Следете не

Технологија

Најдобрата функција на PS5 наскоро би можела да добие надградба за iPhone & iPad

Објавено пред

на

Корисниците на iPhone и iPad наскоро би можеле да добијат надградба на игри, што е една од најинтересните карактеристики за PlayStation 5.

MacRumors откри надградба во iOS 15.4 бета верзијата која ќе им овозможи на контролорите на PS5 DualSense да станат компатибилни со апликациите за iPhone и iPad.

На конзолата PS5, оваа функција овозможува да се применат различни нивоа на притисок на активирачите, што ќе го отежне нивното притискање за време на одредени ситуации на играње, што ќе ви овозможи поизвонредно искуство со играњето.

Иако контролорот PS5 DualSense моментално може да се спои со iPhone или iPad, овие уреди со iOS не поддржуваат понапредни функции (како што се споменатите приспособливи активирања) или суптилни детали за тактилен одговор што ги има контролерот.

Дополнително, ажурирањето за iOS ќе имплементира голем број нови емотикони, подобрувања за отклучување преку препознавање лице со Face-ID и друго.

/b92.net

Технологија

Мајкрософт поправи рекорден број безбедносни проблеми

Објавено пред

на

Мајкрософт официјално испорача рекорден број безбедносни ажурирања за своите производи, а компанијата ги окарактеризира овие ажурирања како критични. Според компанијата, дури 147 безбедносни пропусти биле поправени во средината на неделата.

Меѓу нив, три се во Microsoft Defender за IoT, а два од нив се карактеризираат како високоризични.

Мајкрософт вели дека ниту една од овие пропусти не била експлоатирана и користена за малициозен софтвер, но компанијата не објави никакви детали за самите пропусти.

Најголемиот број пропусти се однесуваат на далечинско активирање на код (RCE), SQL Server, DHCP и DNS сервери, како и Secure Boot. Кога станува збор за интернет прелистувачите, ажурирањето поправи некои проблеми за Edge, пренесува b92.net

Прочитај повеќе...

Магазин

Зошто се чека толку долго за преклопливи уреди на Apple?

Објавено пред

на

Apple се справува со нов предизвик во развојот на преклопливи екрани без набори за iPad.

Apple работи на преклопливи уреди. Во моментов, компанијата се соочува со типичен предизвик кога станува збор за преклопливи уреди. Apple допрва треба да развие дисплеј што може да се превиткува без видливиот набор што се гледа на слични уреди.

Доколку компанијата не може да го реши проблемот со туткање, веројатно ќе се откаже од идејата за преклоплив iPad. Иако оваа идеја засега е приоритет на Apple, аналитичарите сугерираат дека Apple моментално е само во експериментална фаза.

Засега е извесно дека новиот MacBook ќе има екран со дијагонала од околу 20 инчи, што е значително поголем од сегашниот MacBook Pro кој има 16 инчи. Но, гласините што се вртат околу Apple и преклоплив уред сè уште не се гаранција за нов дизајн.

Извор: timesofindia.indiatimes.com

Прочитај повеќе...

Магазин

Алатките за уредување слики на Google Photos AI стануваат бесплатни за сите корисници

Објавено пред

на

Алатките за уредување слики со AI на Google Photos се прошируваат на корисници кои не се претплати, што ги прави бесплатни за сите почнувајќи од 15 мај

Сите што ја користат апликацијата Google Photos, без разлика дали плаќаат за претплата или не, ќе можат да ги користат алатките за вештачка интелигенција на услугата за уредување слики почнувајќи од 15 мај. Ова се алатки за вештачка интелигенција, т.е. функциите Magic Eraser, Photo Unblur и Portreit Light.

Датумот кога функциите стануваат достапни за секого е, случајно или не, денот по овогодинешната конференција на Google I/O. Како и секогаш, објавувањето на новите функции за сите корисници ќе потрае неколку недели по споменатиот датум.

Алатките за вештачка интелигенција од апликацијата Google Photos ќе бидат достапни и на повеќе уреди, вклучувајќи ги и таблетите Pixel, откри компанијата. Минатата година, Google го лансираше Magic Editor на своите нови телефони Pixel 8, алатка која користи вештачка интелигенција за да изврши сложено уредување фотографии со едноставни чекори, како што се поместување на темата или менување на бојата на небото. Сега таа функција се проширува и на сите Pixel уреди со неограничена употреба.

Сепак, сите корисници на Google Photos на уредите со Android или iOS, исто така, добиваат 10 употреби на Magic Editor месечно, според објавата на блогот. Надминувањето на ова ограничување ќе бара од корисниците да имаат уред Pixel или да користат претплата на Google One Premium што вклучува 2 TB и повеќе простор за складирање.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Без категорија34 минути

Судиска анализа на првата македонска фудбалска лига, има низа нерегуларности

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 26. коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот ФК Силекс – ФК Гостивар одигран на 06.04.2024 година, анализирани се ситуациите од 4, 20...

Технологија3 часа

Мајкрософт поправи рекорден број безбедносни проблеми

Мајкрософт официјално испорача рекорден број безбедносни ажурирања за своите производи, а компанијата ги окарактеризира овие ажурирања како критични. Според компанијата,...

Хороскоп16 часа

Хороскоп за петок (12 април)

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

Магазин1 ден

Зошто се чека толку долго за преклопливи уреди на Apple?

Apple се справува со нов предизвик во развојот на преклопливи екрани без набори за iPad. Apple работи на преклопливи уреди....

Автомобили1 ден

Tesla работи на развој на роботакси

Tesla претставува роботакси на 8 август, објави Илон Маск на X часа откако Ројтерс објави дека производителот на автомобили се...

Магазин1 ден

Алатките за уредување слики на Google Photos AI стануваат бесплатни за сите корисници

Алатките за уредување слики со AI на Google Photos се прошируваат на корисници кои не се претплати, што ги прави...

Магазин1 ден

Дали Apple навистина е подобар во приватноста? Експертите велат не!

Група истражувачи од Одделот за компјутерски науки на Универзитетот Алто во Финска ги објавија резултатите од студијата според која е...

Магазин1 ден

Корисниците на iPhone тврдат дека најновото ажурирање на Apple iOS ги прави уредите неупотребливи, сепак постои решение

Корисниците на iPhone тврдат дека најновото ажурирање на Apple iOS ги прави уредите неупотребливи. Сепак, постои решение за овој проблем....

Магазин1 ден

Серијата телефони Samsung Galaxy S20 ја добива својата петта година на ажурирања

Samsung неодамна ја продолжи поддршката за Galaxy S20, Galaxy S20+ и Galaxy S20 Ultra, обезбедувајќи дополнителна година ажурирања за овие...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за четврток (11 април)

ОВЕН Повеќето денови ќе бидете многу емотивни и склони кон промени во расположението. Исклучително е важно да се држите до...

НАЈЧИТАНИ