Следете не

Здравје и убавина

Научници објаснуваат зошто од сладолед или ладни намирници болат забите

Објавено пред

на

Ја знаете таа болка кога грицкате нешто ладно, или кога лижете сладолед? Научниците конечно мислат дека откриле зошто се случува ова. Откриле клетки кои реагираат на големи разлики во температурата и испраќаат сигнали до мозокот кога луѓето со чувствителни заби внесуваат нешто многу студено. Луѓето со оштетени заби се склони кон овие проблеми затоа што им се изложени нервните патишта, пишува Би-Би-Си.

Ова ново научно знаење дава основа за правење медицински препарати како што се паста за заби, гуми за џвакање и медицински пасти за заби, велат експертите.

„Сега, кога ги откривме молекулите вклучени во тој процес, можеме да работиме на лекот“, рече професорката Катарина Зимерман, која го предводеше истражувањето, чии откритија беа објавени во научното списание „Наука напредувања“.

Супстанцата на која лекот треба да дејствува за да го реши проблемот се нарекува TRPC5, а професорката Цимерман и нејзиниот тим од Универзитетот во Нирнберг ја пронајдоа во одонтобластите – клетки на сврзното ткиво кои произведуваат проколаген и предентин, органски компоненти на дентинот, од кои забите се направени. Одонтобластите формираат слој што се наоѓа помеѓу надворешниот, потешкиот дел на забот и неговиот помек ентериер.

Во надворешната обвивка на забот нема сензорни рецептори, но ги има во дентинот, бидејќи тоа е врска со пулпата, во која се наоѓаат нервните клетки. Ако се појави соголување на дентин, на пример, поради расипување на заби или заболување на непцата, одредени стимули како што се треска или одредени видови на течност може да предизвикаат болка.

Научниците ги проучувале забите на луѓето и глувците за да го проучат механизмот на болка.

„Откривме уште многу голи канали TRPC5 во забите кои имаа оштетување и кариес, така што веруваме дека пастите за заби со блокатори на оваа супстанца можат да помогнат во лекувањето на забоболка и преосетливост“, вели професорот Цимерман.

Маслото од детелина е хомеопатско помагало кое содржи супстанца способна да го блокира TRPC5, но научниците не препорачуваат употреба на масло, но препорачуваат секој што чувствува забоболка да контактира со стоматолог.

Блокирање на болка може да обезбеди итно олеснување, вели професорот Демиен Валмсли од Британското здружение на стоматолози, но важно е да се третира причината. Редовно миење на забите може да спречи заболување на забите и непцата, додаде тој.

„Ова научно истражување е многу интересно, но не треба да заборавиме на основните причини за чувствителност на забите, како и човечката перцепција на болка, која стоматолозите можат да ја третираат со елиминирање на дефектите, а на пациентите исто така им се препорачува да користат паста за чувствителни заби“, вели Волмсли.

Професорот верува дека блокаторите на TRPC5 може да се најдат во пастите за заби и другите препарати што се користат за да се спречи забоболка во иднина.

Расипувањето на забите започнува затоа што надворешниот слој и дентинот омекнуваат под влијание на киселини, кога консумираме храна или пијалоци што содржат шеќер, велат од британското здружение на стоматолози.

Со текот на времето, оваа киселина успева да го пробие забот на забите – вака се јавува кариес.

Колку почесто консумирате шеќер, толку е поголем ризикот од расипување на забите, па затоа е најдобро да јадете ваква храна како дел од главните оброци.

ФОТО: Rachel Claire / Pexels.com

Здравје и убавина

Дали дијабетесот како болест е наследна?

Објавено пред

на

Добро регулираниот дијабетес е еден од клучните предуслови за се да биде како што треба со бременоста.

Пред четири години, открив дека имам дијабетес. Се прашувам дали можам да ја пренесам болеста на дете, под претпоставка дека таткото нема дијабетес. Кои дополнителни мерки треба да ги преземам во случај на бременост? Дали постои можност за компликации?

– Дијабетесот не се пренесува на детето како што се пренесуваат заразни болести, но добро регулираниот дијабетес е еден од клучните предуслови дека с pregnancy ќе биде како што треба со бременоста, породувањето и развојот на детето. Вашето дете до одреден степен ќе има предиспозиција за дијабетес, но затоа е многу важно да се усвојат здрави навики, пред се квалитетна и урамнотежена исхрана, доволно вежбање и секако за да се избегне зголемување на телесната тежина за време на растот и развојот – вели д -р Божидар Периќ , интернист-ендокринолог.

Извор: vesti-online.com
Фото: Nataliya Vaitkevich / pexels

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Како да направите домашен сируп против кашлица?

Објавено пред

на

Со студените денови, доаѓа времето на настинки. Еден од најчестите несакани ефекти на настинка е кашлица. Сите го знаеме тоа чувство кога започнува напад на кашлица и се чини дека нема крај.

Ако не можете да одите во аптека или едноставно сте поддржувач на природната медицина и домашната аптека, рецепт за моќен лек за кашлица.

Има спас во медот

Главната состојка е медот, кој одамна е познат по многубројните корисни ефекти. Во овој рецепт, неговата текстура е она што го смирува иритираното грло, а неговите ензими со антибактериски својства го прават природен лек за кашлица. Заедно со неколку помоќни состојки познати по своите антибактериски својства, пред нас е моќен пијалок.

Внимавајте, овој пијалок е силен и не се препорачува за деца и возрасни кои имаат проблем со некои од состојките.

Рецепт за сируп од кашлица
Состојки:

*медицински
*Јаболков оцет
*сок од лимон
* ѓумбир
* пиперка
* вода

Одредете според вашиот вкус колку состојки ќе ставите, секако половина од целата маса треба да биде мед.

Подготовката е едноставна. Измешајте ги сите состојки, измешајте ги добро и сирупот е подготвен.

Користете една лажичка на секои неколку часа во случај на посилна кашлица или две – три дневно во случај на поблага кашлица.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Неколку начини за враќање на силата после прележување на Коронавирус

Објавено пред

на

Недостатокот на хранливи материи за време на болеста е голем стрес за телото што се бори против вирусот, така што како и секоја болест, и ковид -19 остава трага на телото и го исцрпува.

Постојат две главни причини за ова. Недостатокот на хранливи материи за време на болеста и вирусот, е голем стрес за телото кое се бори со сето ова.

Еве неколку начини за враќање на силата по коронавирусот:

Калории
Јаглехидратите се гориво за нашето тело и после корона мора да бидеме внимателни да јадеме доволно висококалорична храна за да имаме доволно енергија. Вклучете храна како сладок компир, житарки, леќа и здрави масти во вашата исхрана. Јаглехидратите во овој случај се пријатели на организмот.

Протеини
Додека телото се бори против инфекцијата, мускулите исто така умираат, а протеините се основните градежни блокови. Затоа, по болеста, треба да земете многу протеини за да го стимулирате растот на мускулите. Храната полна со протеини се јајца, пилешко, риба…

Омега 3
Омега 3 масните киселини помагаат да се намали воспалението во телото, а за време на инфекција со коронавирус, телото поминува низ значителен воспалителен процес. Додатоците на Омега 3 би било добро да се земаат два месеци по опоравувањето, а храната богата со овие масни киселини се чиа семе, лешници, лосос, масло од соја…

Работете на здравјето на дигестивниот систем
За време на инфекцијата, микробиомот во дигестивниот систем се менува, што предизвикува дигестивни проблеми. Вклучете пробиотици и пребиотици во вашата исхрана.

Витамин Д
Витаминот Д е важен за повеќе од 800 процеси во телото, а на многу луѓе им недостасува. За да го замените секојдневно, треба да поминете 30 минути на сонце, ако сметате дека тоа не е доволно, консултирајте се со доктор за додатоци.

Хидратација
Важно е да бидете добро хидрирани бидејќи водата помага во подобра дистрибуција на хранливи материи во телото. Покрај тоа, го стимулира потењето и мокрењето, предизвикувајќи телото да излачува токсини.

/vesti-online.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 5 минути

Денеска спарно време со топол ветер, викендов дестабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и понатаму натпросечно топло со умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено на некои...

На денешен денПред 6 часа

На денешен ден (17 септември)

1580 година – Роден е Франциско Гомез де Квеведо и Вилегас, голем писател на Златното доба на шпанската литература и...

ХороскопПред 8 часа

Хороскоп за денес (17 септември) петок

ОВЕН Денот е идеален за воспоставување нови деловни партнерства и за работа во која учествуваат повеќе од две лица. Се...

МакедонијаПред 11 часа

Коронавирус денеска, вкупно 557 новозаболени, починале 28 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирање, а регистрирани се 557 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 268...

СпортПред 15 часа

Македонската репрезентација до 17 години поразена од Србија, додека повозрасните одиграа нерешено со Унгарија

Репрезентацијата на Македонија до 18 години и на вториот контролен натпревар против Унгарија во Ѓер одигра нерешено 2:2. Двете селекции...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (16 септември)

1380.- Умре францускиот крал Шарл V Мудриот. Тој се качи на престолот во 1360 година, а во Стогодишната војна успеа...

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (16 септември) четврток

ОВЕН Не се потценувајте, туку поставете си цели што е потешко да се постигнат, бидејќи само тогаш ќе бидете целосно...

СпортПред 1 ден

Кај македонските фудбалски репрезентативци до 17 години владее позитивна енергија пред мечот со Србија

Македонската репрезентација до 17 години предводена од селекторот Тони Јакимовски денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски” се подготвуваше за утрешниот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес нови 617 заразени од Ковид-19, починале 32 лица – најмладите во билансот се од Кичево и Македонски Брод

Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 314...

СпортПред 2 дена

Андонова: Не очекуваат два тешки натпревари. Шансата ќе ја бараме против селекцијата на Австрија

Женската А репрезентација на Македонија денеска го одработи последниот тренинг пред заминувањето за Англија за воведниот меч од квалификациите за...

НАЈЧИТАНИ