Следете не

Спорт

Канатларовски во трка по нови победи, ова е списокот на фудбалери за мечевите против Гибралтар и Шведска

Објавено пред

на

ФФМ

Младата репрезентација на Македонија до 21 година кон крајот на март ги продолжува натпреварите во квалификациите за пласман на Европско првенство во Словачка 2025 година.

Селекцијата предводена од Драги Канатларовски ја очекуваат два натпревари против Гибралтар и Шведска на домашен терен. Дуелот од 5.коло против Гибралтар е закажан на 21. март на Националната арена „Тодор Проески” со почеток во 14:00 часот.

На 26. март на Националната арена „Тодор Проески” со почеток во 14:00 часот играме против репрезентацијата на Шведска.

Селекторот на македонската репрезентација до 21 година, Драги Канатларовски ги повика следните фудбалери:

ГОЛМАНИ:

Марко Алчевски   А.П. Брера

Стефан Митрев   Кожув

Иван Николоски   Каменица Саса

ОДБРАНА:

Методи Максимов   Алесунд, Норвешка

Стефан Деспотовски   Работнички

Решат Рамадани   Шкендија

Имран Фетаи   Тиквеш

Андреј Стојчевски   Жилина

Михаил Димитриевски   Брегалница

СРЕДЕН РЕД:

Иван Николов   Сондеријске, Данска

Ардијан Цилафи   Сампдорија, Италија

Хамза Рамани   Шкупи

Лука Станковски   Тузласпор, Турција

Алекс Златков   Македонија Ѓ.П

Димитар Тодоровски   Работнички

Матеј Ангелов   Работнички

Ване Крстевски   Шкендија

Берат Калкан   Гостивар

Еркан Семовски   Коге, Данска

Џемил Јахја   Воска Спорт

НАПАД: 

Марио Илиевски   Кишварда

Луан Абази   Сент Гален, Швајцарија

Филип Трпчевски   Уциктен, Шведска

Селекторот на младата репрезентација на Македонија до 21 година, ги сподели своите очекувања за претстојните квалификациски натпревари против Гибралтар и Шведска.

 Не очекуваат два многу битни натпревари против Гибралтар и Шведска. Мечот со Гибралтар мораме да го добиеме. Императивот е победа, се друго би било неуспех за нас. Во вториот дуел очекувам да се покажеме во добри светло, ќе се обидеме да се надигруваме со силен противник како Шведска и да покажеме дека победата против нив на гостински терен во првото коло не беше случајна.

– На претходните мечеви од квалификациите против Холандија, Молдавија и Грузија резултатски не бевме успешни, се надевам дека тоа нема негативно да се одрази на нашата игра на следните мечеви.

– Верувам во моите фудбалери, имаме сили, располагаме со квалитет кој треба да го покажеме на следните квалификациски дуели. Силно посакуваме да се вратиме на победничките патеки.

– Фокусирани сме на првиот меч против Гибралтар кој мора да го добиеме. Што се однесува за дуелот со Шведска, очекувам да имаат друг пристап во однос на првиот наш меѓусебен дуел, но и ние имаме свои математики и цели, стратегија и начин како да се спротиставиме и како да одиграме против нив.

– Во Скопје ќе допатуваат сите играчи кои се повикани, некои од нив се жалат на повреди, но во консултација со докторскиот тим и стручниот штаб ќе утврдиме кои фудбалери ќе бидат во можност да се стават на располагање за претстојните натпревари. Доколку има потреба ќе бидат повикани дополнително нови фудбалери. Радува фактот што Трпчевски е здрав и ќе може да се приклучи на националниот тим. Семовски ќе биде големо освежување во средниот ред, Јахја е фудбалер кој подолго време го следиме, со своите игри во клубот заслужи повик во репрезентацијата.

Собирот на репрезентација на Македонија до 21 година е закажан на 18. март во 12. часот во хотел Хилтон.

Спорт

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов трајно суспендиран да суди и да присуствува на тениски настани организирани од ИТИА

Објавено пред

на

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов е доживотно суспендиран поради 21 прекршувања на тениската антикорупциска програма (TACP), извести вчера Меѓународната агенција за тениски интегритет (ITIA).

Атанасов првично ги отфрли обвинувањата пред да ја повлече жалбата пред сослушувањето пред независен службеник за расправа. Забраната важи од 4 март 2024 година, а Атанасов е казнет и со 10.000 долари.

Тој се изјасни за виновен за бројни прекршувања на TACP помеѓу 2019 и 2023 година, вклучително и манипулација со податоците за резултатите од натпреварите за цели на обложување, олеснување на обложување, корупција, обложување на тениски натпревари и непријавување на корупција.

На Атанасов му е трајно забрането да суди и да присуствува на кој било тениски настан организиран од ИТИА, пишува британски „express“

Прочитај повеќе...

Спорт

Во недела град Велес е домаќин на футсал финале во рамките на „Купот на Македонија“, за трофејот ќе се борат „Клими“ и „Форца 2015“

Објавено пред

на

©ФФМ / архива

Футсал екипита на Клими и Форца 2015 ќе се борат за трофејот во рамките на Купот на Македонија. Финалната пресметка помеѓу Клими и Форца 2015 ќе биде одиграна на 21. април во недела.

Домаќин на финалниот натпревар ќе биде градот Велес, а мечот ќе биде одигран во спортскиот центар Гемиџии.

Финалниот футсал натпревар помеѓу Клими и Форца 2015 ќе започне со почеток во 18. часот.

Прочитај повеќе...

Спорт

(ФОТО) ФФМ и ДСУ за рехабилитација и образование „Св. Наум Охридски“ втор пат по ред организираа инклузивен фудбалски турнир

Објавено пред

на

ФФМ

На тренинг центарот „Петар Милошевски”, втора година по ред Фудбалската федерација на Македонија во соработка со ДСУ за рехабилитација и образование „Св. Наум Охридски“, организираше инклузивен фудбалски турнир со цел заеднички да испратиме порака дека е важен пристапот и вклученоста на лицата со попреченост на спортските терени.

На турнирот освен учениците на Св. Наум Охридски, учествуваа и следните училишта:

-ООУ „Ванчо Прке“ – Штип  – со една машка и една женска екипа

-ООУ „Марко Цепенков“  – Скопје со една женска екипа

-ООУ „Димитар Миладинов“ – Скопје со машка екипа

– ДСУ „Искра“ – Штип со една  машка и една женска екипа

– ДСУ „ Св. Наум Охридски“ – Скопје со две машки екипи и една женска екипа

– ОУРЦ „Маца Овчарова“ – Велес со една машка екипа

Mенаџерот на секторот „Поддршка” во рамките на Фудбалската федерација на Македонија, Горанчо Костовски, заедно со претставникот на училиштето „Св. Наум Охридски“, Станислав Мирчевски го отворија денешниот турнир и им додели симболични награди и признанија на учесниците.

„Почитувани фудбалери и почитувани присутни,особено ми е драго што веќе втора година ФФМ го поддржува  фудбалскиот проект на училиштето Свети Наум Охридски и по втор пат сме покровители на Инклузивниот фудбалски турнир. Со овој проект се покажува дека фудбалот покрај спортскиот и натпреварувачкиот дел, служи и како интегративна алатка која го обогатува животот на нашите фудбалери.Ви посакувам да се гледаме почесто.” – за медиумите, преку ФФМА изјави Горанчо Костовски.

Официјална фотогалерија од ФФМ, од самиот настан:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов трајно суспендиран да суди и да присуствува на тениски настани организирани од ИТИА

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов е доживотно суспендиран поради 21 прекршувања на тениската антикорупциска програма (TACP), извести вчера Меѓународната агенција...

Временска прогноза2 часа

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне во источните делови од Македонија ќе има повремен дожд и услови за грмежи

Времето денес во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне во источните делови ќе има повремен локален дожд...

Хороскоп5 часа

Хороскоп за сабота (20 април)

ОВЕН Се чувствувате одлично и ќе треба да го споделите вашиот оптимизам со другите, но исто така и финансиите. Само...

Балкан5 часа

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во нејзиниот стан, жалната вест силно одекна во Србија, колегите и блиските се простуваат од неа

Водителката Бојана Јанковиќ (поранешен Николиќ), која се прослави како водителка на култното шоу на Пинк „Град“, е пронајдена мртва во...

Кичево6 часа

(ВИДЕО) Конечно во етер „Spring Waltz“ на Лука Лазарески од Кичево, големиот виртуоз на пијано за кој допрва времето доаѓа..

После солистичкиот концерт на 22.12.2023 со мотото „Stars without a Sky“, тимот на Лука Лазарески продолжува со макотрпна работа, сега...

Спорт14 часа

Во недела град Велес е домаќин на футсал финале во рамките на „Купот на Македонија“, за трофејот ќе се борат „Клими“ и „Форца 2015“

Футсал екипита на Клими и Форца 2015 ќе се борат за трофејот во рамките на Купот на Македонија. Финалната пресметка...

Гејминг16 часа

World of Warcraft доаѓа на конзоли?

Идејата дека World of Warcraft би можел да дојде до конзолите е пуштена безброј пати, а изгледа дека Blizzard конечно...

Култура16 часа

Кичевчанецот Зоран Стефаноски го претстави својот нов соло проект наречен Fly Above

Неговиот седми музички проект „Fly Above“ штотуку е објавен на Youtube, зад себе има уште шест музички проекти наречени “The...

Lifestyle16 часа

Дали витаминот Д може да го запре процесот на стареење?

Витаминот Д долго време се сметаше за поволен кандидат бидејќи е важен за градење мускули и коски, кои имаат тенденција...

Магазин16 часа

Meta интегрира чет-бот со AI во пораките на Instagram

Зошто да разменувате пораки со пријателите кога можете со бот? Meta го инјектира истиот четбот во секоја апликација што ја...

НАЈЧИТАНИ