Следете не

Свет

Корона вирус и Австрија: Целосно заклучување и задолжителна вакцинација од февруари

Објавено пред

на

Само неколку дена по воведувањето на рестрикциите за невакцинираните лица, австриските власти одлучија од понеделник на 22 ноември да воведат ново национално заклучување, кое ќе биде на сила најмалку 10, а најмногу 20 дена.

Одлучено е и задолжителната вакцинација да се воведе од 1 февруари 2022 година.

„Имајќи ја предвид сериозноста на ситуацијата и стапката на зараза, федералната влада и премиерите на државите се согласија дека нема друг начин освен да воведат рестриктивни мерки за сите“, рече австрискиот канцелар Александар Шаленберг.

„Не сакаме петти бран“, додаде тој, објавувајќи ја одлуката што следеше рекорден ден во однос на бројот на новозаразени – повеќе од 15.000.

Австрија е првата земја во Европската унија која воведе целосно затворање оваа есен.

Националниот карантин значи дека Австријците ќе работат од дома, ќе бидат отворени само продавници со потребните намирници, а ќе работат само училишта за деца кои треба наставата да ја пратат во живо.

Шаленберг вели дека овие правила автоматски ќе завршат на 13 декември, а оттогаш „повеќе нема да важат за оние кои биле вакцинирани и оздравени од корона вирусот“.

Европскиот регионален директор на Светската здравствена организација Ханс Клуге предупреди дека ни претстои тешка зима.

За тоа ја обвини недоволната покриеност со вакцинација, заедно со „олабавувањето на превентивните мерки и ширењето на преносливата варијанта Делта“.

Австрија не е единствената европска земја која воведе мерки против невакцинираните.

Слично постапија Словачка, Чешка, Грција и Германија…

Со околу 66 отсто од вакцинираните, Австрија има една од најниските стапки на имунизација во Европа.

Во земја со околу 8,7 милиони жители, околу два милиони не се вакцинирани.

На некои не им се допаднаа мерките против невакцинираните, сметајќи дека тоа само ќе го продлабочи веќе постоечкиот јаз меѓу вакцинираните и невакцинираните.

Што рече австрискиот канцелар?

„Постои долго време консензус за избегнување на задолжителната вакцинација“, рече Шаленберг.

Но, нагласи тој, „противниците на вакцинацијата кои шират дезинформации се виновни за рекордните случаи на ковид во земјата“.

„Охрабрени од радикалните антивакцини, лажните вести, многумина не се вакцинирани. Резултатите се преполни единици за интензивна нега и огромно страдање.

„Затоа Владата донесе многу тешка одлука да воведе задолжителна вакцинација од 1 февруари“, рече тој.

Извор: Danas
Фото: Unsplash

Свет

Сателитот на НАСА ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината

Објавено пред

на

Фото: Porta.mk

Сателит не поголем од микробранова печка денеска успешно ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината, што е најновиот чекор во планот на НАСА повторно да слета астронаути на површината на Месечината.

Ракетната лабораторија (Rocket) го лансираше сателитот Капстон (Capstone) ​​пред шест дена од полуостровот Махиа во Нов Зеланд во една од своите мали ракети и ќе бидат потребни четири месеци за да стигне до Месечината.

Основачот на компанијата Питер Бек изјави дека не може со зборови да ја опише својата возбуда за проектот.

„Тоа беше проект за кој ни беа потребни две, две и пол години и е неверојатно, неверојатно тешко да се изведе“, рече тој.

Доколку остатокот од мисијата биде успешен, сателитот ќе испраќа важни информации за неколку месеци кога ќе оди во нова орбита околу Месечината, која се нарекува праволиниска орбита, во која досега не се движел ниту еден сателит.

На крајот, НАСА планира да постави вселенска станица наречена Gateway во орбитата, од која астронаутите ќе можат да слетаат на површината на Месечината како дел од програмата Артемис.

Прочитај повеќе...

Свет

Биста на младиот Наполеон на аукција во Лондон

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Бистата на младиот Наполеон Бонапарта ќе биде понудена на продажба од аукциската куќа Сотби во вторник на 5 јули во Лондон.

Сотби ја проценува работата помеѓу 120.000 и 180.000 фунти (138.000 и 208.000 евра).

„Бистата ја купи нејзиниот сегашен сопственик во 2020 година, а едноставно беше опишана како биста на анонимно лице“, наведе аукциската куќа, додавајќи дека наодите на експертот утврдиле дека се работи за Наполеон на 28-годишна возраст.

Белата мермерна биста со црн мермерен столб е дело на Џузепе Франки, неокласичен скулптор.

„Идентитетот и на скулпторот и на моделот сега може да се потврди благодарение на истражувањето спроведено од Оливие Ил, професор по историска социологија и почесен директор на Институтот за политички студии во Гренобл и еден од експертите од тој период“, кажа Сотби.

Според научникот, Бонапарта ја нарачал бистата за време на вечерата со Френки во мај 1797 година во Милано, неколку дена по падот на Венецијанската Република.

Младиот генерал ќе ја види скулптурата во ноември 1797 година во Женева, град припоен од Франција во април 1798 година. Делото ќе остане таму 20 години.

Во август 1818 година, таа несакана биста на соборениот император, затворена на островот Света Елена, била купена по ниска цена од Британец кој ја префрлил скулптурата во Велика Британија.

Извор: 021

Прочитај повеќе...

Свет

Уште една жена загинала како последица на напад од ајкула во јужна Хургада

Објавено пред

на

Египетското Министерство за заштита на животната средина денеска соопшти дека уште една жена загинала како последица на напад на ајкула во регионот Сахел Хашиш, јужно од Хургада.

Египетската министерка за заштита на животната средина Јасмин Фуад на својот Фејсбук профил упати сочувство до семејствата на двете жртви и изјави дека биле нападнати од ајкули додека пливале и дека властите формирале специјални тимови за собирање на сите информации поврзани со до нападот.

Се наведува дека ќе се спроведат и истраги за да се испита зошто ајкулите биле агресивни.

Два извори за Ројтерс изјавиле дека телото на романска туристка било откриено неколку часа откако Австријка (68) била убиена во напад на ајкула и дека нападите биле на 600 метри еден од друг.

Поради нападите од ајкула, локалните власти на провинцијата Црвено Море три дена го забранија пристапот до брегот, односно сите поморски активности, вклучително и нуркање, сурфање на ветер и китинг, како и приближување на рибарски чамци.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет2 минути

Сателитот на НАСА ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината

Сателит не поголем од микробранова печка денеска успешно ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината, што е...

Магазин4 минути

Претплатниците на Twitter на Android имаат опција која ќе ја олесни навигацијата

Прилагодената навигација е веќе достапна за корисниците на Twitter Blue на платформата iOS, а сега ја добиваат и корисниците на...

Магазин6 минути

Xiaomi ја претстави серијата 12S телефони со „Leica“ камери

На вчерашната конференција, Xiaomi претстави три телефони од новата серија 12S: Xiaomi 12S, Xiaomi 12S Pro и Xiaomi 12S Ultra....

Временска прогноза8 минути

На почеток од денот многу топло, додека во попладневните часови пороен дожд. Нови врнежи и пониски температури доаѓаат викендов..

Под влијание на многу топлата воздушна маса од Африка, до четврток времето во Македонија ќе се задржи многу топло и...

На денешен ден11 часа

5 јули – На денешен ден

1596.- Англиските морнари го опустошиле шпанскиот брег и го ограбиле Кадиз, пристаниште кое добило првокласно значење со откривањето на Америка....

Хороскоп12 часа

Хороскоп за вторник (5 јули)

Овен Во текот на оваа недела наизменично ќе се менуваат различни емоции – нежност и лутина, грижа и страст. Ќе...

Македонија18 часа

Мало намалување на цената на бензинот, додека дизелот останува непроменет

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалуваат за половина денар, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1 денар, за...

Временска прогноза23 часа

Останува исто време, многу топло со освежување во попладневните часови – ова се деталите

Под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса од Африка, и во текот на следните неколку денови времето во Македонија ќе...

Магазин24 часа

Google го олеснува управувањето со лозинките на сите платформи

Корисниците на Chrome ќе добијат предупредувања доколку Google верува дека зачуваните лозинки се компромитирани. Google ја ажурира својата услуга за...

Магазин24 часа

iOS 16 носи можност за блокирање на спам СМС пораки

Ако сте корисник на iOS, веројатно сте навикнати да кликате на „Report Junk“ секој пат кога добивате спам, кој испраќа...

НАЈЧИТАНИ