Следете не

Технологија

Популарниот Google „Earth“ ги изненади своите корисници со нова функција

Avatar

Објавено пред

на

Google „Earth“ денес додаде карактеристика „тајмлапс“ што овозможува увид во тоа како климатските промени, урбанизацијата и уништувањето на шумите влијаеја на климата во последните четири децении.

Времепловот, составен од 24 милиони сателитски слики, заедно со 800 монтирани видеа и интерактивни водичи, им овозможува на корисниците да видат како се сменило кое било место на планетата, користејќи податоци од НАСА, програмата „Ландсат“ на американскиот геолошки институт и програмата Коперникус на Европската унија Ројтерс.

Климатските промени предизвикаа чести и силни поплави, суши, бури и топли бранови, а тие се и причината поради која се зголемува глобалната просечна температура на воздухот.

Функцијата временска линија на платформата Google „Earth“ покажува, на пример, како се сменија бреговите, се проширија градовите и се појави земјоделско земјиште со истовремено исчезнување на глечерите, шумите и реките.

Мобилни уреди

Моделот на 2017-та година Samsung Galaxy S8 заминува во софтверска пензија

Avatar

Објавено пред

на

Четири години по неговото излегување во употреба Samsung Galaxy S8 го доби своето последно безбедносно ажурирање. Серијата Galaxy S8 беше триумф на Samsung кога се појави на пазарот во 2017 година. Тогаш моделот S8 го привлече вниманието со својот смел дизајн кој привлече многу корисници.

S8 направи револуција во уредот Galaxy, со широк екран од работ до работ, со минимални рамки што го прави еден од најубавите телефони во тоа време. Покрај својата естетика, уредот понуди одличен хардвер и одлична камера, во комбинација со исклучително софистицирана имплементација на софтвер.

Samsung неодамна воведе политика за обезбедување на четиригодишно безбедносно ажурирање на уредите Galaxy, вклучувајќи ги моделите S и A-серија. Премиум уредите имаат тенденција да добиваат месечни ажурирања, барем за првите неколку години. Овој потег се смета за еден од најдобрите упатства за поддршка во мобилната индустрија, што е во согласност со распоредот на Apple за долгорочно ажурирање.

Додека S8 и S8 + го достигнаа крајот на периодот за поддршка, S8 Active сè уште е закажан за квартални ажурирања, а S8 Lite е според двегодишен распоред.

ФОТО: Prayad Kosasaeng / pixabay

Прочитај повеќе...

Технологија

Популарниот „Discord“ ќе се интегрира во „Play Station“ мрежата

Avatar

Објавено пред

на

Не толку одамна се појавија гласини кои сугерираат дека Дискорд и Мајкрософт биле во преговори каде Мајкрософт очигледно бил заинтересиран да ја преземе компанијата. Имаше многу смисла зошто Мајкрософт може да биде заинтересиран, особено затоа што Дискорд е позната како платформа што играчите ја користат за комуникација, така што логично е преземањето и интегрирањето на нивните услуги во платформата Xbox.

Овие преговори завршија кога Дискорд и Мајкрософт наводно не можеа да постигнат договор. Меѓутоа, ако се прашувате како може да изгледа интеграцијата Discord на конзолата, Sony го има одговорот. Ова е затоа што компанијата објави дека склучила ново партнерство со Дискорд, каде услугите на компанијата ќе бидат интегрирани во мрежата на Плејстејшн, почнувајќи од 2022 година.

Според најавата на Sony: „Заедно, нашите тимови веќе работат напорно за да го поврзат Discord со вашето социјално и гејмерско искуство на мрежата PlayStation. Нашата цел е да ги донесеме искуствата на Discord и PlayStation на конзола и мобилен телефон од почетокот на следната година, овозможувајќи им на пријателите, групите и заедниците да се дружат, да се забавуваат и полесно да комуницираат додека играат заедно игри. ”

Можно е Мајкрософт и Дискорд на крајот да постигнат сличен договор без нужно вклучување на аквизицијата, но засега, се чини дека Сони ќе ја има предноста.

Извор: Ubergizmo

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„Фејсбук“ во одредени области тестира нова опција на мобилната верзија по име „Фејсбук соседство“ – овозможува комуникација на соседи

Avatar

Објавено пред

на

Фејсбук објави тестирање на нова опција во рамките на својата мобилна апликација дизајнирана за поврзување на соседите. Опцијата како што најавија официјалните извори првично ќе биде ограничена на само неколку градови во САД и Канада и не е познато кога (и дали воопшто ќе се прошири) на други пазари.

Опцијата по име „Фејсбук за Соседи“ ќе се засноваа на поврзување на луѓе кои живеат во исто соседство, како и наоѓање на луѓе кои имаат исти интереси како што се спорт, читање, миленичиња и слично. Исто така, компанијата на Цукерберг ја замисли оваа опција како виртуелно место за дискутирање на сите проблеми во соседството, желбите на станарите итн.

Корисниците на телефони Андроид и Епл кои ќе изберат да ја користат оваа опција ќе треба да овозможат споделување на нивната локација, така што Фејсбук може да ги поврзе со луѓето што живеат во нивна близина. Покрај класичните информации за профилот, корисниците ќе можат да споделуваат информации за нивните интереси и ќе можат да ја изберат улогата што сакаат да ја имаат во нивното соседство – на пример, тие можат да нагласат како сакаат да ја користат оваа опција за да се исполнат луѓе и се дружат додека другите можат да се идентификуваат како „помагачи“ и со тоа да им дадат до знаење на соседите дека можат да сметаат на нив во случај да им треба нешто.

Тестирањето на соседствата на Фејсбук веќе започна во Канада и, според Рид Патон кој управува со овој проект, досега најмногу се користело за наоѓање на изгубени миленичиња, организирање патувања, стекнување нови пријатели, наоѓање мајстори итн.

Во теорија, оваа алатка изгледа корисна, но ќе видиме како изгледа во пракса затоа што веројатно ќе значи давање нови податоци на Фејсбук и ќе биде потребно да се следи и управува со содржината што е објавена, што честопати се докажуваше како бидете голем предизвик за модераторите и алгоритмите на Фејсбук.

ФОТО: pexels.com @freestocks

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 10 мај

1497 година – Италијанскиот навигатор Америго Веспучи тргна на своето прво патување кон Новиот свет. Плови до бреговите на Бразил...

ХороскопПред 5 часа

Хороскоп за денес (10 мај) понеделник

ОВЕН Препреките кои денес ви се појавуваат можат да бидат прилично тешки за вас. Бидете внимателни и смирени. Вашата самодоверба...

LifestyleПред 8 часа

Неколку работи што не би требало да правите додека сте гладни

Чувството на глад може да влијае на вашето расположение на повеќе начини, но и на вашето здравје. Гладот ​​може да...

МакедонијаПред 13 часа

Денес 135 нови случаи, починале 14 лица како последица од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

СветПред 16 часа

Нема простор за паника, деловите од ракетата се срушија во океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денеска во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 9 мај

1502 година – Шпанскиот навигатор Кристофоро Коломбо пловеше од шпанското пристаниште Кадиз на своето четврто и последно патување кон Новиот...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (9 мај) недела

Овен  Постојат неочекувани проблеми кои го нарушуваат вашиот секојдневен ритам, но со дополнителна упорност може да ги остварите своите професионални...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРНО денес во етер е официјалниот видео запис за песната „Одиме на Европско“ посветен на македонската фудбалска репрезентација

Денес и премиерно е поставен официјалниот видео запис и навивачката химна за македонската фудбалска репрезентација – „Одиме на Европско“ на...

МакедонијаПред 1 ден

Добри вести, денес 198 нови случаи и 12 починати од Ковид-19, ситуацијата се стабилизира?

Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 76...

КултураПред 2 дена

(ГАЛЕРИЈА) Успешно се одржа Струшката еордија под засилени мерки за заштита од Коронавирусот

И оваа година, иако под засилени мерки за заштита од коронавирусот, Струшката еордија ги восхити побожните Стружани, кои оддавајќи им...

НАЈЧИТАНИ