Следете не

Автомобили

Најпродаваните автомобили во најголемите европски земји

Објавено пред

на

Реално, има навистина малку глобални автомобили во светот. На пример, Toyota Corolla е најпродаваниот автомобил во историјата на автомобилската индустрија, но во никој случај не е глобален модел.

Неговите перформанси значително се разликуваат на многу пазари, а во Европа никогаш не бил меѓу најпродаваните и најомилените модели.

Golf, од друга страна, е европска икона и втор најпродаван автомобил во историјата, но никогаш не бил во првите редови во Азија и САД. Денес, истото е со повеќето автомобили на пазарот, Европејците купуваат еден автомобил, Американците имаат други омилени, а во Кина најпопуларни автомобили се некои автомобили за кои повеќето луѓе во Европа никогаш не ни слушнале.

Во моментов, единствениот вистински успешен глобален модел кој е ист и подеднакво успешен на сите пазари е Model Y на Tesla.

Но, разликите во вкусовите на возачите не се забележуваат само од континент до континент. Дури и во самата Европа, вкусовите и преференциите на пазарите значително се разликуваат. За да открие колку се големи тие разлики, Ј.Л. се фокусираше на шесте најнаселени европски земји и провери кој автомобил во која од нив е најпопуларен.

Во Германија Golf сè уште е крал

VW Golf се појави на пазарот пред точно 50 години. Долго време не е европски бестселер и забележително падна на европските продажни топ листи. Но, тој сè уште е крал во својата земја. Речиси од почетокот на продажбата, Golf беше на врвот на германската листа на најпродавани автомобили, а така останува и денес.

Единственото нешто што се промени се количините. Во своите најдобри години достигна бројка од 400.000 нови регистрации годишно. Минатата година во Германија беа регистрирани „само“ 81.117 Golf, но и таа бројка беше доволна за одржување на првата позиција пред T-Roc и Tiguan.

Golf не е многу евтин, но во Германија сепак е „институција“, што се потврдува со фактот дека успеа (засега) да спречи тотална инвазија на теренци како единствен класичен компактен на листата на десет најдобри- продажба на автомобили во Германија.

Британците го сакаат Ford, сега е Puma

Иако Ford целосно ја „осакати“ својата европска гама во последниве години со прекин на производството на Fiesta, Mondeo и Focus, тие сепак имаат еден модел кој е доволно добар за да биде најпродаваниот автомобил во Велика Британија. Зборуваме за Puma, која беше најпродавана кола на островот минатата година, а оваа продолжи по тој пат.

Ford е институција во ОК и историски доминира на листата на најпродавани модели во оваа земја во последните неколку децении, со само неколку исклучоци. Меѓутоа, во последните години Британците, збунети од недостигот на нови Ford возила, многу талкаа пред да изберат нов фаворит. Откако Fiesta беше број еден 11 години по ред, Vauxhall Corsa го зазеде првото место во 2021 година, а следната година следеше Nissan Qashqai. Сега има уште еден Ford на врвот.

Французите најмногу сакаат Clio (и 208).

Во Франција, тие всушност немаат јасен фаворит, но претпочитаат француски градски автомобили, а со децении Peugeot и Renault се менуваат на врвот. Така беше и во последните години. Peugeot е на врвот од 2019 година, а минатата година беше претекнат од Clio, кој последен пат беше на врвот во 2019 година и многу години пред тоа.

Но, зошто Renault Clio (и градскиот Peugeot) е толку успешен? Французите, се разбира, купуваат патриотски и економски. Clio е релативно достапен, доволно мал, но прилично голем и многу економичен.

Италијанците сè уште ја обожаваат (одличната) стара Panda

Тешко дека би погодиле да не го напишевме во насловот. Да, малата стара Panda која е на пазарот од 2011 година сè уште е најпродаваниот автомобил во Италија и е веќе 12 години, практично целата кариера, откако го замени Punto на врвот. И додека во другите европски земји Panda е само „минувач на пазарот“, во Италија е вистинска институција.

Но зошто е тоа така? Од слични причини како во Франција. И во Италија се врши локален патриотски и економски шопинг. А пандата, и покрај тоа што Fiat му припаѓа на Stellantis, сепак е типичен „old school“ Fiat, кој Италијанците го ценат. Додуша, тие го ценат шармот и оригиналноста на моделот 500, но Panda е забележливо попрактична, попространа и што е најважно поевтина. Сите овие се фактори за успех кои најдобро се илустрирани со бројките за продажба.

Panda минатата година продаде 102.584 примероци. Втора беше Dacia Sandero со 48.398 примероци. Затоа, не е чудно што со доаѓањето на новата Panda, старата засега нема да згасне. Ќе продолжи да се произведува најмалку до 2026 година под името Pandina.

Во Шпанија, Sandero е на врвот, но…

Тешко е да се открие кој е омилениот автомобил на Шпанците, бидејќи се чини дека тие, за разлика од претходно споменатите земји, немаат јасен фаворит или преференција.

Во ред, можеби Seat е најпопуларниот бренд на пазарот, но дури и тоа е многу сомнително. Во последните шест години, четири различни лидери се сменија на врвот. Seat Leon (2019 и 2020), Seat Arona (2021), Hyundai Tucson (2022) и Dacia Sandero (2023). Leon моментално води оваа година, па ситуацијата би можела повторно да се промени.

Турците сакаат Fiat за кој многу луѓе не знаат што е

Најпродаваниот автомобил во Турција е Fiat Egea. Да, јасно ни е дека многу Европејци никогаш не ни слушнале за тој модел, но тој всушност не е ништо егзотично или специфично за Турција. Egea е всушност турското име за сегашниот Fiat Tipo.

Лесно е да се објасни зошто е толку успешен. Турскиот пазар е многу специфичен по љубовта кон лимузината форма, без разлика дали се работи за мали градски автомобили или големи, „вистински“ лимузини. Друга причина за неговата популарност е фактот што овој автомобил се произведува во Турција, што повлекува одредена доза на локален патриотизам и ниски цени.

 

Автомобили

Ferrari го исфрла навигацискиот систем од понудата

Објавено пред

на

Иако цената на најевтиното Ferrari се движи во стотици илјади (евра), навигацијата повеќе нема да се нуди во нови автомобили, дури и со дополнителни трошоци.

Ова пред се се однесува на поновите модели со 12 цилиндри и Purosangua, а беше испратено и објаснување од Ferrari. Иако навигацијата е симбол на луксуз во автомобилот долги години, со појавата на паметните телефони таа стана многу подостапна.

Системите за навигација ја изгубија својата ексклузивност, но не и употребливоста. Денес, тие нудат повеќе информации од кога било досега, особено оние што се користат на мобилните телефони. За ова се свесни и во Ферари, чии сопственици и онака возат автомобили само повремено, пишува Index.

„Го направивме тоа затоа што мислиме дека телефонот и фантастичното пресликување на телефонот се наједноставната можност и најсовремениот систем“, изјави шефот за маркетинг на Ferrari, Емануел Карандо, за Drive. „Нашите автомобили не се користат секој ден и не сакаме нашите клиенти да дознаат секогаш кога го возат своето Ferrari каков систем треба да користат. Тие имаат телефон, имаат свој Apple и Google Maps или што и да е.

И навистина, кога последен пат сте ја користеле вградената седечка навигација на вашиот автомобил наместо да го вклучите телефонот и да користите Apple CarPlay или Android Auto? Купувачите на новите модели на Ferrari нема да имаат друг избор освен да го користат својот телефон за навигација.

Извор: Index

Прочитај повеќе...

Автомобили

Како да ја намалите потрошувачката на гориво и да заштедите пари

Објавено пред

на

Неколку интересни совети за економично возење. Некои ги знаете, некои можеби не.

Германската организација Tuv Sud која се занимава со сертификација и инспекции даде неколку совети за економично возење.

За да заштедите гориво, префрлете ја брзината во поголема брзина со 2000 вртежи во минута. Многу возачи сакаат останат во помала „брзина“, но веќе со 50 км/ч можете да бидете четврта, а во зависност од односот на преносот во менувачот и типот на моторот (турбодизел, турбопетрол…) можеби дури и во петта.

Потрошувачката на гориво се намалува за дури педесет проценти ако сте во четврта брзина наместо во втора брзина во одреден момент. Новите автоматски менувачи ја оптимизираат брзината, но со прирачниците ќе треба сами да изберете.

Кога ќе видите црвено светло на семафорот, тргнете ја ногата од „гас“ и полека приближете се кон семафорот. Не притискајте ја педалата за гас до последен момент, а потоа силно сопирајте.

Не возете побрзо од 130 km/h на автопат. Често поради природата на сообраќајот, постојаното сопирање и забрзувањето, временските придобивки се минимални и потрошувачката на гориво се зголемува.

Ослободете се од непотребниот баласт, односно од работите во автомобилот што додаваат тежина. Дополнителни 100 килограми во возилото ја зголемуваат потрошувачката за 0,3 литри. Истото важи и за додатоците како што се покривни кутии и носачи за велосипеди, кои ја нарушуваат аеродинамиката на автомобилот и ја зголемуваат потрошувачката на гориво.

Конечно, гумите кои се само 0,2 бари помали од оптималниот притисок ја зголемуваат потрошувачката на гориво за десет проценти.

/B92

Прочитај повеќе...

Автомобили

Полначите за електрични возила се контролираат од вештачка интелигенција

Објавено пред

на

Како што повеќе луѓе возат електрични автомобили, може да се појават метеж и редици кога многу луѓе треба да полнат во исто време.

Нова студија од технолошкиот универзитет Чалмерс во Шведска покажува како станиците за полнење контролирани од вештачка интелигенција, преку паметни алгоритми, можат да им понудат на корисниците на електрични возила персонализирани цени, а со тоа да ги минимизираат трошоците и времето на чекање за клиентите

. Но, истражувачите укажуваат на важноста да се земат сериозно етичките прашања, бидејќи постои ризик вештачката интелигенција да ги искористи информациите од возачите.

Денешната комерцијална инфраструктура за полнење може да биде џунгла. Пазарот е динамичен и сложен со различни претплати и слободна конкуренција помеѓу провајдерите. На некои станици за брзо полнење може да дојде до метеж и долги редици. Во новото истражување, истражувачите на Чалмерс создадоа математички модел за да истражат колку станиците за брзо полнење контролирани од вештачката интелигенција, вештачката интелигенција, би можеле да помогнат нудејќи им на возачите на електрични автомобили персонализирани цени, кои возачите можат да ги прифатат или одбијат. Вештачката интелигенција користи алгоритми кои можат да ги приспособат цените врз основа на индивидуални фактори, како што се нивото на батеријата и географската локација на автомобилот.

„Возачите на електрични автомобили можат да изберат да споделуваат информации со давателите на станици за полнење и да добијат лична понуда за цена од паметна станица за полнење. Во нашата студија, би можеле да покажеме како реагираат рационалните и себични возачи само со прифаќање понуди кои се корисни за нив. Ова води до минимизирање и на цената и на времето на чекање“, вели Балаж Кулчар, професор на катедрата за електротехника во Чалмерс.

Во студијата, возачите секогаш имаа опција да ја одбијат личната цена и наместо тоа да изберат конвенционална станица за полнење со фиксна цена. Личните цени што ги добивале возачите може значително да се разликуваат една од друга, но речиси секогаш биле пониски од пазарните. За давателите на станици за полнење, итеративен алгоритам за вештачка интелигенција може да открие кои поединечни цени купувачот ги прифаќа и под кои услови. Меѓутоа, за време на студијата, истражувачите забележале дека во некои прилики алгоритмот значително ја зголемувал цената кога батериите на електричниот автомобил биле речиси целосно мртви, а возачот, следствено, немал друг избор освен да ја прифати понудата.

„Паметните станици за полнење можат да решат сложени цени на конкурентен пазар, но нашата студија покажува дека тие треба да се развијат и воведат со заштита на приватноста на потрошувачите, во согласност со парадигмите на одговорно-етичка вештачка интелигенција“, вели Балаж Кулчар.

Извор: autotech.news

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза6 секунди

Од овој четврток па се до недела екстремно топол бран ќе ја зафати Македонија, додека УВ индексот ќе биде 9

Под влијание на екстремно топла, сува  и стабилна воздушна маса со потекло од северните предели на Африка, од четврток до...

Скопје6 часа

СВР Скопје со информации за масовната физичка пресметка вчера вечер

На 17.06.2024 во СВР Скопје било пријавено дека во 22.30 часот на подрачјето на Карпош, поради нарушени меѓусоседски односи, настанала...

www.androidpolice.com www.androidpolice.com
Магазин7 часа

Chrome на Android сега може да чита веб-страници благодарение на новата функција

Google сериозно ги подобрува можностите на Chrome на верзијата на Android, дозволувајќи гласно да се читаат страниците со новата функција...

Магазин11 часа

Ова се најпотценетите прелистувачи кои мора да ги пробате

Без разлика дали користите Windows, macOS или Linux, интернет прелистувачите секако играат витална улога во вашата работа. Пропуштате ако сè...

freeimages.com (Paul Pasieczny) freeimages.com (Paul Pasieczny)
Магазин11 часа

Што бараат 97% од корисниците на Интернет?

Google сè уште тврди дека ги фаворизира веб-локациите на локални, национални домени во локалните резултати од пребарувањето. Светската статистика вели...

Спорт23 часа

Франција минимално и со среќен „автогол“ стигна до првата победа на „Еуро 2024“

И покрај некои офанзивни тешкотии, селекцијата на Франција добро го започна своето евро со победата против грубата Австрија (1-0) овој...

Хороскоп23 часа

Хороскоп за вторник (18 јуни)

ОВЕН Денес ќе имате помали промени на работното место. Нема да ви биде лесно да ги остварите своите планови. Моментално...

Автомобили1 ден

Ferrari го исфрла навигацискиот систем од понудата

Иако цената на најевтиното Ferrari се движи во стотици илјади (евра), навигацијата повеќе нема да се нуди во нови автомобили,...

Автомобили1 ден

Како да ја намалите потрошувачката на гориво и да заштедите пари

Неколку интересни совети за економично возење. Некои ги знаете, некои можеби не. Германската организација Tuv Sud која се занимава со...

Автомобили1 ден

Полначите за електрични возила се контролираат од вештачка интелигенција

Како што повеќе луѓе возат електрични автомобили, може да се појават метеж и редици кога многу луѓе треба да полнат...

НАЈЧИТАНИ