Следете не

Свет

Нова студија открива дека првиот случај на КОВИД-19 дошол од влажен пазар во Вухан

Објавено пред

на

Студијата објавена во научното списание Science тврди дека нултата пациентка била работничка на пазар во кинескиот град Вухан, регистрирана на 11 декември 2019 година, а не маж регистриран на 8 декември, како што претходно се мислело.

Случајот со маж, сметководител за кој претходно се сметаше дека е нула пациент, е доведен во врска со сомневањата дека вирусот истекол од лабораторија, се вели во американската студија.

Потеклото на вирусот што предизвикува КОВИД-19 останува мистерија и е главна причина за тензиите меѓу Кина и Соединетите држави.

Заедничката студија на Кина и Светската здравствена организација (СЗО) од оваа година вели дека најверојатната хипотеза е дека човекот се заразил по природен пат во трговијата со диви животни.

Тимот на СЗО помина четири недели во градот Вухан во централна Кина и, заедно со кинеските научници, заклучи дека вирусот САРС-КоВ-2 најверојатно се проширил од лилјак на човек преку друго животно, но дека се потребни дополнителни тестови за потврди го ова.

Сметководител кој се сметаше за првиот човек со КОВИД-19 ги ​​пријавил првите симптоми на 16 декември 2019 година. Конфузијата настанала поради проблеми со забите што овој човек ги имал неколку дена претходно на 8 декември, според студијата од списанието Науката.

„Неговите симптоми се појавија по неколку случаи кај работниците на пазарот Хуанан, поради што продавачот на морска храна таму беше најраниот познат случај, со почетокот на болеста на 11 декември“, се наведува во студијата.

Беше речено дека повеќето од раните симптоматски случаи се поврзани со пазарот, поточно со западниот дел каде што кучињата-ракун биле затворени во кафези, а обезбедиле силни докази за потеклото на пандемијата од пазарот каде што се тргувало со живи животни.

Сметководителот живеел на 30 километри од пазарот и немал никаква врска со тоа, а најверојатно бил заразен од пренос во заедницата откако вирусот почнал да се шири низ Вухан, рече Мајкл Вороби, шеф на екологија и еволутивна биологија на Универзитетот во Аризона во Тусон и авторски студии.

Професорот Вороби беше еден од групата од околу 15 експерти кои објавија колумна во списанието Science во средината на мај, барајќи сериозно разгледување на тезата дека вирусот се проширил од лабораторија во Вухан.

Во најновиот напис, тој тврдеше дека неговото истражување за потеклото на појавата на пандемијата „обезбедува силен доказ за потеклото од пазарот каде што тргувале со живи животни“.

„Во град со 11 милиони жители, половина од раните случаи се поврзани со место кое е со големина на фудбалско игралиште“, изјави Вороби за Њујорк Тајмс.

„Тешко е да се објасни тој модел ако епидемијата не започне на пазарот“.

Питер Дашак, експерт за болести, кој беше во истражувачкиот тим на СЗО, рече дека е убеден во анализата на професорот Воробеј. „Датумот 8 декември беше погрешен“, изјави тој за Тајмс.

Во октомври, СЗО предложи нов експертски панел за истражување на изворите на коронавирусот.

Извор: The Guardian
Фото: Unsplash

Свет

СЗО повторно проговори за омикрон

Објавено пред

на

Светската здравствена организација соопшти дека затворањето на границите „купува време“ во борбата против новиот вид коронавирус – омикрон.

Претставниците на Светската здравствена организација во Западен Пацифик тврдат дека затворањето на границите, како мерка усвоена од некои земји, може да купи време за справување со видот омикрон на коронавирусот, но дека применетите мерки и искуството стекнато во работата со соеви делта треба да останат основа за борба против пандемија.

„Додека неколку земји во регионот се соочуваат со зголемување на инфекциите, случаите на ковид-19 и смртните случаи во многу други земји се намалени“, рече регионалниот директор на СЗО за Западен Пацифик, д-р Такеши Касаи за новинарите на виртуелна конференција емитувана во Манила. Агенцијата АП .

Според него, граничната контрола може да го одложи влегувањето на вирусот и да купи време, но секоја земја и секоја заедница мора да се подготви за ново зголемување на случаите.

„Позитивната вест во сето ова е дека ниту една од информациите што моментално ги имаме за омикрон не сугерира дека треба да ја смениме насоката на нашиот одговор“, рече Касаи.

Омикрон, додава тој, е идентификуван како варијанта што предизвикува загриженост поради големиот број мутации и затоа што претходните информации сугерираат дека може да биде повеќе пренослив од другите варијанти на вирусот.

„Потребно е повеќе тестирање и набљудување“, заклучи тој.

Прочитај повеќе...

Свет

Шокантно откритие: Што кријат внатрешните извештаи на ЦИА

Објавено пред

на

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) има докази дека најмалку 10 нејзини вработени биле вмешани во злосторства поврзани со сексуална експлоатација на деца, а само еден вработен е обвинет за кривично дело додека другите биле внатрешно разрешени, покажуваат новообјавените документи.

Шокантното откритие го објави „Басфид њуз“, до кој пристигнаа стотици доверливи внатрешни извештаи на ЦИА. Документите се од периодот од 2004 до 2019 година.

Според документите, секој 10 вработен во ЦИА имал „несоодветна сексуална активност со неидентификувано двегодишно девојче“ и признал дека во два наврати имал сексуален контакт со шестгодишно дете. Вработениот добил отказ од Агенцијата, но против него никогаш не била поднесена пријава.

Друг службеник на ЦИА, наводно, набавил експлицитни видео снимки од млади девојки направени од мајките на жртвите, што доведе до негова оставка, но не и до обвинение.
Тој бил фатен како се обидува да договори сексуални односи со дете зад чиј профил се криел агент на ФБИ.

И единствениот вработен во ЦИА кој е обвинет за сексуални злосторства врз деца бил под истрага за манипулирање со доверливи документи, наведува „Базфид“.
Неименуван поранешен функционер за „Базфид“ изјавил дека ЦИА повеќе би сакала внатрешно да ги решава инцидентите бидејќи вработените кои се обвинети за кривично дело „може да бидат принудени да откријат извори и методи“, пренесува RT.

/V-Online/

Прочитај повеќе...

Свет

Обединетото Кралство го одобри GSK лекот против Ковид-19

Објавено пред

на

Британската агенција за лекови денеска објави дека го одобрила третманот на GlaxoSmithKline (GSK) против Ковид-19.

Сотровимаб базиран на моноклонални антитела го намалува ризикот од хоспитализација и смрт кај пациенти кои може да развијат тежок ковид-19.

GSK наведува дека третманот е активен и против новата варијанта на коронавирус омикрон.

Сотровимаб се покажа како безбеден и ефикасен во намалувањето на ризикот од хоспитализација и смрт кај луѓе со блага до умерена инфекција со Ковид-19 и зголемен ризик од развој на тешка болест, според Британската агенција за лекови.

/NoviMagazin/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 4 часа

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 11 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 11 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 14 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 14 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 21 час

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ