Следете не

Занимливости

Најубавите пораки за Нова Година 2024

Објавено пред

на

Нашиот тим се потруди да ги собере најубавите пораки за честитање Нова Година, се надеваме дека со една од овие прекрасни реченици ќе честитате и ќе израдувате некого за новата 2024-та година.

Среќни празници!

 • Да ни е среќна Новата година! Да ја пречекаме со радост, да ја изживееме со љубов, да ја испратиме со успеси! Среќата и здравјето да бидат наша сенка.
 • Нека бродот на 2024-та те однесе на брегот исполнет со среќа, љубов здравје… каде што сите желби ќе ти станат стварност. Среќна Нова година!
 • Новогодишната светлина нека ви го донесе патот до среќата, успехот и здравјето! Нека го стопи злото во добро, а сонот го претвори во стварност! Среќна Нова година!!!!!!!
 • Ако здравјето е најважно, среќата најпотребна а љубовта неопходна, искрено посакувам тоа да биде дел од вашиот живот во оваа Нова 2024 година!
 • Честито! Туку што добивте Нова Година, модел 2024, боја – урнебесно среќна, гаранција – 12 месеци, развива 365 дена во годината. Користи ја со љубов, радост и здравје!
 • Во Новата 2024 година ви посакуваме многу незаборавни моменти на среќа, радост и успех заедно со вашите најблиски. Среќни празници!
 • Нека Новата 2024 година ви биде бисер чија школка ќе го чуваат вашето здравје, љубов и спокојство во душата и домот. Среќна Нова Година!
 • Спокоен сон, ведра мисла, добро здравје и љубов од саканите нека бидат само дел од убавите нешта кои ти ги посакувам во Новата година. Среќна Нова!
 • Во новата година имајте повеќе време за себе и своите блиски, бидете исполнети со љубов и здравје и имајте прекрасни доживувања. Нека е Среќна и бериќетна!
 • Ти испраќам стихови обвиени со снегулки и добрина, ти испраќам најубави желби во оваа ноќ што се капе во убавина *Среќна Нова Година!*
 1. Среќна 2024! Нека новата година ви донесе мир и просперитет
 2. Среќна 2024! Знам дека е рано да се поздравам со Новата година, но познавам толку многу убави луѓе што решив да започнам со најубавите луѓе
 3. Ако годината што е пред крај да остави спомени од болка во вас, нека оваа Нова Година ги оплоди најдобрите моменти од вашиот живот за секој остварен сон! Среќна Нова Година 2024!
 4. Ви посакувам 65 дена loveубов, 129 дена среќа и 171 дена среќа! Среќна Нова Година 2024
 5. Дали знаете како се мери богатството? не за вашите пари, туку за количината на пријатели што ги имате
 6. Ако имате само една желба да ја исполните, што ќе беше тоа? Бог нека ви ги исполни секоја добра желба на вашето срце во Новата година!
 7. И покрај загубите, илузијата секогаш ќе се појави, без оглед на неволјите, Loveубовта секогаш ќе преовладува. Нека оваа година биде одлична година за вас и ќе ја паметите засекогаш.
 8. Збогум на новогодишната ноќ, добредојде на Новата година полна со радост и надеж
 9. Пријател се насмевнува затоа што сè лошо конечно заврши. Оваа година ќе биде многу подобра, затоа да бидеме среќни. Среќна Нова година
 10. Пред да се сретнам со тебе, бев безнадежен човек, да бидеш твоја пријателка го трансформираше мојот стил на размислување, ми помогна да го сменам животот, да го најдам мојот хоризонт и денес можам да кажам дека конечно ја знаев среќата, мирот и пред се aboveубовта, те сметам за мој најдобар пријател , среќна нова година полна со успеси за вас
 11. Иако изгубивме илузија, нови ќе дојдат да го вгнездат нашето срце. Среќна Нова Година 2024!
 12. Известување до целото население: симулацијата на мирот и loveубовта заврши. Заштедете ракчиња, навредувајте ги свекрвите и деверите и растворете се. среќна Нова година!
 13. Јас наздравувам оваа година дека ја поминуваме заедно и дека доаѓаат уште многу други.
 14. Секоја година поминува брзо… За да не се вклучам, ќе започнам да го имам најдоброто што можам да уживам во 2024. Честитки
 15. Секој ден мора да сонуваме за свет полн со мир и хармонија каде владее loveубовта и надежта. Посакувам се најдобро во вашиот живот и никогаш да не ја изгубам волјата за живот
 16. Затвори ги очите, направи три желби и во оваа нова година што доаѓа тие ќе бидат исполнети
 17. Во надеж дека новата година ќе ви донесе на вас и на вашето семејство година исполнета со радост и спокојство.
 18. Со нашите најдобри желби за среќна Нова година полна со радост и просперитет
 19. Кога има секунди до полноќ, не барајте слава или богатство. Побарајте здравје за да продолжите да живеете и да сакате, за да има мир и среќа во вашиот живот.Среќна Нова Година на сите!
 20. Кога ќе дојдат камбаните од 12 часот, ќе се заблагодарам што ги имавте
 21. Кога мојата порака ќе стигне до вас, затворете ги очите многу цврсто и размислете за најубавите работи што ви се случија и посакувам за вас оние и многу повеќе
 22. Кога сте со вашето семејство, можете само да бидете среќни и денес на оваа прослава сакам да ви кажам дека ве сакам. честитки за сите!
 23. Од дното на моето срце доаѓаше секој збор што го напишав за да ја составиме оваа новогодишна честитка, пријателе, среќна Нова година, секогаш те имам со мене
 24. Искрено се надевам дека имате среќна Нова година и дека сите ваши цели се остваруваат. Запомнете дека во животот секогаш ќе има лоши моменти, важно е да ги надминете и никогаш да не гледате наназад
 25. Ви посакувам толку многу среќа и добри работи за вас, како и толку многу starsвезди да блеснат на небото. Среќна Нова Година сестричка!
 26. Сакам мир да ви го киднапира животот, loveубовта ви ја преплавува душата и среќата се рефлектира на вашето лице, ви посакувам од срце сето добро што го заслужувате. Среќна Нова година!
 27. Старата година ја нема утре. Добијте ги моите најдобри желби за среќа за Нова Година 2024 денес
 28. Иднината им припаѓа на оние кои веруваат во убавината на сопствените соништа, моја желба е следната година да ви донесе нови убави соништа и пред се конкретни задоволства
 29. Иднината им припаѓа на оние кои веруваат во убавината на соништата. Нека Новата година ви донесе многу соништа и убави задоволства.
 30. Новата година пристигна… Старата година сега ја влече својата торба полна со денови, од настани што ја направија 2024 тешка година полна со неизвесности. Година во која многумина од нас живееја со срцето тоне во мака, без работа, без светло на надеж.
 31. Во тоа време, сакав да ви испратам нешто смешно, неверојатно, нежно, секси, слатко и многу забавно, но жал ми е, не влегов на екранот. среќна Нова година!
 32. Во многу од моите денови, моите проблеми изгледаа неодржливи, но вие секогаш ги држевте до мене, давајќи ми сила и храброст да одам напред. Јас ве сметам за супер пријател и од срце ви посакувам многу среќна Нова година.
 33. Се надевам дека Новата година ќе ви донесе многу радости, но ве молам, не менувајте се
 34. Се надевам дека оваа година ќе добиете сè што сакате затоа што го заслужувате тоа. Среќна нова година

– „Велат дека не е среќен оној што е богат, туку оној што е среќен со она што го има. Посакувам оваа година да имаш сè што ти треба за среќа. Имај блескав и убав почеток на новата 2024 година, а уште поблескав и поубав крај на истата!“-

– „Животот е краток. Сонувај големи соништа оваа година и оствари ги сите до еден. Ова нека биде твоја година.“

– „Оваа година нека ти го подари она што го немаш, нека направи да го цениш она што го имаш и да ти помогне да ги зачуваш и двете. Среќна Нова година!“

– „Секоја година носи подеми и падови, а секој од нив нè обликува во она што сме денес и она што ќе бидеме во иднина. Не жали за минатото, имај надеж за иднината. Секогаш можеш да започнеш од почеток. Среќна Нова година!“

– „Нека новата 2024 година ти биде подобра од претходната, а полоша од сите наредни. Среќна Нова година!“

– „Ти посакувам многу здравје, среќа и исполнување на онолку желби колку што има секунди во новата година.“

Занимливости

SpaceX Starship, првото враќање од вселената

Објавено пред

на

Се планираше Starship да го совлада враќањето од вселената уште порано, но тоа се случи дури сега. Леталото веќе натера многумина да размислуваат за патување до Марс, а последниот лет докажува дека ракетите за повеќекратна употреба се повеќе од само имагинација.

Уште во 2019 година, Илон Маск зборуваше за плановите за „поход“ на Марс, не само за патување до Црвената планета, туку и за активности што ќе доведат до првите одржливи населби. Така, во рамките на овие долгорочни планови, луѓето би станале меѓупланетарен вид, и тоа не за сто или двесте години, туку, како што Маск тврди веќе некое време, многу порано.

Лансирањето на еден Ѕвезден брод чини околу два милиони долари, а за тераформирање на Марс ќе биде потребно многу повеќе од еден Ѕвезден брод. Маск вели дека за успех на проектот ќе бидат потребни најмалку илјада авиони кои ќе се користат за транспорт на товар, градежни материјали и екипаж, а целиот процес, како што се проценува, ќе трае најмалку 20 години.

За воопшто да се размислува за населби на Марс, потребно е барем едно летало со екипаж да стигне до оваа планета. SpaceX на 6 јуни докажа дека Starship може да се врати на Земјата за повторно да се користи. За прв пат сите делови на ракетата висока 121 метар го преживеаја лансирањето, како и спуштањето во Индискиот Океан.

Starship е најголемото и најмоќното вселенско летало некогаш изградено. Тоа е клучот за иднината на компанијата SpaceX, а успехот е од интерес и за агенцијата НАСА, бидејќи леталото е замислено како дел од новата мисија Артемис на Месечината. Ќе има уште пробни летови пред човечкиот екипаж да тргне на пат, а се проценува дека тоа би можело да се случи на крајот на оваа деценија.

„Starship“ досега е лансиран вкупно четири пати, а овој лет е најуспешен. Се уште не се знае кога ќе се случи петтиот, експертите тврдат дека нема да чекаме долго.

Извор: Ars Technica

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Дукати го претстави новиот модел „Монстер“ во чест на легендарниот Аиртон Сена

Објавено пред

на

ФОТО: screenshot/youtube

Најновата „играчка“ на легендарниот Аиртон Сена доаѓа од Ducati, која го претстави специјалното издание Monster. Мотоциклот има шарена графика инспирирана од кацигата на Сена. Како резултат на тоа, моделот го имитира бразилското знаме и има мешавина од жолта, зелена и сина боја.

Специјалниот Monster е опремен со елементи од јаглеродни влакна, алуминиумски потпирачи за нозе и специјални алуминиумски тркала. Ним им се спојува сино седиште, уникатна плочка и приспособена анимација за подигање за екранот од 4,3 инчи.

Моќта доаѓа од познатиот двоцилиндричен мотор Testastretta со 82 kW/111 КС. Велосипедот има и целосно прилагодлива суспензија Ohlins и систем за сопирање Brembo со жолти клешти.

Производството е ограничено на 341 единица (3 за три светски титули и 41 за бројот на победи на Сена во Формула 1), а цените започнуваат од 25.000 долари.

Извор: autoblog.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Рекорден профит на Нинтендо, но за сѐ е одговорен најпознатиот водоинсталатер во светот

Објавено пред

на

Профитот на Нинтендо во претходната година се искачи на рекордни 490,60 милијарди јапонски јени или приближно 2,9 милијарди евра. Ова е пораст од 13,4%, објави во вчерашниот извештај јапонскиот производител на видео игри.

Според извештаите, рекордната заработка е првенствено резултат на успешниот филм „The Super Mario Bros. Movie“ и слабиот курс на јенот во однос на доларот и другите светски валути, пренесува агенцијата Kyodo.

Приходите на Nintendo се зголемија за 4,4 отсто на 1,67 трилиони јени во истиот период, благодарение на големата продажба на видео играта The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom и насловите поврзани со франшизата Super Mario.

„The Super Mario Bros. Movie“ беше прикажан во кината во април 2023 година и стана вториот анимиран филм со најголема заработка во историјата, благодарение на што продажбата на Nintendo во одредени оддели се зголеми за 81,6 отсто.

Вкупната продажба на конзолите на Nintendo’s Switch, кои се на пазарот веќе седум години, падна за 12,6 отсто во изминатата фискална година. Компанијата, исто така, рече дека ќе отвори музеј на Нинтендо во јапонската префектура Кјото оваа есен за да ја зголеми базата на обожаватели, пренесува b92.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп5 часа

Хороскоп за сабота (15 јуни)

ОВЕН Неочекувани препреки ќе излезат неочекувано на вашиот пат. Но немојте да паничите. Тоа не е лоша среќа, само потсетување...

Временска прогноза7 часа

Метео анализа за лето 2024, пред нас пеколни горештини но и временски непогоди, ова се информациите

Со оглед на тоа дека летото сеуште календарски не е започнато, а од друга страна веќе се соочивме со првиот...

Lifestyle17 часа

Се почесто се појавуваат комарци и крлежи. Еве како да се заштитите ова лето

Комарците и крлежите можат да пренесат векторски болести кои се пренесуваат и се почесто се појавуваат. Лајмската болест е заразна...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за петок (14 јуни)

ОВЕН Денес, ќе добивате разни сигнали од луѓе со кои работите и пријатели, па затоа не е изненадувачки што ќе...

Магазин2 дена

Никогаш не би погодиле: Дали знаете што значи зборот „Google“?

Google е основан во 1998 година од компјутерските научници Лари Пејџ и Сергеј Брин – но дали знаете што всушност...

Магазин2 дена

Apple објави нова листа на застарени уреди

Apple објави нова листа на уреди за кои ја прекинува поддршката. Меѓу нив беа iPhone 5S, 21,5″ iMac и шестата...

Технологија2 дена

„nVIDIA“ го престигна „Apple“ и стана втора највредна компанија во светот

Nvidia достигна рекордни височини и ја надмина границата од 3 трилиони долари. Со тоа го престигна Apple и стана втора...

Спорт2 дена

На првиот контролен меч против Црна Гора, футсал Македонија победи, додека вториот се игра утре после пладне

Македонската А футсал репрезентација забележа победа на првиот контролен натпревар против Црна Гора. Дуелот одигран во Никшиќ мина во наша...

Култура2 дена

Денес е празник, денеска е „Спасовден“, четириесет дена по Велигден, ова се обичаите и верувања за овој голем празник

Празникот на Христовото вознесение – Спасовден спаѓа во големите христијански празници, се празнува 40 дена по Велигден и секогаш е...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за четврток (13 јуни)

ОВЕН Расположението на денот е чиста среќа, драги наши Овни! Уживате во плодовите на вашиот труд. Beе можете да се...

НАЈЧИТАНИ