Следете не

Мобилни уреди

Нов малициозен софтвер на мобилните телефони краде лозинки и пин заштити, се смета дека ги заобиколува безбедносните уреди

Објавено пред

на

Откриена е нова форма на малициозен софтвер, кој ги заобиколува биометриските безбедносни мерки на Android платформата. Малициозниот софтвер „Камелеон“ се појави на почетокот на 2023 година, а сега доби нова и поопасна форма. Така, овој Андроид тројанец може да ги заобиколи безбедносните карактеристики на уредот, што му овозможува да ги украде лозинките и пиновите на корисниците.

Безбедносните експерти на ThreatFabric го следеа ширењето на овој тројанец и посочуваат дека неговата дистрибуција се врши преку услугата Zombinder. Споменатата услуга поврзува злонамерен софтвер со вистински апликации, а во овој случај се претставува како Google Chrome.

Злонамерниот софтвер прикажува приспособени HTML-страници, по што го компромитира уредот и дозволува неовластен пристап до чувствителните кориснички информации. Злонамерниот софтвер може да ги заобиколи предупредувањата понудени од Google Protect, како и сите антивирусни решенија што корисникот ги има активни на заразениот уред.

На корисниците им се препорачува да избегнуваат инсталирање на датотеки со Android во пакет (APK) што не потекнуваат од официјални извори, како и постојано да го држат вклучен Play Protect, известуваат од b92.net

Мобилни уреди

Дали новиот iPhone 16 ќе има помал капацитет на батерија?

Објавено пред

на

Според медиумот MacRumors, врз основа на информациите од кинеската мрежа Weibo, новите податоци укажуваат на намалување на капацитетот од батеријата на секој од претстојните модели од серијата iPhone 16.

Сепак, важно е да се истакне дека оваа информација треба да се земе со резерва, бидејќи изворот од кој се земени деталите (OvO Baby Sauce OvO) сè уште не е докажан веродостоен, бидејќи се работи за нова сметка.

Во секој случај, информациите укажуваат на следните капацитети на батериите за серијата iPhone 16, по модел:

iPhone 16: 3.561 mAh (наводно зголемување од 6%)
iPhone 16 Plus: 4.006 mAh (наводно намалување од 9%)
iPhone 16 Pro: 3.355 mAh (пријавено зголемување од 2,5%)
iPhone 16 Pro Max: 4.676 mAh (наводно зголемување од 5%)

Деталот што предизвикува најголемо изненадување е тоа што iPhone 16 Plus ќе има помал капацитет на батерија во однос на претходникот.

Засега не е познато што би можело да биде причината за ваквата одлука на Apple (доколку изјавите се точни), а со исклучок на батеријата, останатите карактеристики на моделите iPhone 16 и iPhone 16 Plus се очекува да да бидат идентични.

Apple би можел да имплементира и дисплеи кои трошат помалку во новата телефонска линија, што, во комбинација со подобрени процесори и софтверски оптимизации, би можело да овозможи подолго траење на батеријата во серијата iPhone 16.

Извор: b92.net

Прочитај повеќе...

Магазин

Google ја објави првата бета верзија на Android 15, што носи новото ажурирање?

Објавено пред

на

По две изданија за преглед, првата целосна Android 15 бета е подготвена за преземање, но моментално само за корисниците на серијата телефони Pixel

Неколку забележителни подобрувања се издвојуваат во претстојното ажурирање на Android 15 преку првата бета верзија објавена од Google.

Најпрво, апликациите ќе се приспособат за да го искористат максимумот од достапниот простор на екранот, без преклопување или неправилно прикажување на рабовите на екранот.

Исто така, поддршката на ниво на ОС за архивирање и деархивирање на апликации ја отвора вратата за независни продавници за апликации. Android 15, исто така, носи подобрена поддршка за Брајовото писмо, чекор напред за пристапноста, истакна The Verge.

Android 15 „под површината“ исто така работи на усогласување на хардверските и софтверските компоненти за да обезбеди подобри перформанси. Има навестувања за поголеми промени кои ќе бидат истакнати на претстојниот настан на Google I/O.

Интересно е што во бета верзијата се споменува и сателитски пораки како нова функционалност, а десктоп режимот би можел да стане уште поефикасен од технологијата DeX.

Сите промени и детали ќе бидат откриени на конференцијата Google I/O во мај, кога ќе слушнеме повеќе детали за новиот оперативен систем Android 15 и како новите иновации ќе влијаат на искуството на крајните корисници.

/Benchmark

Прочитај повеќе...

Магазин

Зошто се чека толку долго за преклопливи уреди на Apple?

Објавено пред

на

Apple се справува со нов предизвик во развојот на преклопливи екрани без набори за iPad.

Apple работи на преклопливи уреди. Во моментов, компанијата се соочува со типичен предизвик кога станува збор за преклопливи уреди. Apple допрва треба да развие дисплеј што може да се превиткува без видливиот набор што се гледа на слични уреди.

Доколку компанијата не може да го реши проблемот со туткање, веројатно ќе се откаже од идејата за преклоплив iPad. Иако оваа идеја засега е приоритет на Apple, аналитичарите сугерираат дека Apple моментално е само во експериментална фаза.

Засега е извесно дека новиот MacBook ќе има екран со дијагонала од околу 20 инчи, што е значително поголем од сегашниот MacBook Pro кој има 16 инчи. Но, гласините што се вртат околу Apple и преклоплив уред сè уште не се гаранција за нов дизајн.

Извор: timesofindia.indiatimes.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Мобилни уреди4 часа

Дали новиот iPhone 16 ќе има помал капацитет на батерија?

Според медиумот MacRumors, врз основа на информациите од кинеската мрежа Weibo, новите податоци укажуваат на намалување на капацитетот од батеријата...

Хороскоп16 часа

Хороскоп за недела (14 април)

ОВЕН Собирате се што сте направиле во претходниот период, резултатите ве прават горди. Сè што треба да направите е да...

Спорт24 часа

Екипата на „ФК Кичево“ со денешната победа во Битола станаа шампиони во регионалната лига на ген. 2009

Денес во Битола се одигра одлучувачки дерби натпревар помеѓу екипите на ФК КИЧЕВО и Топ Гол од Битола. Големината на...

Кичево1 ден

Вчера двајца малолетници од Кичево нарушиле јавен ред и мир со физичка пресметка

На 12.04.2024 година во 21.50 часот, во ОВР Кичево е пријавено дека во близина на угостителски објект на улицата „Рудничка“...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (13 април)

ОВЕН Ви претстои важен состанок, а можно е да се договорите. Одлично време е да го претставите она што ви...

Автомобили2 дена

Volkswagen инвестира 2,5 милијарди евра во Кина

Volkswagen ќе инвестира 2,5 милијарди евра во проширување на производствениот и иновациски центар во кинескиот град Хефеи. Центарот Хефеи ќе...

Магазин2 дена

Google ја објави првата бета верзија на Android 15, што носи новото ажурирање?

По две изданија за преглед, првата целосна Android 15 бета е подготвена за преземање, но моментално само за корисниците на...

Социјални мрежи2 дена

Промени кај платформата „Х“ на Илон Маск, на корисниците нема да им биде овозможена оваа опција

Платформата X повеќе не им дозволува на корисниците да ги кријат своите сини беџеви од верификацијата, односно потврда, без разлика...

Спорт2 дена

Судиска анализа на првата македонска фудбалска лига, има низа нерегуларности

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 26. коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот ФК Силекс – ФК Гостивар одигран на 06.04.2024 година, анализирани се ситуациите од 4, 20...

Технологија2 дена

Мајкрософт поправи рекорден број безбедносни проблеми

Мајкрософт официјално испорача рекорден број безбедносни ажурирања за своите производи, а компанијата ги окарактеризира овие ажурирања како критични. Според компанијата,...

НАЈЧИТАНИ