Следете не

Технологија

(ВИДЕО) Соборен светски рекорд, „AMD“ го има најбрзиот процесор

Објавено пред

на

Компанијата AMD ја претстави палетата Threadripper 7000 процесори, кои се наменети да обезбедат врвни перформанси во обработката на податоците. Advanced Micro Devices (AMD) сега има уште еден светски рекордер во својата палета на процесори, тоа е новиот Threadripper Pro 7995WX процесор, кој го постигна светскиот рекорд за оверклокување во Cinebench R23.

Тимот на Elmor Labs е сопственик на нов светски рекорд, кој покрај рекордот Cinebench R23 беше постигнат и во реперот Cinebench 2024 година.

Рекордот на Cinebench R23 сега изнесува 201.501 поен, а според очевидци, тој е постигнат неочекувано брзо. Секако, при оверклокување, неизбежниот течен азот се користеше за ладење, со цел да се покаже целосниот потенцијал на чипот.

Threadripper Pro 7995WX е создаден во процесот на производство од 5 nm и нуди максимален часовник за засилување од 5,10 GHz. Стандардниот TDP е 350W и секако чипот е отклучен за оверклокување. Процесорот има 96 јадра.

Магазин

Лесен начин за подобрување на безбедноста на лозинката

Објавено пред

на

Додавањето броеви на лозинките не ги прави многу побезбедни. Но, ако еден од тие броеви е седум (7), лозинките ќе бидат многу потешки за пробивање, според ProxyScrape.

Колку и да звучи чудно, седум е ретка бројка во однос на употребата. Луѓето природно имаат тенденција да користат предвидливи обрасци во нивните лозинки. Броевите како 0, 1 и 2 често се користат поради нивните позиции на тастатурата. Бројот 7 е во средината на тастатурата, што го прави „потешко дофат“ со прстите, што го прави редок избор при пишување лозинки.

Бидејќи неделата се користи поретко, лозинката што ја содржи е статистички значително потешка за пробивање. Различни студии сугерираат дека луѓето претпочитаат одредени броеви, а 7 се чини дека е надвор од тие преференции. Иако ова звучи чудно, зад тоа стојат научни истражувања. Научните трудови покажаа дека вклучувањето на бројот седум значително ја зголемува ентропијата (мерка за нарушување во системот) на лозинката, што ја прави поотпорна на напади со „brute force“.

Покрај тоа, бројот 7 има поголем отпор при користење на алгоритми за пробивање на лозинка. Многу алгоритми од овој тип се оптимизирани за брзо тестирање на вообичаените обрасци. Вклучувањето на поретки броеви, како 7, може значително да ги забави овие алгоритми, зголемувајќи го времето потребно за пробивање на лозинката.

Дури и ако ја користите таа недела како замена за буква (како „Odsu7an“ или „Komen7a7or“), или како дел од фраза („Magnificent 7“), тоа го отежнува пробивањето на лозинката. Имајте предвид дека оваа изјава сè уште нема да важи ако ја користите неделата во некоја предвидлива секвенца, како што е „1234567“

Извор: Betanews

Прочитај повеќе...

Магазин

Google Maps тестира корисна функција, дали ја имате и вие?

Објавено пред

на

Live Activities е корисна опција што ја има iOS, но за жал не се користи доволно.

Google Maps прво објави дека апликацијата ќе поддржува Live Activities уште во 2023 година, а сега се повеќе корисници ја добиваат оваа функција.

Во изминатите неколку недели, Live Activities се појавува кај се повеќе корисници на iOS кога станува збор за апликацијата Google Maps, пренесува 9to5 Google.

Затоа, јасно е дека Google ја тестира оваа опција, но дека сè уште не ги донел овие тестови до крај.

Активностите во живо, патем, за „Google Maps“ се користат за „лесни насоки за прегледување“. Овие податоци се достапни преку известувања на уредите со Android, но не може да се пристапи ако користите iPhone без да отворите резервна верзија на апликацијата.

Сè уште е нејасно кога Google Maps целосно ќе ја воведе поддршката за Live Activities за iOS, но се чини дека тоа ќе биде наскоро. Дали ја имате оваа функција?

/b92

Прочитај повеќе...

Магазин

Светот е во шок! Вештачката интелигенција ќе почне да размислува како човек

Објавено пред

на

Истражувачите на OpenAI тврдат дека се блиску до создавање вештачка интелигенција која може да размислува како човек.

Според најновите информации од OpenAI, технологијата за вештачка интелигенција е многу блиску до тоа да може да решава проблеми како што тоа го прават луѓето.

Ова би можело значително да го промени правецот на развој на вештачката интелигенција, бидејќи експертите долго дебатираа дали денешните модели со вештачка интелигенција, познати по генерирање текст и слики, некогаш можат да го достигнат нивото на флексибилност и адаптација на човечкиот мозок.

OpenAI дефинираше пет нивоа на развој на вештачка општа интелигенција (AGI).

Во моментов, системите за вештачка интелигенција на OpenAI работат на прво ниво, кое вклучува основни разговорни чат-ботови.

Сепак, компанијата смета дека е на прагот да го достигне второто ниво, кое би вклучувало и решавање на сложени проблеми на човечко ниво.

Еден од проектите, со кодно име „Strawberry“, има за цел да развие вештачка интелигенција која може да размислува, планира и решава проблеми преку повеќе чекори, слични на човечкото размислување.

Овој проект е најновата верзија на претходниот напор познат како „Q*“.

Мисијата на OpenAI е да се погрижи најновата технологија да биде од корист за целото човештво.

Но, останува нејасно колку нивните идеи ќе бидат остварливи. Сепак, компанијата и нејзините клучни конкуренти продолжуваат да инвестираат милијарди долари во развој на технологија која може да го промени светот.

/informer

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин5 часа

Лесен начин за подобрување на безбедноста на лозинката

Додавањето броеви на лозинките не ги прави многу побезбедни. Но, ако еден од тие броеви е седум (7), лозинките ќе...

Магазин5 часа

Google најави нов мобилен телефон: Погледнете на кој пазар доаѓа

Google најави одржување на настанот на 14 август, со што ги потврди претходните гласини за презентација на нови производи. Во...

Автомобили5 часа

Голем пад на Tesla во САД

Вo Калифорнија, бројот на нови регистрации на Tesla падна за 24% во текот на вториот квартал, покажуваат податоците на дилерите,...

Lifestyle5 часа

Што се случува во вашето тело ако престанете да пиете газирани пијалоци? 4 работи се клучни

Тие се освежителни и примамливи, но поради шеќерот и разните адитиви, газираните пијалоци се ставени на црната листа на пијалоци....

Временска прогноза10 часа

Попладне и вечерва следните региони во Македонија под ново невреме?

Како резултат на поладен атмосферски фронт во горниот слој од атмосферата, денес (петок) во попладневните и во вечерните часови повторно...

Хороскоп19 часа

Дневен Хороскоп (19 јули) – петок

ОВЕН Иако не треба да очекувате посериозни проблеми, ќе имате прилично тешко да ги држите работите под контрола. Не верувајте...

Македонија1 ден

За помалце од месец СВР Охрид изрече 70 санкции за мотоциклисти, без возачка, шлем и за оние кои предизвикуваат бучава

Полициската станица за безбедност во патниот сообраќај Охрид, од почетокот на јули, реализира 70 акциски контроли кон возачите на мотори...

Македонија1 ден

СВР Охрид со превентивни кампањи за заштита од пожари за туристите кои патуваат преку Галичица

Со цел подигнување на јавната свест за потребата од заштита на шумите од пожари, полициски службеници од Полициската станица за...

Магазин1 ден

Кој има подобра вредност телефоните со Android или Apple?

Листата на топ 20 користени телефони со Android и Apple според износот на пад на вредноста на месечна основа за...

Магазин1 ден

Google Maps тестира корисна функција, дали ја имате и вие?

Live Activities е корисна опција што ја има iOS, но за жал не се користи доволно. Google Maps прво објави...

НАЈЧИТАНИ