Следете не

Технологија

Неколку паметни трикови за Windows 10 оперативниот систем кои сигурно не сте ги знаеле

Avatar

Објавено пред

на

Според „Мајкрософт“, повеќе од милијарда уреди користат Windows 10. Скоро шест години по неговото објавување, сигурни сме дека сè уште има многу скриени трикови и одлики што сè уште не ги користите.

Трик за тастатури за брзо движење

Лизгањето е лесно кога имате глушец со тркало за движење. Но, ако користите тастатура, постои начин за брзо движење. Притиснете простор додека прелистувачот е отворен за да дојдете надолу по страницата. Дали сакате да се вратите назад?

Држете го копчето Shift и повторно допрете го просторот. Овој трик можете да го користите во кој било поголем прелистувач. Ако имате проблеми, кликнете на позадината на која било страница и обидете се повторно. Можеби имате ненамерно избран текст или друг елемент.

Пристапете до вашето тајно мени за старт

Редовното мени за стартување на Виндоус е само еден клик. Кликнете на иконата за Windows во долниот лев агол на екранот и подготвени сте. Овие вклучуваат најчесто користени програми, како и опции за напојување и кратенки за поставување на вашиот компјутер.

Но, дали сте чуле за тајното мени Start? Држете го копчето Виндоус на тастатурата и допрете ја буквата X. Ова ве носи во напредно мени со опциите Управувач со уреди, Управувач со задачи и Управување со дискови. Тоа е лесен начин да видите уште повеќе поставки.

Решавање проблеми со чистење на дискот

Со нов компјутер, сите започнуваме супер организирани – бришете датотеки што не ви се потребни, ги спакувате оние што ги сакате во соодветните папки и редовно ја чистите работната површина. Сепак, оваа фаза не трае долго, а вие дури не се свртевте и вашиот компјутер е полн со работи што не ви се потребни.

Во овој случај, користете Чистење на дискот за да направите повеќе простор. Прво одете на долниот лев агол на екранот. Допрете ја иконата за лупа и напишете „Чистење на дискот“ во лентата со задачи каде што вели: „Внесете тука за пребарување.“ Ако немате икона за лупа, кликнете на копчето Start и започнете да пишувате.

Потоа кликнете на апликацијата Disc Cleanup. Ќе видите паѓачко мени што ви овозможува да го изберете уредот што сакате да го исчистите. Од тука можете да ослободите простор со бришење работи, како што се преземени датотеки со програми, привремени (кеширани) датотеки на Интернет, извештаи за грешки во Виндоус, содржина на корпи за отпадоци и многу повеќе. Зумирајте или намалете со две брзи притискања на копчињата

Дали некогаш посакувате веб-страницата да биде само малку поголема? Или можеби гледате aид од мал текст?

Постои решение – брзо зумирајте ја страницата со притискање на Ctrl и копчето +. За да го намалите, притиснете Ctrl и – за да го намалите. Одете чекор напред и зумирајте го целиот екран со притискање на копчињата Виндоус и копчето +. Ова ја отвора алатката Лупа за Windows. Сними скриншот

Кога станува збор за фотографирање слики на екранот, постојат мноштво опции. Еве некои од најкорисните. Ако сакате да снимите само еден дел од екранот, притиснете Windows, Shift, а потоа S за да отворите Snip & Sketch. Повлечете го покажувачот преку областа што сакате да ја снимите на екранот.

Снимката на екранот се додава на таблата со исечоци. Сликата ќе се појави во долниот десен агол. Ако не го фатите на време, кликнете на иконата за известување крајно десно од лентата со задачи. Треба да ја видите исечената слика таму. Кликнете на него за да го зачувате.

За да го снимите целиот екран, притиснете го копчето Windows и копчето Print Screen. Отворете ја апликацијата Фотографии за да видите слика од екранот. Што ако сакате да зачувате цела е-пошта или веб-страница? Најдобро е да додадете екстензија на прелистувач како GoFullPage за Chrome и Microsoft Edge.

Ако ви треба само слика од екранот, бесплатната верзија ќе ја заврши работата.

ФОТО: Geralt Altmann / Pixabay

Социјални мрежи

YouTube ќе доделува 100 милиони долари за креаторите на кратки видеа „Shorts“ – учество може секој да земе

Avatar

Објавено пред

на

Со цел да се натпреварува со TikTok, YouTube објави фонд од 100 милиони долари од кој ќе им исплати на најпопуларните креатори на новосоздадениот конкурент на TikTok, Shorts.

„Фондот за Shorts е само првиот чекор на нашиот пат кон изградба на долгорочен модел за монетизација за кратки клипови на ЈуТјуб“, рече компанијата во објавата на блогот. Јутјуб додаде дека фондот ќе биде лансиран во наредните месеци.

Фондот е создаден во време кога „Гугл“, сопственост на „Гугл“, се обидува да ја зголеми базата на корисници и креатори за својот видео-производ во кратка форма, што е одговор на компанијата кон конкурентите на социјалните мрежи како што се „TikTok“, „Snap“ и „Instagram rolls“ . Јутјуб е последниот што користи одреден фонд за автори за привлекување влијателни луѓе на својата мобилна платформа.

Краткото видео доминира на Интернет

Во извештајот за заработка во првиот квартал, матичната компанија на Google, Alphabet, вели дека YouTube оствари 6,01 милијарди долари приходи од рекламирање во текот на кварталот. Тоа е скоро 50% повеќе од минатата година со 4 милијарди долари.

Извршниот директор на Alphabet, Сундар Пичаи, на повикот на компанијата изјави дека Шортс собира 6,5 милијарди дневни прегледи ширум светот. Компанијата објави дека ќе дистрибуира фонд за креатори од 100 милиони долари, почнувајќи од следните месеци до 2022 година.

Секој има право да учествува во фондот со создавање на „уникатни“ раскази што „ја воодушевуваат заедницата на YouTube“, се вели во објавата на блогот. Јутјуб соопшти дека секој месец ќе контактира со илјадници автори кои постигнале најмногу ангажмани и прегледи. Јутјуб рече дека автори кои ги исполнуваат условите не мора да бидат дел од неговата придружна програма, постоечка програма што им овозможува на креаторите да ги монетизираат своите видеа на YouTube.

ФОТО: shutterstock

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

САД се согласи за брендот „Xiaomi“, но дали иста судбина ќе доживее и „Huawei“ останува да видиме..

Avatar

Објавено пред

на

Помалку од една недела пред Џо Бајден да положи заклетва за претседател на САД, администрацијата на Трамп го додаде Xiaomi на контроверзната црна листа на американската влада. Сега таа грешка се коригира и Xiaomi веќе нема да биде означена како комунистичка кинеска воена компанија.

Министерството за одбрана на САД постигна договор со Xiaomi, по неодамнешната судска апликација и најави дека отстранувањето на кинеската компанија од црната листа би било „соодветно“.

Според последниот судски поднесок, „страните се согласија на начин на кој ќе се реши оваа тужба без потреба од спорен брифинг“. За специфичните услови сè уште се преговара, но конечниот предлог треба да биде доставен пред 20-ти мај.

Xiaomi првично беше прогласена за комунистичка кинеска воена компанија заснована на наводни врски со кинеската војска. Неговата црна листа може да ги ограничи инвестициите на САД во компанијата и да ги отстрани од берзите во САД.

Како одговор, брендот ја тужеше владата и ја нарече црната листа „неуставна“. Во текот на целиот процес, Xiaomi тврдеше дека станува збор за независна компанија која не е во сопственост или под контрола на војската.

Овој најнов развој најверојатно ќе им го олесни патот на Xiaomi и другите кинески компании. За жал, тешко дека Huawei наскоро ќе доживее сличен исход.

Администрацијата на Бајден претходно соопшти дека не гледа причина за укинување на санкциите за Huawei. Исто така, постои неизвесност за позицијата на сегашната американска влада во врска со БитеДенс, сопственикот на ТикТок.

ФОТО: Амар Рокз

Прочитај повеќе...

Магазин

Компанијата на Маск ќе лансира сателит платен со Dogecoin кон Месечината!

Avatar

Објавено пред

на

Американската компанија SpaceX ќе лансира сателит во орбита на Месечината во 2022 година, кој се плаќа во целост со крипто-валута dogecoin, објави шефот на компанијата Елон Маск на Твитер.

„Следната година, SpaceX ќе го лансира сателитот Dog-1, платен со криптовалутата dogecoin, кон Месечината“, напиша Маск.

На веб-страницата на канадската компанија Геометриска енергетска корпорација (Geometric Energy Corporation – GEC), која е сопственик на сателитот, се напоменува дека тој ќе биде лансиран во првиот квартал од 2022 година со помош на лансирачко возило Falkon 9. Со помош на сензори и камери, ќе собира податоци за Месечината. Компанијата ќе го испрати сателитот користејќи програма за лансирање на комерцијални летала понудена од SpaceX.

„Користејќи Dogecoin во договор од вакви размери, GEC и SpaceX го консолидираа Dogecoin за валута како валута за деловно работење на Месечината“, се вели во изјавата на GEC.

„Оваа мисија ќе демонстрира примена на крипто-валути надвор од орбитата на Земјата и ќе ги постави основите за меѓупланетарна трговија“, рече потпретседателот на трговските операции на SpaceX, Том Окинеро.

Маск на почетокот на април објави на Твитер дека SpaceX „ќе испрати Dogecoin на Месечината“, но не објасни што точно сакал да каже. По објавувањето, вредноста на криптовалутата се зголеми за 30 проценти. Во неделата, среде веста за испраќање на сателит платен од Dogecoin, валутата се искачи на 0,58 УСД по единица, од 0,50 УСД претходната вечер.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 10 минути

Демант од МВР за наводната престрелка вечерва во населба Ченто, вистината е за случена тешка сообраќајна несреќа

Стигна демант и од МВР, каде што го наведуваат следново: Дел од порталите вечерва шират лажни вести за наводна престрелка...

ХороскопПред 26 минути

Хороскоп за денес [ 14 мај ] – среда

ОВЕН Повеќето од вас имаат нови одговорности, прифатете ги денешните предлози затоа што ќе ви биде полесно да стекнете нови...

СпортПред 2 часа

Виљареал ги остави Ваљадолид во зоната на испаѓање и ја продолжи борбата за ЛЕ

Финалистот во Лигата на Европа Виљареал продолжува да се бори за место во тоа натпреварување преку домашниот шампионат, но доколку...

LifestyleПред 5 часа

Популарниот фестивал „Exit“ овозможува купување билети преку „Bitcoin“

Фестивалот „Exit“ денес објави дека ќе биде овозможено купување билети преку биткоин – дигитален систем за плаќање. Оваа иновација во...

Временска прогнозаПред 9 часа

Засилен ветер со зголемена облачност од запад каде можни се локални врнежи од дожд и грмежи

Метео анализата за денес говори дека облачноста од запад ќе се зголемува, па попладне ќе биде променливо облачно со локален...

МакедонијаПред 9 часа

Денеска нови 123 случаи на Ковид-19 во земјава, починале 17 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 64...

Социјални мрежиПред 10 часа

YouTube ќе доделува 100 милиони долари за креаторите на кратки видеа „Shorts“ – учество може секој да земе

Со цел да се натпреварува со TikTok, YouTube објави фонд од 100 милиони долари од кој ќе им исплати на...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден – 13 мај

1619 година – По наредба на принцот Морис ван Насау, холандскиот државник Јохан фан Олденбарневелт (ван Олденбарневелт), основач на модерната...

КултураПред 22 часа

Порта.мк: Честитки по повод верскиот празник „Рамазан Бајрам“ до сите припадници на исламската вероисповед

Годинава месецот Рамазан по втор пат муслиманите го минуваа на невообичаен начин, поради мерките за заштита од Ковид-19 вирусот кој...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (13 мај) четврток

ОВЕН Ве очекува многу позитивна недела на работно полее, па може да се надевате дека генерално ќе успеете да ги...

НАЈЧИТАНИ