Следете не

Спорт

Натпревар на годината: 58 минути кошарка и 351 поен

Објавено пред

на

Каков дуел можеше да гледа публиката во „Crypto.com Арената“ во Лос Анџелес! Како гости, Сакраменто Кингс го совладаа Лос Анџелес Клиперс, речиси поставувајќи НБА рекорд по бројот на постигнати поени на еден натпревар во НБА. По две продолженија, резултатот беше нереален 175:176 за тимот предводен од Мајк Браун, а Де’Ерон Фокс ги постигна клучните поени на 36 секунди до крајот.

Резултатот на прв поглед изгледа како печатна грешка, но апсолутниот рекорд по бројот на постигнати поени на еден натпревар во НБА не е постигнат.

Дуелот одигран меѓу петок и сабота по средноевропско време е втор на сите времиња (351 поен), а мечот меѓу Детроит Пистонс и Денвер Нагетс од 1983 година, кој заврши по три продолженија со резултат 186:184 за тимот од Колорадо, сè уште е неоспорен.

Сепак, тимовите на Мајк Браун и Тајрон Лу успеаја да влезат во историјата на НБА на многу начини. Најефикасниот натпревар на 21 век имаше тројца актери кои постигнаа повеќе од 40 поени (Малик Монк, Де’Ерон Фокс и Кави Леонард), што не се случило во НБА од 2012 година.

Сличен дуел можевме да видиме и на 1 март 2019 година, кога Чикаго Булс победи против Атланта Хокс по четири продолженија со резултат 168:161.

Овојпат на ривалите од Калифорнија им беа потребни десет минути помалку за повеќе бодови. Одбраните очигледно не беа на високо ниво, но затоа и двете екипи шутираа брилијантно. Поразените Клиперс имаа фантастичен процент во обидите за три поени (26/45, 58%!), но тоа не им беше доволно за победа.

По шутот на Фокс за победа, Клиперс имаа две шанси да ја постигнат победата, но Кави Ленард и Никола Батум промашија. И тоа беше само во второто продолжение. Генерално, Клиперси имаат многу за жалење бидејќи водеа во поголемиот дел од овој маратон, а кон средината на последната четвртина имаа и 13 поени предност.

Монк беше херојот на „кралевите“ и на крајот од четвртата четвртина, кој во последните десет секунди постигна пет поени! Фокс го спушти и го доведе својот тим до негатива од еден поен на 9,9 секунди до крајот, на другата страна намерно беше фаулиран Пол Џорџ, кој погоди слободно фрлање, но потоа Монк упати тројка на две секунди до крајот за израмнување. игра во 153:153.

Клиперси водеа и во второто продолжение, Монк израмни со слободни фрлања на 164:164, но Пол Џорџ промаши за победа на тимот на Луо.

Списокот на стрелците секако е сосема необичен. Најефикасен во победничкиот тим беше Малик Монк со 45 поени (15/24 од поле, 9/10 слободни фрлања), следен од Де Ерон Фокс со 42 поени (17/27 од поле, 6/11 пенали) , 12 асистенции и 5 украдени топки. Домантас Сабонис постигна 20 поени, а Киган Мареј постигна 15 поени за кралевите.

Продолжува исклучителната сезона на Кралевите, најголемото изненадување сезонава, а моментално имаат скор од 34-25, доволно добар за третото место во поредокот на Западната конференција.

Кај Клиперс блескаше Кави Ленард со 44 поени (16/22 од поле, 6/6 пенали), со поддршка на Пол Џорџ – 34 поени (9/18 од поле, 11/14 пенали), 10 скока, 5 асистенции.

Расел Вестбрук, до неодамна плејмејкерот на градските ривали на Лејкерси, дебитираше во дресот на Клиперс. Поранешниот МВП одигра речиси 40 минути за Клипс и забележа 17 поени (7/13 од поле), 14 асистенции и 7 загубени топки.

Норман Пауел, еден од кандидатите за наградата најдобар шести играч во НБА, постигна 24 поени. Од дресот на Клиперси поради повреда отсуствуваше хрватскиот центар Ивица Зубац.

Спорт

74 конгрес на ФИФА во Бангкок: Светското првенство за жени во 2027 да се одржи во Бразил, како најважна точна на дневниот ред

Објавено пред

на

©ФФМ

На 74. Конгрес на Светската фудбалска организација, ФИФА беше донесена одлука Светското првенство за жени во 2027 година да се одржи во Бразил. Изборот на домаќин на Светското првенство за жени беше најважната точка на дневниот ред на Конгресот на ФИФА што се одржа во Бангкок.

Земјите членки на ФИФА одлучија домаќинот да му го доделат на Бразил, кој со 119 гласа победи пред кандидатурата на Белгија, Германија и Холандија кои добија поддршка од 78 земји. Десеттото издание на женското светско првенство за првпат ќе се одржи во Јужна Америка, а титулата светски првак ќе ја брани репрезентацијата на Шпанија.

Конгресот го усвои и годишниот извештај за 2023 година, предлог-буџетот за 2025 година и измените на Статутот на ФИФА.

– „ФИФА го финансира фудбалот ширум светот. Приходите што ги генерираме не одат за одреден број клубови, туку одат во сите 211 земји членки. Нашата мисија е да го развиваме фудбалот ширум светот, бидејќи 70 отсто од земјите членки не би имале доволен приход без придонес на ФИФА“, истакна претседателот на ФИФА, Џани Инфантино.

Делегацијата на Фудалската федерација на Македонија ја предводеше претседателот Муамед Сејдини, потпретседателот Лазар Ракиџиев и генералниот секретар Наталиа Божиновска Илиевска.

https://www.youtube.com/watch?v=1fucSuUI1lY

Прочитај повеќе...

Спорт

Фудбалските судии во првата, односно втората македонска фудбалска лига супериорни во 32-то коло од првенството

Објавено пред

на

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 32 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот Фк.Тиквеш-Фк.Воска одигран на 12.05.2024 година, анализирана е ситуацијата од 14 минута.

„Главен судија: Димтар Пилешков. Помошни судии: Даниел Василевски и Слаѓан Марковски.

14 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За недосуден пенал за гостинската екипа, при резултат 0:0)

Играч на гостинската екипа додаде топка до свој соиграч во 16-сетникот на домашната екипа и пред да ја прими топката минимално беше повлечен за рака од противнички играч, по што падна.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи бидејки влечењето беше минимално, без интензитет и недоволно за пенал.

На натпреварот Фк.Шкупи-Фк.Брера одигран на 12.05.2024 година, анализирана е ситуацијата од 29 минута.

„Главен судија: Крумислав Ѓорѓиев. Помошни судии: Кристијан Џонов и Ристе Ѓорѓиев.

29 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ВТОРИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА ( За сигнализирано офсајд позиција на домашен играч и поништен гол на домашната екипа, при резултат 0:0)

Играч на домашната екипа центрираше во 16-сетникот на гостиснаката екипа, топката дојде до друг ирач на домашната екипа и постигна гол.

Исправна одлука на вториот помошен судија што сигнализираше офсајд и што го поништи голот бидејки во момент на центаршутот од својот соиграч, играчот на домакините се наоѓаше во недозволена позиција (позади  предпоследниот играч на екипата на гостите).

Помошниот судија во оваа ситуација беше добро поставен, во линија со предпоследниот играч на гостинската екипа и имаше исправна проценка на оваа тешка ситуација.

На останатите натпревари од ПРВА МФЛ немаше спорни ситуации за судиска анализа, додека на натпреварите од ВТОРA МФЛ немаше спорни ситуации за судиска анализа.

Прочитај повеќе...

Спорт

ЖФК Љуботен втора година по ред освојувач на Купот на Македонија во фудбал

Објавено пред

на

©ФФМ

Женскиот фудбалски клуб Љуботен втора година по ред е освојувач на Купот на Македонија, откако денеска на градскиот стадион во Велес, во реприза на минатогодишното финале успеа да издвојува минимална победа со 1:0 над екипата на Каменица Саса.

Aлександра Марковска е стрелецот на единствениот погодок и тоа директно од корнер на денешната финална средба во 90. минута.

ЖФК Каменица Саса: Фереира Да Силва, Гонзалс Руеда, Делгадо Бенедито, Иригучи Наноска, Ана Димитровска, Радица Велкова, Стефанија Маринковска, Драгана Костова, Фрагосо Туане, Елена Панеска, Стефанија Ристова

Тренер: Зоран Златковски

ЖФК Љуботен: Магдалена Лекоска, Ива Јованоска, Павлинка Николовска, Александра Марковска, Елена Симјанова, Наталиа Луана, Кармо Мартинс, Елена Петровска, Бојана Петкова, Христина Јошевска, Алваренга Диас

Тренер: Елена Петровска

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет3 часа

Што се случува со ТикТок? Предупредување за Канада да не се користи популарната мобилна апликација?

Шефот на безбедносното разузнавање на Канада, Дејвид Вињо, ги предупреди Канаѓаните да не ја користат апликацијата TikTok, велејќи дека податоците...

Магазин6 часа

Како да деинсталирате игра на PlayStation 5

PlayStation 5 е една од најнапредните гејмерски конзоли достапни денес. Некои од најдобрите AAA наслови се репродуцираат на PS5, обезбедувајќи...

Временска прогноза9 часа

Времето денес ќе биде променливо овлачно, наместа со пороен дожд и силен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Попладне ќе има локална нестабилност со пороен дожд, грмежи...

Хороскоп18 часа

Хороскоп за недела (19 мај)

ОВЕН Околу Овенот ќе владее мир и ќе донесе хармонија во вашиот дом. Можеби се расправате со член на семејството...

Занимливости19 часа

(ВИДЕО) Дукати го претстави новиот модел „Монстер“ во чест на легендарниот Аиртон Сена

Најновата „играчка“ на легендарниот Аиртон Сена доаѓа од Ducati, која го претстави специјалното издание Monster. Мотоциклот има шарена графика инспирирана...

Свет21 час

YouTube ја послуша кинеската влада и ја блокира протестната песна од Хонг Конг

Одлуката доаѓа откако судот ја забрани протестната песна „Слава на Хонг Конг“, која владата ја означи како закана за националната...

Магазин1 ден

Samsung Galaxy Z Fold 6 се појави во листата на Geekbench

Претстојниот телефон на преклопување Samsung Galaxy Z Fold6 ќе биде официјално претставен на 10 јули, а денешната листа на Geekbench...

Магазин1 ден

Доаѓа iPhone Slim и ќе биде најскапиот модел во серијата

Веќе претходно дознавме дека Apple ќе ја освежи својата линија на iPhone за следната година, па моделот Plus ќе биде...

Магазин1 ден

Граѓаните предупредени да не користат TikTok: „Сите податоци одат кај кинеската влада“

Шефот на канадската безбедносна разузнавачка служба Дејвид Вињо денеска ги предупреди канадските граѓани да не ја користат апликацијата TikTok. Тој...

Магазин1 ден

Apple ќе ги продава Vision Pro надвор од САД

Според извештајот на Блумберг, Apple се подготвува да ги продаде своите слушалки Vision Pro надвор од САД. Цена 3.499 долари...

НАЈЧИТАНИ