Следете не

Гејминг

Неофицијално PS5 спрема „PRO“ верзија во втората половина од 2022 година?

Објавено пред

на

Најпопуларната конзола за играње „Playstation 5“ се појави кон крајот на минатата година, проследена со бурни овации од публиката и критичарите благодарение на иновациите што ги донесе во играњето со конзоли, што се рефлектираше во рекордната продажба за краток период.

Доминацијата на конзолата доаѓа во екот на нејзиниот недостиг, но се чини дека Sony веќе видел недостаток, бидејќи се шпекулира дека се прави редизајн на петката. Според извештајот на порталот DigiTimes, планирана е редизајнирана конзола Playstation 5 за втората половина на 2022 година.

Редизајнот не значи голема промена на чипсетот на самата конзола, бидејќи се вели дека се планира премин кон комплетно нов AMD процесор, изграден на 6nm архитектура. Тековниот процесор PS5, исто така произведен од AMD, е 7nm со осум јадра од генерацијата Zen 2. Преминувањето кон новата технологија несомнено ќе значи многу подобри перформанси и значителна ефикасност при лансирање содржина за PS5.

Ако им се верува на овие тврдења, кои сè уште не се потврдени, се чини дека Sony планира да донесе модел на конзола со овој редизајн, кој би можел да се нарече PS5 Pro.

Она што е прилично изненадувачки тука е времето помеѓу доаѓањето на новата генерација и новиот модел во неа. Интервалот од само 2 години не изгледа како доволно време за оригиналниот модел да биде соодветно прифатен, особено што недостигот е сè уште актуелен, а неговиот крај не се гледа.

Секако, бидејќи ова се неофицијални гласини, треба да ги чекаме Sony да објават официјално соопштение.

ФОТО: profimedia

Гејминг

Македонската „ЕСпорт“ Федерација ја најави шестата сезона од првата македонска „ЕСпорт“ лига – Најдобрите gaming тимови ќе не претставуваат во Израел

Објавено пред

на

Македонската Еспорт Федерација ја отвора новата сезона на лиги каде што домашните тимови и играчи поединци ќе можат да бидат дел и да поминат низ овие национални квалификации за да се здобијат со титулата репрезентација на Македонија за 2021 година.

Најдобрите тимови и играчи ќе не претставуваат на претстојното Светско Еспорт Првенство во Ејлат, Израел што исто така традиционално се оддржува секоја година, а е во организација на Меѓународната Еспорт Федерација каде што членува МЕСФ.

Оваа година лигата ќе се состои од четири наслови од кои два од нив се играат на компјутер или Counter Strike: Global Offensive и DOTA2, а другите два наслова ќе се играат на PlayStation 4 конзолата или Pro Evolution Soccer 2021 и Tekken 7.

Учество во лигата ќе земат тимовите и играчите кои се официјално регистрирани како членови на МЕСФ.

Предвидените датуми за почеток на истите се:

DОТА 2
– Започнува на 5-6 јуни 2021 година.

CS:GO
– Започнува на 19-20 јуни 2021 година.

PES 2021
– Запончува на 3 јули 2021 година.

Tekken 7
– Започнува на 4 јули 2021 година.

Преносите од лигата ќе можете да ги најдете на официјалниот канал од МЕСФ на Твич, секој
викенд од 15:00 часот.

Организатор на националните квалификации и лига на Македонија е ESPORTS.MK под
надлежност на МЕСФ, а од таму ни порачуваат дека во наредниот период ќе следат дополнителни
информации поврзани со лигата, додека информациите ќе можете да ги најдете на официјалните
профили од федерацијата на социјалните мрежи.

Прочитај повеќе...

Гејминг

За помалку од една недела, продадени се три милиони примероци од играта Resident Evil Village

Објавено пред

на

Capcom објави дека испратил над три милиони копии од новата игра Resident Evil Village за платформите PS5 / PS4, Xbox Series X / S, Xbox One и PC. Според play.co.rs, кога серијата за прв пат дебитираше, компанијата продала над сто милиони игри со името Resident Evil на своето име од 1996 година.

Интересот на играчите за новата титула само потврди дека овој жанр и франшиза сè уште имаат поддршка од фановите, а играта дефинитивно стана една од поважните серии на Capcom. Resident Evil Village е продолжение на Resident Evil 7, кој беше продаден во 8,5 милиони примероци до минатата година.

За да ја прославиме дваесет и петтата годишнина, компанијата планира да објави онлајн мултиплеер игра Resident Evil Re: Verse, во која ќе можете да играте со популарни ликови од франшизата, вели play.co.rs Играта ќе биде бесплатна за сите клиенти на Resident Evil Village, и ова е само почеток на проширувањето на брендот во мејнстримот, бидејќи исто така доаѓа анимираната серија на Netflix Resident Evil: Infinite Darkness.

ФОТО: Miguel Lagoa / Shutterstock.com

Прочитај повеќе...

Гејминг

Дали светски познатата ига GTA 6 е во финална фаза?

Објавено пред

на

GTA 6 се појавуваше во многу вести и гласини во минатото, а сега развивачот на Rockstar Games ни ги дава веројатно нај изворните информации досега. Компанијата објави оглас за вработување, во кој бара тестери за игри кои ќе работат на претстојниот проект. Со оглед на тоа што студиите за развој на игри главно ангажираат тестери во последните фази на објавување нови игри, ова сугерира дека GTA 6 може да биде сè поблизу до објавување.

Досега, информациите сугерираат дека Rockstar ќе се базира на GTA 6 во Vice City, а особено, тоа е измислен град со седиште во Мајами. Во некои извештаи се споменува дека GTA 6 ќе комбинира повеќе мапи од претходната игра, како и дека ќе има поголем број криминални картели. Сите овие се претпоставки и останува да се види дали Rockstar ќе претстави нова мапа за играта која беше пионер во раскажувањето на отворен свет.

Иако има индикации за тестирање на игри, се очекува да помине извесно време додека GTA 6 не биде подготвена за објавување. Тоа може да се случи најрано на крајот на 2021 година.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 4 минути

„Рурална Коалиција“ го уреди дворскиот простор за играње на дечиња од кичевската градинка „Олга Мицеска“

Рурална Коалиција во рамките на проектот за институционално јакнење на организацијата повторно делува на терен и успева да ја мобилизира...

МакедонијаПред 1 час

Денеска 10 нови случаи на Коронавирус и три починати во болнички услови

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.302 тестирања, а...

Временска прогнозаПред 9 часа

И денес продолжуваат тропските температури со над 40°C

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до...

СкопјеПред 10 часа

Денес и утре делови од Скопје ќе бидат без електрична енергија поради зафати на електродистрибутивната мрежа

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 24.06 – вторник и утре 25.06.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе...

На денешен денПред 15 часа

На денешен ден – 24 јуни

79.- Умре римскиот император Тит Флавиј Веспасијан, основач на династијата Флавијан. За време на неговото владеење, во Рим бил изграден...

ХороскопПред 17 часа

Дневен Хороскоп [ 24 јуни ] четврток

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

КичевоПред 18 часа

Бакарди распишува оглас за пица мајстори и келнери за претстојната сезона кои ќе бидат во редовен работен однос

Нашите партнери од Bacardi Lounge Bar – Кичево ве известуваат дека поради проширување на својата дејност и надополнување на својот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 5 нови случаи на Ковид-19, 1 починат и 8 оздравени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а...

СветПред 1 ден

Вакцината Pfizer и AstraZeneca ефикасна против делта сојот на коронавирус

Вакцините против ковид развиени од Pfizer/BioNTech и AstraZeneca генерално се ефикасни против варијантите на делта и капа на коронавирус, кои...

МакедонијаПред 1 ден

Програмите Vavoom & Pikaboo за сите дечиња достапни на Тотал ТВ

За сите безгрижни дечиња, Vavoom и Pikaboo програмите за деца се дел од Екстра и Премиум пакетите на Тотал ТВ....

НАЈЧИТАНИ