Следете не

Спорт

Нека биде загревање! Нашата репрезентација загуби од Романија и пропушти минимален бод, ФФМ додели 40,000 евра премија за поттик кон успеси!

Avatar

Објавено пред

на

Македонската А репрезентација загуби со 3:2 од Романија во Букурешт во првиот натпревар од квалификациите за Светското првенство во Катар 2022. Пропуштивме голема прилика да останеме непоразени на Националната арена во Букурешт. Аријан Адеми и Александар Трајковски ги постигнаа головите за Македонија и надополнивме негатива од 2:0, но Хаџи со погодок во 86. минута им донесе победа на домашните.

Првата вистинска прилика за отворање на резултатот не ја искористи Илија Несторовски во 8. минута од мечот. Нашиот напаѓач беше одлично проигран од Алиоски, но од десетина метри, Несторовски лошо шутираше, а не успеа да го совлада домашниот голман ниту во вториот обид во продолжение од акцијата.

Романија во 17. минута се закани со удар на Денис Ман, шутираше од работ на шеснаесетникот, но сигурен на голот беше Столе Димитриевски. Нашиот голман одлично реагираше и минута подоцна по шутот од далечина на Банку.

Горан Пандев во 22. минута одлично реагираше во шеснаесетникот на Романија, но неговиот лоб удар заврши малку над пречката од голот на домашните.

Во 28. минута Романија го отвори резултатот. Флориан Танасе одлично беше проигран во нашиот шеснаесетник и биеше прецизно во мрежата на Димитриевски. Кирикеш беше асистент на погодокот за 1:0.

Во 33. минута, Елиф Елмас се најде во прекрасна шанса по проигрување од Пандев, но неговиот удар заврши во надворешниот дел од мрежата на романците.

Нова добра прилика пропуштивме пет минути подоцна преку Илија Несторовски. Николов нафрли, но ударот со глава на Илија Несторовски го одбрани домашниот голман.

2:0 за Романија во 50. минута. Еврогол на Валентин Михаила. Шутираше силно и прецизно од 20-на метри од голот на Димитриевски.

По еден час игра, Димитриевски одбрани чиста шанса за романците преку Кушеру. Минута подоцна Енис Барди се обиде по соло акција, но биеше надвор од рамката на домашниот гол.

Нашата репрезентација не успеа да го загрози голот на Романија ниту по ударот од прекин на Барди во 67. минута, а одново Димитриевски беше одличен на спротивната страна откако Михаила влезе во шанса за 3:0.

Во 73. минута, нова сто процентна прилика за македонската репрезентација. Аријан Адеми беше одлично проигран од Пандев, но Нита беше внимателен на голот.

Романија пропушти две нови прилики за трет гол преку Банку и Хаџи.

Во 83. минута конечно Македонија преку Аријан Адеми по нафрлување на Алиоски, а во 84. минута Александар Трајковски израмни на 2:2 по асистенција на Барди.

Сепак, Јанис Хаџи во 86. минута повторно им носи предност на домашните фудбалери. Шутираше прецизно во мрежата на немоќниот Димитриевски.

До крајот од натпреварот не успеавме да постигнеме гол и да избегнеме пораз од Романија.

МАКЕДОНИЈА: 1. Столе Димитриевски, 2. Егзон Бејтулаи, 4. Кире Ристевски, 6. Висар Муслиу, 8. Езѓан Алиоски, 13. Стефан Ристовски, 16. Бобан Николов (54` Аријан Адеми), 17. Енис Барди, 21. Елиф Елмас, 10. Горан Пандев (78` Александар Трајковски), 23. Илија Несторовски (54` Влатко Стојановски); Селектор: Игор Ангеловски

Фудбалската федерација на Македонија, и покрај поразот од Романија на стартот од квалификациите за СП 2022, ќе им додели премија на репрезентативците во висина од 40.000 евра.

Како што извести претседателот на ФФМ, г-дин Муамед Сејдини поради одиграниот квалитетен фудбал според сите очекувања иако несреќно поразени, Федерацијата доделува 40,000 евра премија дополнителен поттик за успешно продолжување во патот кон квалификациите за СП 2022 иако ова е само почеток.

 

Спорт

Македонската футсал репрезентација вечерва со директен пренос на МРТ3 игра против Романија

Avatar

Објавено пред

на

Македонската футсал репрезентација вечерва во 18:00 часот (директен пренос на МРТ 3) против Романија во Темишвар (ги затвора квалификациите за пласман на Европското првенство.
„Ќе одиграме натпревар без притисок. Шансите за ЕП ги загубивме на последниот меч против БиХ во Скопје по несреќениот и неправеден пораз од 2:3. На овој натпревар, исто така, ќе бидеме драстично ослабени заради неиграњето на неколкумина стандардни првотимци (Даниел Де Соуза, Леовски, Глигоров, Мицевски, Зибери), како и фактот дека ќе недостасуваат во однос на дуелот со БиХ и капитенот Ранготов, првиот голман Петровски и Сулејмани“.
– „Ова е шанса за некои помлади играчи да ги покажат своите квалитети во еден натпревар без резултатско значење за нас, посебно што голем дел од нив прв пат го облекуваат репрезентативниот дрес. Мораме веќе да создаваме нова репрезентација за следниот циклус, што беше и моја примарна цел“.
„Романија ќе биде комплетна, секако дека е голем фаворит со нивниот квартет Бразилци, но зошто да не се обидеме растеретени да направиме ново изненадување и да го продолжиме континуитетот на добри игри во овие квалификации. Да не заборавиме дека до минатото коло бевме во сериозна игра за пласман на ЕП и само немањето среќа во последните 15-на секунди против БиХ не оддалечи од шансата за пласман на големо натпреварување“.
„Можам да ветам дека сите играчи кои се тука во Темишвар со нетрпение очекуваат да го дадат својот максимум и сигурен сум дека нема да ги разочараме љубителите на спортот во нашата земја“ – изјави селекторот на македонската футсал репрезентација Васко Скендеровски
Прочитај повеќе...

Спорт

Нашата репрезентација до 19 години победи против Црна Гора во првиот контролен меч, вториот е закажан за утре

Avatar

Објавено пред

на

Репрезентацијата на Македонија до 19 години славеше победа против Црна Гора во рамките на првата контролна средба одиграна меѓу овие две селекции.

На тренинг центарот „Петар Милошевски “, нашите фудбалери одиграа добар натпревар и сосема заслужено славеа победа со 2:0. Во првите 45 минути пропуштивме неколку добри прилики за постигнување гол. Отпорот на противникот го скршивме во второто полувреме. Во 54’ пенал за избраниците на селекторот Влатко Гроздановски, сигурен од белата точка беше Грегори Давков. Конечните 2:0 беа дело на Фета Бехар во 69’. Нашата селекција за овој натпревар беше ослабена со неиграњето на неколкумина стандардни репрезентативци.

МАКЕДОНИЈА: 1. Стефан Тасев, 2. Дарио Јовановски, 3. Грегори Давков, 4. Самет Реџепи, 5. Андреј Стојчевски, 6. Ване Крстевски, 7. Бехар Фета, 8. Христијан Јосифовски, 9. Михаил Талевски, 10. Октај Ракипи, 11. Љупче Кудев;

ЦРНА ГОРА:1. Иван Радовиќ, 2. Милан Радовиќ, 5. Никола Вукотиќ, 6. Неманја Бозовиќ, 8. Јован Дашиќ, 9. Виктор Џукановиќ, 10. Алекса Цетковиќ, 11. Дамјан Мугоша, 13. Кристијан Ернек, 14. Милун Јоковиќ, 20. Василије Делибашиќ;

Вториот контролен натпревар на истите селекции е закажан на 15 април со почеток од 11 часот.

Прочитај повеќе...

Спорт

Легендарниот кичевски „ФК Напредок“ пред згаснување, се апелира за било каква помош

Avatar

Објавено пред

на

Еден од легендарните фудбалски клубови во Македонија, име кое често пати ги полнеше стадионите, своевремено прволигаш и финалист во купот од 2004 година денес се соочува со црна судбина, без спонзори, без никаква поткрепа.

Дел од луѓето кои му останаа верни на клубот преку официјалната фејсбук страна апелираат за било каква помош, во спротивно, клувот ќе згасне за секогаш.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 1 час

Британските научници истражуваа кои вакцини даваат повеќе антитела во организмот

Првото истражување на британските научници, кое директно го спореди имунолошкиот одговор на вакцините Фајзер и Астразенека, откри слично ниво на...

МакедонијаПред 4 часа

Денеска 949 нови случаи на Коронавирус, починале 33 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а...

ТехнологијаПред 5 часа

Неколку паметни трикови за Windows 10 оперативниот систем кои сигурно не сте ги знаеле

Според „Мајкрософт“, повеќе од милијарда уреди користат Windows 10. Скоро шест години по неговото објавување, сигурни сме дека сè уште...

СпортПред 6 часа

Македонската футсал репрезентација вечерва со директен пренос на МРТ3 игра против Романија

Македонската футсал репрезентација вечерва во 18:00 часот (директен пренос на МРТ 3) против Романија во Темишвар (ги затвора квалификациите за...

КичевоПред 8 часа

ЕВН КЕЦ Кичево: Најавен прекин на електрична енергија од половина час во следните кичевски села утре

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре на ден 15.04.2021 година – четврток, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што...

КичевоПред 10 часа

Во Кичево пронајдена неексплодирана граната, од ДЗС е безбедно подигната

Вчера на ден 13.04.2021 година во 12:30 часот во ОВР Кичево пријавено е дека на автопатот во изградба Кичево-Охрид, во...

Социјални мрежиПред 16 часа

Новата политика на приватност од „WhatsApp“ може да биде нелегална?

WhatsApp се соочува со бурни реакции откако објави дека сака да ја ажурира својата политика за приватност со измени што...

СпортПред 21 час

Нашата репрезентација до 19 години победи против Црна Гора во првиот контролен меч, вториот е закажан за утре

Репрезентацијата на Македонија до 19 години славеше победа против Црна Гора во рамките на првата контролна средба одиграна меѓу овие...

КичевоПред 21 час

Највкусното мени од „Bacardi Lounge Bar“ до вашата сакана дестинација, брзо и било каде во Кичево, порачајте веднаш!

Поради актуелнита мерка за затворање на угостителските објекти која стапи на сила од 7 април до 20 април, преку нашиот...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден – 14 април

1629 година – Роден е христијанскиот математичар и астроном Кристијан Хајгенс. Открил прстен околу Сатурн и конструирал часовник со нишало....

НАЈЧИТАНИ