Следете не

Спорт

Судиска анализа за одиграните натпревари во првата и втората македонска фудбалска лига

Објавено пред

на

©ФФМ

Судиска анализа за 23 коло од ПРВА МФЛ за сезона 23/24

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 23 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот Фк.Струга Трим Лум-Фк.Брера Пандев одигран на 10.03.2024 година, анализирани се ситуациите од 32, 61, 84 и 85 минута.

“Главенсудија: Марјан Младеновски. Помошни судии: Даниел Василевски и Дејан Димитријевиќ.

32 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За досуден пенал за домашната екипа, при резултат 0:0)

На една топка која не беше во ничив посед во 16-сетникот на гостинската екипа тргнаа голманот на гостинската екипа и играч на домакините, прв до топката стигна играчот и ја удри топката  и потоа голманот направи недозволен старт на ногата на играчот,притоа  без да игра со топката и спречи очигледна шанса за гол.

Исправна одлука на главниот судија, досуден пенал за домакините и жолт картон за голманот на гостинската екипа поради недозволен старт на нога на противникот и спречување очигледна шанса за гол.

Главниот судија во оваа ситуација беше одлично поставен, со јасна прегледност на играта.

61 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За недосуден пенал за домашната екипа, при резултат 3:0)

Во 16-сетникот на гостинската екипа два играча од обете екипи беа еден до друг, играчот на домашната екипа ја удри топката и таа го погоди противничкиот играч во рака која притоа беше во природна положба (близу телото).

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи, бидејки раката на играчот на гостите во моментот кога го удри топката му беше во природна положба (близу телото).

83 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ПРВИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА ( За сигнализирано офсајд позиција на домашен играч и поништен гол, при резултат 3:0)

Играч на домакините центрираше топка во 16-сетникот на гостинската екипа, топката дојде до негов соиграч кој постигна гол, меѓутоа во моментот на центаршутот играчот се наоѓаше позади претпоследниот играч од одбраната на гостите.

Исправна одлука на првиот помошен судија, голот е поништен и сигнализирано офсајд позиција на играчот на домашната екипа, бидејки во момент на додавање на топката од својот соиграч, играчот се наоѓаше позади претпоследниот играч на одбраната на гостите.

84 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ВТОРИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (За несигнализирано офсајд позиција и постигнат гол за гостинската екипа, при резултат 3:0)

Играч на гостинската екипа центрираше топка во 16-сетникот на домашната екипа, топката дојде до негов соиграч кој постигна гол, бидејки играчот на гостите во момент на центаршутот  се наоѓаше во линија со претпоследниот играч од одбраната на домакините.

Исправна одлука на вториот помошен судија што не сигнализираше офсајд позиција и го призна голот, бидејки играчот што го постигна голот во моментот на додавање на топката од својот соиграч се наоѓаше во линија со претпоследниот играч од одбраната на домакините.

На натпреварот Фк.Шкендија -Фк.Воска одигран на 10.03.2024 година, анализирана е ситуацијата од 78 минута.

“Главенсудија: Димитар Пилешков. Помошни судии: Слаѓан Марковски и Александар Ѓурковски.

78 минута:ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За досуден пенал за домашната екипа,при резултат 0:0)

Играч  на домакините додаде топка до свој соиграч странично во 16-сетникот на гостинската екипа и близу попречната линија, пред играчот да ја прими топката на недозволен начин ( туркање со тело) притоа голманот без да игра со топката.

Исправна одлука на главниот судија, досуден пенал за домашната екипа, поради недозволен старт на голманот на гостинската екипа (туркање со тело) над противнички играч, притоа без да игра со топката.

На останатите натпревари од 1 МФЛ немаше спорни ситуации за судиска анализа.

              Судиска анализа за 20 коло од ВТОРА МФЛ за сезона 23/24

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 20 коло на ВТОРА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот Фк.Тетекс-Фк.Саса одигран на 09.03.2024 година, анализирана е ситуацијата од 33 минута.

“Главенсудија: Боби Величков. Помошни судии: Дарко Видиниќ и Бојан Ивановски.

33 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА  (За досуден пенал за домашната екипа, при резултат 0:0)

Играч на домашната екипа беше во посед на топка странично во 16-сетникот на домашната екипа, играч на гостниската екипа кој се наоѓаше позади него, направи невнимателен недозволен старт на ногата на играчот на домакините, притоа спречувајки го во акцијата.

Исправна одлука на главниот судија, досуден пенал за домашната екипа поради недозволен старт на нога на играч на гостинската екипа над противнички играч.

На натпреварот  Фк.Победа-Фк.Беласица одигран на 09.03.2024 година, анализирана е ситуацијата од 3 минута.

“Главенсудија“: Игор Иванов. Помошни судии:Петар Степановски и Николче Дрнковски.

3 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА ( За недосуден пенал за гостинската екипа, при резултат 0:0)

Играч на гостинската екипа беше во посед на топка странично во 16-сетникот на домакините и близу попречната линија, играч на домакините на коректен начин со лизгачки старт му ја изби топката на играчот на гостите, по што играчот падна.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи, бидејки стартот на играчот на домакините над противничкиот играч беше коректен и без прекршок.

На натпреварот  Фк.Арсими – Фк.Караорман одигран на 09.03.2024 година, анализирани се ситуациите од 22 и 82 минута.

“Главенсудија: Марјан Стојановски. Помошни судии: Александар Ѓорѓевски и Осман Зекири.

22 минута: ПОГРЕШНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За досуден пенал за домашната екипа, при резултат1:0)

Играч на домашната екипа беше во посед на топка странично во 16-сетникот на гостинската екипа, играч на гостите кој беше близу играчот на домакините направи лизгачки старт и ја изби топката на коректен начин, без прекршок.

Погрешна одлука на главниот судија што досуди пенал за домашната екипа, бидејки играчот на гостите коректно ја изби топката без прекршок, во оваа ситуација главниот судија требаше да дозволи играта да продолжи.

82 минута: ПОГРЕШНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА ( За недосуден пенал за домашната екипа при резултат 3:0)

Играч на домакините прими топка во 16-сетникот на гостинската екипа и излезе сам пред голманот на гостите, играчот ја удри топката и во тој момент голманот направи недозволен старт на ногата (коленото) на играчот и го спречи во акцијата да постигне гол.

Погрешна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи, во оваа ситуација судијата требаше да се досуди пенал за екипата на домакините поради недозволен старт на голманот на гостите над противнички играч и спречување очигледна шанса за гол.

На останатите натпревари од 2 МФЛ немаше спорни ситуации за судиска анализа.

Спорт

Голем ден за македонскиот билиард, кичевчанец помеѓу шампионите

Објавено пред

на

ФОТО: Дејан Сипковски

Во Софија Бугарија, покрај голема конкуренција на јуниорски играчи од 6 држави 🇲🇰🇧🇬🇷🇸🇲🇪🇧🇦🇺🇦 на пиедесталот во две категории се искачија 2 Македонски шампиони:

У-17 Андреј Ѓурчиновски 🇲🇰🏆
У-19 Блендијан Ќазими од Кичево 🇲🇰🏆

Огромни честитки и за финалистот во категорија У-17 Илија Димовски 🇲🇰🥈

Честитки до Македонските јуниорски натпреварувачи, нивните фамилии, нивните клубови и до сите што ги поддржуваат на нивниот веќе докажан шампионски пат!

Активностите во Македонскиот биљард покажуваат резултати, иднината на овој спорт е во сигурни раце.

Честитки и до организаторите на оваков тип на натпревари и се надеваме само овака да продолжи, покрај натпреварувања, да имаме и размена на искуства и дружења со сите наши соседи во регионот, истакна претседателот на Билиард федерацијата на Македонија, Дејан Сипковски.

Резултати од У-17 може да најдете ТУКА

Додека за У-19 резултатите исто така се запишани ТУКА

Прочитај повеќе...

Спорт

(ВИДЕО) Илиевска Божиновска ја пофали досегашната работа во Фудбалската федерација, додека администрацијата преку видео запис го истакна годишниот извештај на сработеното

Објавено пред

на

©ФФМ

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го одржа своето Редовно генерално Собрание. На Редовното генерално Собрание беа присутни 58 од вкупно 60 делегати кои ги ги усвоија низа точки од дневниот ред.

– Завршна сметка за 2023;

– Извештај од независен ревизор за 2023;

– Извештај од Надзорен одбор за 2023;

– Потврдување на одлуката за суспензија на ОФС Струмица;

– Усвоен извештајот од претседателот и Управниот одбор на ФФМ;

– Извештај од администрацијата за исполнување на стратешките планови;

– Усвоен е буџетот за 2024 година;

Генералниот секретар на ФФМ, Наталиа Илиевска Божиновска во своето обраќање истакна дека федерацијата има одлична соработка со Општинските фудбалски Сојузи, како своја база, но и ја потенцираше извонредната соработка со УЕФА и ФИФА.

Наталиа Илиевска Божиновскагенерален секретар на ФФМ: „Од мое лично и од име на Фудбалската федерација на Македонија би сакала да истакнам дека имаме извонредна соработка со сите вас и би сакала искрено да ви честитам на досегашната работа. Да ви посакам многу среќа, сила и успех во соочувањето со новите предизвици.

Како дел од ФФМ, среќни сме што во Општинските фудбалски Сојузи имаме одличен партнер. На тој начин градиме уште посилна федерација со подобра структура, но и одлични односи со другите асоцијации. Секогаш ќе ја помагаме својата база. Затоа и во иднина ќе ве повикувам да разговарате, да се борите, да работиме заеднички, да даваме придонес во насока на унапредување на македонскиот фудбал.

Ние сме еден тим. Тоа значи дека заеднички се трудиме да одговориме на сите, па и на тешки прашања и проблеми. Мораме и во иднина јасно да го препознаеме секој проблем и јавно да ја посочиме неправилноста на која наидуваме.

Како ФФМ, се трудиме фудбалот да биде модел – место каде што се почитуваат правилата и им се дава шанса на сите. Ние сме мала федерација, но добиваме многу од нашите пријатели од УЕФА и ФИФА. Тие се нашите партнери. Организации кои навистина се грижат за вистинските фудбалски вредности. Организации кои им даваат целосна поддршка на сите свои членки кои имаат за цел да реализираат значаен проект за нашиот спорт.

Во продолжение видео од прифатениот Годишен извештај на администрацијата на Фудбалската федерација на Македонија согласно стратешките планови.

Прочитај повеќе...

Спорт

(ФОТО) „ФК Кичево“ со денешната победа ја потврди шампионската титула во регионалната лига за гененерација 2009, честитки за поголеми успеси!

Објавено пред

на

©porta.mk

Денес се одигра и последното 14-то коло во рамките на регионалната лига „југо-запад“ за 2023/2024 год, генерација 2009 каде нашата екипа „ФК Кичево“ со победа над кичевски „ФК Напредок“ го потврди шампионското прво место во лигата и заслужено се искачи на пиедесталот.

Полна трибина со љубители на фудбалот, многу позитивна енергија, одлично прикажана игра, за уште подобар резултат. Момчињата на „ФК Кичево“ славеа со резултат од 13:0, додека стрелци на головите беа Стефан Војчески (6 голови), Андреј Петрески (2 голови), Елмедин Шерифоски (1 гол), Дарио Јосифоски (1 гол), Матео Јорданоски (1 гол), Омер Али (1 гол), Димитар Кузманоски (1 гол)

– Овој натпревар исто така имаше големо значење за едно момче во нашите редови, а тоа е Стефан Војчески, златната „седумка“ на „ФК Кичево“ кој запиша и надмина „50 голови“ во лигата, а токму педесеттиот гол го прослави на карактеристичен начин, овозможен од управата на клубот, така што во оваа прилика и од нашата редакција му посакуваме само успеси и уште многу голови!

Игор Николаевскитренер на „ФК Кичево“ : „Со убедлива победа ја затворивме оваа сезона и ни претставува голема чест што го освоивме првото место во лигата и се надеваме на поголеми успеси во наредните сезони. Ја користам оваа прилика да им честитам на сите момци, голема благодарност и до вас за неуморната соработка, што го следите буквално секој чекор на сите наши членови, нас како управа, се надевам дека така и ќе остане во иднина.“

Галерија преку нашиот објектив од денешната фудбалска сабота:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин1 час

iPhone 16 може да остане без физички копчиња

Претстојните телефони од серијата iPhone 16 на Apple би можеле целосно да ги заменат физичките копчиња, сугерираат најновите гласини Apple...

Магазин2 часа

Meta се затвора во Турција

Од 29 април Meta нема да биде достапна во Турција. Meta планира „привремено“ да се затвори во Турција од 29...

Хороскоп13 часа

Хороскоп за вторник (23 април)

ОВЕН Само кога ќе помислите дека сте сфатиле сè, ќе откриете како се појави нешто ново. Слободно обрнете внимание на...

Македонија23 часа

Од ноќеска бензинот со нова покачена цена, дизелот се намалува

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Lifestyle1 ден

Колку долго можеме да ја чуваме мократа облека во машината за перење?

Времето кога ја вклучувате машината за перење секогаш може да го искористите за извршување други задачи, но и за одмор....

Магазин1 ден

Netflix налути многу корисници со еден потег, но се покажа како одлична одлука

Иако го одложија воведувањето на промени кои нема да им се допаднат на корисниците, сепак на крајот нивниот потег доведе...

Автомобили1 ден

Tesla отпушта повеќе од 10 отсто од својата работна сила

Tesla отпушта илјадници вработени. Со цел да ги намали трошоците и да ја зголеми продуктивноста, Tesla отпушта илјадници работници. Според...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за понеделник (22 април)

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

Автомобили2 дена

„Toyota“ спрема нешто големо во автомобилизмот, еве за што станува збор..

Кога „Toyota“ подготвува нешто, секогаш е големо и го привлекува вниманието на целиот свет. Сега побара помош од две кинески...

Кичево2 дена

Кичевчани дел од најпознатата „ATM Chiptuning Performance“ тјунинг куќа, најдоброто решение за вашиот автомобил, сега достапно и кај нас!..

Веќе нешто повеќе од една година ултра популарниот „ATM Chiptuning Performance“, инаку светски позната тјунинг куќа која е синоним за...

НАЈЧИТАНИ