошки достигнувања на пазарот. Сепак, овие случувања не ги спречуваат измамниците да ја поминат километражата во 24,1 отсто од случаите.

4. Ауди А7

Audi A7 е исто така многу посакуван автомобил не само кај оние кои можат да го купат ново, туку и кај оние кои сакаат да го користат. Затоа е вообичаено да се најдат примери чија километража не одговара на реалноста. Студијата за која станува збор утврдува дека во 24,5 отсто од анализираните случаи во 2022 година биле откриени аномалии во нивната километража.

3. Volkswagen Touareg

Третото место, а со тоа и бронзениот медал му припаѓа на Volkswagen Touareg. 1 од 4 Туарези (25,4 проценти) има намалена километража.

2. Ford Mustang

Сребрениот медал оди во рацете на автомобил кој иако е познат низ светот, особено е вообичаен во Соединетите Американски Држави. Станува збор за Ford Mustang, еден од најпознатите автомобили во историјата. Низ шест генерации, моделот беше цел на неоправдани модификации, вклучително и намалена километража. Извештајот покажува дека 25,7 отсто од анализираните примероци биле на цел.

1. Audi А8

Конечно, автомобил со најголема километража, барем оваа година, е Audi A8. Најлуксузниот седан на Audi, кој покажува што може да направи компанијата кога се во прашање достигнувањата во автомобилската индустрија, е миленик и на измамниците кои отстрануваат километри од користените автомобили, со удел од 30,6 отсто.

Автомобили

Колку навистина се поскапи автомобилите?

Објавено пред

на

Последниот бран на поскапувања и инфлација го погоди особено пазарот на автомобили, па некогаш релативно достапните семејни автомобили станаа луксузен производ.

Разликите се уште поголеми кога се гледа во период од 30 години.

Според официјалните податоци на германскиот автомобилски клуб ADAC, автомобилите поскапеле и до 44 отсто во периодот од 2017 до 2022 година, што значително се одразило на продажните резултати и на автомобилскиот пазар во целина. Покрај пандемијата и прекините во испораките и недостигот на нови автомобили, причина секако е и инфлацијата, но една од главните причини се неоправданите поскапувања како и таргетираното исклучување на подостапните модели од понудата, пишува Klix.ba.

Затоа е особено интересно истражувањето на германскиот магазин Т-Онлајн, кој ги споредил денешните цени на автомобилите со оние од 90-тите години на минатиот век.

Се разбира, германскиот бестселер – Volkswagen Golf – беше избран за споредба. Така, во 1991 година за третата генерација на Golf во основната верзија и со најслабиот мотор во Германија требаше да се избројат 10.200 евра, кога цената се претвора од тогашната валута – Дојче марка.

Како што одминуваше времето, цената стануваше сè поголема и повисока, па така во 2012 година основниот голф чинеше 17.000 евра, додека во 2020 година цената достигна речиси 20.000 евра. Секако, голем скок на цените се случи во последните три години, па од почетокот на оваа година најприфатливиот Volkswagen Golf во Германија чини дури 29.560 евра!

Секако, треба да се биде искрен и да се признае дека од техничка страна, Golf 3 и Golf 8 се слични само по име, и дека количината на опрема за удобност и безбедност, како и пасивната безбедност на модерниот компактен, е на многу повисоко ниво отколку кај автомобилите од пред 30 години.

Прочитај повеќе...

Автомобили

(ВИДЕО) Порше оваа година слави 60 години од моделот 911 и 75 години од брендот

Објавено пред

на

Порше ја слави 60-годишнината од 911, 75-годишнината на брендот и 80-тиот роденден на Волфганг Порше во текот на 2023 година, што значи дека клиентите можат да очекуваат специјални производи за да ги прослават овие јубилеи.

Како дел од прославата на 75-годишнината на марката (моделот 356 Roadster беше прикажан на 8 јуни 1948 година), Porsche подготвува и нов концепт автомобил, но сè уште не ги објавува деталите.

Тизер видеото покажува мистериозен концепт за кој некои шпекулираат дека е целосно електричен.

Porsche не објави кога ќе го открие новиот концепт, но повеќе детали можеме да очекуваме во наредниот период.

/Autoblog.rs

Прочитај повеќе...

Автомобили

Ако возите еден од овие автомобили, може да се најдете на мета на крадци

Објавено пред

на

Условите за крадците се покажаа како идеални кај постарите модели.

Помош на патот на германскиот авто клуб (ADAC) беше повикан 1.038 пати минатата година поради украдени катализатори – значително повеќе отколку во претходните години.

Здружението соопшти дека се погодени постари возила со бензински мотори каде што катализаторот е лесно достапен, најмногу во централниот дел на подот на автомобилот.

Крадците ги таргетираат скапите благородни метали како што се платината, паладиумот и родиумот во каталитичките конвертори.

Благородните метали се наоѓаат во секој катализатор. Додуша, само во многу мали количини – но носат и многу пари: килограм родиум, на пример, чини повеќе од 400.000 евра и е значително повреден од златото.

Патната патрола на ADAC регистрирала 77 украдени катализатори во 2018 година, 169 следната година, 420 украдени катализатори преброени во 2020 година, 959 во 2021 година.

Условите за крадците во постарите модели се покажаа како идеални, велат од ADAC. Кај поновите возила, катализаторот се поставува блиску до моторот за побрзо да се доведе до работна температура по „палењето“ и многу потешко се отстранува.

Овие модели беа особено мета на крадците:

• VW Polo III (години на производство од 1994 до 2001 година)

• Opel Astra G (од 1998 до 2005 година)

• Toyota Prius III (од 2009 до 2016 година)

• Mitsubishi Carisma (од 1995 до 2004 година)

• Mitsubishi Space Wagon (од 1998 до 2002 година)

• Сеат Ароса

• VW Lupo

• Хонда Џез

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт3 часа

Денвер поразен од Филаделфија, во спектакуларен меч на МВП центрите Ембид и Јокиќ

Кошаркарите на Денвер се поразени на гостувањето кај Филаделфија со 126:119 во спектакуларен меч кој го одбележа МВП дуелот меѓу...

На денешен ден4 часа

29 јануари – На денешен ден

1412.- Во Нови Брдо бил издаден „Законот за рудниците на деспотот Стефан“. Тој е важен документ за српската писменост и...

Хороскоп5 часа

Хороскоп за недела (29 јануари)

ОВЕН Немојте да се впуштате во поголеми инвестиции денес. Најдобро е да избегнувате тешки физички активности. Оние кои се во...

Занимливости6 часа

Колкави плати земаат професионалните „MotoGP“ возачи, според последните информации за 2022-ра година

Секогаш незгодната тема е платата на MotoGP возачите. Некој би рекол недоволно со оглед на ризикот што го преземаат при...

Временска прогноза12 часа

Попоски: Рана најава за снежни врнежи, дали февруари ќе биде снежен месец?

Следува период на ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и променливо време со сончеви периоди. Повремено ќе има услови за локално и слабо провејување на СНЕГ. Исто така...

Скопје12 часа

Кичевчанка во Скопје пријавила дека таксист недолично се однесувал и ја допирал по телото

На 27.01.2023 во 04.33 часот во Полициска станица Аеродром, 19-годишна кичевчанка пријавила дека околу 04.20 часот додека со такси возило...

Здравје и убавина16 часа

Истражување покажало дека трчањето го продолжува животот

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со трачање, ќе живеете подолго од две до десет години. Луѓето...

На денешен ден1 ден

28 јануари – На денешен ден

814 – Чарлс I Велики, крал на Франките од 768 година и римско-германски император од 800 година, умрел кога бил...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (28 јануари)

ОВЕН Пред вас е одличен ден за промени, па ако сте планирале некоја промена ќе бидете успешни и задоволни. Ви...

Временска прогноза1 ден

Засилен северен ветер, наутро ниски температури под нулата, ова е најновата метео анализа

Вечерва како и утре и тоа особено Долж Повардарието ќе дува умерен до засилен ветер од северен и од северозападен правец....

НАЈЧИТАНИ