Следете не

Технологија

Google Earth: Земјата се менува поради нас

Avatar

Објавено пред

на

Google Earth одлучи да ни покаже како се менува нашата планета – глечерите се топат, бреговите се повлекуваат, куќите никнуваат во пустините.

Видеа со Timelapse се создадени со помош на 24 милиони слики направени од сателити во претходните четири децении. Набverудувачот добива нова перспектива, особено кога ги набудува глечерите што исчезнуваат. Со помош на фотографии направени помеѓу 1984 и 2020 година, секој што сака може да разбере колкава штета правиме. Сликите беа анализирани со помош на програмата Коперникус, што значително го забрза процесот, бидејќи на обичен компјутер ќе му требаат дури 228 години за истата работа.

Заинтересираните можат да ги видат сите снимки на g.co/Timelapse, а исто така можат да слушнат и еколошки приказни од различни делови на светот. Google Earth се фокусираше на исчезнувањето на шумите, проширувањето на населбите, зголемувањето на температурите, но и на кревката убавина на планетата на која моментално живееме.

ФОТО: Gerd Altmann

Социјални мрежи

YouTube ќе доделува 100 милиони долари за креаторите на кратки видеа „Shorts“ – учество може секој да земе

Avatar

Објавено пред

на

Со цел да се натпреварува со TikTok, YouTube објави фонд од 100 милиони долари од кој ќе им исплати на најпопуларните креатори на новосоздадениот конкурент на TikTok, Shorts.

„Фондот за Shorts е само првиот чекор на нашиот пат кон изградба на долгорочен модел за монетизација за кратки клипови на ЈуТјуб“, рече компанијата во објавата на блогот. Јутјуб додаде дека фондот ќе биде лансиран во наредните месеци.

Фондот е создаден во време кога „Гугл“, сопственост на „Гугл“, се обидува да ја зголеми базата на корисници и креатори за својот видео-производ во кратка форма, што е одговор на компанијата кон конкурентите на социјалните мрежи како што се „TikTok“, „Snap“ и „Instagram rolls“ . Јутјуб е последниот што користи одреден фонд за автори за привлекување влијателни луѓе на својата мобилна платформа.

Краткото видео доминира на Интернет

Во извештајот за заработка во првиот квартал, матичната компанија на Google, Alphabet, вели дека YouTube оствари 6,01 милијарди долари приходи од рекламирање во текот на кварталот. Тоа е скоро 50% повеќе од минатата година со 4 милијарди долари.

Извршниот директор на Alphabet, Сундар Пичаи, на повикот на компанијата изјави дека Шортс собира 6,5 милијарди дневни прегледи ширум светот. Компанијата објави дека ќе дистрибуира фонд за креатори од 100 милиони долари, почнувајќи од следните месеци до 2022 година.

Секој има право да учествува во фондот со создавање на „уникатни“ раскази што „ја воодушевуваат заедницата на YouTube“, се вели во објавата на блогот. Јутјуб соопшти дека секој месец ќе контактира со илјадници автори кои постигнале најмногу ангажмани и прегледи. Јутјуб рече дека автори кои ги исполнуваат условите не мора да бидат дел од неговата придружна програма, постоечка програма што им овозможува на креаторите да ги монетизираат своите видеа на YouTube.

ФОТО: shutterstock

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

САД се согласи за брендот „Xiaomi“, но дали иста судбина ќе доживее и „Huawei“ останува да видиме..

Avatar

Објавено пред

на

Помалку од една недела пред Џо Бајден да положи заклетва за претседател на САД, администрацијата на Трамп го додаде Xiaomi на контроверзната црна листа на американската влада. Сега таа грешка се коригира и Xiaomi веќе нема да биде означена како комунистичка кинеска воена компанија.

Министерството за одбрана на САД постигна договор со Xiaomi, по неодамнешната судска апликација и најави дека отстранувањето на кинеската компанија од црната листа би било „соодветно“.

Според последниот судски поднесок, „страните се согласија на начин на кој ќе се реши оваа тужба без потреба од спорен брифинг“. За специфичните услови сè уште се преговара, но конечниот предлог треба да биде доставен пред 20-ти мај.

Xiaomi првично беше прогласена за комунистичка кинеска воена компанија заснована на наводни врски со кинеската војска. Неговата црна листа може да ги ограничи инвестициите на САД во компанијата и да ги отстрани од берзите во САД.

Како одговор, брендот ја тужеше владата и ја нарече црната листа „неуставна“. Во текот на целиот процес, Xiaomi тврдеше дека станува збор за независна компанија која не е во сопственост или под контрола на војската.

Овој најнов развој најверојатно ќе им го олесни патот на Xiaomi и другите кинески компании. За жал, тешко дека Huawei наскоро ќе доживее сличен исход.

Администрацијата на Бајден претходно соопшти дека не гледа причина за укинување на санкциите за Huawei. Исто така, постои неизвесност за позицијата на сегашната американска влада во врска со БитеДенс, сопственикот на ТикТок.

ФОТО: Амар Рокз

Прочитај повеќе...

Магазин

Компанијата на Маск ќе лансира сателит платен со Dogecoin кон Месечината!

Avatar

Објавено пред

на

Американската компанија SpaceX ќе лансира сателит во орбита на Месечината во 2022 година, кој се плаќа во целост со крипто-валута dogecoin, објави шефот на компанијата Елон Маск на Твитер.

„Следната година, SpaceX ќе го лансира сателитот Dog-1, платен со криптовалутата dogecoin, кон Месечината“, напиша Маск.

На веб-страницата на канадската компанија Геометриска енергетска корпорација (Geometric Energy Corporation – GEC), која е сопственик на сателитот, се напоменува дека тој ќе биде лансиран во првиот квартал од 2022 година со помош на лансирачко возило Falkon 9. Со помош на сензори и камери, ќе собира податоци за Месечината. Компанијата ќе го испрати сателитот користејќи програма за лансирање на комерцијални летала понудена од SpaceX.

„Користејќи Dogecoin во договор од вакви размери, GEC и SpaceX го консолидираа Dogecoin за валута како валута за деловно работење на Месечината“, се вели во изјавата на GEC.

„Оваа мисија ќе демонстрира примена на крипто-валути надвор од орбитата на Земјата и ќе ги постави основите за меѓупланетарна трговија“, рече потпретседателот на трговските операции на SpaceX, Том Окинеро.

Маск на почетокот на април објави на Твитер дека SpaceX „ќе испрати Dogecoin на Месечината“, но не објасни што точно сакал да каже. По објавувањето, вредноста на криптовалутата се зголеми за 30 проценти. Во неделата, среде веста за испраќање на сателит платен од Dogecoin, валутата се искачи на 0,58 УСД по единица, од 0,50 УСД претходната вечер.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 10 минути

Демант од МВР за наводната престрелка вечерва во населба Ченто, вистината е за случена тешка сообраќајна несреќа

Стигна демант и од МВР, каде што го наведуваат следново: Дел од порталите вечерва шират лажни вести за наводна престрелка...

ХороскопПред 26 минути

Хороскоп за денес [ 14 мај ] – среда

ОВЕН Повеќето од вас имаат нови одговорности, прифатете ги денешните предлози затоа што ќе ви биде полесно да стекнете нови...

СпортПред 2 часа

Виљареал ги остави Ваљадолид во зоната на испаѓање и ја продолжи борбата за ЛЕ

Финалистот во Лигата на Европа Виљареал продолжува да се бори за место во тоа натпреварување преку домашниот шампионат, но доколку...

LifestyleПред 5 часа

Популарниот фестивал „Exit“ овозможува купување билети преку „Bitcoin“

Фестивалот „Exit“ денес објави дека ќе биде овозможено купување билети преку биткоин – дигитален систем за плаќање. Оваа иновација во...

Временска прогнозаПред 9 часа

Засилен ветер со зголемена облачност од запад каде можни се локални врнежи од дожд и грмежи

Метео анализата за денес говори дека облачноста од запад ќе се зголемува, па попладне ќе биде променливо облачно со локален...

МакедонијаПред 9 часа

Денеска нови 123 случаи на Ковид-19 во земјава, починале 17 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 64...

Социјални мрежиПред 10 часа

YouTube ќе доделува 100 милиони долари за креаторите на кратки видеа „Shorts“ – учество може секој да земе

Со цел да се натпреварува со TikTok, YouTube објави фонд од 100 милиони долари од кој ќе им исплати на...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден – 13 мај

1619 година – По наредба на принцот Морис ван Насау, холандскиот државник Јохан фан Олденбарневелт (ван Олденбарневелт), основач на модерната...

КултураПред 22 часа

Порта.мк: Честитки по повод верскиот празник „Рамазан Бајрам“ до сите припадници на исламската вероисповед

Годинава месецот Рамазан по втор пат муслиманите го минуваа на невообичаен начин, поради мерките за заштита од Ковид-19 вирусот кој...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (13 мај) четврток

ОВЕН Ве очекува многу позитивна недела на работно полее, па може да се надевате дека генерално ќе успеете да ги...

НАЈЧИТАНИ