Следете не

Lifestyle

Најубавите пораки за Нова Година 2023

Објавено пред

на

Нашиот тим се потруди да ги собере најубавите пораки за честитање Нова Година, се надеваме дека со една од овие прекрасни реченици ќе честитате и ќе израдувате некого за новата 2023-та година.

Среќни празници!

 • Да ни е среќна Новата година! Да ја пречекаме со радост, да ја изживееме со љубов, да ја испратиме со успеси! Среќата и здравјето да бидат наша сенка.
 • Нека бродот на 2016-та те однесе на брегот исполнет со среќа, љубов здравје… каде што сите желби ќе ти станат стварност. Среќна Нова година!
 • Новогодишната светлина нека ви го донесе патот до среќата, успехот и здравјето! Нека го стопи злото во добро, а сонот го претвори во стварност! Среќна Нова година!!!!!!!
 • Ако здравјето е најважно, среќата најпотребна а љубовта неопходна, искрено посакувам тоа да биде дел од вашиот живот во оваа Нова 2020 година!
 • Честито! Туку што добивте Нова Година, модел 2020, боја – урнебесно среќна, гаранција – 12 месеци, развива 365 дена во годината. Користи ја со љубов, радост и здравје!
 • Во Новата 2020 година ви посакуваме многу незаборавни моменти на среќа, радост и успех заедно со вашите најблиски. Среќни празници!
 • Нека Новата 2020 година ви биде бисер чија школка ќе го чуваат вашето здравје, љубов и спокојство во душата и домот. Среќна Нова Година!
 • Спокоен сон, ведра мисла, добро здравје и љубов од саканите нека бидат само дел од убавите нешта кои ти ги посакувам во Новата година. Среќна Нова!
 • Во новата година имајте повеќе време за себе и своите блиски, бидете исполнети со љубов и здравје и имајте прекрасни доживувања. Нека е Среќна и бериќетна!
 • Ти испраќам стихови обвиени со снегулки и добрина, ти испраќам најубави желби во оваа ноќ што се капе во убавина *Среќна Нова Година!*
 1. Среќна 2023! Нека новата година ви донесе мир и просперитет
 2. Среќна 2023! Знам дека е рано да се поздравам со Новата година, но познавам толку многу убави луѓе што решив да започнам со најубавите луѓе
 3. Ако годината што е пред крај да остави спомени од болка во вас, нека оваа Нова Година ги оплоди најдобрите моменти од вашиот живот за секој остварен сон! Среќна Нова Година 2023!
 4. Ви посакувам 65 дена loveубов, 129 дена среќа и 171 дена среќа! Среќна Нова Година 2023
 5. Дали знаете како се мери богатството? не за вашите пари, туку за количината на пријатели што ги имате
 6. Ако имате само една желба да ја исполните, што ќе беше тоа? Бог нека ви ги исполни секоја добра желба на вашето срце во Новата година!
 7. И покрај загубите, илузијата секогаш ќе се појави, без оглед на неволјите, Loveубовта секогаш ќе преовладува. Нека оваа година биде одлична година за вас и ќе ја паметите засекогаш.
 8. Збогум на новогодишната ноќ, добредојде на Новата година полна со радост и надеж
 9. Пријател се насмевнува затоа што сè лошо конечно заврши. Оваа година ќе биде многу подобра, затоа да бидеме среќни. Среќна Нова година
 10. Пред да се сретнам со тебе, бев безнадежен човек, да бидеш твоја пријателка го трансформираше мојот стил на размислување, ми помогна да го сменам животот, да го најдам мојот хоризонт и денес можам да кажам дека конечно ја знаев среќата, мирот и пред се aboveубовта, те сметам за мој најдобар пријател , среќна нова година полна со успеси за вас
 11. Иако изгубивме илузија, нови ќе дојдат да го вгнездат нашето срце. Среќна Нова Година 2023!
 12. Известување до целото население: симулацијата на мирот и loveубовта заврши. Заштедете ракчиња, навредувајте ги свекрвите и деверите и растворете се. среќна Нова година!
 13. Јас наздравувам оваа година дека ја поминуваме заедно и дека доаѓаат уште многу други.
 14. Секоја година поминува брзо… За да не се вклучам, ќе започнам да го имам најдоброто што можам да уживам во 2023. Честитки
 15. Секој ден мора да сонуваме за свет полн со мир и хармонија каде владее loveубовта и надежта. Посакувам се најдобро во вашиот живот и никогаш да не ја изгубам волјата за живот
 16. Затвори ги очите, направи три желби и во оваа нова година што доаѓа тие ќе бидат исполнети
 17. Во надеж дека новата година ќе ви донесе на вас и на вашето семејство година исполнета со радост и спокојство.
 18. Со нашите најдобри желби за среќна Нова година полна со радост и просперитет
 19. Кога има секунди до полноќ, не барајте слава или богатство. Побарајте здравје за да продолжите да живеете и да сакате, за да има мир и среќа во вашиот живот.Среќна Нова Година на сите!
 20. Кога ќе дојдат камбаните од 12 часот, ќе се заблагодарам што ги имавте
 21. Кога мојата порака ќе стигне до вас, затворете ги очите многу цврсто и размислете за најубавите работи што ви се случија и посакувам за вас оние и многу повеќе
 22. Кога сте со вашето семејство, можете само да бидете среќни и денес на оваа прослава сакам да ви кажам дека ве сакам. честитки за сите!
 23. Од дното на моето срце доаѓаше секој збор што го напишав за да ја составиме оваа новогодишна честитка, пријателе, среќна Нова година, секогаш те имам со мене
 24. Искрено се надевам дека имате среќна Нова година и дека сите ваши цели се остваруваат. Запомнете дека во животот секогаш ќе има лоши моменти, важно е да ги надминете и никогаш да не гледате наназад
 25. Ви посакувам толку многу среќа и добри работи за вас, како и толку многу starsвезди да блеснат на небото. Среќна Нова Година сестричка!
 26. Сакам мир да ви го киднапира животот, loveубовта ви ја преплавува душата и среќата се рефлектира на вашето лице, ви посакувам од срце сето добро што го заслужувате. Среќна Нова година!
 27. Старата година ја нема утре. Добијте ги моите најдобри желби за среќа за Нова Година 2023 денес
 28. Иднината им припаѓа на оние кои веруваат во убавината на сопствените соништа, моја желба е следната година да ви донесе нови убави соништа и пред се конкретни задоволства
 29. Иднината им припаѓа на оние кои веруваат во убавината на соништата. Нека Новата година ви донесе многу соништа и убави задоволства.
 30. Новата година пристигна… Старата година сега ја влече својата торба полна со денови, од настани што ја направија 2023 тешка година полна со неизвесности. Година во која многумина од нас живееја со срцето тоне во мака, без работа, без светло на надеж.
 31. Во тоа време, сакав да ви испратам нешто смешно, неверојатно, нежно, секси, слатко и многу забавно, но жал ми е, не влегов на екранот. среќна Нова година!
 32. Во многу од моите денови, моите проблеми изгледаа неодржливи, но вие секогаш ги држевте до мене, давајќи ми сила и храброст да одам напред. Јас ве сметам за супер пријател и од срце ви посакувам многу среќна Нова година.
 33. Се надевам дека Новата година ќе ви донесе многу радости, но ве молам, не менувајте се
 34. Се надевам дека оваа година ќе добиете сè што сакате затоа што го заслужувате тоа. Среќна нова година

– „Велат дека не е среќен оној што е богат, туку оној што е среќен со она што го има. Посакувам оваа година да имаш сè што ти треба за среќа. Имај блескав и убав почеток на новата 2023 година, а уште поблескав и поубав крај на истата!“-

– „Животот е краток. Сонувај големи соништа оваа година и оствари ги сите до еден. Ова нека биде твоја година.“

– „Оваа година нека ти го подари она што го немаш, нека направи да го цениш она што го имаш и да ти помогне да ги зачуваш и двете. Среќна Нова година!“

– „Секоја година носи подеми и падови, а секој од нив нè обликува во она што сме денес и она што ќе бидеме во иднина. Не жали за минатото, имај надеж за иднината. Секогаш можеш да започнеш од почеток. Среќна Нова година!“

– „Нека новата 2023 година ти биде подобра од претходната, а полоша од сите наредни. Среќна Нова година!“

– „Ти посакувам многу здравје, среќа и исполнување на онолку желби колку што има секунди во новата година.“

Lifestyle

За полесно да помине времето: Ако ви претстои првиот авионски лет, еве што треба да знаете

Објавено пред

на

Без оглед на ситуацијата, веруваме дека ќе ги најдете советите кои можат да ви го направат поудобно времето на аеродромот. Ви ги пренесуваме во следните редови.

Цените на аеродромот не се наивни. За да избегнете да плаќате три пати повеќе за обична кеса со чипс или бисквити, најдоброто нешто што можете да направите е да го носите она што сакате да го јадете од дома.

Спакувајте празно шише со вода

Секогаш е препорачливо со себе да носите празно шише со вода, кое обезбедувањето нема да ви го земе и кое можете да го наполните со вода во бањата на аеродромот кога ќе почувствувате жед.

Пријавете се за вашиот лет однапред

За да не чекате предолга редица на аеродромот, погрижете се да се пријавите за вашиот лет онлајн 24 часа однапред. Згора на тоа, некои авиокомпании наплаќаат дополнително за пријавување во живо, што е дополнителна мотивација за да го направите тоа од дома.

Облечете се во слоеви

Целосно неповрзано со временските услови, треба да се облекувате слоевито кога планирате лет. Аеродромот може да биде толку ладен среде лето што ќе зажалите што ќе облечете само тенок фустан. Истото важи и за зимските услови. Облекувањето во слоеви ќе ве спаси од несакани настинки.

Носете пренослив полнач со вас

Понекогаш навистина може да се случи да чекате со часови на аеродром. Во тој случај, телефонот ќе ви биде начин да го пополните тоа време. Но, многу лесно може да се случи батеријата да ви откаже во најлош можен момент. Во овој поглед, мудро е да носите пренослив полнач со себе ако се покаже дека сите приклучоци на аеродромот се зафатени.

Спакувајте го вашиот лаптоп на лесно достапно место

Кога летате, ќе треба да ја отстраните целата електроника за проверка од обезбедувањето, поради што е важно да ги имате на дофат. Навистина лоша идеја е да го ставите вашиот лаптоп на дното на рачната торба бидејќи ќе мора да ги извадите сите работи од него додека другите патници гледаат.

Фотографирајте го вашето паркинг место на аеродромот

Изгледа прилично смешно, но дали сакате да талкате низ паркингот барајќи го вашиот автомобил кога ќе се вратите од патот, бидејќи сте заборавиле каде сте паркирале. Фотографија од паркинг место во телефонот е вашиот најдобар пријател.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Кои намирници се препорачливи за жените доилки

Објавено пред

на

Една од важните работи за доилките е да пијат доволнa количинa на течности како што се: Вода, јогурт и млеко, лесни билни чаеви, супи, свежо цедени сокови.

Алкохолните напитоци треба да се изостават, а кафето и чаевите од видот на црн и зелен чај, да се сведат на минимум. Се препорачува внес на 3 порции млечни производи во текот на денот и тоа посебно збогатени со витаминот Д (1 порација = 250 мл млеко или јогурт = 80 грама немасно сирење = 50 гр кашкавал)

Треба да консумираат разновидно овошје и зеленчук во најразлични бои, а да ги избегнуваат намирниците кои предизвикуваат надуеност: грав, леќа, соја, кикирики.

Јаткастите плодови (ореви, лешници, бадеми) и семките (ленено, сончоглед, семки од тиква) да се консумираат секојдневно.

Треба да се внесуваат доволни количини на месо и риба, особено сардина.

Секојдневно треба да се користат намирниците кои се извор на јаглени хидрати: леб, тестенини, ориз, компир. Но, потребно е да се избегнува храна која содржи транс масти како масни пецива, кекси, грицки, соленки.

Повеќето лекови преминуваат во млекото, па задолжително пред пиењето на било каков лек консултирајте се со лекар.

/денар

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Домашните миленици ја подобруваат меморијата, особено кај постарите луѓе

Објавено пред

на

Она што е добро за срцето понекогаш е добро и за мозокот. Една неодамнешна студија над 50-тите покажа дека сопствениците на домашни миленици имаат подобри резултати на тестовите за меморија.

Истражувањето на научниците од Универзитетот во Мичиген покажува дека ефектот на домашните миленици (‘pet effect’) не само што ги штити срцето и цревата, што е веќе добро позната теорија, туку може да игра важна улога и во зачувувањето на мозочните функции во старост, пишува Science Alert.

Резултатите се засноваат на национално репрезентативно истражување на повеќе од 20.000 возрасни лица кои биле прашани дали имаат домашно милениче и колку долго. Здравствената состојба на испитаниците потоа беше следена во период од шест години.

Се испостави дека сопствениците на домашни миленици имале подобри когнитивни резултати од оние кои немаат. Овој ефект е забележан само кај луѓе над 65 години, кога симптомите на деменција обично почнуваат да се појавуваат.

Ако некое лице од таа возрасна група имало домашно милениче пет години, тој постигнувал подобри резултати во среднорочно и долгорочно помнење на зборови од врсниците кои немале миленичиња.

Ова откритие е само врска, а не јасен доказ дека „ефектот на домашно милениче“ навистина постои, забележуваат научниците.

Бројни истражувања покажаа дека домашните миленици се добри за здравјето, а постојат и многу теории зошто е тоа така.

Сопствениците на кучиња, на пример, се принудени да шетаат за своите миленици, а секојдневното вежбање е поврзано со здравјето на мозокот и функционално подолг живот.

Познато е и дека животните внесуваат нови бактерии во домаќинството, кои можат да го зајакнат имунолошкиот систем, особено цревата. Или миленичињата едноставно нè прават среќни бидејќи студиите сугерираат дека нивното присуство ја намалува осаменоста и стресот.

Во староста може да биде поважно отколку во помлада возраст. Докажано е дека изолацијата може да ја промени структурата и функцијата на мозокот.

И додека многу студии досега се фокусираа на тоа како сопственоста на кучиња и мачки влијае на емоциите и физичкото здравје, малкумина истражуваа како тие влијаат на мозочните способности.

Научниците од Мичиген веруваат дека тоа е така затоа што е потребно подолго време за да се покажат позитивните ефекти на домашните миленици врз нивните когнитивни способности.

Нивното истражување беше објавено во списанието Journal of Aging and Health.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

Денвер поразен од Филаделфија, во спектакуларен меч на МВП центрите Ембид и Јокиќ

Кошаркарите на Денвер се поразени на гостувањето кај Филаделфија со 126:119 во спектакуларен меч кој го одбележа МВП дуелот меѓу...

На денешен ден2 часа

29 јануари – На денешен ден

1412.- Во Нови Брдо бил издаден „Законот за рудниците на деспотот Стефан“. Тој е важен документ за српската писменост и...

Хороскоп4 часа

Хороскоп за недела (29 јануари)

ОВЕН Немојте да се впуштате во поголеми инвестиции денес. Најдобро е да избегнувате тешки физички активности. Оние кои се во...

Занимливости5 часа

Колкави плати земаат професионалните „MotoGP“ возачи, според последните информации за 2022-ра година

Секогаш незгодната тема е платата на MotoGP возачите. Некој би рекол недоволно со оглед на ризикот што го преземаат при...

Временска прогноза10 часа

Попоски: Рана најава за снежни врнежи, дали февруари ќе биде снежен месец?

Следува период на ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и променливо време со сончеви периоди. Повремено ќе има услови за локално и слабо провејување на СНЕГ. Исто така...

Скопје11 часа

Кичевчанка во Скопје пријавила дека таксист недолично се однесувал и ја допирал по телото

На 27.01.2023 во 04.33 часот во Полициска станица Аеродром, 19-годишна кичевчанка пријавила дека околу 04.20 часот додека со такси возило...

Здравје и убавина15 часа

Истражување покажало дека трчањето го продолжува животот

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со трачање, ќе живеете подолго од две до десет години. Луѓето...

На денешен ден1 ден

28 јануари – На денешен ден

814 – Чарлс I Велики, крал на Франките од 768 година и римско-германски император од 800 година, умрел кога бил...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (28 јануари)

ОВЕН Пред вас е одличен ден за промени, па ако сте планирале некоја промена ќе бидете успешни и задоволни. Ви...

Временска прогноза1 ден

Засилен северен ветер, наутро ниски температури под нулата, ова е најновата метео анализа

Вечерва како и утре и тоа особено Долж Повардарието ќе дува умерен до засилен ветер од северен и од северозападен правец....

НАЈЧИТАНИ