Следете не

Здравје и убавина

Зошто водата за пиење не се препорачува за бебињата до четири месеци

Објавено пред

на

Кога е топло надвор, ние обично пиеме вода за да се освежиме. Сепак, кога станува збор за бебиња, не треба да го правиме тоа. Формула или мајчино млеко се сите потреби на вашето бебе, без разлика колку е топло надвор.

Водата навистина не им се препорачува на малите бебиња, сè додека не наполнат четири месеци, односно идеално шест месеци. Причините за ова се дека водата може да го попречува нивниот основен внес на хранливи материи, а во некои случаи може да биде и токсична.

Бебињата имаат мали стомаци

При раѓање, стомакот на новороденче е со големина од околу 13 милиметри и може да прими само една до две лажички течност, а тоа се испразнува доста брзо. Бидејќи стомакот на вашето бебе е многу мал, треба да го храните бебето често во текот на првите неколку недели.

Нејзиниот стомак постепено ќе расте и ќе почне да се истегнува во следните шест месеци. Адаптираното и мајчиното млеко му даваат на вашето бебе сите квалитетни хранливи материи потребни за раст и развој, додека водата не обезбедува никакви. И бидејќи стомакот е толку мал, дури и мала количина на вода може да се меша со гладот ​​и да го спречи бебето да зема доволно адаптирано или мајчино млеко.

Затоа, најдобро е да се избегнува давање вода на бебиња во првите шест месеци од животот. Бидејќи нема хранлива вредност, подобро е да го одржувате бебето хидрирано со давање адаптирано или мајчино млеко.

Како може водата да биде токсична за бебињата?

Можеби нема смисла дека нешто природно како вода може да биде отровно, но во некои случаи може да биде и за возрасни и за бебиња.

„Труење со вода“ се јавува кога се внесува премногу вода за краток временски период. Ги поплавува бубрезите, па затоа не можат да преработат голема количина вода. Вишокот вода потоа влегува во крвотокот, разредувајќи ја концентрацијата на натриум. Ова може да доведе до хипонатремија или премногу ниско ниво на сол во крвта, што пак може да предизвика оток на мозокот, па дури и смрт.

Бубрезите на бебето се незрели, па дури и она што на возрасен човек му изгледа како умерено количество вода, може да развие хипонатремија и можен оток на мозокот кај бебето. Единствениот безбеден начин кога станува збор за бебето и водата е да не се дава воопшто.

Ако го храните бебешкото млеко, не мешајте повеќе од препорачаната количина на вода.

Кога е вистинско време да се започне со вода?

Како по правило, можете да му дадете вода на вашето бебе кога ќе започнете да воведувате цврста храна, обично на шест месеци. Како и кај цврстата храна, воведувањето вода треба да биде мало на почетокот, како една лажичка.

Целта не е хидратација, туку навикнување на вода. Може да се намршти на првата голтка затоа што е навикната на вкусот на формула или мајчино млеко, што е добро. Дури и на возраст од девет до дванаесет месеци, на вашето бебе не му треба многу вода затоа што и тогаш добива сè што е потребно преку адаптирано или мајчино млеко.

Кога вашето бебе ќе наполни една година и официјално стане дете, тогаш ќе и дадете малку повеќе вода помеѓу оброците. Пиењето вода не е здраво само по себе, но може да ги замени соковите што можат да содржат многу шеќер и малку хранливи материи.

Извор: rs.n1info.com

Здравје и убавина

Дали дијабетесот како болест е наследна?

Објавено пред

на

Добро регулираниот дијабетес е еден од клучните предуслови за се да биде како што треба со бременоста.

Пред четири години, открив дека имам дијабетес. Се прашувам дали можам да ја пренесам болеста на дете, под претпоставка дека таткото нема дијабетес. Кои дополнителни мерки треба да ги преземам во случај на бременост? Дали постои можност за компликации?

– Дијабетесот не се пренесува на детето како што се пренесуваат заразни болести, но добро регулираниот дијабетес е еден од клучните предуслови дека с pregnancy ќе биде како што треба со бременоста, породувањето и развојот на детето. Вашето дете до одреден степен ќе има предиспозиција за дијабетес, но затоа е многу важно да се усвојат здрави навики, пред се квалитетна и урамнотежена исхрана, доволно вежбање и секако за да се избегне зголемување на телесната тежина за време на растот и развојот – вели д -р Божидар Периќ , интернист-ендокринолог.

Извор: vesti-online.com
Фото: Nataliya Vaitkevich / pexels

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Како да направите домашен сируп против кашлица?

Објавено пред

на

Со студените денови, доаѓа времето на настинки. Еден од најчестите несакани ефекти на настинка е кашлица. Сите го знаеме тоа чувство кога започнува напад на кашлица и се чини дека нема крај.

Ако не можете да одите во аптека или едноставно сте поддржувач на природната медицина и домашната аптека, рецепт за моќен лек за кашлица.

Има спас во медот

Главната состојка е медот, кој одамна е познат по многубројните корисни ефекти. Во овој рецепт, неговата текстура е она што го смирува иритираното грло, а неговите ензими со антибактериски својства го прават природен лек за кашлица. Заедно со неколку помоќни состојки познати по своите антибактериски својства, пред нас е моќен пијалок.

Внимавајте, овој пијалок е силен и не се препорачува за деца и возрасни кои имаат проблем со некои од состојките.

Рецепт за сируп од кашлица
Состојки:

*медицински
*Јаболков оцет
*сок од лимон
* ѓумбир
* пиперка
* вода

Одредете според вашиот вкус колку состојки ќе ставите, секако половина од целата маса треба да биде мед.

Подготовката е едноставна. Измешајте ги сите состојки, измешајте ги добро и сирупот е подготвен.

Користете една лажичка на секои неколку часа во случај на посилна кашлица или две – три дневно во случај на поблага кашлица.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Неколку начини за враќање на силата после прележување на Коронавирус

Објавено пред

на

Недостатокот на хранливи материи за време на болеста е голем стрес за телото што се бори против вирусот, така што како и секоја болест, и ковид -19 остава трага на телото и го исцрпува.

Постојат две главни причини за ова. Недостатокот на хранливи материи за време на болеста и вирусот, е голем стрес за телото кое се бори со сето ова.

Еве неколку начини за враќање на силата по коронавирусот:

Калории
Јаглехидратите се гориво за нашето тело и после корона мора да бидеме внимателни да јадеме доволно висококалорична храна за да имаме доволно енергија. Вклучете храна како сладок компир, житарки, леќа и здрави масти во вашата исхрана. Јаглехидратите во овој случај се пријатели на организмот.

Протеини
Додека телото се бори против инфекцијата, мускулите исто така умираат, а протеините се основните градежни блокови. Затоа, по болеста, треба да земете многу протеини за да го стимулирате растот на мускулите. Храната полна со протеини се јајца, пилешко, риба…

Омега 3
Омега 3 масните киселини помагаат да се намали воспалението во телото, а за време на инфекција со коронавирус, телото поминува низ значителен воспалителен процес. Додатоците на Омега 3 би било добро да се земаат два месеци по опоравувањето, а храната богата со овие масни киселини се чиа семе, лешници, лосос, масло од соја…

Работете на здравјето на дигестивниот систем
За време на инфекцијата, микробиомот во дигестивниот систем се менува, што предизвикува дигестивни проблеми. Вклучете пробиотици и пребиотици во вашата исхрана.

Витамин Д
Витаминот Д е важен за повеќе од 800 процеси во телото, а на многу луѓе им недостасува. За да го замените секојдневно, треба да поминете 30 минути на сонце, ако сметате дека тоа не е доволно, консултирајте се со доктор за додатоци.

Хидратација
Важно е да бидете добро хидрирани бидејќи водата помага во подобра дистрибуција на хранливи материи во телото. Покрај тоа, го стимулира потењето и мокрењето, предизвикувајќи телото да излачува токсини.

/vesti-online.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 42 минути

Денес 561 нов случај на Ковид-19, починале 29 лица

Во последните 24 часа се направени 4.384 тестирање, а регистрирани се 561 нов случај на КОВИД-19: • Скопје – 249...

СветПред 8 часа

Третата доза на Фајзер значително ја зголемува заштитата кај оние над 60 години

Трета, засилувачка доза на вакцината против коронавирус Pfizer/BioNTech значително го зголемува заштитниот ефект кај луѓето постари од 60 години, покажа...

СветПред 8 часа

Италија воведува картички за ковид за сите вработени

Италија ќе воведе задолжителни „зелени пропусници“ за сите вработени, доказ за вакцинација, негативен тест или опоравување од вирусот, а новите...

LifestyleПред 8 часа

Руската филмска екипа подготвена да го сними првиот филм во вселената

Рускиот екипаж составен од двајца космонаути и двајца филмски професионалци треба да полета на Меѓународната вселенска станица (ISS) на почетокот...

МагазинПред 8 часа

Microsoft Office 2021 ќе биде достапен од 5 октомври

Microsoft ќе го објави Office 2021, следната потрошувачка верзија на својот деловен пакет, на 5 октомври. Истиот ден, компанијата исто...

МагазинПред 8 часа

iOS 15 ќе биде достапен за преземање на 20 септември

Ажурирањата на Apple за iOS 15, iPad OS 15 и watchOS 8 доаѓаат на 20 септември, неколку дена пред претставувањето...

Временска прогнозаПред 14 часа

Денеска спарно време со топол ветер, викендов дестабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и понатаму натпросечно топло со умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено на некои...

На денешен денПред 19 часа

На денешен ден (17 септември)

1580 година – Роден е Франциско Гомез де Квеведо и Вилегас, голем писател на Златното доба на шпанската литература и...

ХороскопПред 22 часа

Хороскоп за денес (17 септември) петок

ОВЕН Денот е идеален за воспоставување нови деловни партнерства и за работа во која учествуваат повеќе од две лица. Се...

МакедонијаПред 1 ден

Коронавирус денеска, вкупно 557 новозаболени, починале 28 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирање, а регистрирани се 557 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 268...

НАЈЧИТАНИ