Следете не

Спорт

Нашата репрезентација одигра нерешено и по предноста од два гола

Објавено пред

на

Македонската А репрезентација одигра нерешено 2:2 против Исланд во натпреварот од 5. коло од квалификациите за Светското првенство 2022.

Домашните фудбалери се спасија од пораз. Македонија водеше со 2:0 со головите на Велковски и Алиоски, во последните 15-на минути Исланд успеа да постигне два гола.

Нашата репрезентација целосно доминираше во првото полувреме и потполно заслужено обезбеди предност. Дарко Велковски во 12. минута беше стрелец на голот за Македонија.

Првата опасност кон голот на Димитриевски се случи во воведната минута кога по центаршут на домашните, Гудмундсон шутираше покрај нашиот гол.

Милан Ристовски во 4. минута имаше непрецизен обид од далечина, а убава прилика не искористивме во 11. минута кога по корнерот на Барди, најпрвин Велковски, а потоа Муслиу не успеаја да го совладаат домашниот голман.

Сепак, веќе во 12.  минута водство за Македонија. Алиоски нафрли од корнер, а Дарко Велковски со глава погоди во мрежата на Рунарсон.

Во 27. минута одличен удар од 20-на метри упати Тихомир Костадинов, но внимателен беше домашниот голман. Во следниот напад Ристовски асистираше до Чурлинов, но одбраната на Исланд го блокираше неговиот обид од добра позиција.

До крајот од полувремето имавме уште една прилика преку Барди, но и неговиот удар беше навреме изблокиран.

Во вторите 45. минути, првиот обид го имаше Милан Ристовски кога одбрани Рунарсон, но домашниот голман беше немоќен во 55. минута кога Езѓан Алиоски одлично шутираше за удвојување на нашата предност.

Во 64. минута, Арнасон успеа да погоди по центаршут на Гудмундсон, но голот беше поништен поради недозволена ситуација. ВАР системот ја потврди одлуката на сидиите. Во 76. минута, Гудмундсон одлично се избори за позиција, шутираше опасно, но за среќа, покрај голот на Димитриевски.

Во 78. минута, Исланд намали на 2:1. Гудмундсон биеше опасно од слободен удар, Димитриевски успеа да одбрани, но одбиената топка во мрежата на Македонија ја смести Бјарнасон.

Нашата селекција можеше многу брзо да ја врати предноста од два гола, но Александар Трајковски немаше среќа во 81. минута. Неговиот удар заврши во стативата од голот на Исланд.

Во 84. минута, домашните фудбалери израмнија на 2:2. Стрелец на голот беше Андри Гудјонсен.

Во 90. минута, ударот со глава на Висар Муслиу го одбрани голманот Рунарсон, а во продолжението од убави прилика немаа среќа да постигнат трет гол за нас, Чурлинов и Јаховиќ.

МАКЕДОНИЈА: 1. Столе Димитриевски, 6. Висар Муслиу, 14. Дарко Велковски (90 Кире Ристевски), 8. Езѓан Алиоски, 13. Стефан Ристовски, 20. Стефан Спировски, 10. Енис Барди (72` Александар Трајковски), 7. Елиф Елмас, 21. Тихомир Костадинов (80` Адис Јаховиќ), 11. Дарко Чурлинов, 19. Милан Ристовски (80` Даниел Аврамовски); Селектор: Благоја Милевски.

Септемврискиот квалификациски прозорец го затвораме на 8. септември на Националната арена „Тодор Проески“ против Романија.

Спорт

Новак ќе биде депортиран од Австралија

Објавено пред

на

Според последните информации на репортерот на РТС од Мелбурн, Ѓоковиќ ќе мора што поскоро да ја напушти Австралија, а се очекува тоа да биде за неколку часа.

Судењето беше префрлено на Федералниот суд, а за судбината на Ѓоковиќ одлучуваше судиското трио Дејвид Џон О’Калаган, Џејмс Алсоп и Ентони Бесанко.

Така што Федералниот суд на Австралија со гласање 3-0 на судиите реши да ја одбие жалбата на најдобриот светски тенисер за одземање на влезната виза, што значи дека тој во најкус можен рок мора да ја напушти државата.

Ѓоковиќ исто така се соочува и со тригодишна забрана за влез на австралиска територија, што би значело и крај на неговите настапи на турнирот во Мелбурн, каде што досега има девет победи.

Новак Ѓоковиќ беше третиран во изминатата недела, во која траеше сагата со неговата депортација. Србинот по одлуката на судот даде само куса изјава.

– „Ќе земам некое време за одмор и за рекуперација пред да дадам поопширен коментар на оваа тема. Силно сум разочаран од одлуката на судот“, изјави Ѓоковиќ.

Прочитај повеќе...

Спорт

Во секој момент се чека пресуда за Ѓоковиќ, доколку биде ослободен во понеделник игра прв меч

Објавено пред

на

Во секој момент се очекува конечната одлука за тоа дали ќе биде одбиена визата и одбиен престој во Австралија.

Доколку жалбата успее и Новак победи на суд, тој би можел да остане и да игра на Австралија Опен.

Во спротивно, ќе биде депортиран и ќе му биде забранет влез во Австралија во следните три години.

Инаку Ѓоковиќ доколку евентуално биде ослободен во понеделник од 10:30 часот во Род Лејвер Арената ќе го одигра својот можен меч со Кецмановиќ.

Како што претходно објавивме линк во живо, ситуацијата, доказите и разврските околу судењето се дискутираа цели 5 часа

Извор: b92.net

Прочитај повеќе...

Спорт

Кичевчанката Минговска меѓу најуспешните за 2021 година во карате, категорија „кадети“ женски

Објавено пред

на

Овогодинешната манифестација за најуспешните во 2021 година која се одржа во организација на карате федерацијата на Македонија во хотел „Континентал“ награда за најуспешна кадетка во својата категорија зеде нашата кичевчанка Анастасија Минговска која е и наша репрезентативка.

– Пред се ви благодариме што секогаш како информативен портал секогаш сте тука да не следите, сакам јавно да се заблагодарам на КФМ за доделеното признание како избрана втора најдобра кадетка и многу сум горда што сум дел од Карате репрезентацијата на Македонија, пред се благодарност и до на моите тренери од клубот „Ускана“ – Неџби и Јетмире Дервиши за вложениот труд и посветеност кон мене и бескрајната поддршка, како и од моите родители и сите други кои веруваат во мене од самите почетоци. Се надевам дека оваа година ќе биде поуспешна за мене – за нашиот портал додаде Анастасија.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија9 минути

(ВИДЕО) Преносот овозможен во живо за „Богојавление Водици“ од Охрид еден од најследените преку социјални мрежи

Вчера по осветувањето на езерските води се случи најмасовното положувањето на Светиот крст, каде најсреќен помеѓу стотината капачи беше Мартин...

Култура7 часа

Денес е Св. Јован, се верува дека на овој ден Св. Јован Крстител на реката Јордан го крстел Исус Христос.

Православните христијани денес на 20 јануари го прославуваат празникот Св. Јован бидејќи се верува дека на овој ден Св Јован...

Хороскоп14 часа

Дневен Хороскоп (20 јануари / четврток)

ОВЕН Избегнете да влегувате во тесно и концентрирајте се на она што ви се случува моментално. Не дозволувајте проблемите да...

Македонија16 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија покрај „Ски центар Маврово“ и делови на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 20.01.2022 година – четврток, ЕВН ќе работи на терен, така што прекини во...

Македонија16 часа

И денешниот ковид-19 биланс е со над 2000 заболени, ова се официјалните бројки по градови

Направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 1.027, Битола – 170, Прилеп –...

Мобилни уреди19 часа

Новите ажурирања на „Google play“ носат подобрување за вашиот Андроид телефон

Google неодамна почна да објавува што е ново во своите месечни ажурирања на Google Play по години едноставно воведување нови...

Временска прогноза24 часа

Ќе врне снег насекаде, ова се најновите метео вести

Денес и утре во текот на денот времето во Македонија ќе се задржи стабилно, суво и сончево со мала локална...

Кичево1 ден

(ВИДЕО+ФОТО) Во Кичево светиот Крст го пронајде Кристијан Врапчароски, за многу години – Бог се јави!

Денеска во Кичево на свечената манифестација по повод Богојавление Водици најсреќен беше Кристијан Врапчароски кој го извади светиот Крст од...

На денешен ден1 ден

На денешен ден: 19 јануари

419 – Во Стогодишната војна меѓу Франција и Англија, градот Руан му се предаде на англискиот крал Хенри V, со...

Култура2 дена

Бог се јави – Навистина се јави! За многу години „Богојавление Водици“

Кога Господ Исус наврши триесет години од телесното раѓање, го започна Својот учителски и спасителен подвиг. И самиот почеток на...

НАЈЧИТАНИ