Следете не

Мобилни уреди

За месецов закажана презентацијата на најновиот Samsung S24, најмоќниот процесор се очекува да биде во „S24 Ultra“ серијата

Објавено пред

на

Оваа година во Сан Хозе, Калифорнија, на 17 јануари на новиот настан Samsung Galaxy Unpacked ќе биде објавена новата серија на телефони Samsung Galaxy S24. Компанијата официјално закажа датум, а покрај новите телефони треба да видиме и претставување на технологијата Galaxy AI, односно вештачката интелигенција на Samsung.

Samsung Galaxy Unpacked започнува во 10:00 часот по Пацифичко време, што значи дека кај нас настанот всушност ќе се емитува во 19:00 часот, според средноевропското време. Иако тогаш официјално ќе ги видиме новите телефони од претстојната серија Samsung Galaxy S24, преку инсајдери дознавме речиси сè за овие телефони, но сепак можеби ќе видиме изненадувања, со оглед на тоа дека тоа беше неофицијална информација.

Сите три телефони од серијата го задржуваат целокупниот дизајн на нивните претходници, со таа разлика што сега ќе имаат главно рамни наместо заоблени екрани. Телефоните ќе бидат придружени со новиот кориснички интерфејс One UI 6.1, проткаен со вештачка интелигенција и базиран на оперативниот систем Android 14.

Технологијата за вештачка интелигенција треба да го подобри ноќниот режим на фотографирање, преводот во живо за време на повиците и да донесе еден куп софтверски оптимизации. Што се однесува до другите карактеристики, знаеме дека европските членови на новата серија најверојатно ќе имаат чип Exynos 2400, а само моделот Ultra наводно ќе го има најновиот чипсет Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 на секој пазар во светот.

Магазин

Нема повеќе Samsung Messages, отсега Google Messages на телефоните Galaxy

Објавено пред

на

Samsung , наводно, објавил дека ќе го отфрли Samsung Messages како стандардна апликација за пораки во корист на Google Messages

Многу телефони со Android доаѓаат со Google Messages како стандардна апликација за пораки, но Samsung долго време инсистира на користење на сопствената апликација Messages. Тоа сега се менува бидејќи компанијата наводно објави дека се префрла на нова претходно инсталирана апликација за пораки.

„Почнувајќи од моделите Flip 6, Fold 6 и поновите модели, апликацијата Samsung Messages веќе нема да биде претходно инсталирана на уредите“, се вели во соопштението. „Наместо тоа, Google Messages ќе обезбеди ново и подобрено искуство за изразување на вашите емоции, правејќи ја комуникацијата побезбедна и позабавна“.

Известувањето исто така открива дека корисниците сè уште можат да преземаат Samsung Messages од Galaxy Store, но се додава дека „некои функции ќе бидат оневозможени“.

Експертот за Android и соработник на Android Authority, Мишал Рахман, истакна дека Samsung Messages сè уште е стандардна апликација на канадската и европската верзија на Galaxy Z Fold 6 и Z Flip 6. Ова сугерира дека промената засега се однесува само на американските уреди.

Отстранувањето на Samsung Messages е предвремен потег во ерата на RCS?

Веста доаѓа неколку недели откако откривме дека Google Messages значително ги компресира вашите слики испратени преку RCS. Тестирањето откри дека слика од 50 MP и 6MB била испратена како 3,1MP, 404KB преку RCS со исклучена опцијата „Send Photos Faster“. Спротивно на тоа, Samsung Messages може да испраќа некомпресирани слики преку RCS.

За среќа, неодамна откривме докази дека Google работи на можноста да испраќа многу поголеми слики преку RCS во Google Messages. Се чини дека овој очигледен проблем ќе се реши во блиска иднина. Сепак, можеби ќе беше подобро ако Samsung чекаше да се реши овој проблем пред да ја прекине сопствената апликација за пораки како стандардна опција, известува Android Authority.

/benchmark

Прочитај повеќе...

Магазин

Малите телефони се враќаат во форма на телефони на преклоп

Објавено пред

на

Иако трендот кон поголеми екрани продолжува во 2024 година, има нов пораст на уреди со компактен дизајн, но со пресврт во форма на телефони на преклоп

Оние кои тагуваат за деновите на најдобрите компактни, мали телефони можат да се радуваат на нешто невидено откако Apple го уништи мини-формалниот фактор. Иако трендот кон поголеми екрани продолжува во 2024 година, има нов пораст на уреди со компактен дизајн, но со пресврт во форма на телефони на преклоп.

Се очекува iPhone 16 Pro и 16 Pro Max, кои ќе се продаваат во милиони, да доаѓаат со уште поголеми димензии на екранот, придружувајќи им се на Android што се приближуваат до марката од 7 инчи. Ова е граница која генерално ја надминуваат само екраните на телефоните што се преклопуваат.

Овој тренд кон поголеми екрани потекнува од пазарите каде телефоните се примарниот прозорец во дигиталниот свет и доби на интензитет благодарение на побрзите мрежи и поголемата потрошувачка на медиумска содржина. Како резултат на тоа, корисниците кои претпочитаат помали, поудобни рачни и џебни уреди досега беа изоставени.

Враќање на телефоните на преклопување

Серијата Galaxy Z Flip на Samsung претстави дизајн на преклопување кој брзо ја надмина по популарност неговата серија Z Fold. Овој тренд продолжува, не само затоа што телефоните што се преклопуваат се поскапи, туку и поради нивниот статусен симбол, кој често го прикажуваат познатите личности во музичките спотови и на социјалните мрежи. Жените, особено, ја фалат практичноста на компактниот дизајн на Flip, кој се вклопува во нивните често плитки џебови.

Прво беше серијата Motorola Razr. Тенкиот дизајн на превртување се затвора со задоволувачки звук, сигнализирајќи го крајот на телефонскиот повик и беше многу елегантен за држење и гледање. Moto потоа ја оживеа линијата за ерата на преклопливи OLED екрани со новиот модел Razr, но направи нешто подобро.

Преклопете ги телефоните како замена за компактни телефони

За да има шанса против пионерот за преклопување Samsung на сопствен терен, Moto го зголеми дисплејот на капакот на своите телефони Razr, правејќи ги пофункционални отколку само прикажување на времето и датумот како на Z Flip. Тоа кулминираше со огромниот 4-инчен дисплеј на Razr+ 2024 на капакот, но со хоризонтално порамнети камери кои зафаќаат повеќе од горниот или долниот дел од екранот отколку од страните и сè уште ограничена функционалност на апликациите.

Потоа дојде Oppo со револуционерниот Find N2 Flip кој имаше 3,26-инчен екран со капак, каде што можете да користите алатки како CoverScreen OS за стартување апликации и пишување, и сериозен систем со двојна камера. Samsung беше принуден да одговори со зголемување на својот надворешен дисплеј на 3,4 инчи на Z Flip 6.

Иако преклопните телефонски капаци поминаа долг пат, тие сè уште се малку ограничени во функционалноста и не се целосна замена за главниот екран како на преклопливите уреди од типот Fold. Galaxy Z Flip 6, на пример, дозволува само виџети и некои стандардни апликации да работат на надворешниот екран.

Ова е местото каде што настапува третиот најголем производител на телефони во светот, кој сега го носи својот прв преклопен Mix Flip на пазарот. Извршниот директор на Xiaomi е исклучително амбициозен и Mix Flip оди над и подалеку со вистински екран од раб до раб на капакот, рекордна дијагонала од 4,01 инчи.

Mix Flip ќе се стартува на глобално ниво и ќе им овозможи на класичните апликации да работат преку превртувачкиот екран, вклучувајќи целосна тастатура со 26 копчиња! Ова би можело да ја зголеми практичноста на екранот на капакот до таа мера што телефонот што се преклопува ќе стане вистинска замена за категоријата на компактните телефони, не само во поглед на дизајнот, туку и во однос на функционалноста, пишува Phone Arena.

/benchmark

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Гугл најавува уште по засилени мерки за прегледување на апликации кои се на „Play store“

Објавено пред

на

Google применува строги правила кога станува збор за прегледување на апликации кои завршуваат на „Play store“, а наскоро тоа ќе биде уште построго. И покрај строгите правила, некои апликации успеваат да се „провлечат“ и да го најдат патот до корисниците иако тоа не би требало да се случи, па затоа Google повремено иницира акција против ризични и неквалитетни програми.

На повидок е уште една рунда на „чистка“ апликации пронајдени во „Play Store“ кои имаат „ограничена функционалност“. Најновото ажурирање на политиката за спам и минимална функционалност на Google покажува како компанијата се подготвува да ги отстрани „ограничените“ и „скршените“ апликации од Play Store.

Тие објаснуваат дека апликациите ќе се отстранат врз основа на три критериуми: статични (без карактеристики специфични за апликацијата, како оние што служат само текст или PDF), мала содржина (на пр. само со една позадина или една функција), како и скршени апликации (постојано се затвораат, не се вчитуваат или не реагираат).

Новата политика на компанијата ќе стапи на сила на 31 август оваа година и може да влијае на многу апликации на „Play Store“, вклучително и некои кои се легитимни, но спаѓаат во една од овие категории, пренесува b92.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт1 час

ФФМ го одржа првиот дел од редовниот летен семинар за асистенти судии и контролори за македонскиот фудбал, презентирана беше промената на услови за судење, која беше применета во ЕВРО 2024

Непосредно пред почетокот на новата натпреварувачка сезона 2024/2025, како и секоја година, Фудбалската федерација на Македонија во Кичево од 19...

Македонија6 часа

Од ноќеска нова намалена цена на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V), се намалуваат за 1,50 ден/лит, во...

Lifestyle6 часа

Колку чекори дневно е оптимално да се направат?

Следењето на вашите чекори е одличен начин да го зголемите нивото на вашата активност, но дали навистина ви помага да...

Lifestyle6 часа

Ако ги имате овие симптоми откако ве убоди стршлен, веднаш контактирајте го вашиот лекар

Еден стршлен може да убоди еднаш или повеќе, а понекогаш стршлените се ројат, што резултира со десетици или стотици убоди....

Lifestyle6 часа

Истражување: Инсектите кои опрашуваат, како што се пчелите, се многу потолерантни на загадување од растителните штетници

Опрашувачите на инсекти, кои вклучуваат пчели, некои видови молци и пеперутки, се поподложни на загадување на воздухот отколку растителните штетници,...

Магазин6 часа

Илон Маск избегнува да плати 500 милиони долари на поранешните работници на Twitter

X, порано познат како Twitter, е во центарот на бројни правни спорови од неговото преземање од страна на Илон Маск....

Магазин6 часа

Нема повеќе Samsung Messages, отсега Google Messages на телефоните Galaxy

Samsung , наводно, објавил дека ќе го отфрли Samsung Messages како стандардна апликација за пораки во корист на Google Messages...

Магазин6 часа

Малите телефони се враќаат во форма на телефони на преклоп

Иако трендот кон поголеми екрани продолжува во 2024 година, има нов пораст на уреди со компактен дизајн, но со пресврт...

Магазин6 часа

Google и Microsoft имаат пристап до чипови од Кина и покрај забраната

И покрај забраната за продажба на Nvidia AI чипови со високи перформанси во САД, Google и Microsoft продолжуваат да ги...

Магазин6 часа

Spotify лансира нов глас и јазик за својот AI DJ

Spotify лансира верзија на шпански јазик на својата функција „AI DJ“. Новиот глас на шпански јазик е обезбеден од постариот...

НАЈЧИТАНИ