Следете не

Спорт

Нашите најмлади фудбалери до 15 години ќе одиграат два контролни меча против Хрватска, додека женската млада репрезентација ќе гостува на турнир во Полска

Објавено пред

на

©ФФМ

Младата репрезентација на Македонија до 15 години (фудбалери родени 2009 година) ќе одигра два контролни натпревари против соодветната селекција на Хрватска. Контролните пресметки против Хрватска ќе бидат одиграни во Велика Горица.

Избраниците на селекторот Драган Начевски првиот меч со Хрватска ќе го одиграат на 12. март, со почеток во 15. часот. Два дена подоцна на програмата е вториот контролен дуел помеѓу овие две репрезентации. Мечот ќе започне во 11. часот.

Младиот национален тим за овие натпревари главно ќе биде составен од играчи што произлегуваат од ФФМ Академијата. Селекторот Драган Начевски, се одлучи да ги повика следните фудбалери:

Лука Грчевски   Вардар

Даријан Денковски   ФФМ Академија

Ринор Цека   ФФМ Академија

Аријан Џафери   Академија ФФМ

Фадиљ Исламовиќ   Академија ФФМ

Ердин Мамути   Академија ФФМ

Стефан Јорданоски   Академија ФФМ

Матеја Масев   Црвена Звезда, Србија

Мартин Атанасковски   Академија ФФМ

Давид Лиотоски   Охрид

Мартин Џангаровски   Академија ФФМ

Сонер Ракипи   Академија ФФМ

Лука Ѓорѓиоски   Академија ФФМ

Михаил Митревски   Академија ФФМ

Сеит Руфати   Академија ФФМ

Антонио Атанасов   Академија ФФМ

Бленди Љачка   Академија ФФМ

Васко Папалиски   Парк

Андреј Цветковски   Академија ФФМ

Матеј Петков   Академија Петков

Јане Симоновски   Академија ФФМ

Јаков Стојковски   Падерборн, Германија

Бојан Митушковски   Академија ФФМ

Марко Божиновски   Академија ФФМ

Контролни натпревари во Велика Горица

Репрезентации до 15 години

Хрватска – Македонија   15:00     12.март   (прв натпревар)

Хрватска – Македонија   11:00     14.март   (втор натпревар)

Додека пак младата женска репрезентација на Македонија до 17 години во периодот од 13 до 19 март ќе биде учесник на квалификацискиот турнир за жени, кој ќе се одржи во Полска. Младите фудбалерки на Македонија се наоѓаат во групата 7 во рамките на А лигата (втора рунда) од квалификациите.

Противници на нашата репрезентација ќе бидат Полска (домаќин), Данска и Шкотска. Првиот меч од квалификацискиот турнир го играме против домаќинот Полска, со почеток од 14. часот на 13. март.

Во второто коло силите ќе ги одмериме со селекцијата на Данска. Дуелот е закажан на 16. март, со почеток од 14. часот. Три дена подоцна, во последното коло играме против Шкотска, со почеток од 14. часот.

Предводникот на младата женска репрезентација на Македонија до 17 години, Катерина Милеска, за претстојните квалификации се одлучи да ги повика следните фудбалерки:

ГОЛМАНИ:

Ведрана Комненова   (Скопје)

Евгенија Вељановска   (Скопје)

Миа Петровска   (Бохум, Германија)

ОДБРАНА:

Мила Панева   (Скопје)

Андреа Коловска   (Љуботен)

Михаела Додевска   (Скопје)

Михаела Марковска   (Топ Гол)

Ангела Димчова   (Цевитана)

Кристина Крстева   (Скопје)

Васка Василева   (Тиверија)

СРЕДЕН РЕД:

Никица Трендова   (Скопје)

Теона Галабовска   (Тиверија)

Ева Величковска   (Љуботен)

Јована Каралиоска   (Цевитана)

Ева Конева   (Истатов)

НАПАД:

Настасја Накова   (Скопје)

Розита Пецева   (Тиверија)

Калина Попески   (Црвена Звезда)

Меланија Грозданова   (Скопје)

Емили Митковска   (Речица)

Квалификациски турнир, Полска

РАСПОРЕД:

Полска – Македонија    14:00      13.03.2024

Данска – Македонија    14:00      16.03.2024

Македонија – Шкотска  14:00      19.03.2024

Спорт

Голем ден за македонскиот билиард, кичевчанец помеѓу шампионите

Објавено пред

на

ФОТО: Дејан Сипковски

Во Софија Бугарија, покрај голема конкуренција на јуниорски играчи од 6 држави 🇲🇰🇧🇬🇷🇸🇲🇪🇧🇦🇺🇦 на пиедесталот во две категории се искачија 2 Македонски шампиони:

У-17 Андреј Ѓурчиновски 🇲🇰🏆
У-19 Блендијан Ќазими од Кичево 🇲🇰🏆

Огромни честитки и за финалистот во категорија У-17 Илија Димовски 🇲🇰🥈

Честитки до Македонските јуниорски натпреварувачи, нивните фамилии, нивните клубови и до сите што ги поддржуваат на нивниот веќе докажан шампионски пат!

Активностите во Македонскиот биљард покажуваат резултати, иднината на овој спорт е во сигурни раце.

Честитки и до организаторите на оваков тип на натпревари и се надеваме само овака да продолжи, покрај натпреварувања, да имаме и размена на искуства и дружења со сите наши соседи во регионот, истакна претседателот на Билиард федерацијата на Македонија, Дејан Сипковски.

Резултати од У-17 може да најдете ТУКА

Додека за У-19 резултатите исто така се запишани ТУКА

Прочитај повеќе...

Спорт

(ВИДЕО) Илиевска Божиновска ја пофали досегашната работа во Фудбалската федерација, додека администрацијата преку видео запис го истакна годишниот извештај на сработеното

Објавено пред

на

©ФФМ

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го одржа своето Редовно генерално Собрание. На Редовното генерално Собрание беа присутни 58 од вкупно 60 делегати кои ги ги усвоија низа точки од дневниот ред.

– Завршна сметка за 2023;

– Извештај од независен ревизор за 2023;

– Извештај од Надзорен одбор за 2023;

– Потврдување на одлуката за суспензија на ОФС Струмица;

– Усвоен извештајот од претседателот и Управниот одбор на ФФМ;

– Извештај од администрацијата за исполнување на стратешките планови;

– Усвоен е буџетот за 2024 година;

Генералниот секретар на ФФМ, Наталиа Илиевска Божиновска во своето обраќање истакна дека федерацијата има одлична соработка со Општинските фудбалски Сојузи, како своја база, но и ја потенцираше извонредната соработка со УЕФА и ФИФА.

Наталиа Илиевска Божиновскагенерален секретар на ФФМ: „Од мое лично и од име на Фудбалската федерација на Македонија би сакала да истакнам дека имаме извонредна соработка со сите вас и би сакала искрено да ви честитам на досегашната работа. Да ви посакам многу среќа, сила и успех во соочувањето со новите предизвици.

Како дел од ФФМ, среќни сме што во Општинските фудбалски Сојузи имаме одличен партнер. На тој начин градиме уште посилна федерација со подобра структура, но и одлични односи со другите асоцијации. Секогаш ќе ја помагаме својата база. Затоа и во иднина ќе ве повикувам да разговарате, да се борите, да работиме заеднички, да даваме придонес во насока на унапредување на македонскиот фудбал.

Ние сме еден тим. Тоа значи дека заеднички се трудиме да одговориме на сите, па и на тешки прашања и проблеми. Мораме и во иднина јасно да го препознаеме секој проблем и јавно да ја посочиме неправилноста на која наидуваме.

Како ФФМ, се трудиме фудбалот да биде модел – место каде што се почитуваат правилата и им се дава шанса на сите. Ние сме мала федерација, но добиваме многу од нашите пријатели од УЕФА и ФИФА. Тие се нашите партнери. Организации кои навистина се грижат за вистинските фудбалски вредности. Организации кои им даваат целосна поддршка на сите свои членки кои имаат за цел да реализираат значаен проект за нашиот спорт.

Во продолжение видео од прифатениот Годишен извештај на администрацијата на Фудбалската федерација на Македонија согласно стратешките планови.

Прочитај повеќе...

Спорт

(ФОТО) „ФК Кичево“ со денешната победа ја потврди шампионската титула во регионалната лига за гененерација 2009, честитки за поголеми успеси!

Објавено пред

на

©porta.mk

Денес се одигра и последното 14-то коло во рамките на регионалната лига „југо-запад“ за 2023/2024 год, генерација 2009 каде нашата екипа „ФК Кичево“ со победа над кичевски „ФК Напредок“ го потврди шампионското прво место во лигата и заслужено се искачи на пиедесталот.

Полна трибина со љубители на фудбалот, многу позитивна енергија, одлично прикажана игра, за уште подобар резултат. Момчињата на „ФК Кичево“ славеа со резултат од 13:0, додека стрелци на головите беа Стефан Војчески (6 голови), Андреј Петрески (2 голови), Елмедин Шерифоски (1 гол), Дарио Јосифоски (1 гол), Матео Јорданоски (1 гол), Омер Али (1 гол), Димитар Кузманоски (1 гол)

– Овој натпревар исто така имаше големо значење за едно момче во нашите редови, а тоа е Стефан Војчески, златната „седумка“ на „ФК Кичево“ кој запиша и надмина „50 голови“ во лигата, а токму педесеттиот гол го прослави на карактеристичен начин, овозможен од управата на клубот, така што во оваа прилика и од нашата редакција му посакуваме само успеси и уште многу голови!

Игор Николаевскитренер на „ФК Кичево“ : „Со убедлива победа ја затворивме оваа сезона и ни претставува голема чест што го освоивме првото место во лигата и се надеваме на поголеми успеси во наредните сезони. Ја користам оваа прилика да им честитам на сите момци, голема благодарност и до вас за неуморната соработка, што го следите буквално секој чекор на сите наши членови, нас како управа, се надевам дека така и ќе остане во иднина.“

Галерија преку нашиот објектив од денешната фудбалска сабота:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин1 час

iPhone 16 може да остане без физички копчиња

Претстојните телефони од серијата iPhone 16 на Apple би можеле целосно да ги заменат физичките копчиња, сугерираат најновите гласини Apple...

Магазин1 час

Meta се затвора во Турција

Од 29 април Meta нема да биде достапна во Турција. Meta планира „привремено“ да се затвори во Турција од 29...

Хороскоп13 часа

Хороскоп за вторник (23 април)

ОВЕН Само кога ќе помислите дека сте сфатиле сè, ќе откриете како се појави нешто ново. Слободно обрнете внимание на...

Македонија23 часа

Од ноќеска бензинот со нова покачена цена, дизелот се намалува

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Lifestyle1 ден

Колку долго можеме да ја чуваме мократа облека во машината за перење?

Времето кога ја вклучувате машината за перење секогаш може да го искористите за извршување други задачи, но и за одмор....

Магазин1 ден

Netflix налути многу корисници со еден потег, но се покажа како одлична одлука

Иако го одложија воведувањето на промени кои нема да им се допаднат на корисниците, сепак на крајот нивниот потег доведе...

Автомобили1 ден

Tesla отпушта повеќе од 10 отсто од својата работна сила

Tesla отпушта илјадници вработени. Со цел да ги намали трошоците и да ја зголеми продуктивноста, Tesla отпушта илјадници работници. Според...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за понеделник (22 април)

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

Автомобили2 дена

„Toyota“ спрема нешто големо во автомобилизмот, еве за што станува збор..

Кога „Toyota“ подготвува нешто, секогаш е големо и го привлекува вниманието на целиот свет. Сега побара помош од две кинески...

Кичево2 дена

Кичевчани дел од најпознатата „ATM Chiptuning Performance“ тјунинг куќа, најдоброто решение за вашиот автомобил, сега достапно и кај нас!..

Веќе нешто повеќе од една година ултра популарниот „ATM Chiptuning Performance“, инаку светски позната тјунинг куќа која е синоним за...

НАЈЧИТАНИ