Следете не

Здравје и убавина

Неколку работи за „благата храна“ кои сигурно не сте ги знаеле, влијание врз сонот и расположението кај човекот

Објавено пред

на

Само затоа што дополнителните шеќери можат негативно да влијаат на вашето расположение не значи дека треба целосно да се откажете од слатките. Со оглед на тоа што нашето ментално здравје страдаше неодамна како резултат на глобалната пандемија, разбирливо е дека нашите емоции беа доста непостојани во текот на минатото и оваа година.

– Во време на стрес, обично посегнуваме по слатка храна што ни дава добро чувство. А, истражувањата покажаа дека вкупниот внесувањето на шеќер се зголеми за 53 проценти од почетокот на пандемијата – вели диетичарката Мариса Кардвел.

За жал, студија од 2021 година од Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) покажува дека ова зголемување на потрошувачката на бонбони може негативно да влијае на расположението, циклусот на спиење и физичкото и менталното здравје повеќе отколку што мислиме.

„Истражувањата покажуваат дека конзумирањето премногу шеќер може да доведе до хронични здравствени проблеми како што се дијабетес тип 2 и срцеви заболувања, но исто така е во голема корелација со нерамнотежата на расположението, а тоа може да доведе до депресија на долг рок“, вели Кардвел.

Шеќерот влијае на нашата емоционална благосостојба на многу начини, но можно е да се запре.

Митот за шеќерна треска

– Краткорочните ефекти на високи нивоа на гликоза, главниот шеќер во крвта, предизвикани од конзумирање на сахароза врз нечие расположение, се такви што можат да ја намалат будноста и да предизвикаат поголемо ниво на замор во првиот час по оброкот – објаснува Кардвел.

Според една студија од Neuroscience & Biobehavioral Review, шеќерот обично не подобрува ниту еден аспект на расположение.

Долгорочно влијание

„Консумирањето големи количини шеќер е поврзано со депресија и негативни симптоми на ментално здравје, што е видливо по неколку години“, вели Кардвел.

Истражувањата покажуваат дека консумирањето дополнителни шеќери може да влијае на менталното здравје на долг рок, додека помалото внесување на дополнителни шеќери може да биде поврзано со подобро ментално здравје.

Кардвел објаснува дека некои неодамнешни истражувања наведоа неколку потенцијални причини зошто внесувањето на дополнителни шеќери може да влијае на расположението, на пример:

Потрошувачката на дополнителни шеќери поврзани со висок крвен притисок и воспаление е исто така поврзана со депресија.

Диетата богата со шеќер може да доведе до брзи скокови и падови на шеќерот во крвта, што доведува до нарушувања на нивото на хормоните и промени во расположението.

Ефектите од шеќерот се слични на зависностите и го поврзуваат нивниот чест внес со депресија.

Колку внесување шеќер е прифатливо?

– Главните извори на шеќер се главно пијалоци засладени со шеќер, десерти, засладено кафе и чај – вели Кардвел.

Но, фактот дека дополнителните шеќери можат негативно да влијаат на вашето расположение не значи дека треба да се откажете од слатките работи. Луѓето се родени со наклонетост кон сладок вкус, но сепак постојат здрави начини да се излечат желбите за слатки и истовремено да се одржат расположението и нивото на шеќер во крвта под контрола.

– Наместо да земате сок или чоколадо, обидете се да го задржите внесувањето на вкупниот дневен дополнителен шеќер под шест проценти од вкупните калории – советува Кардвел.

Таа понатаму објаснува дека ако јадете 2.000 калории на ден, тоа значи дека вкупниот дополнителен внес на шеќер ќе биде под 120 калории.

Замени за шеќер

Кардвел сугерира дека наместо пијалок засладен со шеќер, да пиете свеж сок од лимон со некои билки, на пример, можете да додадете пар лисја од нане во сокот од лимон и портокал.

– Заменете го слаткиот оброк со малку повеќе протеини и здрави масти за да го стабилизирате шеќерот во крвта и да се чувствувате задоволни. Хумус и крекери, путер од кикирики или неколку ореви или овошје се одлични алтернативи – смета нутриционистот.

Според неа, овошјето е природно слатко и полно со витамини, минерали и антиоксиданти, влакна и вода од која ќе бидете хидрирани и сити. Ако сакате да го завршите оброкот со нешто слатко, измешајте замрзнато овошје како што се банани и манго и направете вкусен сладолед.

Следење на внесот на шеќер

Дополнителни шеќери се кријат и во производи како што се сос од домати и преливи за салата, па затоа може да биде тешко да се пресмета колку шеќер всушност јадеш со секој оброк.

Таа препорачува да го прочитате составот на храната на пакувањето и да барате дополнителни шеќери, особено кога јадете навидум здрава храна како житарици, разни шипки или млечни производи, пишува „Real Simple“.

Знаењето е моќ и со текот на времето ќе почнете да забележувате дека вашиот појадок всушност е полн со дополнителен шеќер. Заменете ја таквата храна со алтернатива што содржи помалку грама дополнителен шеќер, а Кардвел верува дека ќе се чувствувате многу подобро во текот на денот поради помалото внесување на вакви шеќери.

ФОТО: Pexels / Pixabay

Здравје и убавина

Мајчиното млеко за бебињата најдобар заштитник од сите вируси и нивните соеви

Објавено пред

на

Со месеци, лекарите, и странски и домашни, зборуваат за тоа како бебињата добиваат антитела преку мајчиното млеко кои ги штитат од коронавирус ако мајката имала 19-та година или била вакцинирана. Ова се однесува и на нејзините мутации, но и на други вируси што ги имала мајката, за кои има антитела во нејзиното тело.

„Ковид 19 е вирусно заболување како и сите други вирусни заболувања. Мајка која страда од какво било заболување, на пример, од сипаници, таа лачи антитела, тие минуваат низ плацентата и го штитат бебето додека е во матката. Ова е апсолутно точно за ковид. Исто така, кога мајката дои, има антитела кои се лачат во млекото. Затоа, ако мајката има антитела, бебето е безбедно “, нагласува гинекологот д-р Мима Фазлагиќ.

Лекарот им кажува на сите жени кои сакаат да бидат вакцинирани да го сторат тоа и да инсистираат на тоа.

„Тоа е светска препорака за бремени жени да се вакцинираат за да се заштитат себе си и бебето во матката. Се разбира дека имаме проблеми во реалниот живот затоа што бремените жени доаѓаат кај мене и ми велат” не сакаа да ме вакцинираат, им рекоа да одам во Трамполин “, но седиштето даде многу јасна препорака. Значи, науката го кажа своето, а науката не е предмет на лично мислење“.

„Колку побрзо се вакцинираме, толку повеќе го спречуваме доаѓањето на индискиот вид и сите други видови.

Истата порака ја има и за жените кои имале ковид – да се вакцинираат еден месец по болеста и негативен тест со цел да се подигне имунитетот.

Извор: Српски Б92

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Оваа храна која е богата со бета-ситостерол може да ја намали анксиозноста кај луѓето

Објавено пред

на

Анксиозните нарушувања се меѓу најчестите нарушувања кај човекот во поновото време, кои заболуваат околу 18 проценти од населението секоја година. Иако можат да се лекуваат, помалку од 37 проценти од оние кои го имаат не добиваат соодветен третман.

Некои луѓе се противат на земање лекови, меѓу длабоко вкоренетите стигми на менталното здравје и стравот од несакани ефекти, има многу причини зошто некој не се чувствува пријатно да зема антидепресив. Сепак, неодамнешното истражување покажа неколку ветувачки резултати.

Една нова студија објавена во списанието Cell Reports Medicine на Институтот за наука во Вајзман во NewYork откри дека билната супстанција може да има клучна улога во намалувањето на нивото на анксиозност.

Супстанцијата е позната како бета-ситостерол, која се наоѓа во разни растителни јадења, како што се авокадо, ф’стаци, бадеми, но и други ореви, масло од канола, па дури и во некои житни култури. Во серија експерименти во однесувањето, истражувачите откриле дека бета-ситостеролот може да произведе смирувачки ефект кај глувците и сам и во комбинација со антидепресив.

Интересно, глувците на кои штотуку им е дадена билната супстанца не доживеале никакви несакани ефекти кои обично се поврзани со лекови против анксиозност, како што се зголемување на телесната тежина и замор. Сепак, ова не значи дека конзумирањето храна што е природно богата со бета-ситостерол автоматски ќе резултира во намалена анксиозност.

Наодите од оваа студија не индицираат дека само-додавањето на хербалната супстанција ќе им овозможи на луѓето со анксиозни нарушувања да се откажат од лекови.

Наместо тоа, бидејќи наодите од оваа студија врз животни се докажани во клиничките испитувања, можно е бета-ситостерол да им овозможи на луѓето да ја намалат дозата на лекови против анксиозност.

„Еден од главните проблеми со постојните лекови против анксиозност е што тие создаваат несакани ефекти, па ако бета-ситостеролот може да помогне во намалувањето на дозата на таквите лекови, тоа може потенцијално да ги намали несаканите ефекти“, рече д-р Никола Панајотис. Коавтор на студијата.

Ова исто така не значи дека можете да добиете доволно бета-ситостерол само со конзумирање на одредена храна. Д-р Панајотис додава дека треба да јадете авокадо дење и ноќе за да ја добиете вистинската доза, а веројатно е да имате проблеми со варењето отколку да ја ублажите анксиозноста.

ФОТО: Pixabay
Извор: vesti-online.com

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Европската комисија ја одобри вакцината на Фајзер за 12-годишни деца

Објавено пред

на

Франција ќе започне со вакцинирање на 12-годишници со вакцината Фејзер на 15 јуни, а Германија и Полска на 7 јуни.

Европската комисија одобри употреба на вакцини Фајзер / Бионтек против коронавирус кај адолесценти на возраст од 12 години, со што се отвори патот за помасовно вакцинирање во ЕУ по слични одобренија во САД и Канада, пренесува Танјуг.

Сепак, одлуката да се започне со вакцинирање на адолесцентите во богатите земји, додека многу делови на светот чекаат вакцини за постари и поранливи лица, предизвика загриженост во Светската здравствена организација, која ги повика богатите земји да донираат вакцини наместо да користат ги на овој начин.

Франција ќе започне со вакцинирање на 12-годишни деца со вакцината Фајзер на 15 јуни, Германија планира да ги вакцинира адолесцентите на возраст од 12 до 16 години од 7 јуни, како и Полска, која ќе ги вакцинира адолесцентите на возраст од 12 до 15 години од истиот датум.

Литванија објави дека може да започне со вакцинирање на деца од 12-та година од јуни, додека Италија одобри проширување на употребата на вакцината Фајзер-БиоНТек за деца на возраст од 12 до 15 години на 31 мај.

Естонија може да започне со вакцинирање на тинејџери до есен, а Австрија сака да вакцинира повеќе од 340 000 деца на возраст од 12 до 15 години до крајот на август.

Унгарија започна да вакцинира тинејџери на возраст од 16 до 18 години во средината на мај, додека Сан Марино на 1 јуни започна да вакцинира деца од 12 до 15 години.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 52 минути

Арсоска и дечињата преку „Little Eco Footprints“ со низа работилници и работна акција во дворот на „О.У. Кузман Јосифоски-Питу“

Месецов на ден 04.06 и 05.06.2021 година се реализираа низа работилници и работна акција во дворот на кичевското „О.У. Кузман...

КичевоПред 3 часа

Време е за музика: „Куќа на Уметноста“ – Кичево ве кани на одличен музички викенд со Марјан Коцев и Мирослав Мирчески

Реномираниот кичевски комплекс „Куќа на Уметноста“ кој се наоѓа во пазувите на село Кнежино, опкружен со борова шума, поседувајќи го...

БалканПред 9 часа

Пронајден и приведен човекот кој пукаше во кафуле, во Чачак соседна Србија

Пипадници на Министерството за внатрешни работи во Чачак со брза и ефикасна акција го уапсија Џ. З. (1984) од Чачак...

МакедонијаПред 11 часа

МВР со важна информација за личните документи, возачки дозволи и пасоши..

МВР информира дека поради миграција во нов систем,  од 23. 06. 2021 година (среда) започнувајќи од 21 часот, заклучно со...

МакедонијаПред 13 часа

Воздухопловен Винг: Од денес до петок ќе се изведува Летачка обука над водените површини од Охридско Езеро

Од Воздухопловниот Винг известуваат дека на крајбрежјето на Охридското Езеро период од денес вторник 22.06 до петок 25.06.2021 година, во...

На денешен денПред 18 часа

На денешен ден – 22 јуни

1533 година – Турскиот султан Сулејман Втори Величествениот потпиша мировен договор со Австрија, по друга неуспешна експедиција во Виена. 1535...

ХороскопПред 20 часа

– Хороскоп за денес (22 јуни) вторник

ОВЕН  Ако можете, искористете ја можноста да патувате или да присуствувате на оние деловни настани што ќе ви помогнат да...

СкопјеПред 24 часа

ЕВН Скопје: Најава за прекин на електрична енергија во следниве скопски реони

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 22.06.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Нашата репрезентација оштетена, недосудениот фаул причина за примениот гол во контра на лалињата

Да токму така, Македонската репрезентација е дефинитивно оштетена по недосудениот фаул врз Горан Пандев на работ на шеснаесетникот, по што...

МакедонијаПред 1 ден

Од ноќеска поскап бензин и дизел, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика ги одреди новите цени, бензините поскапуваат за еден денар. Поточно, ЕУРОСУПЕР-95 од полноќ ќе чини 69,5...

НАЈЧИТАНИ