Следете не

Технологија

„Sony“ во проблеми, поради недостаток на чипови партнерите не успеваат да обезбедат доволно „PS5“ конзоли

Објавено пред

на

Sony сè уште се бори да направи доволно конзоли за PlayStation 5 за да ја задоволи побарувачката. Во текот на последниот квартал од минатата година, кој е најважен поради празничното купување, продадени се 3,3 милиони конзоли или вкупно 17,3 милиони од претставувањето на PS5. Тоа е значително помалку од 20,2 милиони продадени PS4 конзоли во истиот временски период по неговото лансирање.

Како резултат на тоа, Sony објави дека има обрт од 7,09 милијарди долари во својот оддел за игри, што е за околу 9 проценти помалку отколку во Q4 2020 година. Интересно, ова го зголеми оперативниот профит на компанијата за 12,1 отсто (810 милиони долари), а причината е што Sony губи пари на секоја продадена конзола. Ако се прашувате каде е сметката – тие заработуваат од продажба на игри и претплата на онлајн услуги.

Финансискиот директор на Sony, Хироки Тотоки, изјави дека клиентите сакаат да купат PS5 конзола, но партнерите не успеваат да обезбедат доволно компоненти поради недостаток на чипови.

Тој очекува и оваа година да продолжи истата ситуација. Впрочем, компанијата ги намали прогнозите за продажба за оваа година, од 14,8 милиони на 11,5 милиони единици.

Во исто време, тој очекува профитот да порасне за шест отсто.

/pcpress.rs

Магазин

Google од денеска брише неактивни сметки! Сепак, постои начин да се зачуваат податоци

Објавено пред

на

Технолошкиот гигант Google од денеска брише неактивни сметки. Компанијата претходно го најави овој потег за да ја зголеми безбедноста на корисниците.

„Бришењето на неактивни сметки значи бришење на оние сметки кои не биле користени најмалку две години. Со други зборови, е-пошта, видеа, фотографии, документи и секоја друга содржина што се наоѓа на таа корисничка сметка ќе бидат избришани.

Компанијата Google објави дека сметките кои не биле користени долго време може да бидат компромитирани, како и дека обично имаат помалку безбедносни проверки и немаат двојна автентикација.

Како да зачувате сметка?

Постојат два официјални начини да ја зачувате вашата сметка на Google.

Најлесен начин да се задржи активна сметката на корисникот е сопственикот/корисникот на сметката да се најавува најмалку двапати годишно, според агенцијата АП.

Дополнително, сметката нема да се деактивира ако преку неа се користи пребарувањето на Google или се гледа YouTube.

/Blic

Прочитај повеќе...

Магазин

Сопственикот на TikTok, ByteDance, најави отпуштања

Објавено пред

на

ByteDance , мајка на ТикТок, укинува стотици работни места во својот оддел за игри, изјави за CNBC лице запознаено со ова прашање, што означува значително повлекување од сегментот каде што вложи милијарди долари за да го предизвика лидерот на пазарот Tencent.

„Редовно го прегледуваме нашиот бизнис и правиме прилагодувања за да се фокусираме на областите на долгорочен стратешки раст. „По неодамнешниот преглед, донесовме тешка одлука да го реструктуираме нашиот бизнис со игри“, изјави портпаролот на ByteDance за CNBC.

Главниот оддел за игри на кинескиот технолошки гигант се вика Nuverse. Стотици работни места се очекува да бидат укинати во единицата, изјави за CNBC лице запознаено со ова прашање, кое не беше овластено да зборува јавно. Nuverse нема целосно да се исклучи, но значително ќе се намали. ByteDance исто така им порача на вработените да престанат да работат на необјавени игри. Ројтерс прв ја објави веста. Во текот на изминатите неколку години, ByteDance агресивно се префрли во игри во обид да ги предизвика другите гејмерски гиганти како што се кинескиот Tencent и NetEase. ByteDance купи големо студио за мобилни игри наречено Moonton во 2021 година за пријавени 4 милијарди долари, нагласувајќи ги нејзините амбиции. Компанијата сега сака да го продаде Moonton, забележува CNBC.

Повлекувањето доаѓа по тешки неколку години за кинескиот пазар за игри, кој не успеа да ги врати височините достигнати за време на екот на пандемијата на Ковид, кога луѓето беа затворени за да играат игри. Индустријата исто така се соочи со тешко регулаторно опкружување, иако во последно време се подобрува. Успехот во секторот за игри е тежок бидејќи се потпира на компанија која создава постојан прилив на хитови, како и титули кои ги задржуваат играчите приврзани. Tencent, кој е оператор на најголемата кинеска се-во-едно апликација WeChat, на пример, ја објавува Honor of Kings, која е меѓу најголемите игри во Кина.

ByteDance имаше некои популарни изданија, како што е Crystal of Atlan, акциона игра со улоги, но се чини дека се бори да ја претвори во комерцијален успех.

Извор: cnbc

Прочитај повеќе...

Магазин

Google Drive во проблеми: Еден куп податоци мистериозно исчезнаа од корисниците

Објавено пред

на

Некои корисници на услугата Google Drive пријавуваат загуба на податоци, кои се чуваат со месеци, а се чини дека ова не е единствената апликација на Google засегната од проблемот.

Кога станува збор за онлајн складирање на податоци, Google Drive е меѓу најпопуларните решенија. Таа е бесплатна и нуди дополнителни надградби и повеќе простор за релативно ниска цена.

Сепак, некои корисници известуваат дека изгубиле податоци од претходните неколку месеци на услугата, а можеби ова не е единствената апликација на Google засегната од проблемот.

Корисниците на социјалните мрежи најавуваат дека освен што губат податоци од Google Drive, имаат и проблеми со услугата Gmail.

Еден корисник го сподели својот проблем на форумите, забележувајќи дека датотеките од Google Drive одеднаш исчезнале.

Проблемот е пријавен во тимот за поддршка на Google, но корисникот посочува дека нема одговор од инженерите на Google и не може да знае дали неговиот проблем се истражува.

Вработени во Google подоцна се огласија, велејќи дека проблемот се истражува. Беше споделен и совет да не се исклучува сметката и да не се преместува или брише папката со податоци на апликацијата додека инженерите работат на проблемот.

Во меѓувреме, барем еден корисник на платформата Mastodon тврдеше дека видел неколку случаи на луѓе кои пријавиле дека изгубиле дел од нивните податоци и на Gmail. Друг корисник му одговорил, велејќи дека Gmail ги изгубил и ги вратил неговите мејлови истиот ден.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп9 часа

Хороскоп за понеделник (4 декември)

ОВЕН Конечно би можеле да донесете одлука што ја одложувате толку долго. Откако еднаш ќе пресечете и ќе го надминете...

Хроника11 часа

ТРАГЕДИЈА: Пронајдено безживотното тело на малата Вања, МВР истакна извештај

По преземени опсежни мерки и активности од страна на полициски службеници од СВР Скопје, денеска (03.12.2023) во околината на Скопје...

Временска прогноза17 часа

Попоски: Променливо, постудено со дожд и снег, детали за времето во следната седмица

Во новата седмица која што ни претстои во Македонија ќе имаме многу промелниво и постудено време за разлика од сега,...

Спорт20 часа

Истакнат распоред и термини за официјалните мечеви на соседна Србија за Европското првенство, во првиот меч игра против „пеколната“ Англија

UEFA ги објави и распоредите за сите натпревари на претстојното Европско првенство во Германија следната година. По ждрепката нашите соседи...

Спорт20 часа

(ВИДЕО) Дали голманот на германскиот Хамбург го даде најлудиот авто-гол на сезоната?

Се чини голманот на германскиот „Хамбург“ го даде најлудиот гол на сезоната, што ли се случи погледнете во продолжение: Доколку...

Култура1 ден

Помолете се за здравје, на врата ни е „Пресвета Богородица Пречиста“, на помош слава домаќини, нека е за многу години!

Народот овој празник го нарекува Пречиста, што одлично ја доловува неговата смисла. Тоа е празник на воведувањето на пресветата девојка...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (3 декември)

ОВЕН Пауза од работните обврски ќе се покажи како доста корисна. Оние кои се страдаат од некоја хронична болест конечно...

Македонија2 дена

Возило со миганти учествувало во сообраќајка кај Струмица, возачот и мигрантите избегале, па биле пронајдени..

На 01.12.2023 околу 08.00 часот во СВР Струмица било пријавено дека на регионалниот пат Валандово – Струмица се случила сообраќајна...

Спорт2 дена

(ФОТО) „ФК Кичево“ успешно го заврши првиот дел од сезоната, денес се одиграа одлични мечеви..

Денес во Кичево се одигра последното коло за оваа полусезона од детската лига на југо-западниот регион, каде екипата на „ФК...

Автомобили2 дена

(ВИДЕО) Маск го претстави долгоочекуваниот автомобил „Cybertruck“, неговата носивост на влечење ги надминува сите граници

Во четвртокот, Илон Маск го претстави долгоочекуваниот „Cybertruck“, футуристички дизајниран пикап за кој наводно веќе добил милион резервации. Американскиот милијардер...

НАЈЧИТАНИ